Kraków. Podjazd dla niepełnosprawnych utrudnił im życie

Karolina Zabiegaj
Przy budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum, przy ulicy Żytniej 17, całkiem niedawno powstał podjazd dla niepełnosprawnych. Jego budowa w tym miejscu jest uzasadniona, gdyż w budynku mieszka niepełnosprawna kobieta, dla której podjazd miał być ułatwieniem.

Mieszkańcy zwrócili się do spółdzielni z prośbą, by wybudowano zwykłą, małą windę a tymczasem obok budynku postawiono ogromny, metalowy podjazd. Konstrukcja nie dość, że jest wielka, to jeszcze nie do końca przemyślana, gdyż przy drzwiach wejściowych znajduje się próg, który utrudnia dostanie się do środka osobie niepełnosprawnej. Widać, że budowlańcy nie do końca przemyśleli projekt.

Mieszkańcy budynku składają nieustanne skargi. Jak dowiedzieliśmy się od mieszkającej tam Ewy Gorzkowskiej, podjazd zaczęto budować jeszcze w tamtym roku. Niedawno został oddany do użytku. Na zebraniu rady spółdzielni mieszkańcy prosili o małą windę, która miałaby ułatwić życie niepełnosprawnej pani mieszkającej aż na 9 piętrze. Jak się później okazało, zamiast windy powstał ogromny podjazd.

- Wcześniej nie wiedzieliśmy, jak to będzie wyglądać, była mowa o małej windzie.” – komentuje Pani Ewa. Ponadto konstrukcja utrudniła dostęp do śmietnika i sprawiła, że jest mało miejsca na chodniku. Co więcej, planowane jest usunięcie żywopłotu, by poszerzyć przejście.

- Wcześniej w miejscu podjazdu był trzepak, który w czasie budowy zniknął i do tej pory go nie ma - dodaje Sara Gierałt mieszkająca w budynku. Mieszkańcy zaznaczają, że początkowo konstrukcja podjazdu była jeszcze wyższa, sięgała aż do okien kobiety mającej mieszkanie na pierwszym piętrze, z czego nie była zadowolona i wielokrotnie chodziła do prezesa spółdzielni z prośbą, by skrócić konstrukcję. W końcu jej się udało. Podjazd skrócono, jednak to nie rozwiązało wszystkich problemów. Niestety nie udało się nam dowiedzieć, jakie zdanie na ten temat ma zarząd spółdzielni, gdyż wielokrotne próby kontaktu z nimi spełzły na niczym.

Mimo wszystko mieszkańcy stwierdzają zgodnie: „dobrze, że ten podjazd jest, bo nigdy nie wiadomo, co człowieka czeka w przyszłości, ale nie tak miało to wyglądać.”

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Podjazd dla niepełnosprawnych utrudnił im życie - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daa
Dziękujemy za dziewięć zdjęć progu. To rzeczywiście pokazuje każdą z perspektyw problemu.
K
Krakusek
jak za pracę zabierają się osoby nie mające pojęcia o potrzebach niepełnosprawnych, zamiast pomóc spowodowali, że sąsiedzi będą "krzywo" patrzyli na i tak poszkodowaną już lokatorkę
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Kraków. Podjazd dla niepełnosprawnych utrudnił im życie
G
Gość
Każde drzwi powinny mieć próg (zwłaszcza prowadzące z otwartej przestrzeni), gdyż inaczej straszliwie wieje po nogach. Wiadomo, co to są np. drzwi balkonowe w sytuacji, gdy wiatr wieje wprost w ich kierunku (silny przeciąg wyziębiający stopy, podczas gdy plecy, głowa są jakby w piekarniku).
s
szeregowy czlonek
Ta Sp-nia /posiada w w swoich zasobach/-od ponad 3 dziesięcioleci obecnie panującego ''Prezesa Zarządu''. To on współtworzy , stanowi i zatwierdza tzw.'' statuty spółdzielcze'' - a Prawo budowlane i KC-się go nie'' ima''.
Wróć na i.pl Portal i.pl