Kraków. Koniec z tańcami na rurze, ciupagami, nagabywaniem przechodniów i podświetlanymi oknami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot.Adam Wojnar
28 grudnia ubiegłego roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące Parku Kulturowego Stare Miasto. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy obiektów i elementów zagospodarowania przestrzeni zobowiązani są do dostosowania się do nich w terminie trzech miesięcy od ich wejścia w życie. Zatem od 29 marca 2018 roku służby miejskie, przede wszystkim Straż Miejska, będą sprawdzać czy nowe regulacje są przestrzegane.

Nowe przepisy zakazują w lokalach na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto działalności polegającej np. na pokazach striptizu, tańców erotycznych lub świadczeniu usług, powszechnie uznawanych za niemoralne. Prowadzenie takiej działalności w obszarze Parku Kulturowego oznaczać będzie naruszenie przepisów uchwały, tj. wykroczenie, zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną.

Przestrzeganie wprowadzonych przepisów ma się odbywać poprzez kontrole w lokalach, co do których zaistnieją podejrzenia, że jest w nich prowadzona zakazana działalność. Kontrole, w razie potrzeby, będą wykonywane przy współpracy z policją, choć niewykluczone jest również współdziałanie z innymi instytucjami, np. Państwową Inspekcją Pracy i Krajową Administracją Skarbową.

Zgodnie z nowymi zasadami w Parku Kulturowym zabronione jest też m.in. nachalne rozdawanie ulotek informujących o ofercie klubów erotycznych i reklamowanie niektórych lokali i usług poprzez noszenie przez promotorów różnego rodzaju kostiumów i przebrań (np. motyle, kufel piwa, człowiek – lustro).

Ile wynoszą zarobki mieszkańców naszego regionu zatrudnionych w czternastu branżach? Sprawdziliśmy to i umieściliśmy w naszym zestawieniu. Dane pochodzą ze strony Wynagrodzenia.pl.

Płace w Małopolsce. Kto zarabia w naszym regionie najlepiej?...

Nowe przepisy mają na celu również ograniczenie uciążliwej, agresywnej emisji obrazów, dźwięków i światła do przestrzeni publicznej. Chodzi tu np. o umieszczone w witrynach wyświetlacze LCD i LED czy też głośniki emitujące dźwięk. Zakazane zostało również podświetlanie okien kondygnacji powyżej parteru światłem o jaskrawych barwach, co dotyczy zwłaszcza lokali, w których działalność prowadzą nocne kluby.

Na terenie Parku Kulturowego nie będzie można także handlować m.in. góralskimi ciupagami czy też szalikami np. Bayernu Monachium, oferowanymi na ruchomych stoiskach z pamiątkami. W handlu obwoźnym dopuszczono tylko sprzedaż certyfikowanych obwarzanków krakowskich, pamiątek związanych z Krakowem i jego tradycją, oraz – jako powrót do tejże tradycji – kasztanów jadalnych.

Zadbano też o przeszklenia witryn i okien, które nazbyt często i z błahych powodów były zalepiane i zamalowywane. Teraz ograniczanie transparentności przeszkleń będzie dopuszczalne tylko w określonych przypadkach, np. na czas trwania remontu.

Z kolei regulacje dotyczące ogrodzeń ogródków gastronomicznych mają na celu zapobieganie niekontrolowanemu rozrostowi niektórych z nich w godzinach wieczornych i nocnych, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. Zdarza się bowiem, że na jezdniach pojawiają się krzesła, a nawet stoliki kawiarniane.

Nowe przepisy wprowadzają również ograniczenia działalności usługowej w zakresie przewozu osób na terenie Parku Kulturowego. Tego typu działalność będzie dopuszczona tylko przy wykorzystaniu pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym, czyli popularnych meleksów, pojazdów zaprzęgowych, czyli dorożek, publicznego transportu zbiorowego, czyli autobusów i tramwajów oraz taksówek.

Regulacje dotyczące meleksów obejmują zarówno wymagania co do ich wyglądu i kolorystyki, jak i warunków technicznych, jakie muszą spełniać te pojazdy. Ponadto ich liczba będzie ograniczona do 70 szt. Od 29 marca przewozy osób przy wykorzystaniu meleksów powinny odbywać się po ulicach wskazanych w uchwale o Parku Kulturowym. Warunki techniczne i wizualne dotyczące meleksów zaczną obowiązywać po rozstrzygnięciu konkursu na świadczenie usług przewozu osób pojazdami wolnobieżnymi na obszarze Parku. Aktualnie trwa zbieranie ofert w konkursie, a ostateczny termin ich przyjmowania upłynie 11 kwietnia br. Nowe przepisy dotyczą również segway’ów, które będą mogły być wypożyczane tylko do wykorzystania podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem, w grupach do 10 uczestników.

Wszystkie nowe zakazy i ograniczenia mają pomóc w zapewnieniu jeszcze większej ochrony dla unikalnego krajobrazu zabytkowego centrum Krakowa, docenionego poprzez wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznanego za pomnik historii.

Park Kulturowy Stare Miasto utworzono w 2010 r. Jego granice przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, św. Gertrudy, Bernardyńską, fragmentem bulwarów Wisły do ul. Podzamcze. Park miał ochronić przestrzeń zabytkowego centrum przed negatywnymi zjawiskami, takimi jak np. zalew szpecących reklam i szyldów.

Szybko okazało się jednak, że są inne problemy, takie jak np. rosnąca liczba klubów erotycznych z czerwonymi światłami w oknach, do których naganiają na ulicach młodzi ludzie (głównie kobiety) z parasolkami.

Przepisy obowiązujące na terenie Parku Kulturowego są prawem miejscowym, a ich naruszenie stanowi wykroczenie, zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Koniec z tańcami na rurze, ciupagami, nagabywaniem przechodniów i podświetlanymi oknami - Dziennik Polski

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sad
nie zesrajcie sie z tymi ograniczeniami Pisiaczki
r
rajca
ufff pozostało już tylko uchwalić normę deszczu przy której można legalnie rozłożyć parasolkę!
w
wirski
No wreszcie. Czemu to tyle trwalo ?
M
Myśl Polska
Czyli rowerowymi rikszami nie wolno obwozić turystów? To byłby dopiero nonsens. Poza tym szkoda, że to wszystko tak późno. Władza wolno myśli - sami "wolnomyśliciele"
m
marek
Jaki koniec z ciupagami w Parku Kulturowym? Będzie je można za to nabyć w zwiększonej ilości w samym jego sercu, czyli w Sukiennicach. Na tym polega właśnie dobry lobbing.
o
obserwe
To straszne gdzie pojdzie teraz k...i zlodziej ? bezrobocie sie szerzy !!o je o je
p
podpis
nareszcie
p
parasolka
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Art. 18. Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia ludzkiego i MORALNOŚCI PUBLICZNEJ, a także ochrony środowiska.

Czyli, striptiz i taniec erotyczny w lokalu na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto są niemoralne publicznie, a poza nim, np. w Nowej Hucie już nie. Tam jest to już zgodne z moralnością publiczną? Ktoś tu nieźle "odleciał".
o
observer
Jedyne z czym ci się kojarzy ten artykuł to brudel? Współczuję
A
Ax
Nie rozpaczaj, burdele poza parkiem kulturowym mogą nadal działać...
G
Gość
Wszystkie wluki oddac na wschod. A wice prezesiki zostana tylko na lasce boiskowej do czasu.
Bo pilka juz sie pomalu skonczy. Widac to w TV. I fajnie jest !
o
observer
Jak się nie ma alternatywy dla dotychczasowej działalności to najlepiej wszystkiego zakazać... bo to najłatwiejsze... byle przepis uchwalić i już ludzie mają się cieszyć. Ale to już było...
e
ecc
Czyżby jakiś kandydat oferował sfinansowanie metra, na co nigdy nie będzie stać kasy miejskiej w pojedynkę?
A
Andy Krakauer
Najwyższy czas! Doskonale! Dość robienia z Krakowa burdelstadtu!
R
RC
To powrót do komuny. A gdzie poszanowanie własności prywatnej i wolności ubioru
Wróć na i.pl Portal i.pl