Kraków. Pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego już prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
Dobiega końca budowa pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie. Zamontowano już wszystkie elementy konstrukcji, trzeba będzie wykonać jeszcze tylko ostateczne prace przy oświetleniu. Jak mówi rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chyla­szek, odsłonięcie pomnika z udziałem Jacka Maj­chrow­skiego zaplanowano na wieczór 4 czerwca. To rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r.

Wykonawca ma oddać gotowy pomnik do 15 maja. I na obecną chwilę wszystko wskazuje na to, że nic nie stanie temu na przeszkodzie.

Prace budowlane na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, w sąsiedztwie Dworca Głównego i Galerii Krakowskiej, ruszyły z początkiem marca. Główny element upamiętnienia stanowi parabola, przypominającą kształtem oficerską szablę. Góruje ona nad przechylonymi płytami, które przywodzą na myśl walący się mur berliński, dzielący od czasu wojny Europę na wolną i komunistyczną.

Starania o budowę pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego trwały niemal dekadę. Pierwszym ku temu krokiem była uchwała Rady Miasta Krakowa z 4 listopada 2009 r., wyrażająca zgodę na wzniesienie upamiętnienia. Nie mogło być inaczej, bo od 1997 r. Kukliński jest honorowym obywatelem naszego miasta (odebrał ten tytuł rok później).

Ciężar zdobycia środków finansowych na ten cel wzięło na siebie Stowarzyszenie im. Płk. Ryszarda Kuklińskiego, na czele którego stanął Henryk. A. Pach. Koszt budowy oszacowano na niecałe 1,5 mln złotych brutto. Pieniądze udało się pozyskać dzięki wsparciu samorządu Krakowa (1,2 mln zł), firm i osób prywatnych, wkrótce też na konto stowarzyszenia wpłyną pieniądze przekazana przez samorząd województwa małopolskiego.

– To nie koniec, to dopiero początek. Początek roli edukacyjnej, jaką pełnił będzie pomnik płk Kuklińskiego – tak zaawansowanie prac przy upamiętnieniu „pierwszego polskiego oficera w NATO” komentuje Henryk A. Pach.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kraków. Pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego już prawie gotowy [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tw bolek
To nie średniowiecze żeby przedstawiać postać .Teraz sztuka jest inna profani! Mnie podoba się bardzo a szczególnie że jest on ością w oku różnej maści bolszewików w kraju .
e
emeryt
dla wszystkich dawnych fanów Leonida Breżniewa, którego Ryszard Kukliński rzeczywiście zdradził, no i może dla obecnych tajnych agentów Rosji.
D
Dariusz Niszewski
Ryszard Kukliński - "Pierwszy polski oficer w NATO". Łuk łączy i w tym przypadku jest symbolem wieloletnich, prowadzonych z narażeniem życia przez Ryszarda Kuklińskiego działań mających na celu powrót Polski na Zachód. Działań, które zakończyły się wejściem Polski do NATO i do UE.
Ryszard Kukliński (ur.13 czerwca 1930 w Warszawie - zm. 11 lutego 2004 w Tampa Floryda USA) - jeden z największych polskich bohaterów czasów PRL. Walczył w ukryciu i konspiracji przeciw zniewoleniu Polski przez ZSRR Leonida Breżniewa. Jego grób znajduje się na cmentarzu na Powązkach w Warszawie.
--------------------
Mickiewiczowski Konrad Wallenrod był postacią literacką a Ryszard Kukliński był rzeczywistym i realnym Konradem Wallenrodem.
-------------------
W wieku 15 lat rozpoczął pracę we Wrocławiu, początkowo usiłował uczyć się zawodu ślusarza w Zakładach Wodociągowo-Kanalizacyjnych ale 17 września 1945 r. został przyjęty do Miejskiej Straży Ochrony Obiektów jako strażnik w fabryce mydła przy Krakowskiej (późniejsza Pollena).
r
rabarbar
Nie zmyślaj bolszewiku. Wiemy kto światu groził zagładą sowiecką !
f
fusy z kawy
Idea uhonorowania pana płk.Kuklińskiego zupełnie słuszna ale monument , pomnik jest fatalny . To zupełnie pomnik estetycznie obcy i temu miejscu i temu miastu !
a
antoni
Zbiegły członek PZPR proponuje Amerykanom nuklearną zagładę PRL-owskiej Polski a ci z pomnikiem
x
xar
Znowu zdrajców przedstawiają Nam jako bohaterów.
R
Rafał
Ten pomnik to koszmar. Brakuje tylko młota... bo sierp już jest i to bardzo widoczny i czytelny. Ten pomnik to architektoniczny koszmarek... Widziałem podobny w Kijowie, nazywa się pomnikiem przyjaźni ukraińsko-radzieckiej i podejrzewam, że z niego autor czerpał inspirację. To najgorszy pomnik w Krakowie i w dodatku powtórzę jeszcze raz. Plac przed dworcem to pierwsze co widzą turyści po przyjeździe do Krakowa. I co ich wita? Pomnik wystawiony jakiemuś nieczystemu i niejasnemu facetowi, który dla Krakowa nic nie znaczy. I z daleka naprawdę to wygląda jak pomnik sierpa i młota, jak na byłą sowiecką republikę przystało...
z
z gustem
Nie wiadomo co autor miał na myśli. W ogóle szabli to nie przypomina, i generalnie pomysł nietrafiony. Dołączcie do tego opis bo zwykły śmiertelnik tego nie zrozumie. Będą miały na czym siedzieć gołębie.
O
Obywatel
Kto w ogóle wymyślił to badziewie?Kompromitacja!
o
olo
1,5mln zł? Kto bogatemu zabroni. I jeszcze do tego stary komuch będzie wstęgę przecinał. Się pułkownik w grobie przewraca
G
Gość
7 maja 1997 r. Rada Miasta Krakowa nadała Pułkownikowi R. Kuklińskiemu godność Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. Uchwała zapadła bez głosu sprzeciwu, ponieważ jawnie jeszcze wówczas pezetpeerowscy radni opuścili przed głosowaniem salę obrad chcąc tym sposobem zerwać quorum. Znowu padli na rachunkach. 29 kwietnia 1998 r. Prezydent Krakowa Józef Lassota i Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Handzlik wręczyli przybyłemu ze Stanów Zjednoczonych i rehabilitowanemu 2 IX 1997 r. przez Rzeczpospolitą Polską Pułkownikowi dyplom honorowego obywatelstwa. Miało to miejsce podczas specjalnej sesji Rady Miasta Krakowa. Pułkownik wpisał do Księgi Gości Honorowych następujące słowa: KRAKÓW OTWORZYŁ MI OGROMNE WROTA DO MOJEJ JEDNEJ I JEDYNEJ OJCZYZNY - POLSKI. Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ. Wzruszony pomylił o jeden dzień datę przy podpisie.
Z
ZNOWU
PiSIAKI ZNISZCZYŁY, SKRAWEK PLACU!!!MASAKRA, CO TO ZA BEZTIALSKIE PLEMIĘ!!
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Kraków. Pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego już prawie gotowy [ZDJĘCIA]
e
ee
ale ładne,
czy zasłużenie, to inna sprawa
Wróć na i.pl Portal i.pl