Kraków. Miasto znów musi słono zapłacić za stadion Wisły

  Kraków. Miasto znów musi słono zapłacić za stadion Wisły

  Piotr Rąpalski, Dawid Serafin

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Miasto znów musi słono zapłacić za stadion Wisły

  ©Andrzej Banaś

  Niekończąca się historia trwa. Miasto znów musi wydać spore pieniądze na stadion Wisły Kraków. Trzeba odkupić prawa autorskie do projektu obiektu, aby można było w nim poprawić fuszerki
  Kraków. Miasto znów musi słono zapłacić za stadion Wisły

  ©Andrzej Banaś

  Miasto musi wydać kolejne 6,6 mln zł na stadion Wisły Kraków, którego budowa pochłonęła ponad 600 mln zł. Chodzi o pozyskanie praw autorskich do projektu obiektu od biura architektonicznego Archetus, które jest ich właścicielem. Gmina już dawno powinna o to zadbać. Bez tego nie można poprawić wielu fuszerek istniejących na stadionie, np. wykonać pomostów, które są potrzebne do odśnieżania dachu. Ten już raz się zawalił pod naporem lodu, bo nie dało się go usunąć. Cała sprawa to kolejny przykład na to, że sztandarowa miejska inwestycje jest finansową studnią bez dna.

  Niezałatwiona sprawa

  Przebudowa stadionu Wisły Kraków ruszyła już w 2004 roku. Jej projektantem był architekt Wojciech Obtułowicz, który jednak nie miał dużego doświadczenia w tego typu pracach. W 2007 roku postanowiono inwestycję rozszerzyć i rozbudować stadion do aż 34 tys. miejsc dla widzów, bo Kraków starał się o organizację mistrzostw Euro 2012. Architektem pozostał Obtułowicz. Urzędnicy twierdzili, że nie można było mu wtedy odebrać praw autorskich.

  Koszty budowy wzrosły z ok. 400 mln zł do aż 616 mln zł. Na stadionie wykryto wiele wad, które trzeba było poprawiać, wydając kolejne pieniądze. Inwestycja zakończyła się z kilkuletnim poślizgiem w 2012 r., ale dalej nie załatwiono kwestii praw do projektu. Teraz okazuje się, że bez tego nie można stadionu modernizować, aby funkcjonował lepiej i np. zachęcał przedsiębiorców do wynajmowania w nim lokali komercyjnych.

  - Negocjacje były prowadzone, aby miasto te prawa autorskie zdobyło, ale pan Obtułowicz zmarł i sprawa nie została rozwiązana - tłumaczy się Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. To jednak nie on, ale wcześniejsza dyrektorka ZIKiT Joanna Niedziałkowska nadzorowała inwestycję. W mieście już jednak nie pracuje.

  Zawalony dach
  W 2013 roku pod ciężarem lodu zawaliła się cześć dachu stadionu nad trybunami. Okazało się, że system ogrzewania dachu jest niewydolny i trzeba wybudować pomosty do jego odśnieżania. Wyłoniono nawet firmę, która miała je wykonać za 300 tys. zł, ale... nie można było tego zrobić bez praw autorskich do projektu lub zgody biura architektonicznego Archetus, które je przejęło.

  - Biuro inwestycję oprotestowało. Sprawa skończyła się w sądzie. Domagano się od nas płatności 2 mln zł za zgodę. Wycofaliśmy się z inwestycji - mówi Marcinko.

  Zaczęły się negocjacje, ale nie doszło do porozumienia. Biuro zażądało 8 mln zł za prawa autorskie. Gmina zaproponowała o połowę mniej. W końcu doszło do sądowej ugody na kwotę 6,6 mln zł, którą teraz miasto musi wyłożyć.

  Musimy zapłacić?

  Prezydent Jacek Majchrowski wykorzystać chce oszczędności z innych inwestycji. - Wykup praw autorskich jest niezbędny, by móc bez dodatkowych kosztów modernizować stadion. Decyzja o dodatkowym wydatku jest bez wątpienia niepopularna, ale przesuwanie jej w czasie będzie tylko generowało dodatkowe koszty - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

  Na przekazanie tej kwoty zgodę mieli wczoraj wydać radni miejscy w głosowaniu na sesji. Nie byli jednak do tego skorzy i sprawę odłożyli do sierpnia.

  - Jak urzędnicy mogli popełnić taki błąd, że tych praw autorskich nie przejęli?! Przecież miasto zapłaciło za projekt. To jest niespotykane - mówi Małgorzata Popławska, radna PiS.

  Marcinko broni się tym, że Obtułowiczowi zapłacono... stosunkowo niewiele, bo 6,8 mln zł, co stanowi ok. 1,1 proc. kosztów całej budowy stadionu. - Z reguły przy takich obiektach koszty prac projektowych wahają się od 4,5 do 5,5 proc. kosztów całej inwestycji. Nawet jak dopłacimy, to będzie to 2,2 proc., jakieś 13 mln zł - mówi Marcinko.
  Dla radnych to jednak ciągle za dużo pieniędzy za projekt, który spowodował wiele problemów ze stadionem.
  - Jestem przeciw przekazaniu pieniędzy. Urząd powinien dalej walczyć w sądzie o mniejszą kwotę - mówi radny Grzegorz Stawowy z PO. Urzędnicy obawiają się jednak innego werdyktu i długiego procesu.

  Konsekwencje

  Radni mogą być zdenerwowani, ale są przyparci do muru. Możliwe, że bez zamontowania dachowych pomostów i innych elementów stadion nie będzie działał w pełni.

  Ponadto posiadanie praw autorskich pozwala zmodernizować okna obiektu, tak aby się otwierały. Przedsiębiorcy nie chcą w nim wynajmować powierzchni biurowych z powodów kosztów działania klimatyzacji.

  1,3 tys. mkw. powierzchni pozostaje ciągle nie wynajęte. Powinna tam powstać restauracja i biura. Największą powierzchnię zajmuje oczywiście klub Wisła Kraków. Biura na stadionie ma też spółka Miejska Infrastruktura, zarządzająca strefą parkowania i kilka innych firm. Ostatnio wprowadził się np. serwis rowerowy i Polska Federacja Squasha. Ale obiekt zdobywa najemców bardzo powoli. Urzędnicy zapewniają jednak, że w końcu zaczął zarabiać. Roczne koszty utrzymania to ponoć 2,8 mln zł, a przychody 3,6 mln zł.

  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić!
  Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (57)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biznesman

  Bogusia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Ten cinkciarz spod rynkowego Pewexu za czasów PRL-u to ma głowę do interesów. Boguś Cupiał potrafi doić miasto Kraków w nieskończoność.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie się podział prokurator ???

  Anioł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  A gdzie się podział prokurator ??? Czemu za działanie na szkodę budżetu Krakowa nikt nie beknął ???
  Czyżby prokuratura i urzędnicy trzymali sztamę ??? Kto im zapłacił za tę ustawkę ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  USTAWA o prawie autorskim i prawach pokrewnych

  kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Art. 49. 1. Jeżeli w umowie nie określono sposobu korzystania z utworu, powinien on być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.
  2. Następca prawny, choćby nabył...rozwiń całość

  Art. 49. 1. Jeżeli w umowie nie określono sposobu korzystania z utworu, powinien on być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.
  2. Następca prawny, choćby nabył całość autorskich praw majątkowych, nie może, bez zgody twórcy, czynić zmian w utworze, chyba że są one spowodowane oczywistą koniecznością, a twórca nie miałby słusznej podstawy im się sprzeciwić. Dotyczy to odpowiednio utworów, których czas ochrony autorskich praw majątkowych upłynął.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto dostał w łapę?

  green (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  dobrze zrozumiałem? rocznie 1 mln zysku - czyli zwrot inwestycji w 600 lat. GRATULUJĘ. W pierdlu powinien ktoś siedzieć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech wlasciciel praw zaplaci za tego bubla

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  zrobili dziadowski stadion i jeszcze dalsza kase chca, jakby mieli odrobine honoru to przekazaliby te prawa za darmo zeby wyjsc z twarza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płynie Wisła....

  jura (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Za całą tę finansową hucpę odpowiada osobiście nasz nie kochany włodarz nijaki Majchrowski. To on układał się z Radnymi i właścicielem Wisły na temat remontu i późniejszej eksploatacji całego...rozwiń całość

