Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Nowa Huta. Zaprotestują pod hutą im. Sędzimira, bo obawiają się utraty pracy w ArcelorMittal

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Związkowcy już nie raz protestowali pod siedzibą ArcelorMittal w Krakowie w obronie huty i miejsc pracy.
Związkowcy już nie raz protestowali pod siedzibą ArcelorMittal w Krakowie w obronie huty i miejsc pracy. Joanna Urbaniec/ArcelorMiittal
Hutnicza "Solidarność" organizuje protest, który rozpocznie się w dniu 14 grudnia o godz. 14.00 przed bramą nr 2 przy ul. T. Sendzimira 1 w Krakowie. O co chodzi? O zwolnienia i zmiany spowodowane "gorącym postojem baterii koksowniczej". ArcelorMittal, właściciel huty w krakowskim kombinacie, ogranicza działalność, w informacji do mediów podawał jednak, że dogadał się ze związkami zawodowymi i pracownikami, ale chyba nie do końca, bo ci chwile po tych informacjach zapowiedzieli protest. A wczoraj, 13 grudnia, wezwali do przyłączania się do niego. Uznają, ze postój nie jest chwilowy, a oznacza likwidację części zakładu.

"ArcelorMittal Poland informuje, że już niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu postoju baterii zakończył negocjacje z organizacjami związkowymi z Krakowa dotyczące rozwiązań dla pracowników koksowni na czas gorącego postoju instalacji. Rozmowy zwieńczyło podpisane 4 grudnia porozumienie zawierające rozwiązania dla 229 pracowników tego zakładu - wypracowane wspólnie ze stroną związkową i uwzględniające większość postulatów związków zawodowych". To cześć komunikatu jaki wysłała firma 12 grudnia.

Firma zakłada, że 129 z 229 pracowników zatrudnionych w krakowskiej koksowni znajdzie zatrudnienie w innych zakładach ArcelorMittal Poland. Około 100 osób będzie wykonywało prace związane z utrzymaniem koksowni podczas jej postoju.

Możliwe, że chodzi o "większość" postulatów, ale nie wszystkie. Po komunikacie właściciela huty związkowcy zapowiedzieli protest. W zaproszeniu do mediów na manifestację pod bramami kombinatu w Nowej Hucie odsyłają do swojego biuletynu internetowego. Wynika z niego, że według związkowców nie chodzi tylko o tymczasowy przestój, ale o coś więcej. Nie wierzą, że produkcja zostanie przywrócona. Obawiają się jej wyprowadzenia do Czech.

Wpis z 13 grudnia 2023 roku:

Kraków Nowa Huta. Zaprotestują pod hutą im. Sędzimira, bo obawiają się utraty pracy w ArcelorMittal
Związki Zawodowe

A to fragment z wpisu z 1 grudnia:

"Pan Sanjay Samaddar, Prezes Zarządu

Związki Zawodowe działające w krakowskim Oddziale ArcelorMittal Poland S.A. zwracają się do Pana Prezesa o osobisty nadzór nad sytuacją, która po raz kolejny dotyka hutników w Krakowie. Zarząd Spółki poinformował pracowników o wyłączeniu „na gorąco” krakowskiej Koksowni, nie dając żadnych gwarancji na powtórne jej uruchomienie. Ponadto w dniu ogłoszenia tej smutnej decyzji otrzymaliśmy powiadomienie o likwidacji w Krakowie Spółki ArcelorMittal Tubular Products. Proces wyłączenia baterii koksowniczych oraz likwidacji Spółki AM TP obejmie około 400 osób tam zatrudnionych, nie licząc pracowników spółek hutniczych wykonujących prace w tych zakładach.

Te dwie decyzje to kolejny cios w funkcjonowanie Oddziału Kraków AMP S.A. w Grupie ArcelorMittal. Negatywne decyzje przedstawicieli Grupy ArcelorMittal dotyczące krakowskiej Koksowni jak i Spółki AM Tubular Products źle wpływają na dialog społeczny oraz na postrzeganie Koncernu ArcelorMittal jako rzetelnego partnera w biznesie. Te działania zmuszają nas przedstawiać krytyczne stanowisko dotyczące dialogu społecznego, jak i wiarygodności Spółki AMP S.A., w rozmowach z władzami lokalnymi, posłami oraz przedstawicielami Rządu RP.

Pana zapewnienia, gdy została podjęta decyzja o zamknięciu części surowcowej w Krakowie o szczególnej ochronie pozostałych pracujących krakowskich zakładów, 22 listopada 2023 roku, w dniu ogłoszenia przez przedstawicieli Grupy ArcelorMittal „czarnej” decyzji o wyłączeniu i likwidacji zakładów, stają się nieaktualne. Pracownicy jak i Związki Zawodowe mają ogromny żal do osób z Grupy ArcelorMittal decydujących o losach naszych zakładów, tym samym likwidacji setek miejsc pracy, że zostali potraktowani niegodnie.

W ich imieniu mamy prawo żądać by Pan jako Prezes Spółki ArcelorMittal Poland S.A. oraz Dyrektor Generalny ArcelorMittal Europe Long i Przewodniczący Rady Dyrektorów ArcelorMittal Poland, osobiście zagwarantował pracę dla wszystkich pracowników objętych decyzjami Grupy AM. Oczekujemy przywrócenia do pracy krakowskiej Koksowni jak również spowodowania wyjaśnienia skandalicznej decyzji dotyczącej likwidacji Spółki ArcelorMittal Tubular Products. Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości jesteśmy gotowi w każdym czasie spotkać się z Panem Prezesem w Krakowie"

WIĘCEJ NA: https://krhhts.pl/biuletyn/

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska