Koronawirus: Warszawa rozpoczęła ozonowanie ulic. Dezynfekcja będzie odbywała się w nocy [zdjęcia]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
fot. Adam Jankowski
W czwartek Warszawa rozpoczęła ozonowanie ulic, przystanków i przejść podziemnych. Dezynfekcja, która ma być przeprowadzana co noc w godz. 22-6, ma chronić mieszkańców stolicy przed epidemią koronawirusa.

Koronawirus w Warszawie. Stolica rusza z ozonowaniem ulic

W nocy z czwartku, 2 kwietnia, na piątek odbyła się pierwsza dezynfekcja warszawskich ulic wodą wysoko ozonowaną. ''Ta woda jest bezpieczna. Walczy zarówno z zarazkami, bakteriami i wirusami'' - zapewnia prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Pozytywną opinię o zaproponowanym sposobie dezynfekcji ulic miasta wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

- Chcemy jeszcze skuteczniej przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nasze działania mają też zapewnić mieszkańcom Warszawy poczucie bezpieczeństwa - powiedziała w rozmowie z nami Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Ratusza.

Ozonowaniem miasta zajmuje się 40 pracowników z wynajętej przez ratusz firmy. Mają oni do dyspozycji urządzenia mechaniczne samojezdne, samochody ze zraszaczami oraz opryskiwacze plecakowe. Jak widać na zdjęciach, osoby dokonujące dezynfekcji otrzymały skuteczne zabezpieczenie - kombinezony, okulary, maski przeciwgazowe oraz rękawice.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Warszawa: Gdzie będzie prowadzona dezynfekcja?

Dezynfekcja będzie przeprowadzana co noc w godz. 22-6. Wybrano taką porę, ponieważ na ulicach jest wtedy najmniej ludzi. Oczyszczane będą różne miejsca, jednak miasto głównie skupi się na ozonowaniu okolic szpitali, przejść podziemnych czy stacji przesiadkowych, czyli lokalizacji, gdzie gromadzi się najwięcej ludzi m.in.:

  • przejście pod rondem Waszyngtona
  • podjazdy i dojścia do szpitala MSWiA, Czerniakowskiego i zakaźnego przy ul. Wolskiej
  • ulica Marszałkowska od pl. Bankowego do pl. Unii Lubelskiej
  • Dworzec Centralny
  • okolice metra Centrum
  • przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego

Gałecka podkreśliła, że urządzenia do ozonowania miasto kupiło z rezerwy celowej na zarządzenie kryzysowe.

Woda wysoko ozonowana - czy jest skuteczna?

Woda ozonowana działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne i jest jednocześnie bezpieczna dla ludzi, środowiska naturalnego oraz infrastruktury. Nie wprowadza do środowiska żadnych sztucznych pierwiastków, ponieważ do produkcji potrzebne są woda, tlen i energia elektryczna. Dodatkową zaletą jest to, że po kilku minutach prowadzonej dezynfekcji odgazowana woda wysoko ozonowana rozkłada się do czystego tlenu. Jej właściwości i możliwości czynią ją skutecznym środkiem, wykorzystywanym do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się obecnego koronawirusa, jak i możliwych wirusów w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl