Kraków. Powyborcze roszady. Prof. Jacek Majchrowski wymienia...

  Kraków. Powyborcze roszady. Prof. Jacek Majchrowski wymienia zastępców

  Zdjęcie autora materiału
  Arkadiusz Maciejowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Tadeusz Trzmiel (po lewej) był jedynym wiceprezydentem, który „przetrwał” wszystkie cztery kadencje prof. Majchrowskiego
  1/8
  przejdź do galerii

  Tadeusz Trzmiel (po lewej) był jedynym wiceprezydentem, który „przetrwał” wszystkie cztery kadencje prof. Majchrowskiego ©Fot. Marcin Banasik

  Już trzy dni po wygranych wyborach, prezydent Jacek Majchrowski rozpoczął zmiany kadrowe w swoim najbliższym otoczeniu. Potwierdziło się, że z fotelem wiceprezydenta ds. inwestycji i infrastruktury pożegna się 73-letni Tadeusz Trzmiel, czyli jeden z najbardziej zaufanych ludzi prezydenta.
  O pozycji Tadeusza Trzmiela w magistracie świadczy fakt, że był jedynym wiceprezydentem, którego Jacek Majchrowski nie wymienił od 2002 r., czyli od momentu rozpoczęcia pierwszej kadencji. A powodów mógłby znaleźć wiele, biorąc pod uwagę problemy komunikacyjne w Krakowie.

  Mimo że Tadeusz Trzmiel już dawno wkroczył w wiek emerytalny, prezydent nie zamierza się z nim rozstawać - powierzył mu znacznie lepiej wynagradzane stanowisko prezesa Krakowskiego Holdingu Komunalnego, czyli podatkowej grupy kapitałowej miejskich spółek, umożliwiającej korzystniejsze dla miasta rozliczenia ze skarbówką. Jako pierwszy zastępca prezydenta Tadeusz Trzmiel zarobił w zeszłym roku w Urzędzie Miasta 206 tys. zł, czyli średnio 17 166 zł. Dla porównania dotychczasowy prezes KHK, Ryszard Langer, dostawał około 30 tys. zł miesięcznie. - Prezydent zrobił z KHK przyczółek dla lojalnych ludzi - mówi Łukasz Gibała, niedawny konkurent prof. Majchrowskiego w wyborach.

  Roszad personalnych w otoczeniu prezydenta będzie więcej. Oprócz Tadeusza Trzmiela ze stanowiskiem prawdopodobnie pożegna się Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji i sportu. Wiceprezydent Andrzej Kulig ma teraz ponoć zająć się infrastrukturą miejską, a z kolei jego obowiązki w polityce społecznej miałby przejąć Bogusław Kośmider z PO. Na stanowisku raczej na pewno pozostanie Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta.

  O możliwej zmianie stanowiska przez Tadeusza Trzmiela, najdłużej urzędującego z wiceprezydentów, mówiło się już w sierpniu przy okazji ostatnich dużych zmian w otoczeniu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wtedy w atmosferze skandalu ze stanowiska odwołana została Elżbieta Koterba, wiceprezydent ds. Rozwoju Miasta Krakowa. Wtedy też z funkcją prezesa Krakowskiego Holdingu Komunalnego pożegnał się Ryszard Langer. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że zastąpić ma go właśnie Tadeusz Trzmiel, by spokojnie i solidnie dorabiać sobie do emerytury.

  Co znamienne, decyzję o mianowaniu dotychczasowego wiceprezydenta prezesem Rada Nadzorcza Krakowskiego Holdingu Komunalnego podjęła we wtorek, czyli niespełna 48 godzin po wyborach wygranych przez prof. Majchrowskiego.

  - Tadeusz Trzmiel po 16 latach pełnienia funkcji wiceprezydenta sam uznał, że chciałby zmienić pracę - podkreślał podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Krakowa. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że na horyzoncie miał inną, lukratywną posadę, na której ma zarabiać o ponad połowę więcej niż jako wiceprezydent (w 2017 roku zarobił Urzędzie Miasta Krakowa 206 tys. zł). Jego pensja w KHK wynosić będzie 30 tys. zł miesięcznie.

  - Prezydent ewidentnie już rozpoczął szukanie „ciepłych posadek” dla najbliższych współpracowników, którzy pomogli mu ponownie wygrać wybory - uważa Bolesław Kosior, radny miejski z PiS.

  Sukcesy i porażki wiceprezydenta

  Były już zastępca prezydenta sam postanowił wczoraj pochwalić się swoimi osiągnięciami. - Dwadzieścia cztery lata pracy w samorządzie (zanim został wiceprezydentem był radnym miejskim - przyp. red.) wypełniłem aktywną działalnością na rzecz miasta. Odchodzę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Doprowadziliśmy gospodarkę komunalną do standardów, które występują w dużych aglomeracjach miast Europy Zachodniej - mówił Tadeusz Trzmiel.

  Wokół nowego prezesa KHK piętrzyły się jednak też kontrowersje. W krakowskim sądzie toczy się przeciwko niemu proces karny. Jest oskarżony o to, że podpisał antydatowany dokument, który pozwolił uniknąć zapłacenia kary umownej firmie Budostal 5. Oskarżenie dotyczy budowy drogi na II kampus UJ przez tę firmę. Trzmiel zapewnia, że niczego nie antydatował. W kwietniu 2014 r. sąd pierwszej instancji uniewinnił wiceprezydenta i innych oskarżonych. Po wniesieniu apelacji przez prokuraturę sąd odwoławczy uchylił wyrok uniewinniający i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Proces trwa.

  Oczywiście Tadeusz Trzmiel, który nadzorował przez ostatnie lata m.in. rozwój transportu miejskiego, może pochwalić się np. budową wielu nowych linii tramwajowych czy zakupem mnóstwa nowych autobusów oraz tramwajów. Ale jednocześnie pozostawia komunikację miejską z problemami, chodzi m.in. o fatalny stan wielu torowisk. Prof. Majchrowski uważa jednak, że wiceprezydent Trzmiel posiada duże doświadczenie w zarządzaniu gospodarką komunalną i jest odpowiednią osobą, by pokierować KHK. Jednym z priorytetów spółki pod rządami nowego prezesa ma być rozwój „bezkolizyjnego systemu transportu szynowego w Krakowie”. Na zlecenie miasta powstaje tzw. studium wykonalności - powinno być gotowe w 2019 r. - które określi, czy w Krakowie należy budować metro, czy np. rozwijać sieć tramwajową. Następnie - jak zaznaczył prezes KHK - miasto starać będzie się o dotacje unijne na stworzenie projektu technicznego inwestycji wskazanej w studium jako najkorzystniejsza dla miasta.

  Początek roszad w magistracie

  Z naszych informacji wynika, że „przeniesienie” Tadeusza Trzmiela to początek zmian w otoczeniu prezydenta. Ale nie będzie to rewolucja.

  Wymienionych ma zostać dwóch z czterech wiceprezydentów. Prawdopodobnie więc ze stanowiskiem pożegna się też Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji i sportu. Choć nie wiadomo jeszcze, kto ją zastąpi.

  Andrzej Kulig, wiceprezydent zajmujący się polityką społeczną i kulturą, ponoć ma przejąć docelowo obowiązki wypełniane dotychczas właśnie przez Tadeusza Trzmiela. Byłoby to dość duże zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że Andrzej Kulig ma nikłe doświadczenie m.in. w planowaniu rozwoju komunikacji miejskiej. Próbowaliśmy się wczoraj z nim skontaktować, ale miał wyłączony telefon.

  Zastępcą prezydenta m.in. ds. polityki społecznej i promocji miasta - jak wynika z nieoficjalnych informacji - może z kolei zostać Bogusław Kośmider z PO, obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że od dawna ma on bardzo dobre relacje z prof. Majchrowskim. - Nie będę komentował tych spekulacji - stwierdził wczoraj Bogusław Kośmider, pytany przez nas, czy została mu zaproponowana funkcja wiceprezydenta.

  Taki ruch prezydenta odbierany byłby jednak jako element „spłacania długu” PO za poparcie w wyborach na prezydenta Krakowa. I niewykluczone, że Bogusław Kośmider nie będzie jedynym nowym wiceprezydentem związanym z tą partią. W magistrackich kuluarach mówi się m.in. o Jacku Krupie, który przestanie być marszałkiem województwa (większość w sejmiku zdobył PiS).

  Wszystko wskazuje na to, że stanowisko zachowa z kolei Jerzy Muzyk, wiceprezydent ds. rozwoju miasta, który zastąpił wspomnianą już Elżbietę Koterbę. To on ma przez najbliższe tygodnie wypełniać też dotychczasowe obowiązki Tadeusza Trzmiela.

  Prezydent Majchrowski zapowiedział, że o kolejnych zmianach personalnych poinformuje po swoim zaprzysiężeniu, czyli po 21 listopada.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze (43)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak sobie pościelesz .......

  dbgw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Ludzie muszą dostać nauczkę , doświadczyć na własnym przykładzie patologii .
  Tym wyborcom Majchrowskiego ,żeby zrozumieli na kogo rzeczywiście głosowali , bo kto myśli ,że na prezydenta jest...rozwiń całość

  Ludzie muszą dostać nauczkę , doświadczyć na własnym przykładzie patologii .
  Tym wyborcom Majchrowskiego ,żeby zrozumieli na kogo rzeczywiście głosowali , bo kto myśli ,że na prezydenta jest głupcem .Wraz z prezydentem wybraliście cały garnitur różnego pokroju urzędników w tym także kanalie.

  Tych wyborców nauczą się rozumu dopiero wówczas ,gdy ulubieniec prezydenta Jan T. zostanie dyrektorem i zmolestuje lub zgwałci bezkarnie córkę ,żonę ,krewną lub znajomą . Bezkarnie ,bo prezydent go bronił wiedząc co ten wyczyniał wcześniej . bezkarnie bo gościa aresztowano lecz .....został jego mecenas ,którego bały się molestowane obawiając się utraty pracy .
  A w sądzie sprawy można przewlekać a w tym czasie trwają rozmowy z ofiarami o korzyściach jakie może im przynieść milczenie .

  Zobaczymy jakie stanowisko przygotuje prezydent Majchrowski dla swego ulubieńca i jak mówił najlepszego dyrektora.

  Ciekawe jest to kto jest dyrektorem najgorszym ,skoro najlepszy prawie 2 lata przesiedział w więzieniu ,został kilkakroć skazany oraz trwa kilkanaście spraw karnych o poważnych zarzutach w tym o korupcji milionowych rozmiarów.

  Czy już wyjaśniono co ulubieniec zrobił z milionową częścią łapówek czyli różnica tego co wziął a co wydał .Komu odpalił ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chcieliście, to macie

  ABC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Majchrowski cwanie wkręcił wyborców w plebiscyt polityczny. No to wybraliście dobrego strażnika teksasu (byle nie PIS), ale Prezydenta nędznego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy zdjęcie nr 1 zrobiono w UMK, czy

  gniewko_syn_ryba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  na korytarzu oddziału geriatrycznego ?...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po staremu

  Bnkg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  Smog jest nienaruszalny. Wlasnie swietuje wygrane wybory. Jago stanowisko jest niepodwazalne. Brawo wyborcy. Pelna feta !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stary człowiek i (jeszcze) może

  Mieszkaniec Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22

  73-letni Trzmiel mówi że chciałby zmienić pracę na inną. Może już wystarczy, co? To nie konklawe kardynałów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kloszardy powyborcze na chcicy?

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Z laskami z LSD i PSL i PEŁO manewru ni ma! Wielki cygar mistrz cie dymi!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawa się rypła, jak zwykle

  KRK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  To nie są wymiany, to są roszady, jak zwykle u Majchrowskiego. Tylko czekać na powrót Tajstera i Koterby. A czego się spodziewaliście, naiwni wyborcy P.Jacka?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie "matura" lecz jeden podpis i ....szycha

  ehn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Być może Jan T. już kupuje garnitury ,robi przegląd wykonawców , których będzie można przycisnąć oraz pracownic nadających się do molestowania .
  Czyli sposobi się do zajęcia wymarzonego...rozwiń całość

  Być może Jan T. już kupuje garnitury ,robi przegląd wykonawców , których będzie można przycisnąć oraz pracownic nadających się do molestowania .
  Czyli sposobi się do zajęcia wymarzonego stanowiska do którego nie trzeba się piąć po szczeblach kariery bo jeden podpis Majchrowskiego wystarczy i .......szycha.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko jeden zastepca zwolniony ?

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Mozna by wszystkich wymienic.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzmiel 24 pracy na koszt podatnika, szok

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20

  Zawodowy bezrobotny, to wstyd a nie powód do dumy, przez 24 lata nie znalazł sobie uczciwej roboty, a ostatnie 16 lizał tyłek Majchrowskiemu, porażka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pozamiatane

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  Było pomyśleć zanim poszliście do urn przy pierwszej turze, kolejne 5 lat w plecy..

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny