Korupcja w piłce nożnej. Fryzjer z nowym wyrokiem

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu zapadły wyroki w największej aferez korupcyjnej w polskiej piłce nożnej. Sąd podtrzymał bezwzględną karę więzienia dla Ryszarda F. ps. Fryzjer.
Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu zapadły wyroki w największej aferez korupcyjnej w polskiej piłce nożnej. Sąd podtrzymał bezwzględną karę więzienia dla Ryszarda F. ps. Fryzjer. Gazeta Wrocławska
We Wrocławiu zapadł dziś w wyrok w jednej z najgłośniejszych afer korupcyjnych w polskim sporcie. - Rzadko się spotyka sprawy, w których tyle relacji osób obciążających oskarżonych znajdowało potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym - wskazywał sędzia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu podczas ogłaszania wyroku w sprawie Fryzjera i dodawał: - Materiał dowodowy dotyczący oskarżonego Ryszarda F. jest tak kompletny, że nie było podstaw do zmiany wyroku w zakresie przypisanych mu czynów.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w środę, 3 listopada, podtrzymał w mocy wyrok 4,5 roku bezwzględnego więzienia dla Ryszarda F. ps. Fryzjer, głównego oskarżonego o korupcję w piłce nożnej. Oprócz Fryzjera sąd za "ustawianie" meczów prawomocnie skazał również kilkunastu sędziów, działaczy piłkarskich oraz piłkarzy.

Oprócz podtrzymania kary więzienia dla Ryszarda F. sąd apelacyjny podtrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, zakazujący mu organizowania i uczestniczenia w profesjonalnych zawodach sportowych przez 10 lat.

- Rzadko się spotyka sprawy, w których tyle relacji osób obciążających oskarżonych znajdowało potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym. Sąd doszedł do wniosku tylko w kilku przypadkach, że sąd pierwszej instancji - co do niektórych czynów - zbyt pochopnie dał wiarę dowodom. Natomiast materiał dowodowy dotyczący oskarżonego Ryszarda F. jest tak kompletny, że nie było podstaw do zmiany wyroku w zakresie przypisanych mu czynów - uzasadnił wyrok sędzia Janusz Godzwon.

Co prawda – jak wskazał sędzia – ustawiano głównie mecze rozgrywek ówczesnej drugiej i trzeciej ligi piłkarskiej. Jednak, jak powiedział, analizując akta sprawy można dojść do wniosku, że do wyjątków należały kolejki, w których przynajmniej jeden mecz nie był "ustawiony".

Pozostali oskarżeni w tym procesie – oprócz Ryszarda F. - 17 sędziów, działaczy piłkarskich i piłkarzy, zostali skazani na kary od kilku do kilkunastu miesięcy więzienia. W przypadku części z nich sąd orzekł wyroki w zawieszeniu. W przypadku kilku orzeczono też grzywny.

Apelację od wyroku, jaki zapadł w sądzie pierwszej instancji, wnieśli obrońcy oskarżonych, a w przypadku czterech - w tym samego Fryzjera - również prokurator. Obie strony mają prawo do wniesienia kasacji w tej sprawie.

Setki zarzutów i ponad stu oskarżonych

Przypomnijmy: główny oskarżony Ryszard F. ps. Fryzjer został w grudniu 2019 roku skazany na 4,5 roku za handlowanie meczami w polskim futbolu. Sąd uznał wtedy, że Fryzjer jest winny niemal wszystkich z ponad 100 zarzutów, w tym tego, że obiecywał i wręczał łapówki. Ryszarda F. oskarżono też o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczyło korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. Sąd pierwszej instancji umorzył jednak zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która – zdaniem prokuratury – miała działać w polskiej piłce nożnej. Sąd uznał, że w tym punkcie sprawa wobec Fryzjera jest już prawomocnie zakończona w innym procesie. Oprócz Ryszarda F. Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu stanęło wtedy 30 innych osób w tym sędziowie, piłkarze, działacze, czy tzw. obserwatorzy, którzy wystawiali oceny z sędziowania. Proces toczył się przed wrocławskim sądem od 2012 roku. Akt oskarżenia w tej sprawie obejmował 114 osób, ale postępowania wobec części oskarżonych wyłączono do osobnego postępowania i proces został prawomocnie zakończony. Również w większości wyrokami skazującymi. Część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze.

Przypomnijmy też, że proces pozostałych osób zamieszanych w aferę korupcyjną został podzielony na dwie części. W 2014 r. zapadły wyroki w zawieszeniu dla 24 byłych sędziów i obserwatorów piłkarskich objętych tym samym aktem oskarżenia co Fryzjer. W kwietniu 2009 roku wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka M., a Fryzjera na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 roku Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla Fryzjera, a Jackowi M. obniżył karę do 3 lat więzienia. Z kolei w 2017 r. "Fryzjer" został skazany prawomocnie na 1,5 roku w zawieszaniu na pięć lat za ustawianie meczów Piasta Gliwice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korupcja w piłce nożnej. Fryzjer z nowym wyrokiem - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl