Kraków. Jubileusz 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej

  Kraków. Jubileusz 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Archiwum

  Archiwum ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

  Do czerwca 2020 r. potrwają uroczyste obchody setnej rocznicy rozpoczęcia działalności przez Akademię Górniczo-Hutniczą.
  Archiwum

  Archiwum ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

  Jubileusz otwarcia Akademii Górniczo-Hutniczej przypada 20 października 2019 r. Największa małopolska uczelnia techniczna już rozpoczęła jednak świętowanie okrągłej rocznicy swojego powstania. Obchody urodzin AGH wystartowały 4 października podczas inauguracji nowego roku akademickiego, w której wziął udział wicepremier Jarosław Gowin i potrwają do czerwca 2020 roku.

  W bogatym programie jubileuszu znalazł się m.in. gwiaździsty rajd górski przez Beskid Śląski, „Burza Mózgów AGH”, czyli pokaz najciekawszych projektów studencki i naukowych, jakie przez ostatnie lata powstały w murach krakowskiej uczelni oraz IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskiego Pochodzenia. Studenci, absolwenci czy sympatycy AGH mogą także wziąć udział w konkursie na mural, którego motywem przewodnim będzie historia uczelni oraz rywalizacji na cykl opowiadań kryminalnych z fabułą nawiązującą do życia społeczności akademickiej .

  Główne obchody urodzin zaplanowano na przyszły rok. W październiku odbędzie się uroczyste posiedzenie senatu uczelni, inauguracja kolejnego roku akademickiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków, której towarzyszyć będzie widowisko teatralno-muzyczne „Kids of evolution” oraz zjazd absolwentów AGH z całego świata. Jubileusz zakończy Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, którzy pod Wawelem będą gościć w czerwcu 2020 roku.

  Akademia Górniczo-Hutnicza to jeden z największych uniwersytetów technicznych w Polsce. Od początku działalności uczelni jej mury opuściło już 200 tys. absolwentów. Obecnie szkoła kształci 30 tys. studentów, zatrudnia 4,2 tys. pracowników, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich. Naukowcy z AGH prowadzą badania nie tylko z zakresu dyscyplin związanych z przemysłem ciężkim, ale również inżynierii materiałowej, telekomunikacji, automatyki i robotyki czy nanotechnologii.

  Szczegółowe informacje dotyczące programu jubileuszu AGH są dostępne na stronie internetowej www.100lat.agh.edu.pl.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo