Kościół luterański za wprowadzaniem ordynacji kobiet na księży. "W Bożych oczach wszyscy ludzie są sobie równi"

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
arc. mat. luteranie
Już nie tylko mężczyźni, ale także kobiety będą mogły być ordynowane na księży. Decyzja zapadła w weekend na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (Luterańskim) w Polsce toczyła się z przerwami od ponad 70 lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach. Trzynaście lat temu Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie ma przeszkód natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza. Na dopuszczenie do ordynacji prezbiterskiej panie musiały czekać jednak aż do teraz.

Kobiety będą mogły zostać księżmi. "W Bożych oczach wszyscy ludzie są sobie równi"

Decyzja zapadła w sobotę, 16 października, podczas jesiennej 11. sesji XIV kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, jedna wstrzymała się.

Dotąd panie w Kościele luterańskim dopuszczane były do posługi diakona. Od 1 stycznia 2022 roku będą mogły zostać w naszym kraju pełnoprawnymi księżmi i samodzielnie prowadzić parafie - a w przyszłości nawet zostać biskupami. Prezes Synodu, ks. dr Adam Malina, wyraził nadzieję, że dzięki tej decyzji Kościół, zachowując swoją tożsamość, będzie mógł zdecydowanie głosić Ewangelię o Jezusie Chrystusie.

Decyzja jest od kilku dni szeroko komentowana w mediach społecznościowych. "Z wielką radością przyjęliśmy decyzję o ordynacji kobiet. Nie jest ona niczym nowym, bo kobiety w Kościele były zawsze, a chrześcijaństwo do Europy przyszło właśnie przez biblijną Lidię. (...) Jesteśmy wdzięczni członkom Synodu za odwagę, by ponad utartą tradycję i zwyczaj postawić prawdę i naprawić to co niewłaściwe. W Bożych oczach wszyscy ludzie są sobie równi - czytamy na Facebooku stowarzyszenia Ewangelicy w Ostródzie.

Księża a urlop macierzyński? Wszystko będzie możliwe

Bp Jerzy Samiec tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że ordynowany na księdza musi mieć dyplom magistra teologii ewangelickiej. W Polsce tylko jedna uczelnia kształci w tym zakresie - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. W gronie swoich absolwentów ma już kilkadziesiąt kobiet.

Księży luterańskich nie obowiązuje celibat. Dlatego ordynowane na księży kobiety będą mogły godzić posługę z obowiązkami rodzicielskimi. Jak zapowiedział bp Samiec, kościół będzie respektował przysługujący paniom urlop macierzyński i inne regulacje obowiązujące w polskim prawie pracy.

Kościół luterański w naszym kraju liczy obecnie ok. 62 tys. wiernych. Skupieni są w sześciu diecezjach. Ponad połowa wiernych mieszka na Śląsku Cieszyńskim.

Obrady Synodu zakończyły się w niedzielę, 17 października. Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w naszym kraju, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl