Kradzież na BLIK-a w Polsce. Stoją pod bankomatem i czają się na kody

(tik); za: NiebezpiecznikZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Okazuje się, że większość kradzieży "na BLIK-a" zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na Facebooku. Nie naszego, ale kogoś dla nas bliskiego.

Przestępca, z przejętego konta prosi nas o opłacenie jakiegoś zamówienia, z którym sobie nie radzi, np. pożyczki. Będzie nalegał na przekazanie pieniędzy BLIK-iem (czyli wygenerowanie kodu BLIK w aplikacji naszego banku) - opisuje metodę kradzieży "na BLIK-a" portal Niebezpiecznik.

Czytaj też: Oszukują na BLIK-a. Nie udostępniaj nikomu kodów, nawet znajomym na Facebooku

"Dlaczego BLIK-iem? Bo jeśli osobie - której jak Wam się wydaje, możecie zaufać - podacie kod BLIK i zaakceptujecie transakcję, to błyskawicznie stracicie pieniądze. I w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji BLIK-iem nie uda się ich już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany przez Was kod BLIK w bankomacie i wypłaca pieniądze" - podają eksperci.

Przeczytaj też: Blik. Telefonem zapłacisz w kasie. Kolejna sieć przekonuje się do Blika

Uwaga, sam kod BLIK nie wystarczy, aby przestępca uzyskał dostęp do pieniędzy użytkownika zaznaczają eksperci BLIK-a:

- Aby wypłacić pieniądze przestępca musi otrzymać od ofiary kod BLIK, a następnie taka osoba musi samodzielnie potwierdzić zrealizowanie transakcji numerem PIN w aplikacji mobilnej swojego banku na swoim smartfonie. Samo podanie komuś kodu BLIK nie spowoduje, że będzie on mógł wypłacić pieniądze - zaznacza Marek Gieorgica z biura prasowego BLIK.

Jak wynika z informacji osób zaznajomionych z takimi oszustwami, złodzieje zazwyczaj siedzą w samochodzie z laptopem lub spacerują ze smartfonem w ręku i “bajerują” na Messengerze znajomych ofiar, którym przejęli konta na Facebooku. Jeśli ktoś da się nabrać, złodzieje szybko podchodzą do bankomatu i wypłacają z niego pieniądze transakcją BLIK-ową potwierdzoną przez użytkownika.

- Nie każda osoba z odpalonym Messengerem w okolicy bankomatu to złodziej, ale miejcie oko na takie osoby. Zwłaszcza, jeśli podchodząc do bankomatu mają zasłoniętą twarz, by schować się przed kamerą. To mogą być ludzie, którzy właśnie próbują okradać innych - przestrzegają eksperci Niebezpiecznika.

Mimo wszystko, zachowujmy ostrożność.

Czy twój komputer jest bezpieczny? Może sam jesteś zagrożeniem dla swoich danych? Sprawdź to! QUIZ

Materiał oryginalny: Kradzież na BLIK-a w Polsce. Stoją pod bankomatem i czają się na kody - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 117

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-04T21:26:24 02:00, Gość:

Jakim trzeba być łatwowiernym idiotą (tu trzeba zaznaczyć ,że konta na FB i aplikacje bankowe mają na ogół ludzie młodzi choć nie tylko)dają się tak głupio nabrać.Sam jestem po 60,ale takiego błędu bym nie popełnił.

2019-08-06T13:03:44 02:00, Gość:

Mamy społeczeństwo debili

i tyle w temacie?

2019-08-06T15:20:45 02:00, Gość:

Ty debilu

2019-08-06T19:53:20 02:00, Gość:

Ładnie się przedstawiłes obszczymurku.

wypraszam sobie , przewaznie szczam pod plotem alias oszczyplot ,Szczanie na murek to specjalnosc miejskich zuli a jestem z powiatu

G
Gość
2019-08-04T20:18:14 02:00, Police?:

Najgorszy ze złodzieji to ten co chciał ukraść honor Powstańcom Warszawskim wpisując w "tęczę" KOTWICĘ.Znacie typka... to on ci.

2019-08-06T15:21:13 02:00, .:

Pierdolisz pisowski przygłupie

w czym ci ponura kanalio przeszkadza tecza ??Jest na niebie,jest dzielem Boga ,jesli w niego wierzysz.To on tak urzadzil,ze faceci maja prostate i to w takim miejscu,ze jej dotykanie wywoluje orgazm i to silniejszy niz normalnie.To on tak urzadzil z eodbyt ma taka sama dlugos cjk pochwa i dlatego nadaje sie do tego.JAKIE macie prawo nedzne ,podle i glupie kreatury negowac JEGO dzielo??Jesli on tak wymyslil,ze dal przyjemnosc tym "odmiencom" to nie wasz zasrany interez do tego sie wtarcac.

G
Gość
2019-08-04T20:18:14 02:00, Police?:

Najgorszy ze złodzieji to ten co chciał ukraść honor Powstańcom Warszawskim wpisując w "tęczę" KOTWICĘ.Znacie typka... to on ci.

2019-08-07T08:03:11 02:00, jeffrey:

jaki niby honor ma banda narwańców, którzy doprowadzili do zniszczenia miasta i wysługiwali się dziećmi jak afrykański kacyk?

