Kraków. Skandaliczne przedstawienie w podstawówce: "Mama służy do prania, sprzątania i tacie usługiwania"

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
"Mama służy do prania, sprzątania i tacie usługiwania" - to fragment scenariusza z przedstawienia, jakie przygotowali 7 i 8-letni uczniowie szkoły w Krakowie z okazji "Dnia Rodziny". Można było je zobaczyć w Szkole Podstawowej nr 91 w Krakowie im. Janusza Kusocińskiego. O całej sprawie na swoim profilu na facebooku poinformowała Nina Gabryś.

"Lody są do lizania, do wycierania plama – a do czego służy Mama?". No właśnie, do czego? "Do prania, gotowania i garnków zmywania. Do wiecznego upominania i narzekania. Do wieszania i prania białych firanek. Do tłuczenia zdenerwowanych szklanek. Do smażenia kotletów i gotowania kapusty. Do wprowadzania diety, gdy tata jest zbyt tłusty. Do wydawania kasy na kosmetyki, nowe fryzury i kolczyki. Do wiecznego biegania nawet, gdy jest zmęczona" - te słowa wypowiadali uczniowie krakowskiej podstawówki.

W przedstawieniu mogliśmy też usłyszeć do czego służy tata: "Tata służy do leżenia na tapczanie, kiedy mama robi pranie
i do czytania gazety, gdy mama smaży mu kotlety"

Nina Gabryś w swoim poście pisze: ,,Już w pierwszym akcie dziewczynki dobrze wiedzą co mogą światu zaoferować,a chłopcy usłyszeli czego mogą się po dziewczynkach spodziewać. Ludzie powiedzą, że "satyra". Fajnie by było, gdyby można to było tylko wyśmiać... ale takie myślenie o kobietach wpychane do głów maluchów buduje nam świat, w którym dalej ta "satyra" jest obowiązującą narracją."

Na koniec spektaklu dzieciaki dochodzą do wniosku, że ,,każdej mamie oprócz talerzy coś się od życia należy'', a tata orientuje się, że wypada pomóc mamie. Nie zamierza jednak zacząć sprzątać, ale stwierdza, że kupi kobiecie kwiaty i weźmie ją na spacer.

,,Wychowujemy młode pokolenia na wierszykach, który były nieaktualne 20 i 40 lat temu,a słuszne nie były nigdy. Jak mamy wyjść poza uprzedzenia, jak dziewczynki mają wychowywać się w poczuciu siły, nieograniczonych możliwości, jak mają czuć się zainspirowane do rzeczy wielkich, jak chłopcy mają uczyć się szacunku i współpracy z dziewczynkami, kiedy ich dzielne, pracujące, ambitne, samodzielne mamy i mądrych, wspierających ojców wtłacza się w te wulgarne ramy stereotypów...'' - podsumowuje Nina Gabryś.

Szkoła podstawowa przekonuje, że wkrótce na jej stronie pojawi się oficjalny komunikat w tej sprawie.

TOP 10 kierunków na małopolskich uczelniach, po których zaro...

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kraków. Skandaliczne przedstawienie w podstawówce: "Mama służy do prania, sprzątania i tacie usługiwania" - Gazeta Krakowska

Komentarze 90

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mateusz
Nie wiem co w tych wierszykach dziwnego. Każdy ma swoją rolę do odegrania w życiu i tyle. A oburzają się na to tylko lewaki, które chcą wywalić całe społeczeństwo do góry nogami!
D
Darek
100% racji pluć na wartości a oburzać się na coś co jest prawdą. Typowa lewacka polityka ogłupiania wszystkich i wszystkiego.
m
mik
gdy aktorka obciąga laskę figurce papieża,to ma to być wyrazem wolności twórczej..pokręceni ci obrażeni tekstem o kobietach..a tak naprawdę-rolą kobiety zawsze był mir domowy,gotowanie,zakupy.komu moze sie to nie podobać?genderowcom,lesbijkom i innym ze środowisk lgbt..oni maja do dyspozycji swoich partnerów,albo gumowe lalki
x
xyz
Jak by miał odwalać wszystko to, co w wierszyku robi mama to na co mu wtedy żona ? :)
j
jeszcze niestety Polka
polecam wszystkim film"Ballada o Januszku", wyjebali skurwysyna od tytułowej k**** ROLI z Polski !!!
L
Lucy
Boże co żenada! Efekty katolickiego wychowania!
h
he
jeszcze dostaje, ale wielu się marzy, żeby wszystkie siedziały w domu w kuchni , skrajności? nie rzeczywiste poglądy, dzisiaj na topie
w
wefd
ciekawe czy mówi to coś 5-latkom w przedszkolu
g
gość
ale to przedstawienie w wykonaniu dzieci, a nie kabaret dla dojrzalszych osób
.
nawet jeśli jeszcze kogoś śmieszą takie "żarty" - to przedstawienie małych dzieci. zadziała to bardziej jako utrwalanie chorych stereotypów niż rozśmieszenie kogokolwiek :)
X
Xd
Do czego służy feministka? Do wyrzucania główna z pyska.
Do czego służy dżender equality? Do obcinania chłopcom pyty. Do czego służy równouprawnienie? Sieje ogólne spierdoolenie.
c
człowiek
Mój syn przerobił to w przedszkolu, zgłosiliśmy Dyrektorce, że to jest skandaliczne, obiecała, że będzie weryfikować teksty wystąpień dzieci. Smutne, że takie teksty wciąż znajdują miejsce w przedszkolach i szkołach, a jeszcze bardziej, że są ludzie których to śmieszy. To nie ma nic wspólnego z satyrą, zwłaszcza w ustach nieświadomych dzieci. Równie dobrze dzieci mogłyby przedstawiać wierszyk o wesoło pijanych rodzicach, o ojcu bijącym matkę, lub znęcającym się nad psem.
m
matka
jak im się od dziecka wmawia, że służą do leżenia i czytania gazety to na pewno
T
Tom
a ty co robisz przy komputerze? spadaj smażyć kotlety tatusiowi! zajęcia nie masz?
R
Rodzic
Sztuka rządzi się swoimi prawami. Super tekst i wcale nie mijający się z rzeczywistością. Ważne że puenta jest optymistyczna i daje nadzieję że panowie w końcu uaktywnią się w życiu swoich żon.
Wróć na i.pl Portal i.pl