Kraków. 400 mln zł na organizację igrzysk europejskich. Prezydent Jacek Majchrowski podpisał z przedstawicielami rządu list intencyjny

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Konferencja prasowa podsumowująca ustalenia przy torze kajakowym na Kolnej
Konferencja prasowa podsumowująca ustalenia przy torze kajakowym na Kolnej Kancelaria Premiera
Udostępnij:
Po ponad 2,5 roku Kraków w końcu dogadał się z rządem w sprawie wspólnej organizacji igrzysk europejskich w 2023 r. We wtorek w tej sprawie podpisano list intencyjny. Z centrali mają popłynąć pieniądze na inwestycje pod Wawelem, ale także w Tarnowie, Zakopanem, Krynicy-Zdroju i Chorzowie, a więc miastach, w których też zaplanowano sportową rywalizację.

FLESZ - 2 miliony od Souzy dla PZPN...?

- Mamy najlepszego piłkarza na świecie, mamy najlepszych kibiców na świecie, dlaczego by nie zrobić wspaniałych igrzysk europejskich, takich, które wszyscy będą wspominali z ogromną dumą i zadowoleniem - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek przyjechał do Krakowa, gdzie odbyły się ważne wydarzenia dotyczące organizacji III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 r.

- Kibice potrzebują jak najlepszej infrastruktury. W Krakowie, w Małopolsce powstaną albo zostaną zmodernizowane obiekty, które pozwolą zrobić imprezę sportową na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył premier. W sumie rząd ma przekazać na inwestycje sportowe w Krakowie 150 mln zł, a na infrastrukturalne (m.in. remonty dróg) 350 mln zł.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski od miesięcy podkreślał, że jak na papierze nie będzie mieć pieniędzy na igrzyska, to nie złoży podpisu na najważniejszej umowie (host city) dotyczącej organizacji imprezy w 2023 r. Nie wystarczyło przyjęcie przez Sejm i podpisanie przez prezydenta RP specustawy, ani rozporządzenie Rady Ministrów, w którym pojawił się wykaz wszystkich przedsięwzięć na igrzyska. Finansowe gwarancje mają znaleźć się w programach ministerstw: sportu oraz infrastruktury.

- Rządowe wsparcie na wszystkie projekty, które zrealizujemy, wyniesie ok. 600 mln zł - wyliczył minister sportu Kamil Bortniczuk. Wraz z wicepremierem Jackiem Sasinem, ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, prezydentem Majchrowskim i marszałkiem Małopolskim Witoldem Kozłowskim podpisał we wtorek list intencyjny ws. igrzysk. W przypadku kosztów organizacyjnych (ok. 400 mln zł) ustalono, że ministerstwo sportu przeznaczy połowę tej kwoty, a po 100 mln zł Kraków i Małopolska.

Teraz zostało już tylko podpisanie umowy host city. Kiedy to nastąpi? - W momencie kiedy będą wszystkie gwarancje finansowe - wyjaśnia prezydent Majchrowski. - W zasadzie te gwarancje mamy, obecnie trochę na miękko, ale są - dodaje.

Po wielu miesiącach w końcu doszło do porozumienia władz Krakowa z przedstawicielami rządu w sprawie organizacji III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 r. We wtorek (18 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny dotyczący współpracy w ramach przygotowań do sportowej imprezy, która ma się odbyć za 18 miesięcy. Pod listem podpisali się: wicepremier Jacek Sasin, minister sportu Kamil Bortniczuk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek małopolski Witold Kozłowski. Władze Krakowa i kraju uzgodniły sposób finansowania wydatków na igrzyska.

- To jest ważny dzień, kolejny milowy krok do organizacji igrzysk europejskich. To będzie wielkie wydarzenie sportowe, które przyniesie wielkie emocje i sukcesy polskich sportowców. To będzie także ważne wydarzenie w wymiarze promocji naszego kraju - podkreślił wicepremier Jacek Sasin.

Wydatki na organizację igrzysk oszacowano na ok. 400 mln zł. W ramach porozumienia ustalono, że połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a województwo małopolskie i Kraków przekażą po 100 mln zł.

Rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano w połowie 2019 r. Od tej pory prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i jego urzędnicy podkreślali, że stolica Małopolski zorganizuje imprezę, jeżeli rząd da gwarancje finansowe na inwestycje związane z tym przedsięwzięciem. Przedstawiciele miasta wyjaśniali, że nie podpiszą głównej umowy (host city) ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), argumentując, iż wciąż gwarancji nie ma.

Podpisanie porozumienia wszystkich zainteresowanych stron to więc przełom. - Zawsze uważałem, że igrzyska europejskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla Krakowa. Mamy kolejny krok, który przybliża nas do tej imprezy, do podpisania umowy host city. Jeszcze trochę elementów brakuje, ale jest już znaczący postęp we wszystkich sprawach. Igrzyska to nie tylko sport, ale także ogromna promocja dla Małopolski i Krakowa. Igrzyska spowodują też rozwój gospodarki, nie tylko branży turystycznej - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Sejm przyjął specustawę dotyczącą organizacji igrzysk, którą w grudniu podpisał prezydent RP Andrzej Duda. Ustawa wprowadza rozwiązania prawne mające zapewnić efektywne działanie organizatorów w zakresie sprawnego przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia imprezy. Niedawno Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, w którym wykazano inwestycje, jakie mają zostać zrealizowane w Krakowie, a także innych miastach, w których odbędą się igrzyska: w Tarnowie, Zakopanem i Krynicy-Zdroju.

W przypadku Krakowa rząd ma przeznaczyć 150 mln zł na inwestycje sportowe oraz 350 mln zł na zadania infrastrukturalne.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, to pieniądze rządowe mają zostać przekazane na modernizację stadionu Wisły (mają się na nim odbyć ceremonie otwarcia oraz zamknięcia igrzysk) - 87 mln zł, modernizację toru kajakowego przy ul. Kolnej - 60 mln zł, budowę boisk do koszykówki 3x3 przy hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha - 3 mln zł. W Krakowie przebudowana i rozbudowana ma także zostać hala do gier sportowych AWF, a także wymieniona bieżnia na stadionie lekkoatletycznym na terenie tej uczelni.

W ramach dofinansowania inwestycji infrastrukturalnych pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na przebudowę ul. Królowej Jadwigi (w szerszym zakresie niż planowano), program modernizacji ponad 100 dróg oraz chodników (ponad 97,8 mln zł), modernizację torowisk tramwajowych (48 mln zł), budowę ścieżek rowerowych (21,6 mln zł).

W ramach rządowych przedsięwzięć związanych z igrzyskami w Małopolsce uwzględniono: przebudowę obiektu Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, remont instalacji klimatyzacji areny sportowej PWZS Tarnów, budowę piaskowych boisk treningowych na terenie basenów otwartych w Tarnowie, remont Hali Lodowej w Krynicy-Zdroju, budowę infrastruktury do BMX w Zakopanem. Zaplanowano też budowę lekkoatletycznej hali do rozgrzewek zawodników na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie, bowiem na tym obiekcie mają rywalizować lekkoatleci.

Igrzyska europejskie 2023: gdzie będą rywalizować sportowcy?...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. 400 mln zł na organizację igrzysk europejskich. Prezydent Jacek Majchrowski podpisał z przedstawicielami rządu list intencyjny - Gazeta Krakowska

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 stycznia, 7:23, Kraków:

Kolejne PiSowski kłamstwa , a konkretów brak, znów lanie wody. Majchrowski wie, ale już widzi z kolegami wypchane kieszenie i prze ile może. Krakowianie go mało interesują

Bez względu na to czy pis kłamie czy nie i jak to się wszystko skończy to warto walczyć o każda złotówkę dla miasta, a tym samym dla mieszkańców. A takie gadanie świadczy tylko o poziomie komentatora

m
mateuszek klamczuszek
Ten typ tak ma !
K
Kraków
Kolejne PiSowski kłamstwa , a konkretów brak, znów lanie wody. Majchrowski wie, ale już widzi z kolegami wypchane kieszenie i prze ile może. Krakowianie go mało interesują
E
Ehh
19 stycznia, 2:35, Ehh:

PKOL z siedzibą w stolYcy i ze sponsorem strategicznym Orlenem doszedl najwyraźniej do wniosku że Igrzyska mają sie odbyć w Krakowie.Nie wiedziec czemu nie w stolYcy czy Plocku.Targuj sie panie Profesorze,niech Orlen (monopol, którego Skarb Państwa jest udziałowcem mniejszościowym)dorzuci do igrzysk ...chleba krakowianom.

Albo chociaz rabat na orlenowskie hot-dogi .

E
Ehh
PKOL z siedzibą w stolYcy i ze sponsorem strategicznym Orlenem doszedl najwyraźniej do wniosku że Igrzyska mają sie odbyć w Krakowie.Nie wiedziec czemu nie w stolYcy czy Plocku.Targuj sie panie Profesorze,niech Orlen (monopol, którego Skarb Państwa jest udziałowcem mniejszościowym)dorzuci do igrzysk ...chleba krakowianom.
E
Ehh
Po pierwsze jak ktoś chce sobie zorganizować imprezę to powinien za nia zapłacić a nie odwrotnie,bo to ani miasto ani województwo ani rząd centralny nie jest organizatorem tej imprezki.Miasto nie bylo zaintersowane imprezka ale rząd centralny za wszelką cenę chciał ją do Krakowa wepchnąć. Impreza to trochę wiekszy miting lekkoatletyczny po ktorym miala pozostać infrastruktura sportowa, która sprzyjalaby mieszkancom ,AWFowi a istniejące obiekty miejskie, jak choćby stadion Wisły bylyby wyremontowane z pomocą pieniędzy z budżetu centralnego (koszt 60 000 000 przed inflacyjnym boomem).Problem jest jednak taki że zostal rok z hakiem i wszystko wskazuje na to ,że srodki sie rozplyna,żadnej porzadnej infrastruktury sie nie stworzy ,jak juz to taką po łebkach a ...koszta wzrosną . Wiadomo tez nie od dziś ,ze ani rząd centralny ani tym bardziej samorząd pieniędzy swoich nie mają a wolnorynkowsc 89 polega na tym że prywatyzuje sie zyski(choćby z zawyzonych kosztów a jak trzeba zdążyć na czas ,to sky is the limit)a koszta uspolecznia,czyli panie :po ile będzie wywóz odpadów i ceny biletów MPK,bo jak sie dolozy do impezki,to skads trzeba będzie wziąć.Zapewne sa wyliczenia ile warta jest promocja,moze Kurski wylozy z miliard za prawa do transmisji (swoja drogą kto nimi dysponuje?)Moze firmy bukmacherskie beda miały wiekszy obrót ,może Orlen sie bedzie promowal(bo ludzie jadąc na stację mają xyz wybór co do tankowania,chyba jedynie czy hot-dog z sosem czy bez ),jakies maskotki sie sprzeda ....I tak ekipa PROFESORa postawiła sie i starała sie cos ugrac,czy cuś ugrala ,póki co słabo to wygląda.
E
Ehh
18 stycznia, 14:38, Gość:

Kolejne mydlenie oczu . A głupi Majchrowski to łyka, ale co go obchodzi, zapłacą krakowianie nie on

18 stycznia, 17:51, Idź na szczaw, Jacuś:

No właśnie:

"Województwo Małopolskie i Kraków przekażą po 100 mln zł."

Rzucają sobie tymi setkami milionów -- wydartymi z naszych kieszeni w stale rosnących opłatach za wszystko -- jakby to było "nic zupełnie".

Gdyby Majchrowski był Kulczykiem i wyłożył kasę "ze swojego" -- złego słowa bym nie powiedział. Ale właśnie dzisiaj dostaliśmy jeden "prezent": Igołomska będzie o 100 mln zł. droższa -- oczywiście "pan zapłaci i pani zapłaci" (nie, nie "pan Majchrowski") -- no i teraz drugi prezent: igrzyska, do których w sumie dopłacimy ponad 200 mln zł., nie wiadomo po co. "Ponad" -- bo tych pieniędzy w kasie nie ma, trzeba będzie wziąć kredyt. A z tym wiążą się koszta jego "obsługi", czyli po prostu odsetki.

Kulczyk ze swojego....hahahahshahahabahahahahsha.....haha .Prawie żem sie udlawil.

P
Po nas choćby potop
18 stycznia, 20:21, Fela ci da !:

Czyli po reżimach wschodnich byłych republik radzieckich, teraz pisio-katolicki reżim zorganizuje dla kato-suwerena wsiową zabawę z cyklu " skaczą, biegają, podrygują i drzystają badziewiem". Pisi kolaborant majchroni skończył udawanie i grzecznie podpisał chałę. A teraz elegancko zaciągnie kolejne kredyty. Hurra !

18 stycznia, 22:57, Gość:

Polska języka trudna języka, co się dziwić, że z dodawaniem problemy, sto milionów dla budżetu miasta to niewiele, 5 razy tyle wróci w inwestycjach.

Jasne, Kraków ma już ponad miliard zadłużenia, dorzućmy jeszcze kolejne 10% tego, co już trzeba spłacać... im więcej zostanie pożyczone na nasz rachunek, tym mniejszą część tego długu będą stanowić kolejne "stumilionówki"! Grunt, że "inwestycje będą" -- a o spłatę to niech się dzieci, wnuki i prawnuki martwią! :)))

G
Gość
18 stycznia, 20:21, Fela ci da !:

Czyli po reżimach wschodnich byłych republik radzieckich, teraz pisio-katolicki reżim zorganizuje dla kato-suwerena wsiową zabawę z cyklu " skaczą, biegają, podrygują i drzystają badziewiem". Pisi kolaborant majchroni skończył udawanie i grzecznie podpisał chałę. A teraz elegancko zaciągnie kolejne kredyty. Hurra !

Polska języka trudna języka, co się dziwić, że z dodawaniem problemy, sto milionów dla budżetu miasta to niewiele, 5 razy tyle wróci w inwestycjach.

g
grzeg
18 stycznia, 21:23, grzeg:

Wypowiadałem się już, więc teraz dodam tylko dwa słowa:

bardzo dobrze!

18 stycznia, 21:27, Gość:

Gdy czytam „komętaże” niejakiego„grzega”, to zawsze przypomina mi się stare powiedzonko: „jak ktoś głupi, to aż miło”. :D

Oj człowieku, człowieku, czy takie prostactwo wprawia cię w dobry nastrój? Jeśli tak, to ok, ciesz się sobą.

Przy okazji dodam z pewną pychą: jestem pewien, że dobrze znam tajniki języka polskiego i NIE popełniam błędów gramatyczno-ortograficznych.

G
Gość
18 stycznia, 21:23, grzeg:

Wypowiadałem się już, więc teraz dodam tylko dwa słowa:

bardzo dobrze!

Gdy czytam „komętaże” niejakiego„grzega”, to zawsze przypomina mi się stare powiedzonko: „jak ktoś głupi, to aż miło”. :D

g
grzeg
Wypowiadałem się już, więc teraz dodam tylko dwa słowa:

bardzo dobrze!
F
Fela ci da !
Czyli po reżimach wschodnich byłych republik radzieckich, teraz pisio-katolicki reżim zorganizuje dla kato-suwerena wsiową zabawę z cyklu " skaczą, biegają, podrygują i drzystają badziewiem". Pisi kolaborant majchroni skończył udawanie i grzecznie podpisał chałę. A teraz elegancko zaciągnie kolejne kredyty. Hurra !
G
Głupi jesteś jak but
18 stycznia, 18:44, Gość:

Bardzo dobrze tak trzymać. Jak się coś zbuduje, weromontuje to zostanie.

Tak, pewnie; jak ten most Piłsudskiego.

G
Gość
Bardzo dobrze tak trzymać. Jak się coś zbuduje, weromontuje to zostanie.
Przejdź na stronę główną
Dodaj ogłoszenie