Honor powstancow ???JAKI honor matole??Ze dali sie wykorzystac??Ze doprowadzili do smierci setek tysiecy ludzi i wywozki kolejnych setek??Do zniszczenia pieknego miasta??Popatrz na Prage czeska i na Budapeszt,najpiekniejsz estolice Europy i nie tylko .To starcilismy iz ycie ludzi,ktorego juz nikt nie zwroci.I lata zycia na pobojowisku i wsrod gruzow.

C
Czesiek

Dziś widziałem dwóch ochroniarzy z marketu, wyraźnie na kogoś czekali, czyżby na Blik'a ? Holender trzeba będzie gdzie indziej nosić wpłatę, skoro taka obstawa pilnuje....

G
Gość

beeeee,beeeeeeeee, beeeeeeeeeeeeee

a
anty

Dostałem sms z DHL (akurat czekałem na przesyłkę) o treści że jest zablokowana i trzeba dopłacić 1,20 zł. Kwota niewielka ale bądźcie czujni w smsie z kodem potwierdzającym z banku widniała kwota 2100 zł - oczywiście nie potwierdziłem przelewu. DHL napisał że wie o przypadkach, policja że nie dałem się nabrać to nie jestem poszkodowany - prawidłowo i błyskawicznie zareagował jedynie bank PKO.

j
jeffrey
2019-08-04T20:18:14 02:00, Police?:

Najgorszy ze złodzieji to ten co chciał ukraść honor Powstańcom Warszawskim wpisując w "tęczę" KOTWICĘ.Znacie typka... to on ci.

jaki niby honor ma banda narwańców, którzy doprowadzili do zniszczenia miasta i wysługiwali się dziećmi jak afrykański kacyk?

G
Gość
2019-04-29T21:25:24 02:00, Alicja:

Przecież kod blik trzeba wykorzystać w określonym czasie. Nie bardzo w to wierzę. Trzeba potwierdzić też kodem na swoim telefonie. Zresztą stosuję zasadę ' nie pożyczam komuś i nie pożyczam od kogoś. Nie siejcie fermentu.

2019-06-01T00:44:11 02:00, Ech:

Możesz sobie nie wierzyć, ale raz na tysiące prób trafi się ktoś naiwny i wyśle kod blika. Naprawdę się zdarzają takie przekręty.

2019-06-14T13:32:41 02:00, Gość:

Noo dokłada zdarzają się ale tylko I wyłącznie debilom żyjącym fb

100/100

G
Gość
2019-08-04T21:26:24 02:00, Gość:

Jakim trzeba być łatwowiernym idiotą (tu trzeba zaznaczyć ,że konta na FB i aplikacje bankowe mają na ogół ludzie młodzi choć nie tylko)dają się tak głupio nabrać.Sam jestem po 60,ale takiego błędu bym nie popełnił.

2019-08-06T13:03:44 02:00, Gość:

Mamy społeczeństwo debili

i tyle w temacie?

2019-08-06T15:20:45 02:00, Gość:

Ty debilu

Ładnie się przedstawiłes obszczymurku.

.
2019-08-04T20:18:14 02:00, Police?:

Najgorszy ze złodzieji to ten co chciał ukraść honor Powstańcom Warszawskim wpisując w "tęczę" KOTWICĘ.Znacie typka... to on ci.

Pierdolisz pisowski przygłupie

G
Gość
2019-08-04T21:26:24 02:00, Gość:

Jakim trzeba być łatwowiernym idiotą (tu trzeba zaznaczyć ,że konta na FB i aplikacje bankowe mają na ogół ludzie młodzi choć nie tylko)dają się tak głupio nabrać.Sam jestem po 60,ale takiego błędu bym nie popełnił.

2019-08-06T13:03:44 02:00, Gość:

Mamy społeczeństwo debili

i tyle w temacie?

Ty debilu

G
Gość
2019-08-04T21:26:24 02:00, Gość:

Jakim trzeba być łatwowiernym idiotą (tu trzeba zaznaczyć ,że konta na FB i aplikacje bankowe mają na ogół ludzie młodzi choć nie tylko)dają się tak głupio nabrać.Sam jestem po 60,ale takiego błędu bym nie popełnił.

Mamy społeczeństwo debili

i tyle w temacie?

B
Bandadebili
2019-06-14T21:05:27 02:00, Gość:

Trzeba być idiota i kretynem aby oszukać się na blika...co za ludzie...

2019-08-02T14:06:13 02:00, .:

Spierdalaj kretynie

2019-08-04T21:29:43 02:00, Gość:

100% racji

Ma rację jakim brajankiem trzeba być żeby na blika się zrobić, dobrze selekcja naturalna albo napiszcie do zucerberga.

G
Gość
2019-06-14T21:05:27 02:00, Gość:

Trzeba być idiota i kretynem aby oszukać się na blika...co za ludzie...

2019-08-02T14:06:13 02:00, .:

Spierdalaj kretynie

100% racji

G
Gość

Jakim trzeba być łatwowiernym idiotą (tu trzeba zaznaczyć ,że konta na FB i aplikacje bankowe mają na ogół ludzie młodzi choć nie tylko)dają się tak głupio nabrać.Sam jestem po 60,ale takiego błędu bym nie popełnił.

Dodaj ogłoszenie