Kościół w Polsce wraca do badania procesu apostazji. Ostatnie dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pochodzą z 2010 roku

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kościół w Polsce wraca do badania procesu apostazji. Ostatnie dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pochodzą z 2010 roku
Kościół w Polsce wraca do badania procesu apostazji. Ostatnie dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pochodzą z 2010 roku fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
Jak podaje portal Interia.pl, polski kościół wraca do badania zjawiska apostazji w kraju. - W stosunku do liczby chrztów to wciąż niewielki odsetek, mamy jednak sygnały, nie tylko z mediów, że liczba aktów apostazji wzrosła - powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Ostatnie dane dotyczące procesu apostazji w Polsce opublikowane przez Instytut Kościoła Katolickiego (ISKK) pochodzą z 2010 roku. W późniejszych latach tych badań nie kontynuowano, a jako przyczynę podano „niewielką skalę zjawiska”.
Jak podaje ISKK w 2010 roku było 459 apostatów, a w latach 2006–2009 łącznie 1057, co dowiodły badania socjologiczno-statystyczne na temat religijności w Polsce.

"W roku 2008 Konferencja Episkopatu Polski przyjęła 'Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła' (zmodyfikowane następnie w 2016 r). W roku 2011 rozpoczęła się w Polsce intensywna kampania społeczna na rzecz występowania z Kościoła katolickiego. Dlatego ISKK w tym czasie podjął próbę oszacowania skali apostazji w Polsce. W roku 2012 na konferencji prasowej zostały zaprezentowane podstawowe statystyki dotyczące skali wystąpień z Kościoła katolickiego" – można przeczytać na stronie internetowej ISKK.

Temat apostazji dzisiaj powraca

Jak podaje Interia, Instytut ponownie ma zająć się tym procesem w Polsce. - W stosunku do liczby chrztów to wciąż niewielki odsetek, mamy jednak sygnały, nie tylko z mediów, że liczba aktów apostazji wzrosła – powiedział portalowi ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

– Jako instytut naukowo-badawczy chcielibyśmy zająć się kwestią apostazji także pod kątem motywacji. Dziś z rozmów z duszpasterzami w parafiach wnioskujemy, że najogólniej mówiąc, apostazja wynika oczywiście z braku wiary, ale również negatywnego postrzegania roli instytucji Kościoła i jego obecności w przestrzeni publicznej, w tym z przekonania - nieadekwatnego z resztą do rzeczywistości – że Kościół nie płaci podatków – tłumaczył Interii ks. Sadłoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl