Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 5-9 kwietnia

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Szymon Starnawski /Polska Press
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z dni 5-8 kwietnia 2020.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 9 kwietnia 2020

20:30 Przedświąteczny apel GIS

18:39 Kolejne osoby wyzdrowiały

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 • PSSE w Wołominie: mężczyzna (l.82) hospitalizowany w WIM w Warszawie, ul. Szaserów;
 • PSSE w Węgrowie: kobieta (l.70) hospitalizowana w Szpitalu SPZOZ w Siedlcach, ul. Starowiejska;
 • PSSE w Pruszkowie: kobieta (l.51), przebywała w izolacji domowej
 • PSSE w Piasecznie: mężczyzna (l.38), kobieta (l.49), mężczyzna (l.32) i mężczyzna (l.52) przebywali w izolacji domowej;

18:30 Aktualne liczby dla Mazowsza:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 15 148 / (2 057)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 806/ (73)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 050 / (168)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 649/(40)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):
 • 1 424/ (110)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 41 / (4)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 34/(7)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby to 110 osób obu płci wykazane w powiatach: białobrzeski (1), grodziski (2), grójecki (15), kozienicki (2), legionowski (4), lipski (1), miński (2), nowodworski (4), otwocki (2), piaseczyński (2), pruszkowski (5), radomski (3), siedlecki (2), sochaczewski (1), szydłowiecki (5), m.st. Warszawa (47), węgrowski (3), wołomiński (3), zwoleński (4), żyrardowski (2).

17:10 Nowe przypadki koronawirusa na Mazowszu. Kolejne osoby zmarły

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. W Polsce odnotowano 234 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. 110 z nich to osoby z województwa mazowieckiego. W całym kraju zmarło 10 osób, w tym 5 w Warszawie.

16:55 Życzenia od marszałka Adama Struzika

Chciałem życzyć wszystkim Mazowszanom, aby te święta były, mimo wszystko zdrowe i żebyśmy mieli też poczucie solidarności rodzinnej, sąsiedzkiej i wzajemnej. Żebyśmy spędzili ten czas w spokoju i zdrowiu. Te święta powinniśmy spędzić w gronie najbliższej rodziny, nie przemieszczać się, nie jechać do dalszej rodziny, do innej miejscowości. Walka z epidemią polega na tym, abyśmy jak najmniej przemieszczali się i kontaktowali. Proszę Was, apeluję – zostańcie w domu! Wśród swoich najbliższych, z którymi mieszkacie na co dzień. Pamiętajmy, że święta Wielkiej Nocy to są święta nadziei. Takim powiedzeniem staropolskim bądźcie zdrowi i pełni nadziei.

16:10 #WarszawaWspiera

15:50 Wątpliwości rozwiane. Można zmieniać opony na letnie

Gorącym tematem była ostatnio kwestia wymiany opon na letnie. Kierowcy skarżyli się, że dostawali mandaty od policji. Funkcjonariusze uznawali bowiem, że wymiana opon nie jest czynnością niezbędną w czasie epidemii. Ministerstwo Zdrowia rozwiało wątpliwości. O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

15:45 ZDM nie popiera zakazu korzystania z Veturilo

Przedłużenie obowiązywania restrykcji oznacza, że nie będzie można m.in. korzystać z rowerów Veturilo. Zarząd Dróg Miejskich odniósł się do tej kwestii

15:23 8 mln zł na środki ochrony dla mazowieckich Ochotniczych Straży Pożarnych

Druhowie z ochotniczych straży pożarnych codziennie wspierają służby medyczne i porządkowe
w walce z epidemią. Aby móc bezpiecznie działać, muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochronne. Dziś samorząd Mazowsza podjął decyzję o przekazaniu 8 mln zł na ich zakup. – Strażacy-ochotnicy dzięki świetnemu przeszkoleniu w zakresie ratownictwa pełnią nieocenioną rolę w walce z koronawirusem. Pomagają służbom medycznym, policji ale też zwykłym ludziom chociażby w zrobieniu zakupów. Niestety, bardzo często brakuje im środków ochrony osobistej – maseczek, rękawiczek czy środków dezynfekujących. To niedopuszczalne! Dlatego właśnie na ten cel przeznaczamy nasze środki. Tu chodzi nie tylko o bezpieczeństwo ich samych, ale i osób, którym pomagają – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Od początku pojawienia się epidemii koronawirusa jednostki OSP biorą udział w zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Pomagają osobom starszym, schorowanym, przebywającym na kwarantannie czy w izolacji, robią zakupy, i wspierają szpitale. Niestety, okazuje się, że w dobie epidemii nie posiadają wystarczających środków ochronnych, które zapewnią im bezpieczeństwo. Samorząd Mazowsza przeznaczy 8 mln zł na wyposażenie OSP w środki ochronne.

Dzięki 8 mln zł z budżetu Mazowsza już niebawem do mazowieckich jednostek OSP trafią:

 • 81 300 sztuk maseczek jednorazowych;
 • 8 130 sztuk kombinezonów ochronnych;
 • 216 800. par rękawic jednorazowych;
 • 2 168 kompletów ubrań specjalnych - (ubranie specjalne lekkie oraz hełm lekki z przyłbicą i goglami);
 • 10 840 sztuk worków na odpady(120litrów);
 • 5 420 litrów płynu do dezynfekcji.

13:40 Minister Zdrowia: Od przyszłego czwartku zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie obowiązkowe

Minister Zdrowia zaznaczył, że nie ma obowiązku używania do tego maseczki ochronnej. Do zasłaniania ust i nosa można użyć np. chustki lub szalika.

13:30 Rząd przedłuża ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń do 19 kwietnia. - Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - mówił na konferencji prasowej.

Na ten moment, o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużamy obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach.

Przełożone zostały też matury i egzamin ósmoklasisty. Nowe terminy mają zostać podane na 3 tygodnie przed planowaną datą egzaminów. Premier zaznaczył, że testy nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu.

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły.

Do 3 maja zamknięte pozostaną granice Polski.

Imprezy masowe nie będą odbywać się do odwołania.

13:2012:10 Koleje Mazowieckie przedłużają specjalny rozkład jazdy pociągów do 3 maja

"Specjalny rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa zostaje przedłużony do 3 maja br.

Ponadto w okresie Świąt Wielkanocnych (11 – 13 kwietnia) nie będą kursować wybrane pociągi przyspieszone oraz niektóre pociągi do/z: Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa, Mińska Mazowieckiego i Piaseczna" - poinformowały KM.

11:00 Rafał Trzaskowski zarzuca rządowi zaniżanie liczby zgonów na COVID-19 w Warszawie. Błyskawiczna odpowiedź ministerstwa

W środę, 8 kwietnia, prezydent Warszawy na antenie TVN24 zwrócił uwagę na rozbieżność między liczbą zgonów na koronawirusa podawaną przez rząd, a statystykami, które on sam sprawdził. Według resortu zdrowia COVID-19 zabił 8 osób, natomiast Rafał Trzaskowski ujawnił, że w stolicy są 32 ofiary. Na wypowiedź prezydenta natychmiast zareagowało Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Szczegóły znajdziecie tutaj.

10:30 Trwa konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego

Prezydent Warszawy mówi o nowym sprzęcie medycznym zakupionym ze środków miasta dla stołecznych placówek do walki z koronawirusem.

- W pełni wyposażone łóżka będziemy sukcesywnie przekazywać do naszych szpitali. Jest to kolejna pomoc dla służby zdrowia, obok niedawno kupionych przez miasto środków ochrony indywidualnej oraz uruchomieniu miejsc do odbywania kwarantanny przez lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Środki z rezerwy celowej miasta zostały m.in. przeznaczone na zakup 30 stanowisk intensywnej terapii oraz urządzeń do dezynfekcji. Na jedno stanowisko składa się specjalistyczne łóżko OIT, respirator stacjonarny, kardiomonitor, stacja pomp infuzyjnych, ssak elektryczny. Koszt zakupu jednego stanowiska to około 230 tys. zł.

Sprzęt dostarczany jest etapowo. W miejskim magazynie jest już 10 specjalistycznych łóżek OIT, 10 respiratorów stacjonarnych, 20 kardiomonitorów, 30 stacji pomp infuzyjnych, 20 ssaków elektrycznych i akumulatorowych oraz 6 aparatów do terapii nerkozastępczej. Kolejne dostawy zaplanowano na II połowę kwietnia br. - poinformował stołeczny ratusz.10:15 136 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Żaden nie dotyczy Mazowsza.

W sumie zakażonych koronawirusem jest 5341 osób w Polsce. 164 osoby zmarły.

9:20 Jak wygląda spowiedź w czasie pandemii? Warszawscy księża spowiadają na parkingu. Wystarczy odsunąć szybę w samochodzie

Księża wysłuchują wiernych siedząc na krześle na parkingu. Do wyboru są dwie opcje – można spowiadać się przez uchyloną szybę lub usiąść w bezpiecznej odległości. Więcej informacji tutaj

8:05 ModlinBus zwolnił wszystkich pracowników. "Nie ma dla nas pracy"

Przedsiębiorstwo zatrudniało 45 osób - głównie kierowców, ale także informatyków czy pracowników biurowych. Przewoźnik nie realizuje kursów już od 15 marca, a jak tłumaczy w wywiadzie z Interią Marcin Sadowski, współwłaściciel ModlinBusa - z dnia na dzień stracili wszystkie zlecenia i firma przestała na siebie zarabiać. Szczegóły znajdziecie tutaj.

7:50

Dziś odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i to w jego trakcie zapadną decyzję dot. przedłużenia obostrzeń w Polsce i wprowadzenia nowych.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 8 kwietnia 2020

20:45 Kontrowersje wokół podawanej liczby zgonów

Rafał Trzaskowski w TVN24: W 32 przypadkach w aktach zgonu jest wpisany koronawirus, natomiast rząd raportuje z Warszawy tylko osiem. Takie rozbieżności pojawiły się wcześniej na mniejszych liczbach.

Reakcja Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

19:40 Dostawa sprzętu dla szpitali, w tym placówek na Mazowszu

19:31 Aktualne liczby dla województwa mazowieckiego

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 15 142 / (1 515)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 750/ (53)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 241 / (289)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 699/(29)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 1 314/ (67)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 37 / (12)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 27/(8)

19:20 Ozdrowieńcy na Mazowszu

Oprócz nowych zarażeń i zgonów, na Mazowszu odnotowano także przypadku wyzdrowienia:

 • PSSE w Garwolinie: mężczyzna (l.69) hospitalizowany w Szpitalu w Siedlcach;
 • PSSE w Siedlcach: kobieta (l.25) i mężczyzna (l.78) hospitalizowani w Szpitalu w Siedlcach;
 • PSSE w Grójcu: kobieta (l.45) i kobieta (l.65) hospitalizowane w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym;
 • PSSE w Pruszkowie: mężczyzna (l.29) i kobieta (l.49) hospitalizowani w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie; mężczyzna (l. 55) w izolacji domowej;

19:15 Kim są ofiary z Mazowsza?

Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 12 kolejnych zgonów na terenie województwa mazowieckiego:

powiat białobrzeski:

 • kobieta (l.64), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

powiat legionowski:

 • mężczyzna (l.88), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.
 • kobieta (l.89), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

powiat piaseczyński:

 • mężczyzna (l.74), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

powiat radomski:

 • kobieta (l.93), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca.
 • mężczyzna (l.76), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca.
 • kobieta (l.73), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca.
 • kobieta (l.83), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca.
 • mężczyzna (l.65), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca.

powiat m.st. Warszawa:

 • mężczyzna (l.78), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.
 • mężczyzna (l.81), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

powiat wyszkowski:

 • mężczyzna (l.64), hospitalizowany w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, choroba współistniejąca.

18:30 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Odnotowano 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. 67 z nich dotyczy woj. mazowieckiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 23 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, z których aż 12 zmarło na Mazowszu.

17:45 Oświadczenie w sprawie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej17:13 Strażacy przekazują respiratory

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej poinformowała o zgromadzeniu 37 respiratorów dla jednoimiennych szpitali na Mazowszu. Na razie przekazano 21 urządzeń.

16:45 Targówek szyje maseczki dla szpitali

Mieszkańcy Targówka w dwa tygodnie uszyli ponad 4500 maseczek dla pracowników służby zdrowia. Maseczki szyje ponad 30 osób, jest też kilkunastu kierowców i sztab logistyczny. Indywidualni darczyńcy przekazują tkaniny, nici, tasiemki – przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Maseczki przekazano placówkom służby zdrowia także poza Targówkiem. W ostatnim czasie trafiły do: Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, SZPZLO Warszawa-Targówek, Komisariatu Policji Warszawa Targówek, Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, Ośrodka Hospicjum Domowe Tykocińska oraz Caritas Poborzańska. W najbliższym czasie partia maseczek trafi również do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

W akcję włączyły się placówki kulturalne, m.in. Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury Zacisze. Akcję zainicjowały mieszkanki Targówka - Joanna Wojszcz i Katarzyna Klass - przy wsparciu stowarzyszenia Targówek w spódnicy, fundacji OnkoRejs-Wybieram Życie i harcerzy z Hufca ZHP Warszawa Praga-Północ im. Wigierczyków.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w akcji wszelkie szczegóły uzyskają u koordynatorek akcji pod numerami telefonów 502 688 864, 790 830 000 i 661 738 836.

16:35 Hulajnogi od Bolta w Warszawie. Personel medyczny pojedzie za darmo

Od czwartku 9 kwietnia na ulicach Warszawy pojawią się hulajnogi platformy Bolt. Co ważne, personel medyczny będzie mógł z nich korzystać bezpłatnie

15:37 Akcja #WspieramGastro

Branża gastronomiczna jest jedną z tych, które najmocniej cierpią z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem. Warszawa stara się restauratorów wspierać. Właśnie ruszyła pierwsza niezależna platforma internetowa do zamawiania jedzenia na wynos.

Z dnia na dzień tysiące warszawskich restauracji, barów i kawiarni straciło klientów i ponad 90 proc. obrotów. To dramat nie tylko właścicieli, ale też ponad 20 tysięcy pracowników tego sektora. Warszawa od pierwszych dni kryzysu stara się pomóc w ratowaniu miejsc pracy. – W ubiegłym tygodniu ogłosiłem program pomocowy dla przedsiębiorców. Restauratorzy mogą skorzystać z obniżki czynszu za wynajem lokalu miejskiego, zmniejszenia opłat za dzierżawę czy zwrotu opłat w przypadku rezygnacji z prowadzenia ogródka – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Na platformie www.wspieramgastro.warszawa.pl/ każdy restaurator może stworzyć swoje menu i sklep online - oparty na wspólnej domenie. Już można skorzystać z bogatej oferty kilkunastu lokalnych restauracji. Lokali gastronomicznych na platformie cały czas przybywa.

To projekt niezależny od wielkich, sieciowych przedsięwzięć. Tym, co odróżnia tę platformę od innych, jest brak prowizji. Wielkie międzynarodowe firmy pobierają od restauracji nawet 40 proc. prowizji za obecność na swoich platformach. W przypadku #WspieramGastro tej opłaty nie ma, przychód zasila w całości budżet warszawskich przedsiębiorców.

Warszawscy restauratorzy, choć sami w trudnej sytuacji, chcą pomagać lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu. Firmy obecne na platformie #WspieramGastro zadeklarowały, że udzielą znaczących rabatów dla pracowników ochrony zdrowia lub przekażą im posiłki. – Wspieramy tę inicjatywę i kibicujemy jej. I zachęcamy warszawianki i warszawiaków: jeśli tylko możecie, pomóżcie. Kupujcie lokalnie. Wspierajcie lokalnie. Pomóżcie swoim sąsiadom! W tych trudnych dniach musimy być wobec siebie solidarni – mówi prezydent stolicy i dodaje: – W taki sam sposób, w jaki dziś promuję oddolną inicjatywę firm gastronomicznych, będę promował podobne inicjatywy innych branż. Jeśli macie pomysły, propozycje – zgłaszajcie się do nas. Będziemy starali się pomóc tak, jak możemy.

