Kraków. Powstała kapsuła do wykrywania potencjalnych nosicieli koronawirusa [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mobilna Stacja Kontrolna Medicovid
Mobilna Stacja Kontrolna Medicovid Andrzej Banaś
W krakowskiej stoczni Namarol powstała mobilna stacja kontrolna Medicovid, w której można sprawdzać temperaturę osób wchodzących do rożnych obiektów, np. szpitala, budynku administracji państwowej, sklepu, firmy. - Dzięki temu obiektowi można oddzielić osoby, które mają podwyższoną temperaturę bez bezpośredniego kontaktu z nimi - mówi Marcin Kukułka z firmy Wotel, która wyprodukowała kapsułę.

Mobilna Stacja Kontrolna Medicovid to przenośny budynek modułowy służący bezkontaktowemu wykrywaniu osób potencjalnie zarażonych COVID-19. W jaki dokładnie sposób taki obiekt ma ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa?

- W budynkach Medicovid temperatura mierzona jest za pomocą kamery termowizyjnej bądź termometru bezdotykowego obsługiwanego przez personel znajdujący się w izolowanym pomieszczeniu - wyjaśnia Marcin Kukułka. - Dzięki temu rozwiązaniu nie dochodzi do kontaktu pomiędzy osobą zdrową – dokonującą pomiaru temperatury, a osobą potencjalnie zakażoną - następuje zatem zablokowanie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Po każdym badaniu potwierdzającym wykrycie gorączki następuje automatyczna dezynfekcja pomieszczenia - dodaje.

Producenci nowego obiektu zaznaczają, że zastosowana w nim technologia zapewnia dużo wyższe standardy higieny aniżeli stosowane obecnie namioty stawiane przed szpitalami, a co więcej - "wykorzystanie technologii modułowej skraca czas powstania budynku do wymaganego minimum". W budynku znajdują się każdorazowo pomieszczenia przeznaczone do pomiaru temperatury oraz pomieszczenia obsługi. Oba pomieszczenia są szczelnie odseparowane od siebie i wyposażone w system automatycznej dezynfekcji.

Każde pobranie krwi, badanie parametrów wymaga od pracowników odpowiedniego ubrania

Koronawirus w Krakowie. Tutaj walczą o zdrowie najmłodszych....

Jak wygląda procedura pomiaru temperatury w budynkach Medicovid? Po podejściu do drzwi należy obserwować sygnalizator świetlny znajdujący się nad nimi. Zapalenie się zielonego światła spowoduje otwarcie drzwi wejściowych. Po przekroczeniu progu budynku Medicovid należy zdezynfekować dłonie płynem z aplikatora znajdującego się wewnątrz. Później trzeba podejść do zaznaczonej linii pomiaru i skierować twarz w stronę kamery termowizyjnej albo termometru bezdotykowego. W przypadku temperatury poniżej 38 st. C przebadany może opuścić budynek po automatycznym otwarciu drzwi wyjściowych. W przypadku pomiaru wskazującego temperaturę powyżej 38 st. c personel zastosuje odpowiednie procedury profilaktyczne celem dalszej weryfikacji zdrowia badanego.

- Dzięki temu rozwiązaniu można w bezpieczny sposób wychwycić przed wejściem do różnych budynków, np. szpitala, sklepu, firmy wszystkie osoby, które mogą być potencjalnymi nosicielami koronawirusa - podkreśla Marcin Kukułka.

Budynek Medicovid może zostać wyprodukowany w różnych wariantach przepustowości oraz standardy wykończenia: basic - pomiar temperatury bezdotykowym termometrem, mechaniczny system otwarcia drzwi (popchnięcie); standard - pomiar temperatury bezdotykowym termometrem, automatyczny system otwarcia drzwi (bezdotykowy); premium - pomiar temperatury stacjonarną kamerą termowizyjną, automatyczny system otwarcia drzwi (bezdotykowy).

Budynki Medicovid mogą powstać w wersjach od jednej do czterech pomieszczeń do mierzenia temperatury. Takie obiekty mogą być przeznaczane do wykorzystania przez szpitale i instytucje medyczne, urzędy administracji państwowej, służby mundurowe, placówki edukacyjne, firmy prywatne.

Pierwszy z budynków Medicovid jest obecnie testowany w stoczni Namarol. Później będzie mógł być dostarczony do wybranej instytucji czy firmy. - Na razie jest zainteresowanie tego typu obiektami. Dobrze, by znalazł się np. przed którymś ze szpitali. Do ustalenia są zasady udostępnienia pierwszego budynku Medicovid - informuje Marcin Kukułka.

Przyznaje, że w przypadku uruchomienia produkcji za budynki Medicovid trzeba byłoby płacić 100 - 350 tys. zł w zależności od standardu. - Obecnie największy koszt to zakup kamer termowizyjnych, które w ostatnim czasie mocno podrożały - zaznacza Marcin Kukułka.

Firma Wotel w Krakowie znana jest z tego, że w wakacje zeszłego roku postawiła trzy hotele na Wiśle w sąsiedztwie budynku dawnego hotelu Forum. Teraz w związku z pandemią koronawirusa firma Wotel postanowiła rozszerzyć swoją ofertę o obiekt do wykrywania potencjalnych nosicieli koronawirusa i ponownie skorzystała ze stoczni w Płaszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Powstała kapsuła do wykrywania potencjalnych nosicieli koronawirusa [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl