Kraków: Pożegnano komandosa, który zginął w Afganistanie

  Kraków: Pożegnano komandosa, który zginął w Afganistanie

  P. Odorczuk, M.Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  - Tak właśnie chciał - mówiła na Rakowickim cmentarzu w Krakowie siostra kaprala Piotra Marciniaka, żołnierza, który zginął 10 września w Afganistanie.
  - Przygotowywał nas na to. Mówił nam, że jeśli miałby wybierać, to chciałby polec na polu walki i być pochowanym z honorami - dodaje.

  Piotr Marciniak był krakowianinem. Gdy zginął miał 30 lat. Pochodził z rodziny o wojskowych tradycjach. Jego ojciec, Zdzisław Marciniak służył wcześniej w tej samej jednostce co syn, 16. batalionie powietrzno-desantowym.

  Wojsko było dla Piotra Marciniaka wszystkim. Na ochotnika zgłaszał się na misje. Był w Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie. Zamierzał zostać na kolejną półroczną turę w Afganistanie.

  Galerię zdjęć zobaczysz TUTAJ

  Na jego wczorajszy pogrzeb, który przebiegał zgodnie z ceremoniałem wojskowym przyszło wiele osób. Oprócz rodziny byli też jego znajomi, koledzy z jednostki, dowódcy, szef MON Bogdan Klich oraz szef BBN Aleksander Szczygło. Sporo było postronnych osób.

  - Piotrek zginął, bo zawsze chciał być pierwszy. Nie bał się. Był niesłychanie odważny i pierwszy wysiadł z samochodu, gdy talibowie strzelali. Dostał serię z karabinu maszynowego - mówi Czesław Marciniak wujek Piotra, też były wojskowy.

  Piotr Marciniak zginął, gdy jego pluton został wysłany z polskiej bazy Four Corners, by wesprzeć amerykański oddział, który wpadł w zasadzkę talibów. Czterech innych polskich żołnierzy zostało wtedy rannych.

  Wczoraj, gdy trumna z jego ciałem miała być złożona w grobie, jego kolega w mundurze podszedł do niej i przepasał ją szalikiem Cracovii, ulubionego klubu Piotra.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo