Kraków. Morawiecki i Orban na mszy na Wawelu. Abp Jędraszewski: Wyzwolić się z obłędnego tańca teraźniejszości. Opamiętać się! [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Środę Popielcową (17 lutego) w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. We mszy uczestniczyli m.in. premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban, duchowni oraz wielu mieszkańców Krakowa.

Kraków. Premierzy Morawiecki i Orban na mszy na Wawelu

Uroczysta Msza Święta w Środę Popielcową odbywała się z zachowaniem zasad sanitarnych. W Katerze Wawelskiej było wielu wiernych, ale do świątyni weszło tyle osób, by można było zachować odpowiedni dystans.

Na wstępie, przed wygłoszeniem homilii, ks. abp Marek Jędraszewski powitał premierów Węgier i Polski, dyplomatów i przedstawicieli władz, osoby duchowne i wiernych uczestniczących w Mszy Św. Przypomniał, że wraz z dniem, tradycyjnie zwanym Środą Popielcową, rozpoczyna się liturgiczny okres Wielkiego Postu. - Jest to czas wielkiego zmagania o człowieka. Czas zmagania o pełnię naszego człowieczeństwa, którą ukazał nam Chrystus, Boży Syn - podkreślił metropolita krakowski.

Niestety, myślenie o człowieku jest narażone na wypaczenie przez dwie zwodnicze perspektywy. Pierwsza z nich za wszelką cenę pragnie usunąć prawdę o nieuchronności przemijania i śmierci. Usiłuje zatem uczynić z ludzkiego życia nieustanną zabawę, wieczną teraźniejszość, bez jakiejkolwiek przeszłości i przyszłości. W konsekwencji życie staje się uciekaniem zarówno od tego, co już się kiedyś wydarzyło, jak i od prób wyobrażania sobie tego, co kiedyś nastanie. Jest to jednak uciekanie prawdziwie tragiczne, ponieważ nie jest rzeczą możliwą całkowite uchylenie się od pytań: „skąd przychodzę” i „dokąd zmierzam”. Stąd pierwszym słowem Środy Popielcowej jest słowo upomnienia: memento – „pamiętaj, człowiecze!”, które słyszymy w momencie, kiedy kapłan posypuje nasze głowy popiołem. Słowo to możemy oddać także jako: „opamiętaj się!”

- mówił abp Marek Jędraszewski.

Bezcenną zbroję młodego króla Zygmunta Augusta będzie można oglądać bezpłatnie na Wawelu od 18 lutego do 28 lutego

Kraków. Zbroja Zygmunta Augusta trafiła na Zamek Królewski n...

Abp Jędraszewski: Pozbawione sensu zmierzanie ku nicości

Metropolita krakowski przypomniał też, że w trakcie posypywania popiołem kapłan mówi: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

- Zatrzymanie się na tych tylko słowach, dosłowne ich rozumienie i odrzucenie Bożej obietnicy zbawienia otwiera drugą zwodniczą perspektywę patrzenia na życie człowieka jako pełne absurdu i pozbawione sensu zmierzanie ku nicości. Często wyrazem takiego myślenia jest życzenie, aby po śmierci ciało poddać kremacji, a powstały w ten sposób popiół rozsypać na przeznaczonych do tego celu cmentarnych trawnikach lub nawet nad bezkresnymi wodami mórz. Za takim życzeniem niejednokrotnie kryje się przekonanie, że człowiek jest wyłącznie materialnym organizmem, który w swej istocie niczym nie różni się od zwierząt. Jednakże ta czysto materialistyczna wizja od dawien dawna spotykała się z radykalnym, wręcz naturalnym sprzeciwem ze strony człowieka. Przejawiał się on w różnych religiach i wierzeniach, a także doktrynach filozoficznych - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Zwrócił uwagę, że w starożytności ten sprzeciw został wyrażony między innymi w słynnym sformułowaniu non omnis moriar – „nie wszystek umrę”, którego autorem był żyjący w I wieku przed Chrystusem słynny pogański poeta Horacy.

- W świetle tej najbardziej fundamentalnej dla chrześcijan prawdy o Zwycięskim Chrystusie pragniemy wejść w przeżywanie kolejnego w naszym życiu Wielkiego Postu - zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski: Wyzwolić się z obłędnego tańca teraźniejszości

- Pragniemy zatem wyzwolić się najpierw z obłędnego tańca teraźniejszości i z powagą spojrzeć na nasze życie, mając na uwadze zarówno naszą przeszłość, jak i przyszłość. Ta przeszłość wymaga najpierw rzetelnego rachunku sumienia, podczas którego w świetle Ducha Świętego musimy zapytać się o to, jak wyglądały nasze relacje zarówno z Bogiem, jak i z drugim człowiekiem. Mając świadomość naszych słabości i grzechów, zdajemy sobie sprawę, że być może moc tych relacji uległa poważnemu osłabieniu. Naszym podstawowym obowiązkiem, a zarazem zadaniem, jest więc ich odbudowa. Im bardziej silne są bowiem nasze więzy z Panem Bogiem, tym większa jest moc nadziei odnośnie do naszego zbawienia. Inaczej mówiąc: im bardziej oczyścimy z ciemności naszą przeszłość, tym bardziej jasno będzie rysowała się nam przyszłość, ku której zdążamy – przyszłość polegająca na radości oglądania Boga twarzą w twarz i wieczne szczęście we wspólnocie zbawionych.

Metropolita krakowski zakończył homilię słowami: - Posypując głowy popiołem, uznając naszą słabość, ale i wyznając ufność w Boże miłosierdzie wyruszmy dzisiaj na drogę wewnętrznej przemiany, aby Paschalne Misterium Chrystusa przeniknęło nas swoją błogosławioną mocą.

FLESZ - Rząd przywróci część obostrzeń?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl