Kostrzyn nad Odrą: Eksploratorzy z Poznania odkryli lazaret z drugiej wojny światowej w piwnicach starego miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
W lazarecie udało się odnaleźć ampułki z zawartością od 1945 roku. Były też flakoniki, skrzynie, bandaże, opaski zaciskowe, skalpele i inny sprzęt medyczny. Stan przedmiotów jest naprawdę różny - niektóre rozpadają się w rękach, inne są zachowane doskonale. Artefakty w najlepszym stanie zachowały się prawdopodobnie przez to, że leżały pod zawalonym regałem. Jego z kolei przysypał gruz.Przejdź do następnego zdjęcia ----->SE Perkun
Wcześniej natrafili na ślad maszyny szyfrującej Enigma, a niedawno odkryli lazaret z okresu II wojny światowej. Poznańscy eksploratorzy z SE Perkun od lat przeszukują piwnice nieistniejącego już starego miasta Kostrzyna nad Odrą. Regularnie zdarza im się dokonać wartościowego odkrycia. Co znaleźli w lazarecie?

Poznańskie Stowarzyszenie Eksploracji SE Perkun tworzą Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak. Od lat regularnie eksplorują piwnice nieistniejącego już starego miasta w Kostrzynie nad Odrą. Odgrywało ono kluczą rolę w czasie II wojny światowej. To w kamienicach starego miasta ukrywali się Niemcy w 1945 roku, kiedy miasto podbijali Rosjanie. Twierdza Kostrzyn, była ważnym punktem w niemieckich działaniach wojennych.

Sprawdź również: Eksploratorzy odnaleźli na Mazurach wrak działa pancernego z II wojny światowej. Wśród nich był poznaniak. To unikatowe znalezisko [ZDJĘCIA]

Jednak w wyniku działań wojennych po starym mieście pozostały dziś jedynie piwnice. Zasypane gruzem, ale skrywające wiele wojennych tajemnic i artefaktów, czekających na odkrycie. Jedne rozpoznają tylko eksperci, inne są w tak dobrym stanie, że każdy może zobaczyć czym są. Wszystkie trafiają do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Tym razem lazaret

W ostatnim czasie eksploratorzy z Perkuna dotarli do piwnic, w których znajdował się niemiecki lazaret - szpital polowy w czasie II wojny światowej. Skąd wiedzieli gdzie szukać?

- Bazowaliśmy na zapiskach i wspomnieniach dwóch niemieckich żołnierzy. Pierwszy po upadku twierdzy trafił do niewoli. Rosjanie kazali Niemcom uprzątnąć teren - zwłoki, a także pozostałości uzbrojenia i tym podobne rzeczy. Żołnierz pisze, że w jednej z piwnic był właśnie lazaret - tłumaczy Paweł Piątkiewicz z SE Perkun.

Drugie wspomnienie, było bardziej wstrząsające: - Niemiecki żołnierz opisał twierdzę, na krótko przed jej upadkiem. Pisał, że wszedł do pomieszczeń lazaretu. Czuć było stęchliznę, wszędzie panował mrok. Słychać było tylko pojękiwania rannych żołnierzy. Przy stole zobaczył siedzących lekarza i pielęgniarkę. Jak się okazało, krótko wcześniej popełnili samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Pielęgniarka miała przed sobą otwarty album z rodzinnymi zdjęciami.

Poszukiwania lazaretu trwały od blisko roku. Eksploratorzy odkopywali coraz więcej przedmiotów związanych z medycyną, aż w końcu odgruzowali wejście. Z zadowoleniem mogli stwierdzić, że tego pomieszczenia nie strawił panujący w twierdzy pożar.

Sprawdź: Poznań: Muzeum Enigmy coraz bliżej. Ruszył przetarg na jego wybudowanie. Ma powstać w ciągu dwóch lat

Dzięki temu udało się odnaleźć ampułki z zawartością od 1945 roku. Były też flakoniki, skrzynie, bandaże, opaski zaciskowe, skalpele i inny sprzęt medyczny. Stan przedmiotów jest naprawdę różny - niektóre rozpadają się w rękach, inne są zachowane doskonale. Artefakty w najlepszym stanie zachowały się prawdopodobnie przez to, że leżały pod zawalonym regałem. Jego z kolei przysypał gruz.

Najcenniejszym znaleziskiem mogą być blankiety, służące do oceny stanu zdrowia chorego żołnierza. - Podobne można było zobaczyć w filmie "Stalingrad". W piwnicy były blankiety dla chorych żołnierzy, a także inny rodzaj kartek - do oznaczenia tych, którzy zmarli - wyjaśnia Piątkiewicz.

Z kolei w puszce po masce gazowej udało się znaleźć... papierosy. - Na wojnie to była pełnowartościowa "waluta". Po dokładnym obejrzeniu znaleziska byliśmy nawet w stanie określić markę papierosów i wygląd pudełka, w którym się znajdowały - podsumowuje Piątkiewicz.

Teraz przedmioty, jak wszystkie znalezione w piwnicach starego miasta, trafią do Muzeum Twierdzy Kostrzyn, z którym Perkun współpracuje. Wciąż jednak oczekujemy na możliwe największe znalezisko.

Zobacz:Co z poszukiwaniami Enigmy?

W połowie lipca pisaliśmy, że w jednej z piwnic eksploratorzy Perkuna natrafili na ślad niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. A dokładniej na papierowe blankiety, używane tylko i wyłącznie wraz z tą maszyną.

Czytaj więcej: Poznańscy eksploratorzy ze Stowarzyszenia Perkun szukają Enigmy. Na jej ślad natrafili w piwnicach Kostrzyna nad Odrą

Dalsza część piwnicy, w których może czekać Enigma jest całkowicie zawalona. Nie uda się tam dostać bez specjalistycznego sprzętu, m. in. koparki. Trwa zbiórka pieniędzy na dalszą akcję. Szanse na jej przeprowadzenie rosną, także dzięki prywatnym sponsorom. Żeby je zwiększyć, można wesprzeć SE Perkun w serwisie Patronite.

Zbiórka jest prowadzona tutaj: Stowarzyszenie Eksploracji Perkun. Szukamy Enigmy (i nie tylko) - wynajęcie koparki.

Więcej informacji o aktualnych znaleziskach eksploratorów można znaleźć na ich Facebooku oraz kanale w serwisie Yotutube.

Zobacz zdjęcia znalezisk:

Kostrzyn nad Odrą: Eksploratorzy z Poznania odkryli lazaret ...

Sprawdź też:

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Materiał oryginalny: Kostrzyn nad Odrą: Eksploratorzy z Poznania odkryli lazaret z drugiej wojny światowej w piwnicach starego miasta [ZDJĘCIA, WIDEO] - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przeciez Enigma znajduje się w zbiorach Muzeum w w Kołobrzegu

Dodaj ogłoszenie