Koronawirus we Francji: prezydent Macron zwleka z wprowadzeniem lockdownu. Boi się niepokojów społecznych i krachu gospodarczego

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Pandemia szaleje we Francji, ale prezydent zwleka z wprowadzeniem lockdownu. Powód? Strach przed niepokojami i krachem gospodarczym.

Prezydent Emmanuel Macron poprosił o dodatkową analizę rozprzestrzeniania się koronawirusa przed podjęciem decyzji o nowych ograniczeniach, mówił rzecznik rządu Gabriel Attal.

Dodał on, że utrzymanie status quo jest mało prawdopodobne, bo obecna godzina policyjna, od 18:00 do 6:00 okazała się niewystarczająca. Dlatego rozważa się całkowity lockdown. Macron obawia się jednak protestów społecznych, w Holandii doszło do zamieszek po wprowadzeniu godziny policyjnej, poza tym byłby to trzeci lockdown we Francji w ciągu niecałego roku. A lekarze ostrzegają przed nowymi wariantami wirusa.

Macron jest w trudnej sytuacji, z jednej strony opór społeczeństwa przed kolejnymi obostrzeniami, z drugiej perspektywa przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Do tego dochodzi rosnąca liczba zakażeń i pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Christophe Castaner, jeden z liderów partii Macrona mówi, że we Francji istnieje ryzyko „obywatelskiego nieposłuszeństwa”, jeśli zostanie nałożona nowa blokada. O ile pierwszą popierało 93 proc. dorosłych, to drugą już 67 proc.

Druga blokada rozpoczęła się pod koniec października i zakończyła w połowie grudnia godziną policyjną, którą przedłużono na początku miesiąca. Przyniosło to tylko częściową ulgę dla służby zdrowia, a liczba hospitalizacji i pacjentów na oddziałach intensywnej terapii była ponad pięciokrotnie wyższa niż w sierpniu.

Restauracje, kawiarnie, kluby, teatry, kina oraz obiekty sportowe są zamknięte od października. Trzecia blokada, jak wyliczają specjaliści, spowodowałaby ograniczenie gospodarki o 10–18 proc. w porównaniu z poziomem sprzed kryzysu. Podczas pierwszej i najostrzejszej blokady wiosną 2020 roku aktywność gospodarcza skurczyła się o ponad jedną trzecią.
.
Minister finansów Bruno Le Maire określa trzecią blokadę „ostatecznością”. Spójrzmy, gdzie jesteśmy - powiedział Le Maire i dodał: Nie ma pośpiechu.

Ale pośpiech jest, bo okazuje się, że bardziej zaraźliwa brytyjska odmiana wirusa stanowiła już prawie 10 procent nowych zakażeń w regionie paryskim w okresie od 11 do 21 stycznia. W całej Francji liczba hospitalizacji wzrastała w ciągu ostatnich dwóch tygodni do najwyższego poziomu od początku grudnia, a liczba ciężko chorych pacjentów z Covid na oddziale intensywnej terapii wzrosła w tym tygodniu do ponad 3000.

Prezydent Macron ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie lockdownu w najbliższych dniach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl