Kraków. Arcybiskup Marek Jędraszewski do kapłanów: "Znajdujecie się na pierwszej linii zmagań o cywilizację miłości"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Adam Wojnar
- Zapewniam o mojej modlitwie w Waszych intencjach, zdając sobie sprawę z tego, że znajdujecie się na pierwszej linii zmagań o cywilizację miłości, która tak bardzo leżała na sercu św. Janowi Pawłowi II Wielkiemu i która obecnie znalazła się w naszej Ojczyźnie w stanie wielkiego zagrożenia - pisze metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w "Liście do Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej".

FLESZ - Na cmentarz 1 listopada? Jest dyspensa papieża

W związku z ostatnimi protestami będącymi reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski skierował list do kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

"Pragnę z całego serca podziękować Wam, Drodzy Bracia w Kapłaństwie, za wszystkie słowa wsparcia i solidarności ze mną, a zwłaszcza za modlitwę. Ze swej strony również Was zapewniam o mojej modlitwie w Waszych intencjach, zdając sobie sprawę z tego, że znajdujecie się na pierwszej linii zmagań o cywilizację miłości, która tak bardzo leżała na sercu św. Janowi Pawłowi II Wielkiemu i która obecnie znalazła się w naszej Ojczyźnie w stanie wielkiego zagrożenia" - napisał m.in. abp Jędraszewski.

"Proszę Was, Drodzy Bracia w Kapłaństwie, także o modlitwę za naszą młodzież, aby nie dała się uwieść kłamstwu i przemocy. Proszę także o modlitwę w intencji wszystkich chorych i cierpiących w związku z trapiącą nas pandemią, oraz za wszystkich pracowników służby zdrowia, ofiarnie niosących pomoc i nadzieję" - dodał metropolita krakowski.

Pełna treść listu:

Drodzy Bracia w Chrystusowym Kapłaństwie,

kiedy w tych dniach wszyscy przeżywamy trudny czas związany z niewyobrażalną, nie tylko słowną, agresją, kiedy dewastuje się nasze świątynie, a przede wszystkim oskarża się nas za to, że stoimy na straży prawdy o godności i świętości każdego ludzkiego życia zawartej w Chrystusowej Ewangelii, pragnę Wam przesłać fragment Listu św. Pawła do Efezjan, który w Liturgii Słowa czytaliśmy podczas Mszy św. wczoraj, tj. w czwartek 29 października br.

Św. Paweł Apostoł pisze: „W końcu bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże – wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie z całą usilnością i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta moje otworzę, dla jawnego i swobodnego głoszenia tajemnicy Ewangelii, dla której sprawuję poselstwo jako więzień, ażebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem” (Ef 6, 10-20).

Proszę Was, Bracia, abyście klęcząc przez tabernakulami Waszych kościołów, ponownie rozważyli właśnie ten fragment Listu więziennego Apostoła Narodów, ponieważ wyraźnie jest w nim mowa o tym, z kim naprawdę toczymy naszą walkę, gdzie znajduje się nasza moc i w co powinniśmy się duchowo uzbroić – to znaczy: czym winniśmy przepasać nasze biodra i czym jest nasz pancerz, dlaczego należy obuć nasze stopy, jaki powinniśmy mieć hełm i, na koniec, do czego ma służyć nasz miecz.

Jak widzimy, obraz przygotowywania się do duchowej walki św. Paweł Apostoł wzbogacił o wezwanie do dwóch postaw, bez których niemożliwe jest odniesienie ostatecznego zwycięstwa: są to postawy czuwania i modlitwy za siebie nawzajem. Nawiązując do tych słów, pragnę z całego serca podziękować Wam, Drodzy Bracia w Kapłaństwie, za wszystkie słowa wsparcia i solidarności ze mną, a zwłaszcza za modlitwę. Ze swej strony również Was zapewniam o mojej modlitwie w Waszych intencjach, zdając sobie sprawę z tego, że znajdujecie się na pierwszej linii zmagań o cywilizację miłości, która tak bardzo leżała na sercu św. Janowi Pawłowi II Wielkiemu i która obecnie znalazła się w naszej Ojczyźnie w stanie wielkiego zagrożenia.

Proszę Was, Drodzy Bracia w Kapłaństwie, także o modlitwę za naszą młodzież, aby nie dała się uwieść kłamstwu i przemocy. Proszę także o modlitwę w intencji wszystkich chorych i cierpiących w związku z trapiącą nas pandemią, oraz za wszystkich pracowników służby zdrowia, ofiarnie niosących pomoc i nadzieję.

Na najbliższy czas, przeżywany przede wszystkim w perspektywie bliskiej już uroczystości Wszystkich Świętych, z serca Wam, Drodzy Bracia, błogosławię

Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Arcybiskup Marek Jędraszewski do kapłanów: "Znajdujecie się na pierwszej linii zmagań o cywilizację miłości" - Gazeta Krakowska

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

Pedofile czują się zagrożeni. Skończą jak ci w Irlandii. Amen

https://irlandianews.ie/tvn24-upadek-kosciola-katolickiego-w-irlandii/

k
krk

ps. gdyby tak nasi przodkowie z pokusami walczyli, toby nas na świecie nie było....

k
krk

A co to za mania z tym "Św. Jan Paweł II Wielki" ? - świętym ogłoszony, ale wielkim ?

G
Gość
1 listopada, 9:47, Kot Kaczora:

Abp Jędraszewski to godny następca św. Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności!

Wyczuwam nutkę sarkazmu...

K
Kot Kaczora

Abp Jędraszewski to godny następca św. Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności!

G
Gość

jesli jedraszewski mowi o 'milosc' to raczej tylko do swojich. Bo milosc do bliznego mu kompletnie brak. Kolega jego mowil: "Wiara bez miłości przeradza się w ideologię"! Wedlug mnie jedrasewski jest za ideologia katolicka a nie za wiare!

G
Gosc
31 października, 23:11, Gość:

Czy chodzi o to, że się obawia, że ich odetną od ministrantów?

Od kasy i władzy, a w dużej mierze to ich kręci. Drogę otwierali Trakt Papieski, to 4 samochody przyjechały limuzyny, i wyszedł klecha poświęcić, Luna od niego biła, skóra delikatna jak u dziecka, tak skorw ny pracują dla kraju, spa, jedzienie, masaże, odpoczynke, raj na ziemi sobie w Polsce zrobili 6 dni odpoczywają, a nam każą na to pół roku pracować, a jak masz za dużo to zgrzytaja zębami i myślą jak podatkami ci zaj ebac. Zróbmy tan kraj normalnym, pierwsze to trzeba zrobić dobrowalny odpis na wierzenia, niech się starają a nie ze im się należy.

G
Gość

Pierwszy w historii metropolita krakowski, który nie dostanie kapelusza kardynalskiego.

WSTYD I HAŃBA.

Pokłosie polskiego średniowiecznego betonu biskupiego

G
Gość

Czy chodzi o to, że się obawia, że ich odetną od ministrantów?

G
Gość

Szkoda że jeszcze nie wezwał kapłanów do tuszowanie pedofili skoro sam ma w tym temacie sukcesy :)

G
Gość

Co może wiedzieć facet o miłości, który mówi o tęczowej zarazie. Pies go j...ł.