14:50 Samorząd Mazowsza udzieli wsparcia przedsiębiorcom z województwa mazowieckiego dotkniętym skutkami pandemii COVID-19

"O preferencyjne pożyczki oraz odroczenie spłat mogą ubiegać się przedsiębiorcy korzystający ze środków unijnych oraz środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej" - czytamy w przesłanym komunikacie.

– To pomoc, której przedsiębiorcy potrzebują i na którą czekają. Nie możemy pozwolić na to, aby po naszej gospodarce zostały jedynie gruzy. Chcemy, aby przedsiębiorcy poczuli się bezpieczni i po opanowaniu epidemii mogli dalej działać – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza przeznaczy na ten cel 80 mln złotych. Pomoc zakłada:

 • możliwość finansowania do 100 proc. na cele obrotowe;
 • maksymalną kwotę pożyczki do 500 tys. zł;
 • okres spłaty do 48 miesięcy;
 • karencję spłaty do 12 miesięcy;
 • oprocentowanie na zasadach de minimis, już od 0 proc.
 • brak opłat i prowizji.

Informacje na temat uruchamianych pożyczek będą dostępne na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego .

14:10 Jak segregować zużyte maseczki i rękawiczki ochronne?

Wszystkie zużyte materiały higieniczne powinny trafić do odpadów zmieszanych - przypomina ratusz.

13:10 Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły wnioski maturzystów ws. tegorocznych egzaminów

"Wkraczamy na drogę sądową!" - zapowiadają tegoroczni maturzyści. Uczniowie zignorowani przez rząd postanowili podjąć kolejne kroki, by uzyskać decyzję w sprawie terminów egzaminu dojrzałości. Wcześniej uczniowie z Ruchu Protestujących Maturzystów napisali do premiera Mateusza Morawieckiego i Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej list z apelem o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie harmonogramu tegorocznych egzaminów. Wówczas zapowiadali, że na odpowiedź będą czekali siedem dni. Po ich upływie wciąż nie mają odpowiedzi, a więc zdecydowali się na bardziej radykalne działania.

Więcej informacji tutaj

13:00 Będą kolejne zakazy i obostrzenia w związku z koronawirusem w Polsce. Rząd ogłosi decyzje w czwartek

 • Wszelkie informacje dotyczące dalszych obostrzeń w kontekście Świąt Wielkanocnych oraz tego, co się dzieje po świętach, w tym również decyzje dotyczące egzaminów (ósmoklasistów i maturalnych) zostaną ogłoszone w ten czwartek - zapowiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, w Polskim Radiu 24, we wtorek, 7 kwietnia.

Warto też wspomnieć o inny pomyśle, który być może już niebawem wprowadzi rząd w związku z walką z pandemią. Jak informuje portal money.pl, wprowadzone mają zostać przymusowe urlopy (chodzi o ten bieżący). Miałoby to dotyczyć zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Więcej informacji tutaj.

11:55 Koronawirus na Mazowszu. W których powiatach zmarło najwięcej osób?

Codziennie docierają do nas informacje o kolejnych zarażeniach koronawirusem w naszym kraju. Województwo mazowieckie jak na razie ma najwięcej potwierdzonych przypadków. W którym powiecie jest najwięcej ofiar śmiertelnych? Na podstawie danych ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych przygotowaliśmy statystki z podziałem na powiaty. Znajdziecie je tutaj.

11:10 Rusza akcja „Kupuj na Woli”

Dzielnica startuje z akcją „Kupuj na Woli”, której celem jest wspieranie lokalnych restauratorów oferujących dania na wynos oraz sklepikarzy świadczących usługę dostawy zakupów do domu - ogłasza stołeczny ratusz.

Wprowadzone ograniczenia związane z pandemią koronawirusa odbijają się negatywnie na sytuacji wolskich przedsiębiorców. Zamknięte są restauracje i lokale gastronomiczne. Wiele z nich oferuje dania na wynos, a niektóre sklepy zaczynają dowozić zakupy do domu. W związku z tym Dzielnica uruchamia akcję „Kupuj na Woli”.

– Chcemy wspierać wolskich restauratorów i właścicieli lokali gastronomicznych oferujących dania na wynos oraz sklepikarzy świadczących usługę dostawy zakupów do domu. Dlatego zachęcam wszystkich przedsiębiorców działających na Woli, którzy świadczą tego typu usługi do przesyłania na adres mailowy kupujnawoli@um.warszawa.pl swoich zgłoszeń – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Jednocześnie zachęcam mieszkańców do korzystania z oferty wolskich usługodawców – dodaje.

Bazę restauracji i lokali gastronomicznych, które oferują dowóz posiłków oraz sklepów dowożących zakupy do domu znajdziecie tutaj.

10:00 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o zachorowaniach

"Mamy 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Żaden przypadek nie dotyczy województwa mazowieckiego.

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu".

W sumie zakażonych jest już 5000 osób w Polsce. 136 osób zmarło.

8:55 Sklep na telefon. Samochody będą podjeżdżać pod domy mieszkańców i oferować produkty

Specjalne samochody z ponad 500 produktami będą podjężdżać na zamówienie pod domy. To nowy projekt sieci sklepów spożywczych, który ma ułatwić robienie zakupów osobom starszym oraz mieszkańcom mniejszych miejscowości. Szczegóły znajdziecie tutaj.

8:25 Coraz więcej mandatów za nieuzasadnione wychodzenie z domu. ''Ludzie już się nawet nie tłumaczą''

Stołeczni policjanci nakładają coraz więcej mandatów za łamanie przepisów o zakazie zgromadzeń oraz nieuzasadnione wychodzenie z domu. Tylko w weekend ukarano ponad 400 osób, natomiast w poniedziałek kolejne 187. ''Najczęściej mamy do czynienia z osobami, które się gromadzą na zewnątrz. (...) Gdy zaczynamy je kontrolować, rezygnują z tłumaczenia się'' - mówi nadkom. Sylwester Marczak. Więcej przeczytacie tutaj.

7:30 Koronawirus w Warszawie. Z jakich dzielnic pochodzą zakażeni? Co o nich wiemy?

Liczba chorych na COVID-19 wciąż rośnie. 7 kwietnia Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 4532 osób, a 111 pacjentów zmarło. Najwięcej chorujących jest na Mazowszu - aż 1247. Co o nich wiemy? Znamy szczegóły niektórych przypadków zachorowań, które zdarzyły się w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 7 kwietnia 2020

19:45 Aktualne liczby dla Mazowsza

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 15 647 / (1 439)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 709/ (69)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 513 / (314)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 884/(36)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):
 • 1 247/ (182)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 25 / (2)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 19/(5)

19:10 Aktualizacja danych Ministerstwa Zdrowia

MZ informuje, że na Mazowszu odnotowano jednak przypadki koronawirusa. I to aż 182.

18:30 komentarz marszałka Adama Struzika do pojawiających się w mediach sceptycznych głosów na temat roli UE:

"Z bardzo dużym zdziwieniem obserwuję ostatnie sceptyczne czy wręcz bardzo niesprawiedliwe oceny naszego członkostwa w Unii Europejskiej i pomocniczej, solidarnościowej roli tej struktury. Chcę z całą stanowczością podkreślić, że w ciągu ostatnich 16 lat naszego członkostwa wynik netto transferów finansowych dla Polski to ponad 110 miliardów euro. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny budżet naszego kraju! Dzięki temu w ciągu ostatnich 16 lat udało się wiele zrobić w Polsce. Rozpoczynając od olbrzymich projektów infrastrukturalnych, takich jak lotniska, autostrady, połączenia kolejowe czy modernizacja taboru kolejowego. W każdej miejscowości, gminie widzimy efekt wsparcia Unii Europejskiej w postaci małych, średnich czy dużych projektów. To też oczywiście, olbrzymie wsparcie dla przedsiębiorców, dla świata nauki. Teraz, w tej bardzo dramatycznej sytuacji, w której jesteśmy pozwolono nam bardzo szybko zmienić przeznaczenie środków z naszego regionalnego programu operacyjnego. Dzięki temu wygenerowaliśmy już 150 milionów złotych na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej, testów na koronowirusa, a więc tych rzeczy, które są teraz bezwzględnie potrzebne. Ja mogę powiedzieć jako samorządowiec, ale i jako człowiek zajmujący się tymi sprawami właściwie od samego początku i jako członek Komitetu Regionów, czyli instytucji opiniodawczej dla Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, że dzięki Bogu, że w tej Unii Europejskiej jesteśmy. Gdyby nie to, to dziś nasza sytuacja byłaby moim zdaniem tragiczna. Wystarczy popatrzeć na naszych sąsiadów, którzy nie są członkami Unii Europejskiej."

17:55 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Odnotowano 134 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Żadnego na Mazowszu. Niestety zmarło 18 osób w tym jedna w Warszawie i jedna w Piasecznie.

16:55 Kolejna grupa zwolniona z opłat za parkowanie w Warszawie

O decyzji poinformował Rafał Trzaskowski

16:25 Dezynfekcja ulic w Warszawie. Miasto będzie robić to kilka razy w tygodniu

Na środę i piątek miasto zapowiada kolejne dezynfekowanie stołecznych ulic. Ozonowaniu poddawane zostaną przystanki, wiaty, przejścia podziemne oraz okolic sklepów i szpitali. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

16:00 Zajęcia na UW zawieszone na dłużej

Uniwersytet Warszawski zdecydował o zawieszeniu zajęć i wykładów do 15 maja.

13:45 12 mln zł na środki ochrony dla warszawskich szpitali

Za 12 mln zł miasto kupiło środki ochrony indywidualnej dla stołecznej służby zdrowia - czytamy w komunikacie ratusza. Pracownicy szpitali mają do dyspozycji 140 tys. maseczek różnej klasy (głównie chirurgicznych), 35 tys. przyłbic, 40 tys. rękawic ochronnych, 170 tys. różnego rodzaju fartuchów ochronnych, a także ponad 60 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych do rąk. Środki ochrony zostały rozdysponowane między miejskie szpitale, z których siedem znajduje się w sieci zabezpieczenia epidemiologicznego stolicy. Przy podziale środków ochrony wzięto pod uwagę liczbę łóżek, pracowników oraz oddziałów.

13:40 Warszawa przeznaczy trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla pracowników służby zdrowia.

Jak poinformował stołeczny ratusz, miasto wytypowało trzy lokalizacje z 43 miejscami (w Śródmieściu i na Woli), w których zorganizowano tymczasowy pobyt pracowników szpitali. Osoby, które skorzystają ze schronisk młodzieżowych jako miejsca kwarantanny, mają zagwarantowany pobyt w pełni wyposażonym 1-osobowym pokoju z wyżywieniem. Koszt dwutygodniowego pobytu w schronisku jednej osoby wraz z wyżywieniem to 1000 zł – pokryje go miasto.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, którzy nie chcą narażać swoich rodzin w domach, mogą zgłosić się do bezpośredniego przełożonego. Zgłoszenia będą z kolei przesyłane do miasta, które skieruje medyka do przeznaczonego na ten cel schroniska. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni też transport większej liczbie pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

W wypadku zapełnienia się miejsc w schroniskach młodzieżowych miasto ma do dyspozycji 60 w pełni wyposażonych mieszkań udostępnionych samorządowi przez jednego ze stołecznych deweloperów.

13:25 Nowe zarządzenia rektora UW ws. zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego poinformował o kolejnych zmianach, które czekają studentów i pracowników w związku z epidemią koronawirusa.

Jak czytamy w komunikacie, zajęcia online zostały przedłużone do 15 maja. Również do 15 maja ograniczona będzie praca na terenie uczelni.

Do 30 czerwca zawieszone będą służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu. Do końca czerwca wstrzymane jest też kwaterowanie nowych osób w domach studenckich i innych obiektach UW oraz zakaz odwiedzin w tych obiektach.

Odwołano też wszystkie wydarzenia o charakterze otwartym (konferencje, sympozja, wykłady otwarte, imprezy artystyczne i inne), które miały odbyć się przed 31 sierpnia.

12:00 Trwa konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego11:00

Jak poinformowała warszawska policja, od 24 marca w Warszawie i okolicach funkcjonariusze podjęli 840 interwencji wobec osób naruszających przepisy o zakazie zgromadzeń. 640 osób otrzymało mandaty, a 200 wniosków o ukaranie przekazano do sądów.

Warszawska Straż Miejska poinformowała z kolei, że tylko w poniedziałek 6 kwietnia strażnicy zrealizowali 904 zgłoszenia od mieszkańców.

10:50 Coraz gorsza sytuacja w szpitalu w Radomiu. Już ponad 180 osób zakażonych koronawirusem

Pozytywny wynik zakażenia koronawirusem ma już 102 członków personelu i 80 pacjentów! Ogniska choroby pojawiły się na oddziałach onkologicznym i chirurgicznym. Brakuje personelu medycznego, potrzeba tez sprzętu ochrony osobistej. - Dostajemy znikomą pomoc od wojewody - mówi Łukasz Skrzeczyński, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Więcej o sprawie przeczytacie tutaj.

10:00 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie zachorowań

"Mamy 119 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Żaden przypadek nie dotyczy województwa mazowieckiego.

W komunikacie poinformowano też o śmierci czterech kolejnych osób. W sumie zakażonych jest już 4532 osób w Polsce. 111 osób zmarło.

9:20

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku to święto ma szczególny charakter. Wszyscy widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą pracownicy służby zdrowia walczą z pandemią. Chcemy im za to podziękować. Stąd gorący apel największych polskich mediów: we wtorek 7 kwietnia o godzinie 13 stańmy w oknach, na balkonach i gromkimi brawami przez minutę podziękujmy im za tę walkę. #BrawaDlaWas.

Więcej o akcji przeczytacie tutaj

9:00 WOŚP wspiera szpitale w walce z koronawirusem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała we wtorek, że dzięki pieniądzom wpłacanym przez Polaków na Fundusz Interwencyjny udało się kupić sprzęt, który pomoże m.in. warszawskim szpitalom w walce z koronawirusem. Do tej pory kupiono już:

 • 150 łóżek do intensywnej terapii
 • 157 kardiomonitorów
 • 50 000 indywidualnych pakietów ochrony biologicznej
 • 50 tysięcy masek N95/KN95
 • 37 respiratorów
 • 75 000 przyłbic dla zespołów ratownictwa medycznego
 • 1 000 000 trójwarstwowych maseczek chirurgicznych

Pierwsze partie sprzętu już dziś zostaną przekazane szpitalom.8:30 Trudna sytuacja w firmach transportowych. ModlinBus zwalnia pracowników

ModlinBus to firma transportowa, która do niedawna przewoziła pasażerów z Warszawy na lotnisko w Modlinie. 15 marca, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, była zmuszona zawiesić działalność do odwołania. Tym samym firma i jej pracownicy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

- Zdecydowaliśmy się na zwolnienia, dzięki czemu mogą znaleźć zatrudnienie gdzie indziej, w czasie gdy my nie jesteśmy im w stanie płacić tzw. "postojowego" - mówił Marcin Sadowski, współwłaściciel firmy transportowej ModlinBus w rozmowie z interia biznes.

8:00 Wydzielone strefy w każdym szpitalu i obowiązkowe badanie temperatury

Wojewoda mazowiecki wystosował polecenie nowej organizacji pracy izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych w regionie. Odtąd pacjenci z podejrzeniem COVID-19 (w zależności od deklarowanych objawów) będą przyjmowani w specjalnie wydzielonych strefach. Większej kontroli poddawany będzie również stan zdrowia pracowników szpitali, którym regularnie badana będzie temperatura ciała. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 6 kwietnia 2020

19:10 Komunikat w sprawie pilnego zgłaszania się pasażerów w związku z potwierdzonym COVID-19

W związku z potwierdzonym przypadkiem COVID 19 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim prosi o pilne zgłoszenie się osób, które podróżowały transportem w następujących dniach i na wymienionych trasach i o wymienionych godzinach:

I. autobus linii „STALKO”:
26 marca:
7:30 Warszawa - Modlin Twierdza

27 marca:
6:00 Modlin Twierdza- Warszawa
18:50 Warszawa - Modlin Twierdza

29 marca:
16:00 Modlin Twierdza- Warszawa

31 marca:
7:30 Warszawa - Modlin Twierdza

1 kwietnia:
6:00 Modlin Twierdza - Warszawa
18:50 Warszawa - Modlin Twierdza

2 kwietnia:
15:40 Modlin Twierdza - Warszawa

II. bus „Przewóz osób Paweł”:
3 kwietnia o godz. 7:40 relacji Warszawa Gdańska - Nowy Dwór Mazowiecki,

III. autobusowa linia miejska nr 11 i 12:
26 i 30 marca w godzinach 8:00 - 10:00 z przystanku Nowy Dwór Mazowiecki Leśna – Biedronka.

Pasażerowie powinni zgłaszać się, dzwoniąc pod numer 22 775 34 61 lub 602 586 438.

18:50 Najnowsze liczy dla województwa mazowieckiego

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 17 835 / (1 125)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 640/ (81)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 761 / (393)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 860/(39)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 1 065/ (98)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 23 / (3)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 14 /(4)

18:32 Trwa Q&A z Andrzejem Dudą17:40 Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Kolejne przypadki koronawirusa na Mazowszu

212 kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce. 98 na Mazowszu. Trzy osoby zmarły

15:45 Warszawa dziękuje pracownikom służby zdrowia

Z okazji przypadającego na 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, przez dwie najbliższe noce most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki będą podświetlone na niebiesko. W ten sposób Warszawa symbolicznie dziękuje wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich walkę z epidemią koronawirusa. – Most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury będą iluminowane na niebiesko, czyli na kolor Światowej Organizacji Zdrowia. W ten symboliczny sposób chcemy podziękować lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim, którzy w tym wyjątkowo trudnym czasie obchodzić będą Dzień Pracownika Służby Zdrowia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Od zmierzchu do świtu na niebiesko podświetlone będą most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki. Tak będzie w nocy z poniedziałku na wtorek (6/7 kwietnia) i z wtorku na środę (7/8 kwietnia).

15:40 Komunikacja miejska bez klimatyzacji

Zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do przewoźników, którzy obsługują warszawską komunikację miejską, o wyłączenie układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów. Działanie jest częścią profilaktyki w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeniach publicznych.

Przewoźnicy zostali zobowiązani, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. Jednocześnie odblokowane zostaną okna w przestrzeni pasażerskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego do odwołania odstąpił od wymogu utrzymania warunków termicznych w pojazdach, co w normalnych warunkach gwarantują obowiązujące umowy przewozowe.

15:30 Straż miejska podsumowała weekend

14:00 Robot do walki z wirusem

Ultranowoczesny robot będzie pomagał w walce z koronawirusem. Maszyna zdezynfekuje powierzchnie w szpitalach, tam gdzie personel medyczny mógł mieć kontakt z wirusem. Maszyna za pomocą promieniowania UVC będzie dezynfekował sale chorych i bloki operacyjne w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM.- Rozwiązania tego typu jak zautomazowany proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych, głównie sal chorych, bloków operacyjnych, korytarzy jest rozwiązaniem ultranowoczesnym, a na dzisiejsze czasy rozwiązaniem wręcz wymarzonym - powiedział Robert Tomasz Krawczyk – Dyrektor UCK WUM.

12:00

Sesja Rady Warszawy, która miała odbyć się pod koniec kwietnia zostanie prawdopodobnie przygotowana tak, by mogła odbyć się zdalnie. O takim zamierzeniu poinformował Dariusz Figura w rozmowie z PAP. Zdalne posiedzenie może uniemożliwić jednak udział w obradach mieszkańcom Warszawy.

10:20 Aż 400 mandatów w weekend

Warszawscy policjanci wypisali w ciągu ostatniego weekendu aż 400 mandatów za bezpodstawne wychodzenie z domu w okresie epidemii. Przypomnijmy: w związku z epidemią koronawirusa w Polsce wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, nie można również przemieszczać się bez wyraźnej potrzeby oraz korzystać z parków, plaż czy bulwarów. Za złamanie tych obostrzeń przewidziane są surowe kary finansowe. To, czy mieszkańcy Warszawy i okolic stosują się do nałożonych zakazów, w miniony weekend sprawdzało kilka tysięcy policjantów przy wsparciu żołnierzy i funkcjonariuszy straży miejskich.

8:11 Cargo dla Polski: most powietrzny Polska - Chiny

Akcja Lot Do Domu została zamieniona w Cargo Dla Polski. W ramach niej, mostem powietrzym transportowane będą niezbędne materiały do walki z epidemią CoVid - 19. Akcja Lot Do Domu zakończyła się w niedziele 5 kwietnia.

8:00 Jak zmieniła się nasza mobilność w czasie epidemii?

Google opublikowało raport, w którym pokazuje, jak społeczne zdystansowanie wpłynęło na naszą rzeczywistość i jak wygląda mobilność Polaków podczas epidemii koronawirusa. Dane oszacowano na podstawie lokalizacji telefonów poszczególnych użytkowników. W skali kraju w handlu i rozrywce ruch spadł o 78 procent. Sklepy spożywcze, bazary i apteki odnotowały spadek o 59 proc. Z kolei parki, publiczne plaże i inne miejsca na świeżym powietrzu miały o 59 proc. mniej odwiedzin. Stacje transportu publicznego odnotowały ruch aż o 71 proc. mniejszy. Z kolei do naszych miejsc pracy udajemy się o 36 procent rzadziej. Wzrost osiągnęły miejsca zamieszkania - aż o 13 procent więcej przebywamy teraz w domach. A tak te dane wyglądają dla województwa mazowieckiego:

 • Handel i rekreacja - spadek o 77 procent
 • Sklepy i apteki - spadek o 54 procent
 • Parki - spadek o 60 procent
 • Miejsca tranzytowe - spadek o 70 procent
 • Miejsca pracy - spadek o 35 procent
 • Domy i mieszkania - wzrost o 13 procent

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 5 kwietnia 2020

22:00 Pierwsze izolatoria w Warszawie już są gotowe

W Płocku, Siedlcach oraz w Warszawie uruchomiono izolatoria dla zakażonych koronawirusem. Trafią tam osoby, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci będą mieć zapewnioną posiłki i opiekę medyczną.

Więcej na ten temat: Na Mazowszu powstały izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem

20:30 Zamek Królewski podświetlony na niebiesko

Zamek Królewski w Warszawie włączył się do akcji wyrażenia wdzięczności pracownikom służby zdrowia, którzy codziennie zmagają się z epidemią koronawirusa. Od dzisiaj, do wtorku (7 kwietnia) o godz. 19 będzie podświetlony na niebiesko.

 • 5 kwietnia – od strony Wisły
 • 6 kwietnia – od strony Trasy W-Z
 • 7 kwietnia, w Dniu Pracownika Służby Zdrowia – od strony placu Zamkowego

Zamek Królewski

18:50 Najnowsze liczby dla województwa mazowieckiego

Komunikat wojewódzkiego sanepidu informuje o stanie aktualnym na dzień 5 kwietnia 2020 godzina 16.00:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 17 615 / (837)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 560/ (25)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 951 / (185
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 861/(8)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 967 / (66)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 20 / (1)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 10 /(2)

"Dwa nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez PSSE w Pruszkowie. Dotychczasowe przypadki wykazane przez PSSE w m.st. Warszawie, PSSE w Kozienicach, PSSE w Mińsku, PSSE w Otwocku. Osoby wskazane jako wyzdrowiałe to 5 kobiet i 5 mężczyzn. Najmłodsza osoba ma 18 lat, najstarsza 63 lata. Trzy osoby w grupie wiekowej 18-25. Siedem osób w grupie wiekowej 37-63" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

17:34 66 kolejnych przypadków koronawirusa na Mazowszu. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Łącznie na Mazowszu zakażonych jest już 967 osób. W całym kraju koronawirusa potwierdzono u 4102 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 6 zgonach w województwie mazowieckim. O 5 z nich informowaliśmy wczoraj (sanepid wcześniej podał informacje). Nowy przypadek śmiertelny to 71-latek z Radomia. Łącznie na Mazowszu zmarło 20 osób (w Polsce 94).

15:40 Pasażer autobusu z pozytywnym wynikiem. Sanepid szuka pozostałych podróżujących

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przasnyszu apeluje o pilne zgłaszanie się osób, które 27 marca podróżowały autobusem relacji Warszawa – Przasnysz należącym do firmy Przewozy Krajowe Zagraniczne Osób s.c. B. Czaplicka, K. Czaplicki. Więcej informacji tutaj.

14:35 Niecodzienna sytuacja na stołecznych drogach. ZDM zbadał ruch samochodowy w centrum miasta

Zarząd Dróg Miejskich prowadził obserwacje pod kątem ruchu samochodowego w centrum Warszawy w okresie pandemii. Wniosek drogowców głosi, że koronawirus ma niecodzienny wpływ na liczbę aut na stołecznych drogach. Okazuje się, że po wprowadzeniu nowych obostrzeń w przemieszczaniu się, przez rondo Dmowskiego przejechało ponad połowę mniej aut w stosunku do początku marca. Szczegóły znajdziecie tutaj

12:55 Wojska Obrony Terytorialnej pomagają przy testach na COVID-19. Szkolenie prowadzi ośrodek z Modlina

"Terytorialsi" dostali nowe zadanie. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierają próbki do badania na obecność koronawirusa. Pięćdziesięciu z nich przeszło już specjalnie szkolenie, prowadzone przez ośrodek z Modlina. Będą pracować w kombinezonach ochronnych. Więcej przeczytacie tutaj

koronawirus wot

12:20

10:00 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

"Mamy 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 93 przypadki dotyczą województwa mazowieckiego.

Jednocześnie ministerstwo poinformowało o śmierci kolejnych pięciu osób zakażonych koronawirusem. "Są to: 41-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna ze szpitali w Krakowie, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 77-letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu i 59-letni mężczyzna ze szpitala w Polanicy-Zdroju".

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 3834 osoby. 84 osoby zmarły.

9:20 Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia o koronawirusie

8:45 Msza święta na żywo. Transmisja online z kościoła dominikanów w Warszawie

W związku z panującym w Polsce stanem epidemii, podczas uroczystości religijnych w kościołach może przebywać jednocześnie zaledwie 5 osób. Katolikom, którzy nie chcą rezygnować z uczestnictwa w nabożeństwach, z pomocą przychodzi internet. Transmisje niedzielnych mszy świętych organizują m.in. warszawscy dominikanie z klasztoru przy Freta 10.

OGLĄDAJ MSZĘ ŚWIĘTĄ W INTERNECIE:

ZOBACZ NASZE ARCHIWALNE RELACJE:

1

Ustawa "o dobrym Samarytaninie"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie