Krajowy Program Kolejowy - jakie zmiany zostaną wprowadzone? Tak będzie wyglądała kolej w Polsce do 2030 roku

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Budżet KPK na lata 2021-2027 wynosi 80 mld złotych.
Budżet KPK na lata 2021-2027 wynosi 80 mld złotych. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press
Rada Ministrów w sierpniu przyjęła uchwałę Ministra Infrastruktury dotyczącą wdrożenia Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku. Projekt ten stanowi kontynuację KPK od 2023 r. określającą cele, priorytety inwestycyjne, a także nową listę zadań do realizacji. Jak będzie wyglądała kolej w 2030 roku?

Spis treści

Krajowy Program Kolejowy uchwalony przez Radę Ministrów to projekt przewidziany na wiele lat. Głównym jego celem jest zwiększenie roli transportu kolejowego poprzez stworzenie nowoczesnej i spójnej sieci linii kolejowych.

— Przyjęcie przez rząd nowego Krajowego Programu Kolejowego oznacza nowe otwarcie dla inwestycji kolejowych w Polsce. Jestem pewien, że dzięki temu transport kolejowy będzie się w Polsce nadal dynamicznie rozwijał, tak jak to się dzieje od 2015 roku — przekazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany przez Dziennik Toruński.

W ramach projektu planowane jest zelektryfikowanie około 1400 km linii kolejowych, podniesienie parametrów sieci, a także poprawa jakości zarówno w przewozach pasażerskich, jak i towarowych. Jak dodaje minister Andrzej Adamczyk, działania zaplanowane na najbliższe lata „mają na celu usunięcie zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury transportowej oraz połączenie infrastrukturalne najważniejszych ośrodków wzrostu gospodarczego z obszarami o niższej dynamice rozwoju i włączenie ich w sieć transportu europejskiego”.

Co się zmieni na kolei do 2030 roku?

Do priorytetów KPK zaplanowanych na lata 2021-2027 można zaliczyć inwestycje takie jak:

  • budowa linii Tymbark/Mszana Dolna – Szczyrc – Podłęże w celu skrócenia czasu przejazdu pociągiem między Krakowem a Zakopanem oraz Nowym Sączem,
  • zmodernizowanie linii Skierniewice – Pilawa – Łuków, Gdynia – Słupsk oraz Jasło – Krosno – Sanok,
  • przywrócenie do ruchu linii Czerwonka – Mrągowo – Mikołajki –Ełk,
  • kontynuacja prac na liniach sieci TEN-T, czyli m.in. Katowice – Zebrzydowice, a także Rail Baltica (odcinek Białystok – Ełk – Trakiszki).

Efektem realizacji inwestycji zaplanowanych w ramach KPK będzie podniesienie parametrów sieci, skrócenie czasu przejazdów, likwidacja barier ograniczających przewóz ładunków oraz podniesienie bezpieczeństwa i komfortu podróży. Wymóg opracowania Krajowego Programu Kolejowego wynika z wymogów Komisji Europejskiej, która uzależnia możliwość wypłaty środków finansowych do państwa członkowskiego (perspektywa 2021-2027) od spełnienia określonych kryteriów.

Szybkie połączenia kolejowe w ramach KPK

Krajowy Program Kolejowy zakłada również zwiększenie prędkości ze 120 na 200 km/h na trasach takich jak:

  • Warszawa Centralna - Kołobrzeg,
  • Kraków Główny - Nowy Sącz,
  • Warszawa Centralna - Ełk,
  • Warszawa Centralna - Radom - Kielce - Kraków Główny,
  • Białystok - Gdańsk Główny.

W projekcie wymienia się także trzy trasy, na których pociągi pojadą z prędkością do 250 km/h. Chodzi o m.in. odcinek Ełk-Suwałki oraz linię kolejową nr 4 (Centralną Magistralę Kolejową). Budżet KPK na lata 2021-2027 wynosi 80 mld złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu