Koronawirus. Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Lekarze przestrzegają przed nietypowymi objawami. Jak je rozpoznać?

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wariant Delta koronawirusa jest nie tylko bardziej zakaźny, ale może także skutecznie zmylić zakażonego. Wywołuje inne objawy. Prof. Andrzej Fal, internista i alergolog, radzi, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy podejrzeniu zakażenia wariantem indyjskim.

Nowy wariant koronawirusa przybył z Indii, i podobnie jak każdy kolejny jest bardziej zakaźny od poprzedniego. Naukowcy spodziewają się, że wywoła kolejną falę pandemii na świecie, i to wcześniej niż zakładano. Jego współczynnik reproduktywności wynosi od 5 do 8, podczas gdy wariant pierwotny miał około 1,5.

- Kolejne warianty są zawsze bardziej zakaźne, niż te, które wypierają, bo inaczej by ich nie wyparły. To konkurencja ewolucyjna - mówił w programie WP "Newsroom", prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Wariant Delta atakuje układ pokarmowy. Jakie daje objawy?

Zwrócił również uwagę na nowe objawy, jakie może wywoływać zakażenie indyjską mutacją. Poprzednie warianty kojarzone były z infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych. Zakażenie Deltą może skutkować zaburzeniami układy pokarmowego. - Najczęściej mówi się o nudnościach, biegunkach, bólach brzucha - wymienia prof. Fal.

Nie przeocz

Jak wyjaśnia ekspert, tak jak wcześniej symptomem kojarzonym z koronawirusem były utrata smaku i węchu, tak teraz ból brzucha, biegunka czy nudności powinny być sygnałem nie tego, że źle umyliśmy truskawki, ale że istnieje ryzyko, iż mogliśmy mieć kontakt z wirusem.

- W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach z układu pokarmowego. Widzimy, że ta ewolucja wirusa nie polega tylko na jego większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale również na powinowactwie do innych narządów naszego ciała - zauważa lekarz.

Wariant Delta może uszkodzić słuchu, doprowadzić do gangreny

Poza wspomnianymi wcześniej dolegliwościami układu pokarmowego - nadal najczęściej występującymi objawami zakażenia pozostają:

  • gorączka,
  • uporczywy kaszel,
  • ból głowy,
  • ból gardła i katar.

Chorobie mogą towarzyszyć wysypka, suchość w ustach i zaczerwienione oczy. Wśród nowych objawów mogą wystąpić także:

  • zapalenie migdałków,
  • zakrzepy krwi, prowadzące nawet do obumierania tkanek i gangreny,
  • zaburzeniach słuchu, w skrajnych przypadkach jego utrata lub zapalenie ucha środkowego.

Musisz to wiedzieć

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Koronawirus. Wariant Delta uderza wam po łbach faszysci narodowi
G
Gość

"Szczepienia. Trzy pytania do Ministra Zdrowia

Ze Zbigniewem Hałatem, doktorem i lekarzem specjalistą epidemiologiem, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Dlaczego szczepi się masowo Polaków na SARS-CoV-2, kiedy wiadomo, że od zaprojektowania szczepionek wytworzyły się nowe mutacje wirusa, na które szczepionki nie są skuteczne?

Dlaczego dopuszcza się szczepionki na bazie mRNA, kiedy wiadomo, że białko kolcowe wirusa SARS-CoV-2 wytwarzane również poprzez mRNA podawane w szczepionkach prowadzi do znaczących zmian właściwości bariery krew-mózg?

Dlaczego w Polsce używa się powszechnie szczepionki AstraZeneca, która w wielu krajach podlega ograniczeniom wiekowym ze względu na ryzyko poszczepiennej immunologicznej małopłytkowości zakrzepowej?"

https://instytutsprawobywatelskich.pl/szczepienia-trzy-pytania-do-ministra-zdrowia/

G
Gość
1 lipca, 16:23, Gość:

A ten p.i.e.r.d.o.l.n.i.ę.t.y. ciemnogród to jest to całe buractwo co w życiu nie było na wczasach ale nagle po przyjęciu gówna w płynie postanowiło wyjechać na wakacje oby nie za granicę bo takiego pegeeru nikt nie zniesie

Specjalista, epidemiolog dr Hałat ostrzega jak może się skończyć dla niektórych zagraniczny wyjazd:

"Dr Zbigniew Hałat o zbrodniczej działalności władz w związku z fałszywą propagandą i przymuszaniem do szczepień

Trzeźwa ocena obecnej sytuacji plandemicznej przez przedstawicieli dwóch pokoleń: dr Zbigniewa Hałata byłego wiceministra zdrowia oraz szefa SANEPIDU reprezentującego starsze pokolenie i 16 letnią Mirę Piłaszewicz reprezentującą młode pokolenie."

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2021/06/dr-zbigniew-halat-o-zbrodniczej-dzialalnosci-wladz-w-zwiazku-z-falszywa-propaganda-i-przymuszaniem-do-szczepien/

G
Gość
1 lipca, 14:20, Gość:

Nie ma i nie było żadnej epidemii świrusa. Jest za to depopulacja. Pod pretekstem walki ze świrusem, którego śmiertelność jest na poziomie grypy a która to grypa z niewyjaśnionych przyczyn znikła, wdrożono masowe "szczepienia". Te tzw szczepionki to eksperymentalny preparat który już dziś wiadomo ma wywoływać choroby układu krążenia i zgony. W ten sposób banda wariatów z USA i UE chce "ratować" ziemię przed przeludnieniem, zanieczyszczeniem środowiska, globciem i wuj wie jeszcze przed czym. Żydzi rządzący Polską doskonale wiedzą że ta cała pandemia to hucpa a mimo to bez mrugnięcia oka wymordowali tej pory 150 tyś Polaków

Pandemia jest według p.i.e.r.d.o.l.n.i.ę.t.e.g.o. ciemnogrodu

Z
Znachor Kaziuk
1 lipca, 11:16, Gość:

To ja miałem w niedzielę mocny ból brzucha w dolnej części, biegunka i wymiany. Tabletki nie pomogły więc o 18 godz. wpilem 200ml balantays i pół godziny później wszystko przeszło.

No to wszystko jasne. Wirus Delta nie lubi tego co zwiesz "balanttays" (masz na mysli Ballantines?). A do tego napychania sie na polska mode - jedzo, pijo ...popijanego siwucha z melyny.

G
Gość
1 lipca, 8:34, Uwaga na debila:

Antyszczepionkowy debil bredzi.

"...Prof. Stefan Hockertz, immunolog i toksykolog, były dyrektor Instytutu Eksperymentalnej i Klinicznej Toksykologii w Uniwersyteckim Centrum Medyczne Hamburg-Eppendorfie, nie pozostawia złudzeń co do olbrzymiego ryzyka niedopracowanych według rygorystycznych reguł „szczepionek”, stwierdzając:

Należy też liczyć się z tym, że w przypadku źle opracowanej szczepionki może dojść do zgonów ok. 0,1% populacji spośród wszystkich zaszczepionych osób, co w przypadku Niemiec [jeśli zaszczepi się całą populację, a więc 80 milionów ludzi – przyp. tłum.] oznaczałoby 80 tysięcy ludzi, [którzy] zmarliby przez to, że szczepionka nie została opracowana zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej. […] Ewentualna umieralność na poziomie 0,1% przy podaniu szczepionki to szacunek, który potwierdza moje doświadczenie. Zajmuję się tą tematyką od 30 lat. (*)

Nawet WHO przyznaje, że mRNA jest znanym stymulatorem nieswoistej odpowiedzi immunologicznej, co może prowadzić do powstania odczynów niepożądanych..."

https://dorzeczy.pl/opinie/189877/liczne-pytania-o-skutecznosc-szczepionek-glos-krytykow.html

G
Gość

To ja miałem w niedzielę mocny ból brzucha w dolnej części, biegunka i wymiany. Tabletki nie pomogły więc o 18 godz. wpilem 200ml balantays i pół godziny później wszystko przeszło.

U
Uwaga na debila

Antyszczepionkowy debil bredzi.

G
Gość
1 lipca, 06:02, Gość:

Preparaty genowe właśnie są testowanego na durnym ciemnogrodzie bo teraz każdy marzy o hulajnodze

Jakie preparaty ?

G
Gość
30 czerwca, 23:17, Uwaga na debila:

Antyszczepionkowy debil bredzi.

Słuchaj prawdziwych fachowców a nie chwilowych cwelebrytów:

"Dr Zbigniew Hałat o zbrodniczej działalności władz w związku z fałszywą propagandą i przymuszaniem do szczepień

Trzeźwa ocena obecnej sytuacji plandemicznej przez przedstawicieli dwóch pokoleń: dr Zbigniewa Hałata byłego wiceministra zdrowia oraz szefa SANEPIDU reprezentującego starsze pokolenie i 16 letnią Mirę Piłaszewicz reprezentującą młode pokolenie."

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2021/06/dr-zbigniew-halat-o-zbrodniczej-dzialalnosci-wladz-w-zwiazku-z-falszywa-propaganda-i-przymuszaniem-do-szczepien/

U
Uwaga na debila

Antyszczepionkowy debil bredzi.

G
Gość

"Segregacja sanitarna staje się faktem! Niezgodne z Konstytucją RP paszporty covi…

Segregacja sanitarna staje się faktem! Niezgodne z Konstytucją RP paszporty covidowe miały dotyczyć tylko podróżowania między państwami, teraz już widzimy, że służą do dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych, do haniebnego segregowania ludzi i nastawienia ich przeciwko sobie.

Apartheid szczepionkowy już ma miejsce w firmach, w urzędach, w wojsku, a minister Niedzielski wprost przyznał, że paszporty covidowe będą wymagane przy różnych wydarzeniach, w tym przy wejściu na koncerty, a obowiązek ich sprawdzania będzie spoczywał na organizatorach… To już wyjątkowo perfidne bezprawie, by na przedsiębiorców, poturbowanych wielomiesięcznym nielegalnym lockdownem, przerzucać odpowiedzialność za niezgodne z prawem weryfikowanie u klientów informacji na temat ich zabiegów medycznych. Informacja o szczepieniu to tzw. dane wrażliwe. Żądanie ujawnienia jej (okazanie paszportu covidowego), jest sprzeczne z konstytucją!

Mamy do czynienia z łamaniem Konstytucji RP, deptaniem podstawowych praw obywatelskich, z napuszczaniem na siebie ludzi. Rząd PiS w kwestii segregacji sanitarnej stosuje tzw. metodę salami. Odbiera nam wolność po kawałeczku, a potem oddaje, ale tylko troszkę. Potem zabiera jeszcze więcej a oddaje jeszcze mniej. Nie ma żadnych wątpliwości, że ta przemoc wobec obywateli będzie tylko narastać!

Dlatego NIE DAJMY SIĘ PODZIELIĆ! Dosłownie i w przenośni…

Jako #Konfederacja przygotowujemy ofensywę przeciwko bezprawnym paszportom covidowym! Wyjdziemy z inicjatywami, by wzmocnić ochronę obywateli przed segregacją sanitarną. Pierwszą z nich będzie projekt ustawy wzmacniający prawa pracowników do poufności dotyczącej tego, czy są zaszczepieni, czy nie, a także do ochrony ich praw ze względu ochrony przed mobbingiem związanym ze statusem zaszczepienia. Niebawem projekt przedstawimy w Sejmie! #NieDlaSegregacji"

https://konfederacja.com.pl/segregacja-sanitarna-staje-sie-faktem-niezgodne-z-konstytucja-rp-paszporty-covi/

G
Gość
30 czerwca, 22:28, Uwaga na debila:

Antyszczepionkowy debil bredzi.

Posłuchaj fachowców (doświadczenie zawodowe mówi samo za siebie) a nie celebrytów z mainstreamu:

"Dr Zbigniew Hałat o zbrodniczej działalności władz w związku z fałszywą propagandą i przymuszaniem do szczepień

Trzeźwa ocena obecnej sytuacji plandemicznej przez przedstawicieli dwóch pokoleń: dr Zbigniewa Hałata byłego wiceministra zdrowia oraz szefa SANEPIDU reprezentującego starsze pokolenie i 16 letnią Mirę Piłaszewicz reprezentującą młode pokolenie."

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2021/06/dr-zbigniew-halat-o-zbrodniczej-dzialalnosci-wladz-w-zwiazku-z-falszywa-propaganda-i-przymuszaniem-do-szczepien/

G
Gość
"Prof. Piotr Kuna: Trzeba budować odporność, a nie wpędzać się w samotność, izolację i depresję

Seniorom nie zalecałbym siedzenia w domu, tylko wyjście na spacer, do parku, lasu. Druga sprawa: naszą odporność niszczy samotność, brak kontaktów, depresja. Dziś istotne jest zarówno unikanie zakażenia, jak dobra odporność – mówi prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Czy to prawda, że chorobę o podobnym przebiegu jak COVID-19, zna Pan z podręcznika na studiach? To nie jest nowa choroba?

To wirusowe śródmiąższowe zapalenie płuc, bardzo ciężka choroba, bardzo trudna do leczenia, jednak znana od dawna. W COVID-19 jest dodatkowo komponent naczyniowy; to on powoduje, że u części osób choroba tak gwałtownie się postępuje i może prowadzić do zgonu. Są to jednak głównie osoby z nieprawidłowo leczonymi innymi schorzeniami, jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, POChP. Jeśli te osoby są dobrze leczone, to ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu nie jest o wiele wyższe niż u osób zdrowych. Ciężkie powikłania dotyczą głównie osób, które mają nieprawidłowo leczone choroby podstawowe lub tych, które przerywają leczenie, a także osób otyłych, palących papierosy czy stosujących inne używki, jak chociażby dopalacze. Wiele osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 ma przerywane leczenie chorób przewlekłych oraz koszmarny lęk i stres, które obniżają odporność i mogą również być czynnikiem prowadzącym do śmiertelnych powikłań: trzeba na to zwracać uwagę..."

https://swiatlekarza.pl/prof-piotr-kuna-po-kazdej-tragedii-przychodzi-cos-dobrego/
G
Gość

"W pierwszym odcinku zobaczymy rozmowę z dr. Pawłem Basiukiewiczem, kierownikiem Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego."

https://wei.org.pl/2021/aktualnosci/admin/okiem-bastiata-w-swietlicy-wolnosci-z-pawlem-basiukiewiczem/

Dodaj ogłoszenie