  Za całą tę finansową hucpę odpowiada osobiście nasz nie kochany włodarz nijaki Majchrowski. To on układał się z Radnymi i właścicielem Wisły na temat remontu i późniejszej eksploatacji całego obiektu. Nie ma zgody na dalsze marnowanie naszych podatków z czego słynie od kilkunastu lat krakowski guru. Za swoje błędy niech zapłaci z własnej kieszeni, stać go, piastując to stanowisko dorobił się niezłej kasy. Tak na marginesie to ile kasy było w " dowodach wdzięczności " z tej budowy i kto te " prezenty " odbierał ??? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radni

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ale to radni zdecydowali budować stadion wisły za kase miasta.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przyganiał kocioł garnkowi...

  arti (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  jasne a cracovia za swoje wybudowała stadion

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten zmarły pseudo architekt

  Rafalkrak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Niech się w grobie przewraca hochsztapler jeden. Teraz jeszcze rodzinka jak hieny uszczkną po nieboszczyku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale BANDYTYZM

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  marnowanie kolejnych moich podatków, powinien być jeden stadion komunalny, dla wszystkich klubów grających w ekstraklasie, a jak się nie podoba to budować za swoje, kolejne buble i 6.5 miliona w...rozwiń całość

  marnowanie kolejnych moich podatków, powinien być jeden stadion komunalny, dla wszystkich klubów grających w ekstraklasie, a jak się nie podoba to budować za swoje, kolejne buble i 6.5 miliona w błoto, a za to byłoby asfaltu na dziurawe drogi że hohozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urzędnicy zapewniają jednak, że w końcu zaczął zarabiać.

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  "Roczne koszty utrzymania to ponoć 2,8 mln zł, a przychody 3,6 mln zł."
  Szkoda tylko, że lwia część tego przychodu to dochody ze spółek miejskich i od miasta, ale na papierze zarabia.
  O...rozwiń całość

  "Roczne koszty utrzymania to ponoć 2,8 mln zł, a przychody 3,6 mln zł."
  Szkoda tylko, że lwia część tego przychodu to dochody ze spółek miejskich i od miasta, ale na papierze zarabia.
  O przepraszam ma większe przychody niż bieżące koszty utrzymania, bo zarabiać mógłby gdyby jeszcze przychody pokrywały amortyzację i fundusz remontowy.

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  750 lat i jesteśmy na zero

  mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nawet przyjmując pokraczne wyliczenia to będziemy na zero za jedyne 750 lat :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  agentura rżnie nas wszystkich obywateli na kieszeni aż miło

  sts (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Wcześniej myślałem że to nieudolność. Rzeczywistość jest jednak inna. To sprawnie zaplanowana akcja drenowania miejskiej kasy (czyli naszych kieszeni) przez sitwę agenturalną PO. Trzeba przyznać że...rozwiń całość

  Wcześniej myślałem że to nieudolność. Rzeczywistość jest jednak inna. To sprawnie zaplanowana akcja drenowania miejskiej kasy (czyli naszych kieszeni) przez sitwę agenturalną PO. Trzeba przyznać że dobrzy są pod względem rżnięcia nas obywateli na kieszeni. Nie zapominajmy jednak że w Krakowie wygrał zarówno Majchrowski jak i Komorowski. Wiadomo że jest to efekt odpowiedniej propagandy mediów bo bez niej kacyki agenturalne już dawno wylecieliby ze stołków no ale jednak.zwiń

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Lechia Gdańsk Live 11 21 6 3 2 20-13
  2 Legia Warszawa Live 11 21 6 3 2 16-12
  3 Wisła Kraków Live 11 20 6 2 3 20-10
  4 Jagiellonia Białystok Live 11 20 6 2 3 17-13
  5 Piast Gliwice Live 11 20 6 2 3 17-15
  6 Korona Kielce Live 11 19 5 4 2 15-12
  7 Lech Poznań Live 11 17 5 2 4 17-14
  8 Zagłębie Lubin Live 11 16 5 1 5 17-17
  9 Arka Gdynia Live 11 14 3 5 3 12-11
  10 Pogoń Szczecin Live 11 13 3 4 4 13-13
  11 Śląsk Wrocław Live 11 12 3 3 5 16-15
  12 Miedź Legnica Live 11 12 3 3 5 15-20
  13 Wisła Płock Live 11 10 2 4 5 14-20
  14 Górnik Zabrze Live 11 9 1 6 4 11-17
  15 Zagłębie Sosnowiec Live 11 7 1 4 6 15-24
  16 Cracovia Live 11 7 1 4 6 8-17