Koszt remontu mieszkania – ceny, przykładowy kosztorys

Materiał informacyjny Vivus
Remont generalny mieszkania czy tylko odświeżenie? Niezależnie od tego, czy malujemy tylko ściany, cyklinujemy podłogę czy remontujemy łazienkę, musimy przygotować się na wydatek finansowy. Lepiej przygotować budżet remontowy niż pozwolić zaskoczyć się zbyt wysokim kosztom.

Jak często remontujemy mieszkania? Dlaczego odkładamy remont w czasie?

Remont mieszkania wiąże się często z dużym wkładem czasu i pieniędzy. Rzadziej decydujemy się na remont łazienki czy kuchni – te pomieszczenia wymagają największego wkładu finansowego a prace remontowe są najbardziej uciążliwe. Częściej wykonujemy drobne prace mające na celu odświeżenie mieszkania – są to np. malowanie ścian, wymiana sprzętów AGD, mebli czy akcesoriów.

Dane pochodzą z badania Norstat dla vivus.pl


Jak sfinansować remont mieszkania? Pożyczka czy kredyt na remont mieszkania? >>

Koszt remontu łazienki

Koszt remontu łazienki zależy od jej wielkości, standardu wykończenia oraz kosztów robocizny, które kształtują się różnie w zależności od województwa. Koszty płytek, urządzeń sanitarnych, mebli łazienkowych i oświetlenia różnią się znacznie w zależności od marki, standardu, jakości. Każdy dostosowuje takie zakupy do własnego budżetu.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl


Jeśli chodzi o koszty robocizny – można przyjąć średnie orientacyjne wartości, ale warto też założyć margines błędu. Za skucie starych płytek zapłacimy od ok. 25 do ok. 45 zł za m2, za demontaż starych urządzeń sanitarnych – od ok. 80 do 100 zł za sztukę. Jeśli zajdzie potrzeba wyrównania ścian i podłogi – usługa będzie dodatkowo płatna.

Za ułożenie płytek zapłacimy ok. 70-90 zł/m2, za pomalowanie sufitu lub ścian ok. 12-15 zł/m2. Montaż urządzeń sanitarnych liczony jest od sztuki – od ok. 100 zł za muszlę klozetową czy umywalkę do ok 300-400 zł za kabinę prysznicową lub wannę.

Koszt remontu kuchni

Remont kuchni jest jednym z najkosztowniejszych. Najbardziej kosztowne są sprzęty AGD – lodówka, zmywarka, piekarnik, płyta kuchenna – tu ceny mają ogromny rozstrzał, mogą się wahać od 4 do kilkunastu tysięcy złotych. Meble kuchenne zwykle wykonywane są na zamówienie po to, aby maksymalnie wykorzystać miejsce w małych, czasem nieustawnych kuchniach i aneksach kuchennych. Zatem meble kuchenne na wymiar też są sporym kosztem, na pewno tańsze będą te gotowe, zakupione w marketach meblowych.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl


Jeśli chodzi o prace związane ze skuciem płytek, położeniem nowych to ceny kształtują się następująco:

 • skucie starych płytek – ok. 25-45 zł
 • ułożenie nowych płytek – ok. 70-90 zł/m2
 • malowanie sufitu/ścian – ok. 12-15 zł/m2

W przypadku kuchni trzeba też wziąć pod uwagę prace związane z instalacją wodno-kanalizacyjną, wymianą starych rurek na nowe, montażem zlewu, armatury, podłączeniem zmywarki. Podobnie w przypadku podłączenia piekarnika czy płyty elektrycznej – tu też trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem.

Koszt odświeżenia mieszkania – malowanie ścian i ułożenie paneli

Czasem dla uzyskania efektu świeżości wystarczy odmalować ściany, wycyklinować podłogę lub położyć nowe panele. Koszt takiego remontu jest stosunkowo niski, gdyż większość prac możemy wykonać samodzielnie.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl


Ile w takim razie kosztuje taki szybki remont? Koszt zależy od powierzchni odnawianego pomieszczenia. Aby zrobić dokładny kosztorys należy obliczyć powierzchnię ścian i podłóg, a następnie pomnożyć to przez średni koszt remontu 1m2:

 • gruntowanie ścian – ok. 10 zł za litr preparatu;
 • malowanie ścian – od 4 do 25 zł za litr (w zależności od rodzaju farby);
 • panele – od 30 do 60 zł za metr materiału oraz od 20 zł za metr robocizny.

Na akcesoria do malowania wydamy około 100-150 zł, jeśli zamierzamy pomalować jeden średniej wielkości pokój. Przyjmując to założenie, na szybki remont średniej wielkości pomieszczenia, należy przeznaczyć około 1500 – 1900 zł.

Koszt remontu tarasu lub balkonu

Balkony i tarasy doceniliśmy zwłaszcza w okresie izolacji w domach. Czasem zapomniane, zaniedbane, wiosną i latem służące jako miejsce do wywieszania prania, stały się przedłużeniem naszych mieszkań, namiastką zieleni, strefą relaksu na świeżym powietrzu.

Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl


Żeby osiągnąć efekty zielonej strefy relaksu wystarczą niewielkie zmiany:

nowe kwiaty i zmiana doniczek – od ok. 100 do ok. 500 zł;

nowy fotel bujany lub mini zestaw mebli balkonowych – w zależności od opcji od ok. 200 do ok. 2 000 zł;

nowe poduszki i kocyki – od ok.50 do ok. 150 zł;

przytulny chodnik – od ok. 70 do ok. 200 zł.

Koszty rosną, gdy chcemy wymienić płytki na podłodze, zrobić nową wylewkę, odmalować balustradę, ściany. Wtedy w grę wchodzą też koszty robocizny. Można przyjąć następujące koszty takich zmian:

 • od ok. 100 do ok. 300 zł za metr w przypadku niewielkich zmian;
 • od ok. 400 do ok. 1 000 zł za metr w przypadku generalnego remontu.

Ile kosztuje odświeżenie mieszkania bez kosztownego remontu?

Aby dodać naszemu mieszkaniu powiewu świeżości czasem wystarczy wymiana tekstyliów, dywanu czy poszczególnych mebli, które się zużyły. Jeśli nie mamy budżetu na kupienie nowych, warto zastanowić się nad renowacją starych – czasem wystarczy pomalować krzesła, wymienić uchwyty w komodzie, odmalować szafę czy zmienić tapicerkę na fotelu.
W celu odświeżenia mieszkania możemy wymienić dodatki i tekstylia – zmienimy w ten sposób kolorystykę i styl wnętrza. Budżet potrzebny na taką renowację będzie zdecydowanie niższy niż w przypadku kosztownego, gruntownego remontu:

 • poduszki – od ok. 20 zł za poszewkę;
 • zasłony – od ok. 50 zł za sztukę;
 • dywan – od ok. 300 do ok. 3000 zł w zależności od wielkości i jakości;
 • żywe kwiaty – od ok. 15 do ok. 200 zł za kwiat mały lub duży;
 • ramki do zdjęć – od ok. 5 do 50 zł za sztukę.