Kraków. Hutnicy protestują. Zablokowali ul. Basztową

Piotr Subik
Piotr Subik
Punktualnie w południe związkowcy z ArcelorMittal Poland SA (AMP SA) pojawili się dzisiaj przed budynkiem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Basztowej w Krakowie. Będą protestować przeciwko decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w Nowej Hucie.

WIDEO: Trzy Szybkie

Wygaszanie wielkiego pieca w Nowej Hucie, zgodnie z decyzją władz AMP SA, ma się rozpocząć w sobotę. Koncern zapewnia, że przerwa będzie tylko czasowa. Ale kiedy z hiobowymi dla hutników wieściami przyjechał do Krakowa prezes jego polskiej części Geert Verbeeck, powiedział tylko, że potrwa ona „miesiące albo kwartały”. Związkowcy boją się, że piec zgaśnie na zawsze.

Jak twierdzi Marzena Rogo­zik z biura prasowego AMP SA, spółce udało się znaleźć rozwiązania praktycznie dla wszystkich 800 pracowników, których dotknie „tymczasowy postój części surowcowej” (w Nowej Hucie przestanie pracować także stalownia). Efekt jest taki, że tylko połowa z nich znajdzie pracę na terenie krakowskiej huty. Czterystu otrzymało propozycję podjęcia pracy w hucie w Dąbrowie Górniczej.

„Nie ma zgody na wygaszanie hutnictwa” - Sierpień’80 reaguje...

- Są wśród nich osoby, które mają pod opieką chorych członków rodziny, dzieci do lat 4, zmagają się z tragediami rodzinnymi. Osiemdziesiąt z nich odwołało się od decyzji o przeniesieniu do Dąbrowy. Wyobraźmy sobie teraz, że odwołania zostaną uwzględnione i przeniesiony zostanie ktoś, kto miał pracować dalej w Krakowie. To skłóci załogę między sobą, a już i tak jest nerwowo - zwracał uwagę podczas poniedziałkowej pikiety przed bramą główną kombinatu Krzysztof Wójcik, szef NSZZ Pracowników AMP Poland SA.

Dodał, że zagrożonych utratą pracy jest także - wedle szacunków - 400 pracowników spółek współpracujących z zakładem w Nowej Hucie. - Lawina się dopiero rozkręca - nie miał wątpliwości Krzysztof Wójcik.

- Nasi pracownicy są nadal zaangażowani w pracę przy instalacjach wielkiego pieca i stalowni. Zostali już jednak poinformowani o proponowanych dla nich rozwiązaniach. Będziemy indywidualnie rozpatrywać ich ewentualne prośby zmian, motywowane sytuacją osobistą czy rodzinną - zapewnia Marzena Rogozik.

Jak dodaje, ci, którzy będą musieli dojeżdżać do Zagłębia też nie zostaną bez pomocy koncernu. To efekt porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi w Krakowie.

- Dla osób dojeżdżających przewidzieliśmy szkolenia, które pozwolą im wdrożyć się do nowych obowiązków, zapewniamy i pokrywamy koszty transportu z Krakowa do nowego miejsca pracy oraz diety delegacyjne, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że na dojazd do i z pracy będą poświęcać więcej czasu - mówi Marzena Rogozik.

Czytaj także: Nie chcą wygaszenia wielkiego pieca, jest protest [ZDJĘCIA]

Radni Krakowa przyjęli w środę rezolucję do rządu i Sejmu o pomoc w ograniczeniu negatywnych skutków zmian w Nowej Hucie.

- Wyłączenie wielkiego pieca będzie miało dla miasta bezpośrednie skutki finansowe. To kilkanaście mln zł straty z tytułu mniejszego wpływu głównie z podatków PIT i CIT - tłumaczył wiceprezydent Bogusław Kośmi­der. Jak dodał, łącznie straty dla miasta mogą wynieść między 10 a 40 mln zł.

Miasto zamierza też pomóc zwalnianym pracownikom huty i spółek. - Proponujemy pracodawcom podpisanie porozumienia, w którym my pomożemy znaleźć pracownikom nowe miejsca pracy, przeszkolić ich, aby trauma była jak najmniejsza - tłumaczy Bogusław Kośmider.Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Hutnicy protestują. Zablokowali ul. Basztową - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 82

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Stal to taki przysłowiowy plemnik dla gospodarki.

Bez stsli w fundamencie nie ruszy żadna budowa.

Jeśli zapotrzebowanie na stal maleje to znaczy że gospodarka zacznie zwalniać.

Nienormalny a wręcz patologiczny rynek pracy zacznie wracać z rollercastera na normalne tory.

Firmy i ludzie zarobią mniej ale życie się trochę uspokoi.

T
Takie życie
22 listopada, 7:17, Gość:

Szkoda ze nie ma informacji w artykule dlaczego piec wygasają.

Może zapytaj inaczej będzie to właściwe pytanie!!Dlaczego w Polsce Mittal zostawił 2 czynne Wielkie Piece jak w innych krajach Europy zostawił tylko po jednym i to kilka lat temu??Hutnicy z Polski już dawno sobie odpowiedzieli na to pytanie!!Bo lubi nas Polaków!!I taka jest prawda.On i jego rodzina ani jego dyrektorzy nie wstydzą się usiąść obok zwykłego robola na stołówce zakładowej i zjeść posiłek!!Gdy rządzili Polacy - brudasy którzy przekraczali bramę żeby pracować nie mieli prawa wstępu na tą stołówkę dla Jaśnie Panów!Oni też byli tak wielcy jak woźny z Sejmu który musiał mieć odrzutowce i śmigłowce żeby latać po Polsce a do tego willę służbową!Gdyby nie zagraniczne korporacje nawet byśmy nie wiedzieli jakie bydlaki nami rządzą w Polsce!!....Niestety Mittal nie będzie utrzymywał czegoś do czego musi dopłacać!!Za rządów PO PSL ktoś kontrolował napływ węgla i stali do Polski!!W tej chwili polskie firmy kupują tańszą stal z Białorusi,Ukrainy i innych państw!!Jeżeli rządu to nie interesuje to Mittal wycofa się w końcu z Polski!!Jeszcze kilka lat zanim wymienią wszystkie tory w Polsce na szynę długą z Huty Katowice i będzie to samo co w Krakowie!!A ty się nie martw bo PiS na pewno znajdzie wroga który zawinił!!Tak jak w średniowieczu rycerz Don Kichot'e zawsze znalazł zbrojnych rycerzy z którymi mógł walczyć.To samo robi nasz mały rycerz Jarosław!!

h
hutnik
23 listopada, 7:40, Greg123:

Zniszcza caly przemysl tyle lat dzialala a teraz juz nie trzeba przeciez to plan jest . Ta firma co jest wlascicielem jest wlascicielem jeszcze 4 hut w polsce do 2002r huty byly w rekach panstwa a teraz sa prywatne skad ktos mial takie pieniadze i kto sprzedaje udzialy w tak strategicznych fabrykach tylko ten co dziala na szkode panstwa . A najlepsze ze wlascicielem jest czlowiek o nie polskim imieniu i nazwisku

Dzieciaku!!Gdyby tego nie kupił Mittal po tych 4 hutach zostały by tylko resztki murów!!!Państwo nie pomagało bo nie mieli nawet na wypłatę emerytur.Wypłacano emerytury z tego co uzyskali ze sprzedaży majątku.Konta hut były zablokowane..Kooperatorzy kupowali na początku materiały i surowce.W końcu oni też się zadłużyli i mieli zablokowane konta!!Polskie banki nie udzielały kredytów ponieważ nie miały już pieniędzy!!Na początku PHS był już własnością cwaniaków z Coloseum!!Gdyby Wąsacz po strajkach nie wyleciał a Huty Katowice(stary Solidarnościowiec) i gdyby nie został ministrem nikt by się nie dowiedział że Huty już nie są państwowe bo weksle na nie mają już cwaniacy!!Ale przecież o to lepiej zapytać Jarosława!!On działał w tym biznesie z bratem w latach 90!!On z bratem zarządzał spółką Telegraf gdzie zakłady pracy(polskie państwowe) wpłacały kasę tworząc fundusz który miał być motorem napędowym polskiej gospodarki i pomagać upadającym zakładom!!Przecież to Bliźniacy w tamtym czasie współpracowali z Art B i innymi lodziarzami.Chyba z Coloseum też!!Dlaczego więc Jarosław i Brat nie pomogli upadającym hutom??Podobno pieniądze im zniknęły ze spólki Telegraf!!Przecież byli nawet oskarżeni o zdefraudowanie pieniędzy ze spółki Telegraf!!No ale mieli znajomych komunistycznych sędziów którzy ich uniewinnili.Wyrok brzmiał.Pomimo że zniknęły pieniądze ze spółki to jednak u oskarżonych (Bliźniaków) nie stwierdzono znamion wzbogacenia się.Dlatego zostają uniewinnieni!!No bo jak mieli się wzbogacić jak spółka Srebrna nie jest ich.A wszystkie ich pieniądze właśnie tam wędrowały.Spółka Srebrna ma tylko sponsorować działalność i życie doczesne i pozagrobowe rodziny Kaczyńskich!!Co czyni cały czas!!A pracownicy Hut którzy dostali akcje prywatyzacyjne gdy tylko Mittal spłacił długi ich hut i kooperantów.Huty z roku na rok z miliona długu uzyskały nagle milion złotych zysku.Wpłacił do Kasy premiera Jarosława Kaczyńskiego 7 miliardów USD i zaczął inwestować - pracownicy od razu odsprzedali mu swoje akcje.Pracownicy dostawali już pełne pensje i na czas!!No a potem Mittal oddał na własność pracownikom mieszkania i dał im bezzwrotne pożyczki na czynności prawne żeby ich mieszkania były ich własnością.Tylko podatek musieli sami zapłacić!!I tu przypomnę Ci że nie tylko huty sprzedano ale razem z mieszkaniami zakładowymi i żywym inwentarzem -czyli załogą hut!!!No ale ostatnie podpisy złożyli pod (sprzedażą PHS Mittalowi)tym Bliźniacy(4-ta RP).Jeden był premierem a drugi prezydentem!!To Mittal zapełnił premierowi Jarosławowi skarbiec!!Gdyby tam był jego kot może sukces byłby jeszcze większy bo karma i utrzymanie tańsze!!

G
Greg123

Zniszcza caly przemysl tyle lat dzialala a teraz juz nie trzeba przeciez to plan jest . Ta firma co jest wlascicielem jest wlascicielem jeszcze 4 hut w polsce do 2002r huty byly w rekach panstwa a teraz sa prywatne skad ktos mial takie pieniadze i kto sprzedaje udzialy w tak strategicznych fabrykach tylko ten co dziala na szkode panstwa . A najlepsze ze wlascicielem jest czlowiek o nie polskim imieniu i nazwisku

N
Nowohucianin
21 listopada, 07:22, Krk:

Co ma Kraków do Nowej huty. Tam sobie protestować a nie blokować Krakowa. Ja też dojeżdżam do pracy 70 km i nie protestuję że mi jest źle. Przecież was nie zwalniają tylko przenoszą do pracy do dąbrowy. Autobus wam dupska zawiezie i przywiezie i jeszcze źle. Policja powinna ten protest i blokowanie ulic potraktować armatkami wodnymi ażeby rozgonic protestujących. Kraków to nie nowa huta [wulgaryzm]c z Krakowa

Masz rację, Nowa Huta miała być osobnym miastem, do tej pory ubolewam, że tak się nie stało. Geneza jest prosta, Centusie krakowscy nie chcieli pozbywać się kury znoszącej złote jajka (podatki) ... teraz też już płaczą, bo w kasie miasta niezły debecik, który w przypadku zamknięcia kombinatu się drastycznie powiększy ... i pójdą w górę wszelakie opłaty (dla wszystkich)... parkingi, bileciki itd itp. Wtedy takim jak ty otworzą się oczka ...

G
Gość

Szkoda ze nie ma informacji w artykule dlaczego piec wygasają.

G
Gość
21 listopada, 13:03, Gość:

W Hucie był socjal jak za komuny . jak oni bez tego socjalu będą teraz pracować

21 listopada, 14:00, Gość:

Skończą się wycieczki do lasu i w góry zakrapiane alkoholem zwią- choli , za pieniądze ze składek pracowników, dlatego jest się o co szarpać

21 listopada, 14:51, Fred:

I tanie wyjazdy "dla swoich" do Włoch i na Chorwacje , wesołe pijane autobusy.

21 listopada, 16:02, stary:

WASZ SZEF ZWIAZKU SOLIDARNOSC P.KIELIAN chyba dalej jest czlonkiem RADY NADZORCZEJ HUTY....DAWNO O TYM WIEDZIAL KASE BRAL DOBRA...A TERAZ NA ULICY SZUKACIE TEGO CO WAS NIBY OSZUKAL...AMACIE GOM POD NOSEM....MIAL SPOLE Z ZARZADEM HUTY I TAK CMILI WAS AZ WYSZO SZDLO Z WORA....DLACZEGO MIESZKANCY MAJA ZA TO CIERPIEC.....

Działacze związkowi już dawno sprzedały hutę za przekazane im specjalnie utworzone spółki. Sprzedali np. domy wczasowe i nieuzwiązkowionych pracowników. Zostali już tylko sami działacze związkowi i ich przydupasy. Zwolnić ich choćby dlatego, że gdy zwolniono ok. 20 tys. byłych pracowników- zz zapowiedziały, że nikt ich nie będzie bronił. Żadnej pomocy ze strony miasta, chyba że porządkowe roboty publiczne. Oni tam i tak zarabiali nieźle, będą mieli wysokie emerytury.

O
Operator

Na budowie maja zawsze otwarte dzwi, tylko że na budowie nie ma związków i trzeba zapieprzac.

R
Robert hutnik
21 listopada, 08:55, Gość:

Ja nawet rozumiem tych hutników, każdy chce mieć pracę by żyć, nie każdy jest biznesmenem, czy urzędnikiem. Taki hutnik nie znajdzie pracy w sektorze IT, więc walczą o swoją pracę pomimo że huta jest nie rentowna i truje.

I to jest właśnie przykład totalnej niewiedzy ... w kombinacie jest mnóstwo urządzeń, systemów związanych z branżą IT. Od tysięcy zwykłych komputerów biurowych po specjalistyczne systemy automatyki, nadzoru procesów produkcyjnych itd. itp. Do obsługi tych urządzeń i systemów zatrudnione są zarówno firmy zewnętrzne (potentaci na tym rynku) jak i własne komórki IT. To nie jest huta z 20 wieku jak niektórym się wydaje ... pracownicy tej branży też będą szukać pracy, ale oni bać się nie muszą. Proszę pomyśleć, te tysiące pracowników trzeba nakarmić, odziać w specjalistyczne ciuchy (które nie wytrzymują w tych warunkach długo), ubrać w buty, wyposażyć w sprzęt ochrony osobistej zgodny z najwyższymi normami BHP (wdrożone wszystkie możliwe standardy bezpieczeństwa), wyposażyć w narzędzia (od młotka do tych specjalistycznych), zapewnić transport do poruszania się w terenie (samochody), do utrzymania wielkiego terenu i mnóstwa obiektów ...już dalej nie chcę mi się pisać ...jeśli ktoś tylko ma wyobraźnię to wie jak dużo pracowników zarówno huty jak i kooperujących firm, dostawców wszelakiej maści na tym straci.Wielu hejterów, którzy w kombinacie widzą tylko truciciela (choć i tu pojęcia nie mają) zapewne nie domyśla się że wśród ich najbliższych znajomych, a może nawet rodziny są osoby, których praca jest bezpośrednio lub pośrednio związana z tym zakładem, nawet jeśli pracują w wytwórni papieru toaletowego (nawiasem mówiąc takowa też była na terenie huty). To tylko wierzchołek góry lodowej, bo zarówno pracodawca jak i pracownicy odprowadzają bez ściemy jak w wielu innych firmach (płaca pod stołem) podatki, które trafiają do kasy miasta. Ktoś zadał pytanie "To ile oni zarabiają, że może zabraknąć kilkunastu milionów (z CIT ponoć 40 mln)"? Odpowiedź jest prosta, zarabiają dużo za mało, ale uczciwie płaca podatki, choć dzielnica w której "kopcą" zawsze była traktowana przez miasto po macoszemu ... I teraz też wielu z Was obraża tych ludzi nie mając najmniejszego pojęcia zarówno o przyczynach zaistniałej sytuacji jak i ciężkiej pracy "garstki" tych którzy po wieloletnich redukcjach pracują w hucie.

Pozdrawiam i zostawiam do przemyślenia, najlepiej po uprzednim zadaniu sobie odrobiny trudu żeby poczytać i dowiedzieć się dlaczego zakład przestaje być konkurencyjny i czy to wina hutników, bo według mnie nawet nie właściciela, ten ma po prostu duże możliwości przeniesienia produkcji z Europy w której już nic się nie opłaca ...

Z
Zezol

Tak się składa, że kryzys widziałem już w latach kiedy budowali to wielkie gofno huticze. Tak się musiało to skończyć. Gwoździem do trumny jest stan energetyki. Po wejściu do UE rządy kompradorskie podpisywały zobowiązania, które są nie do spełnienia, a wiatrakami przemysłu nie zasilisz.

s
stary
21 listopada, 13:03, Gość:

W Hucie był socjal jak za komuny . jak oni bez tego socjalu będą teraz pracować

21 listopada, 14:00, Gość:

Skończą się wycieczki do lasu i w góry zakrapiane alkoholem zwią- choli , za pieniądze ze składek pracowników, dlatego jest się o co szarpać

21 listopada, 14:51, Fred:

I tanie wyjazdy "dla swoich" do Włoch i na Chorwacje , wesołe pijane autobusy.

WASZ SZEF ZWIAZKU SOLIDARNOSC P.KIELIAN chyba dalej jest czlonkiem RADY NADZORCZEJ HUTY....DAWNO O TYM WIEDZIAL KASE BRAL DOBRA...A TERAZ NA ULICY SZUKACIE TEGO CO WAS NIBY OSZUKAL...AMACIE GOM POD NOSEM....MIAL SPOLE Z ZARZADEM HUTY I TAK CMILI WAS AZ WYSZO SZDLO Z WORA....DLACZEGO MIESZKANCY MAJA ZA TO CIERPIEC.....

G
Gość
21 listopada, 08:32, Gość:

wiceprezydent Bogusław Kośmi­der ten gość nie powinien być dawno na emeryturze ? następny przyspawany.

Kośmider ma dopiero 60 lat !

F
Fred
21 listopada, 13:03, Gość:

W Hucie był socjal jak za komuny . jak oni bez tego socjalu będą teraz pracować

21 listopada, 14:00, Gość:

Skończą się wycieczki do lasu i w góry zakrapiane alkoholem zwią- choli , za pieniądze ze składek pracowników, dlatego jest się o co szarpać

I tanie wyjazdy "dla swoich" do Włoch i na Chorwacje , wesołe pijane autobusy.

G
Gość

W ekonomii nie ma cudów no chyba że w polskich kopalniach ale hutnicy nie są tak ważni jako wyborcy PiS.

K
Krakowiak
21 listopada, 13:52, Gość:

DZIEKUJEMY CI MORAWIECKI I PIS. DZIEKUJEMY WAM ZWIĄZKI ZAWODOW- TO WY MÓWILIŚCIE- GŁOSUJCIE NA PIS A PO WYBORACH NIE ZAMKNĄ PIECA. DZIEKI

Dziecko komuny , co Morawiecki oddał Hute Hindusowi czy wielcy ekonomiści Balcerowicz , Kaczmarek. Zobacz co zrobili z przemysłem w Krakowie

Dodaj ogłoszenie