Kotwice, działka, silnik bombowca B-17G i słynny Tallboy. Niesamowite eksponaty spod wody są już w poznańskim Muzeum Broni Pancernej!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otwarto niecodzienną wystawę - odkryć archeologii podwodnej, dokonanych w czasie prac w Zalewie Szczecińskim.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otwarto niecodzienną wystawę - odkryć archeologii podwodnej, dokonanych w czasie prac w Zalewie Szczecińskim.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Robert Woźniak
Elementy gigantycznej bomby Tallboy, wywołującej efekt zbliżony do trzęsienia ziemi, przeciwlotnicze działka z niemieckiego okrętu podwodnego czy grot harpuna ze statku wielorybniczego – oto niektóre z niecodziennych zabytków wydobytych z Zalewu Szczecińskiego i prezentowanych teraz w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Piątek trzynastego okazał się dobrym dniem dla poznańskich pancernych muzealników – kustosz muzeum, ppłk Tomasz Ogrodniczuk, otworzył nietypową wystawę „Zabytki toru wodnego Szczecin – Świnoujście”, przekazaną poznańskim muzealnikom dzięki Urzędowi Morskiemu w Szczecinie i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jak się okazuje, w czasie pogłębiania toru wodnego Świnoujście – Szczecin odnajdywane są prawdziwe skarby historii i choć dosłownie największy z nich trzeba było zniszczyć (gigantyczną bombę lotniczą, której nie można było wydobyć), a jeden z najstarszych – średniowieczny miecz z prawdziwą sensacją – zachowaną do dziś drewniano – skórzaną pochwą zaprezentowano w Poznaniu tylko na zdjęciach – to i tak jest co oglądać u pancerniaków.

Wspomniana bomba należała do największych na świecie i mogła być zrzucana tylko przez specjalnie przystosowany do tego ciężki bombowiec Avro Lancaster. Tallboy – bo o niej mowa – była przyczyną zagłady niemieckiego pancernika Tirpitz, a jeden egzemplarz, zrzucony przez przelatujący bombowiec wpadł do Zalewu i przez kilkadziesiąt lat „straszył” przepływające nad nim promy.

Zobacz też: Centurion, jeden z najlepszych czołgów w historii, trafił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

- To był największy niewybuch znaleziony na terenie Polski, o długości 6,4 m i masie 5,4 tys. kg, w tym 2,4 tys. kg materiału wybuchowego – opowiada Paweł Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Po zbadaniu go okazało się, że nie można go wyjąć z powodu znacznej wielkości, a także wielkiego ryzyka eksplozji, związanego z poruszeniem; po oczyszczeniu najbliższej okolicy z kilkuset innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, bomba została zdetonowana. Dziś w Poznaniu pokazujemy fragment jej korpusu, o grubości ściany 5 cm i sylwetkę, pokazującą wielkość Tallboya.

W czasie prac między Szczecinem a Świnoujściem wydobyto i zakonserwowano także działka 20 mm z niemieckiego okrętu podwodnego, podwójne stanowisko karabinów maszynowych MG34, ponad sto różnych kotwic, dużo śrub okrętowych, boi, pistoletów i karabinów, czy – pokazywany w Poznaniu silnik i karabin maszynowy Browning M2 cal. 50, z czterosilnikowego bombowca Boeing B-17G, prowadzącego 7 października 1944 roku wyprawę bombową na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach i zestrzelonego. Udało się odnaleźć cześć elementów samolotu, jednak jego korpus i skrzydła, a także szczątki czterech lotników – pozostali zdążyli wyskoczyć ze spadochronami – wciąż czekają na odkrycie.

Wśród skarbów podwodnej archeologii jest też grot harpuna wielorybniczego, zagadkowa łódź, która okazała się… łódką z karuzeli, spoczywającą na dnie Zalewu, czy łuska działa artylerii głównej pancernika Lutzow, zbombardowanego w Świnoujściu przez brytyjskie bombowce. Jedną z największych sensacji – niestety nie eksponowanych w Poznaniu – jest średniowieczny miecz, odnaleziony razem z drewniano-skórzaną pochwą. Ona, tak jak i inne eksponaty, zachowała się dzięki pobytowi w warunkach beztlenowych, w mule Zalewu. Na świecie jest tylko kilka oryginalnych średniowiecznych pochew mieczy.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu znajduje się przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4. Można je odwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10-16. Ceny biletów: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy.

Niesamowite eksponaty spod wody są już w Poznaniu. Zobacz zdjęcia:

W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu otwarto niecodzienną wystawę - odkryć archeologii podwodnej, dokonanych w czasie prac w Zalewie Szczecińskim.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Kotwice, działka, silnik bombowca B-17G i słynny Tallboy. Ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl