Kraków. Firma zarządzana przez radnego wygrała przetarg na...

  Kraków. Firma zarządzana przez radnego wygrała przetarg na remont fortu

  Dawid Serafin, Katarzyna Kojzar

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Rusza remont fortu "Łopianka". Miasto za pierwszy etap prac zapłaci 2,4 mln zł. Choć do urzędu wpłynęły oferty korzystniejsze finansowo.
  Wojciech Wojtowicz.

  Wojciech Wojtowicz. ©Anna Kaczmarz

  Radni związani z harcerstwem forsują budowę muzeum w forcie "Łapianka", który się rozsypuje. Miasto już wydało sporo, a trzeba wyłożyć co najmniej 14 mln zł. Koszty utrzymania nie są znane.

  Tymczasem pierwszy z kilku przetargów na renowację fortu wygrała właśnie firma, której prezesem jest miejski radny z PO, Wojciech Wojtowicz. Za wykonanie prac dostanie ona 2,4 mln zł. Choć jedna z ofert była dwukrotnie niższa. O kontrowersjach przy renowacji obiektu "GK" pisała już 20 lipca.  W sumie do Zarządu Budynków Komunalnych, który był odpowiedzialny za przetarg, wpłynęło osiem ofert. Sześć z nich zostało odrzuconych już we wstępnym etapie.
  Ostatecznie, urzędnicy wybierali między dwiema. Zwycięzcą okazała się ta złożona przez Spółdzielnię Rzemieślniczą Budmet. Urzędnicy dopatrzyli się jednak nieprawidłowości w dokumentach. Chodziło o poświadczenie nieprawdy w złożonej ofercie. Efekt? Przetarg ostatecznie wygrała Chemobudowa Kraków. Prezesem zarządu jest Wojciech Wojtowicz, miejski radny.

  Taka decyzja urzędników wzbudziła kontrowersje. - Jeśli jakaś firma, która startowała w przetargu ma zastrzeżenia, może złożyć odwołanie - wyjaśnia Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji urzędu miasta. Na razie nie wiadomo, czy któreś z przedsiębiorstw skorzysta z tej możliwości.

  Sam Wojtowicz przyznaje, że całym zamieszaniem jest zaskoczony. - Przetargi publiczne są teraz tak restrykcyjne, że radni w całym kraju nie mają możliwości wpłynąć na ich wynik - wyjaśnia. - Po za tym, firma wygrywała przetargi organizowane przez miasto, zanim zostałem jej prezesem. Odkąd zarządzam, to pierwszy taki przypadek - tłumaczy.

  Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego zajmującej się dbaniem o rozwój demokracji przyznaje, że przetarg może być odbierany dwuznacznie. -Formalnie taka sytuacja, że prezes firmy jest jednocześnie radnym biorącym udział w głosowaniu i zatwierdzaniu wyniku przetargu, jest dopuszczalna - wyjaśnia. - Jednak my w Fundacji Batorego uważamy, że nie powinno do tego dojść, bo może to wywołać konflikt interesów. Co więcej, taka sytuacja nie stwarza dobrego wizerunku zarówno firmie, jak i jednostce samorządowej, która ogłasza przetarg - dodaje Kopińska.

  Do tej pory na renowację fortu i stworzenie muzeum wydano 300 tys. zł.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przypadek

  remis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kto wierz ze przypadek? Bo ja nie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przetargi w ZBK to fikcja

  uczestnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Przetargi w ZBK to jedna wielka korupcja. Wystarczy przeanalizować wyniki przetargów np. na podłączenie do miejskiej sieci. Wygrywa jedna słuszna firma a reszta jest wykluczana z postępowania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kupie opla

  heniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Cwaniak z pyska

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapewne "Słuchał, Rozumiał, POmagał"

  terenowa sitwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  i zaciera teraz łapki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sezon ogórkowy w pełni

  Krakuska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  super..sezon ogórkowy w pełni ....a Pan radny ma reklame gratis i to jeszcze ze zdjęciem...brawo...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  już kradną na żywca

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  Skandal

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo