Kraków. Migranci z Iranu zatrzymani na lotnisku w Balicach

  Kraków. Migranci z Iranu zatrzymani na lotnisku w Balicach

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Migranci z Iranu zatrzymani na lotnisku w Balicach
  Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali na terenie lotniska w Balicach kobietę i mężczyznę, którzy przylecieli z Aten. Przedstawili do kontroli grecki oraz węgierski dowód osobisty, które wzbudziły podejrzenia.
  Kraków. Migranci z Iranu zatrzymani na lotnisku w Balicach
  Faktycznie okazało się, że są podrobione. Ponadto w bagażu kobiety znaleziono przerobiony polski dowód osobisty, w którym na przednią część dokumentu naklejono cienką folię z nowymi danymi personalnymi i wizerunkiem osoby.

  Cudzoziemcy oświadczyli, że wyjechali z Iranu ponad miesiąc temu i samolotem udali się do Turcji. Następnie, po dotarciu do Grecji (pieszo i samolotem przez kilka ościennych państw), planowali wylecieć na podstawie fałszywych dokumentów do dowolnego państwa strefy Schengen.


  Przemytnicy organizujący przerzut, już na terenie Grecji, odebrali cudzoziemcom ich własne irańskie dokumenty, a dostarczyli fałszywe. Udzielili też instruktażu, jak zachowywać się podczas przekraczania granicy i w przypadku kontroli.

  Sprawcy pomimo licznych prób wylotu z Grecji, nie zdołali dotrzeć do Niemiec i Wielkiej Brytanii - jak pierwotnie zamierzali - ponieważ zostali zatrzymani na lotnisku w Polsce. Co ciekawe, obywatelka Iranu próbowała, na podstawie różnych nieautentycznych dokumentów, nieskutecznie opuścić Grecję aż 9 razy!

  Cudzoziemcom, w związku z popełnionymi czynami, postawiono zarzuty posłużenia się jako autentycznymi podrobionymi dokumentami oraz czynienie przygotowań do posłużenia się uprzednio przerobionym dokumentem. Obywatele Iranu dobrowolnie poddali się karze grzywny uzgodnionej z Prokuratorem. Zatrzymani Postanowieniem Sądu zostali umieszczeni w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców.  ZOBACZ KONIECZNIE:


  WIDEO: Barometr Bartusia (odc. 6)

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo