Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 5-15 maja

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Adam Jankowski
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z dni 5 maja - 15 maja 2020.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 15 maja 2020

17:40 Najnowsze liczby od Ministerstwa Zdrowia. Kolejne zarażenia na Mazowszu

15:10 Mazowieckie muzea zapraszają

Część mazowieckich muzeów i skansenów jest już gotowa na ponowne przyjęcie turystów. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, podczas zwiedzania obowiązują określone środki ostrożności. Cały czas można także korzystać z oferty instytucji kultury online.

Na turystów czekają już m.in. Stacja Muzeum, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce czy Zamek w Liwie. Otwarcie placówek kulturalnych poprzedziły konsultacje ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Dotyczą one powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowania odpowiedniego dystansu, ale też dezynfekcji rąk. W salach wystawienniczych może przebywać określona liczba osób, kasy zostały odgrodzone, a urządzenia dotykowe wyłączone. Szczegółowe zasady zwiedzania należy sprawdzać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych poszczególnych instytucji kultury. – W znacznej części działalność muzeów przeniosła się do sieci. Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych nasze instytucje kultury są bardzo aktywne, udostępniają wiele ciekawych wystaw czy organizują warsztaty. Muzea i skanseny zaczynają też otwierać dla turystów swoje siedziby, oczywiście zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i wszelkimi środkami ostrożności. To dobra wiadomość, ponieważ branża turystyczna dotkliwie odczuwa skutki epidemii – podkreśla marszałek Adam Struzik.

14:45 Jak będą w tym roku wyglądać matury?

Zasłonięte usta i nos, zakaz wstępu rodziców do szkoły, zakaz wnoszenia telefonów komórkowych, czy maskotek, obowiązkowa dezynfekcja ławek, 1,5 metrowe odstępy między zdającymi – to tylko niektóre regulacje mające zapewnić bezpieczeństwo uczniom zdającym egzaminy końcowe. W piątek MEN opublikowało wytyczne dotyczące egzaminów zewnętrznych. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

11:10 Wyścigi wracają na Służewiec

W ramach III etapu odmrażania gospodarki zostało umożliwione rozgrywanie wyścigów konnych w formule bez publiczności. Otwarcie sezonu na Torze Wyścigów Konnych Służewiec nastąpi już jutro – 16.05. Wyjątkowo, bo „dwudniówką” rozpoczną się tegoroczne zmagania. Tradycyjnie już przed pierwszą gonitwą, nim nad torem uniesie się słynne „Ruuuszyły…”, usłyszymy przebój „Bomba w górę” w wykonaniu Jaremy Stępowskiego. Potem już uwaga wszystkich skupi się na głównych aktorach, czyli koniach i dosiadających ich dżokejach. Odbędą się tradycyjne dla rozpoczęcia sezonu gonitwy w sobotę: Handicapu Otwarcia – Nagrody Dandolo oraz Memoriały Tomasza Dula, w niedzielę biegi: o Nagrodę Dżamajki i Strzegomia. Miłośnicy wyścigów konnych będą mogli śledzić je na bieżąco dzięki transmisji online na www.torsluzewiec.pl

10:05 Najnowsze dane od Ministerstwa Zdrowia

8:55 Sanepid podał szczegółowe dane z Mazowsze

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 10 426 / (959)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 452/ (13)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 16
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 459 / (171)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 546/(139)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 902/ (23)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 230 / (2)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 1 339/(26)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 23 osoby obu płci wykazane w powiatach: gostyniński (1), grójecki (1), miński (1), radomskim (3), siedleckim (4), sochaczewskim (1), warszawskim (12).

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 14 maja 2020

14:30 Pendolinem do Krakowa od 22 maja

W piątek 22 maja 2020 r. PKP Intercity przywróci kursowanie pociągów Express InterCity Premium (EIP). Początkowo, na tory wróci osiem połączeń, m.in na trasie Kraków - Warszawa - Trójmiasto. Pociągi zostały zawieszone w związku z panującą epidemią. Pierwsze składy zaczęto przywracać z początkiem maja, ale wtedy nie było jasne, czy na tory powrócą też składy Pendolino.

12:30 Koronawirus nie wpłynie na podwyżki opłat za parkowanie

Będziemy stopniowo, konsekwentnie realizować przedstawiony przez mnie plan dot. strefy płatnego parkowania - mówi prezydent Rafał Trzaskowski w odniesieniu do planów podwyżek opłat za płatne parkowanie.

10:40 Brak nowych zachorowań w województwie Mazowieckim

Na 265 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem żadne nie dotyczyłą Mazowsza. Także wśród zmarłych osób nie ma pacjentów z województwa Mazowowieckiego. Obecnie liczba chorych wynosi 17 469/869 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:00 Zakaz handlu w niedziele będzie zniesiony?

Polacy chcą móc robić zakupy w niedziele, przynajmniej do końca roku. 52 proc. ankietowanych uważa, że możliwość zakupów w niedziele powinna powrocić - wynika za sondażu ARC Rynek i Opinia, cytowanego przez "Rzeczpospolitą". Większość z nas uważa, że przeczyniłoby się to do poprawy sytuacji gospodarczej i bezpieczeństwa kupujących w związku z trwającą pandemią.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 13 maja 2020

17:35 Nowe liczby od Ministerstwa Zdrowia. Zarażenia i zgony na Mazowszu

16:05 Warszawa wspiera gastronomię

Restauratorzy w szczególny sposób odczuwają skutki epidemii. Warszawa wspiera swoich mieszkańców i wprowadza 50-procentową bonifikatę za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne. Rozwiązanie wejdzie w życie na początku czerwca i będzie obowiązywało do końca roku.

Ogródki gastronomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców, co widać każdego lata m.in. na Nowym Świecie czy ul. Francuskiej. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany zarówno mieszkańców jak i restauratorów, przygotowujących je dla swoich klientów. W obecnej sytuacji ta druga grupa musi dodatkowo mierzyć się z kosztami, które przy zerowych obrotach są ogromnym obciążeniem.

We współpracy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu oraz Zarządem Dróg Miejskich opracowaliśmy uchwałę umożliwiającą obniżenie stawek za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne oraz inne obiekty handlowe o 50 proc. Taka forma wsparcia dotyczy nawet tysiąca podmiotów, które dzięki temu zaoszczędzą ok. 4,3 mln zł.

W tych trudnych czasach każda forma pomocy może okazać się niezbędna do przetrwania. Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego ekosystemu, dlatego szczególnie zależy nam, aby mogli oni przejść przez kryzys tak łagodnie, jak tylko jest to możliwe. Uchwała wejdzie w życie na początku czerwca, o ile Rada m.st. Warszawy uchwali jej zapisy. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z obniżonych stawek do końca bieżącego roku.

13:10 Ciąg dalszy odmrażania gospodarki

Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie inne zakłady tego typu. Będą funkcjonowały w rygorze sanitarnym - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Otwarte zostaną m.in. restauracje, zakłady fryzjerskie i zakłady kosmetyczne. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

10:17 Najnowsze dane od Ministerstwa Zdrowia

10:12 Nagrody za walkę z koronawirusem

Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili sześć osób, które zdaniem Klubu powinny otrzymać w tym roku Nagrodę m.st. Warszawy. – W trudnych czasach pandemii koronawirusa uznaliśmy, że nagrody powinny otrzymać osoby, które ryzykowały swoje zdrowie i życie aby pomagać Warszawiakom. Są to przedstawiciele personelu medycznego czy też osoby pomagające przy testowaniu osób z podejrzeniem wirusa. W ten sposób chcemy wyrazić wdzięczność za ich ciężką pracę i oddanie – mówi w rozmowie z nami warszawski rzecznik Prawa i Sprawiedliwości radny Michał Szpądrowski.

Klub przekazał, że pragnie zgłosić kandydatury pani doktor Agnieszki Szarowskiej, pełnomocnik Dyrektora ds. COVID-19 ze szpitala jednoimiennego MSWiA w Warszawie, która koordynuje w placówce wszelkie działania związane z walką z koronawirusem. Pani doktor wykonywała zadania z zakresu zabezpieczenia oraz ochrony pacjentów i personelu, przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa, wydawaniem zaleceń i rekomendacji. Dzięki profesjonalizmowi i dobrej organizacji pracy pozwoliła sprawniej funkcjonować w trudnych warunkach personelowi szpitala.

Zgłoszeni zostaną również żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykazali się największym zaangażowaniem i poświęceniem przy pomocy w testowaniu osób z podejrzeniem koronawirusa. W ciągu miesiąca pobrali blisko 2000 wymazów od osób przebywających w kwarantannie. Nominowani zostaną wojskowi z Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – pani Karolina Wojtkowska oraz pan Sebastian Dzięcielewski z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz pan Artur Wotysiak z 54 Batalionu Lekkiej Piechoty.

Na wyróżnienie zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości zasługuje również dwoje pracowników Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego prowadzonego przez Caritas. Pani Małgorzata Komorowska, pielęgniarka, zgłosiła się na ochotnika, by wspomóc funkcjonowanie ZOL, w którym zaczynało brakować rąk do pracy. Pracowała nocami oraz w Święta. Pan Tadeusz Antolak jako koordynator działu Technicznego ZOL organizował i koordynował prace odkażające w placówce, był odpowiedzialny za zakupione oraz otrzymane środki ochrony medycznej. Dzięki jego działaniom udało się uniknąć rozprzestrzeniania zakażenia. – Apelujemy do radnych Platformy Obywatelskiej by poparli nasz wniosek i pokazali, że Warszawie zależy na tych, którzy najaktywniej walczą o nasze zdrowie i życie. To ważny gest który powinniśmy wspólnie ponad podziałami wykonać – komentuje wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura.

8:23 Trzeci etap odmrażania gospodarki

Dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski mają ogłosić wprowadzenie trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń i odmrażania gospodarki w Polsce. Część nowych zasad będzie obowiązywała od 18, a część - od 25 maja. Zmian możemy spodziewać się w szkołach, komunikacji miejskiej, usługach oraz gastronomii.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 12 maja 2020

17:40 Nowe zakażenia z województwa Mazowieckiego

Spośród 360 nowych i potwierdzonych przypadków 21 dotyczy województwa Mazowieckiego. Na terenie całego kraju odnotowano również 12 zgonów spowodowanych Covid-19, wśród nich, m.in. dwa w Warszawie i jeden w Radomiu. Większość chorych miała choroby współistniejące.

16:40 Od lipca polecimy na wakacje z Warszawy?

Ryanair ogłosił, że przywraca 40 proc. pierwotnego rozkładu lotów od środy 1 lipca 2020, pod warunkiem zniesienia restrykcji na lotach wewnątrzunijnych przez rządy poszczególnych krajów i wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa na lotniskach. Loty, m.in. z Warszawy mają ruszyć od 1 lipca 2020. Pasażerowie będą musieli podróżować w maseczkach, karty pokładowe będzie można trzymać jedynie w telefonie, a korzystanie z toalety będzie reglamentowane. Będziemy musieli również wypełnić ankietę i podać adres naszego pobytu w miejscu docelowym.

15:00 Ośrodki sportowe będą otwierane 14 maja

Jak zapowiada miasto, ośrodki sportowe w stolicy zostaną otwarte 14 maja. Będą to narazie jedynie ośrodki działające na świeżym powietrzu, czyli Orliki, boiska sportowe oraz Syrenki.

– 4 maja wystąpiłem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) o szczegółowe wytyczne sanitarne dla otwarcia obiektów sportowych. 6 maja otrzymałem część wytycznych z wnioskiem, abyśmy sami - jako samorząd - je uzupełnili. Tak zrobiliśmy Powstały szczegółowe wytyczne, uwzględniające specyfikę dyscyplin i obiektów. Do ich przygotowania zaprosiliśmy warszawskie kluby sportowe. Projekt wytycznych został przesłany do GIS. Wskazaliśmy termin na ich zatwierdzenie - do 13 maja - mówił podczas konferencji prasowej Prezydent Rafał Trzaskowski. Nadal zamknięte będą pływalnie, hale sportowe oraz warszawskie ZOO.

13:00 Warszawa otworzy przedszkola, ale to nie koniec problemów

18 maja otworzą się przedszkola i żłobki. W jednej placówce na raz będzie mogło znajdować się dwanaścioro dzieci. Jak podkreślił Rafał Trzaskowski, Warszawa przygotowywała się od wielu dni do rozluźnienia obowiązujących obostrzeń, między innymi, przez zakup środków do dezynfekcji i środków higienicznych.

Jak mówili podczas konferencji prasowej warszawscy samorządowcy, otwarcie przedszkoli stworzy problem związany z prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dzieci. - Otwieramy przedszkola, ale najwyraźniej rząd zapomniał, że to nie są placówki wyłącznie opiekuńcze. Rząd nie przedstawił jasnych wytycznych jak ma wyglądać nauka zdalna. Nie można przerzucać tej odpowiedzialności na dyrektorów i dyrektorki szkół. - mówiła radna Dorota Łoboda. Podobne stanowisko wyraził także prezydent Warszawy. - Zachowujemy się w sposób jak najbardziej racjonalny. Nie w całej Polsce sytuacja jest taka sama. Przydałby się jasny komunikat ministerstwa zdrowia. Dużo łatwiej byłoby podejmować rzetelne decyzje - mówił Rafał Trzaskowski.

11:20 Maseczki bez atestu za 5 mln

''Gazeta Wyborcza'' na podstawie nagrań i SMS-ów ujawniła dziś (12 maja), że Ministerstwo Zdrowia zakupiło bez sprawdzenia jakości maseczki za 5 milionów złotych za pośrednictwem instruktora narciarstwa z Zakopanego, przyjaciela rodziny Łukasza Szumowskiego. Jak ustaliła gazeta, za towar przepłacono kilkukrotnie, a cały sprzęt pochodził z Chin i Ukrainy i nie ma atestów.
- Połowa to fake news. Nikt nikomu nic nie ułatwiał. Każdą transakcję traktujemy w ten sam sposób - powiedział Szumowski, odnosząc się do zarzutów gazety.

10:15 Nie będzie podwyżki opłat za parkowanie

Ze względu na epidemię koronawirusa ratusz odłożył decyzję o podwyżkach cen w strefie płatnego parkowania. W maju Rada Warszawy będzie zajmować się sprawą parkomatów na Woli i Pradze Północ. Natomiast po wakacjach stołeczni urzędnicy wezmą udział w konsultacjach dotyczących utworzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania

9:44 Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach

W szpitalach przebywa obecnie pięć podopiecznych placówki. W DPS pozostało 125 mieszkanek, żadna z nich nie ma ostrych objawów koronawirusa, a ich ogólny stan zdrowia jest dobry. Każda podopieczna, nawet z lekko podwyższoną temperaturą, jest od razu kierowana do izolatki. W poniedziałek do DPS w Krzyżanowicach przyjechał mobilny punkt pobrań, gdzie wykonano drugą serię testów dla około 20 osób z personelu. Część pracowników DPS pojechała tego dnia do szpitala na pobranie wymazów. Wyniki mają być najpóźniej w środę. Jeżeli testy wykażą, że większość pracowników nie ma koronawirusa, będzie rozważana możliwość pracy rotacyjnej, dzięki czemu część personelu będzie mogła na pewien czas wrócić do domów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

9:08 Koncert Guns n' Roses na Stadionie Narodowym odwołany

W związku z pandemią koronawirusa zespół Guns n' Roses anulował w poniedziałek całą europejską trasę koncertową "Not In This Lifetime", która miała rozpocząć się 20 maja występem w Lizbonie. To oznacza, że koncert Guns n' Roses w Polsce, na Stadionie Narodowym w Warszawie, 17 czerwca, również się nie odbędzie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

8:46 Muzeum Narodowe znów otwarte dla zwiedzających

Muzeum będzie otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Poszczególne galerie można odwiedzać rotacyjnie – w środy i soboty Galerię Faras oraz Galerię Sztuki Średniowiecznej; w czwartki, piątki i niedziele Galerię Sztuki Dawnej, Galerię Sztuki XIX wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego. We wtorki galerie będą otwarte naprzemiennie. W każdej galerii może przebywać ograniczona liczba osób. W związku z rotacyjnym otwarciem galerii stałych wprowadzono bilet dwukrotnego wejścia, ważny przez 7 dni od pierwszego skanowania.

Najważniejsze zasady bezpiecznego zwiedzania:

 • zwiedzający powinni mieć maseczki i zdezynfekować ręce przy wejściu
 • zwiedzający powinni zachowywać odległość 2 metrów od innych osób
 • wszystkie wydarzenia, lekcje i oprowadzania zostają odwołane – nie można też wypożyczać audioprzewodników,
 • muzeum rekomenduje płatność bezgotówkową i korzystanie z szafek samoobsługowych


8:25 Ogród Botaniczny UW ponownie otwarty

W poniedziałek Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego został ponownie otwarty. Zwiedzający mogą już podziwiać m.in. rozkwitające w maju lilaki, azalie i zawilce. Z powodu pandemii udostępniona została jednak tylko część parkowa, z wyłączeniem szklarni. Ponadto z uwagi na wytyczne dotyczące zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy zwiedzającymi na terenie ogrodu został ustalony limit 200 wejść na godzinę.

8:17 Zakaz spożywania alkoholu nad Wisłą ma zostać wydłużony bezterminowo

Wszystko wskazuje na to, że w te wakacje warszawiacy nie będą mogli napić się legalnie piwa na bulwarach i na plaży nad Wisłą. Jak donosi Gazeta Wyborcza, zakaz spożywania alkoholu ma być przedłużony bezterminowo. W czwartek zajmie się taką uchwałą Rada Warszawy. Wprowadzenie jej uzasadniane jest słowami: „utrzymanie zakazu ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 11 maja 2020

19:40 Dwa kolejne dni bez zgonów na Mazowszu

W Warszawie zachorowań jest coraz mniej. W ciągu ostatniej doby potwierdzono zaledwie 3 nowe przypadki. Poniżej pełen raport ze stołecznego sanepidu:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 323 / (40)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 97 / (2)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 506 / (20)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 / (ostatnia doba): 249 / (125)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 856 / (3)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 78 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 199 / (0)

17:40 120 nowych przypadków koronawirusa, w tym 17 na Mazowszu

Mamy 120 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (71), mazowieckiego (17), łódzkiego (10), małopolskiego (10), dolnośląskiego (6), lubelskiego (4) i wielkopolskiego (2) - podało ministerstwo zdrowia.

Resort poinformował też o śmierci kolejnych 8 osób. Łącznie w Polsce koronawirusem zarażonych jest już 16 326 osób. 811 osób zmarło

15:30 Stopniowe otwieranie Schroniska na Paluchu

Jak poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, schronisko na Paluchu będzie stopniowo otwierane dla odwiedzających i wolontariuszy.

15:20 Wyłączona klimatyzacja i możliwość otwierania okien w autobusach

"Zgodnie z wytycznymi specjalistów zleciliśmy WYłączenie klimatyzacji. Wietrzenie pojazdów odbywa się na przystankach, a jeśli zrobi się duszno, zachęcamy do otwarcia okien. Podczas jednej z ostatnich kontroli sprawdzono 160 pojazdów i w każdym okna były odblokowane" - poinformował Warszawski Transport Publiczny.

13:05 Warszawa otwiera biblioteki

Od dziś stopniowo otwieramy warszawskie biblioteki. Książki Wśród nowych zasad ich funkcjonowania są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na terenie biblioteki, brak wolnego dostępu do półek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki - informuje ratusz.

Czytelnicy odwiedzający placówki (należy sprawdzić nowe godziny otwarcia) musza pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

10:30 Gdzie zrobić test na koronawirusa? Lista mobilnych punktów pobrań dla osób na kwarantannie

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 12. dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań - informuje ministerstwo zdrowia. Badanie mogą wykonać osoby, które przyjadą do punktu pobrań własnym samochodem. Należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i numer PESEL. Wynik badania będzie dostępny na internetowym koncie pacjenta. Pacjent zostanie też poinformowany o wyniku przez laboratorium.

Sprawdź, gdzie zrobić test na koronawirusa w Warszawie i okolicach:

 • Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Krasińskiego 54/56, 01-755 Warszawa
  Punkt pobrań czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 11.00-13.00
 • Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Gdyńska 1/3, 05-200 Wołomin
  Punkt pobrań czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-13.00, w soboty i niedziele w godz. 8.00-10.00
 • Szpital św. Anny w Piasecznie, Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno
  Punkt pobrań czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-12.00
 • Szpital Zachodni im. Św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, Daleka 11, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
  Punkt pobrań czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-14.00, w soboty i niedziele w godz. 8.30-10.30

10:06 210 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 210 przypadkach koronawirusa w Polsce. Żaden nie dotyczy Mazowsza.

"Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem" - czytamy w komunikacie.

Łącznie w Polsce zakażonych koronawirusem jest już 16 206 osób. 803 osoby zmarły.

8:16 Niedziela bez zgonów w woj. mazowieckim

Wczoraj, po raz pierwszy od dłuższego czasu, w województwie mazowieckim nie odnotowano żadnego zgonu z powodu koronawirusa. Poniżej pełny raport mazowieckiego sanepidu.

 • liczba osób objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 9 205 / (628)
 • liczba osób objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 516 / (19)
 • liczba osób objętych pobytem w izolatorium: 13
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 413 / (112)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania / (ostatnia doba): 434 /(96)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 791 / (26)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 222 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 1 202 / (14)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 26 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • miński (1)
 • pruszkowski (5)
 • radomski (8)
 • sokołowski (5)
 • warszawski (6)
 • żyrardowski (1)

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 10 maja 2020

17:35 Najnowsze dane od Ministerstwa Zdrowia. Nowe zarażenia i zgony na Mazowszu

13:35 Sposób na Pierwszą Komunię w czasach koronawirusa?

10:30

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 9 maja 2020

18:30 Aktualne liczby dla Mazowsza (źródło: wsse.waw.pl)

Stan na 9 maja godz. 16:00:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 9 068 / (638)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 542/ (7)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 11
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 460 / (312)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 473 /(126)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):
 • 2 765/ (35)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 222 / (3)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 1 188/(44)

17:45 Nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jest Mazowsze.

10:10 Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 8 maja 2020

17:37 Nowe przypadki koronawirusa w woj. mazowieckim

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane, w woj. mazowieckim w ciągu ostatniej doby przybyło 22 chorych. W Warszawie zmarł 85-letni mężczyzna, w Łomży - 70-letnia kobieta, mieszkanka woj. mazowieckiego.

17:23 Kolejny protest przedsiębiorców w Warszawie

W piątek o godz. 16 rozpoczął się kolejny protest grupy "Strajk Przedsiębiorców" pod przywództwem kandydata na prezydenta RP Pawła Tanajno. Demonstranci ponownie spotkali się w samym centrum stolicy. Dzisiejsza manifestacja jest najprawdopodobniej następstwem zdarzeń z czwartkowego wieczoru, kiedy to nocny protest w okolicach sejmu został zlikwidowany przez policję. - Nie dajcie się wystraszyć mandatami - nawoływał Tanajno przed dzisiejszym protestem.

CZYTAJ WIĘCEJ:

17:13 Sanepid odrzucił 99 proc. wniosków policji o ukaranie

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", policja w Warszawie do 3 maja przekazała sanepidowi ponad 1100 notatek. Ich liczba nie jest równa ostatecznym decyzjom o ukaraniu. – Stołeczny sanepid wydał ich zaledwie dziesięć na łączną kwotę 100 tys. zł. To mniej niż np. w powiecie garwolińskim, gdzie uzbierały się do zapłaty 134 tys. zł. Policjanci spisali tu 132 notatki, a sanepid wydał aż 109 decyzji o ukaraniu – donosi "Wyborcza". Łamanie obostrzeń dotyczyło m.in. zakazu zgromadzeń, wejść do lasów i parków oraz nieprzestrzegania kwarantanny. W całym województwie mazowieckim Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne otrzymały od funkcjonariuszy policji ponad 4000 notatek. Łącznie wydano 718 decyzji o ukaraniu na kwotę ponad 2,6 miliona złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ:

16:21 Jedna trzecia rodziców chce skorzystać ze żłobków mimo epidemii

Rodzice 4500 spośród 13 500 maluchów zadeklarowali posłanie swoich dzieci do żłobka, gdy tylko placówki będą uruchomione - wynika z ankiet przeprowadzonych przez stołeczny ratusz. To oznacza, że z takiej formy opieki chciałoby skorzystać 34 proc. rodziców. Według rekomendacji Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Edukacji Narodowej pierwszeństwo do opieki w żłobkach będą miały dzieci rodziców pracujących w ochronie zdrowia, służbach mundurowych oraz pracowników handlu i produkcji branż związanych ze zwalczaniem COVID-19 - podobnie jak to ma miejsce w przypadku przedszkoli.

15:13 Warszawa przygotowuje się do otwarcia bibliotek

Od 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników instytucji - informuje stołeczny ratusz. - Zdajemy sobie sprawę, że na ten moment czekało całe środowisko biblioteczne oraz czytelnicy, dlatego do ponownego otwarcia bibliotek podchodzimy przede wszystkim odpowiedzialnie. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom, związanym z epidemią – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Wśród nowych zasad funkcjonowania bibliotek (czytelnie zostaną otwarte dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki) są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na terenie biblioteki (informacja o maksymalnej liczbie osób będzie podana przed wejściem do biblioteki), brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających z biblioteki, szyby pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji dla bibliotekarzy i czytelników.

14:31 W Radomiu rusza produkcja testów na koronawirusa

Pełną parą rusza produkcja pierwszych polskich testów na koronawirusa opracowanych przez specjalistów z Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Odpowiedzialna jest za to radomska firma Medicofarma. Na początku przyszłego tygodnia ma być już gotowych 50 tysięcy testów.

CZYTAJ WIĘCEJ:

13:30 37 osób zatrzymanych po proteście przedsiębiorców w Warszawie

Policja zlikwidowała "miasteczko", które protestujący próbowali zorganizować przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane. Podczas wczorajszego strajku przedsiębiorców w Warszawie wylegitymowano ponad 150 osób, wystawiono 10 mandatów, skontrolowano 54 samochody - informuje KSP. Do sanepidu skierowano wnioski o ukaranie 190 osób.

Źródło:
TVN 24

Warszawa: Strajk przedsiębiorców, interweniowała policja, 37...

12:48 Trzaskowski apeluje o wsparcie finansowe dla samorządów

"Twarde dane pokazują, że epidemia uderza w finanse stolicy z każdym miesiącem coraz bardziej. Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń - w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41% spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym" - poinformował na Facebooku prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski chciałby, by rząd udzielił wsparcia samorządom. "Konieczna jest zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli nam na dodatkowe kredyty i bardziej elastyczne zarządzanie naszymi finansami. Konieczne jest także konkretne wsparcie finansowe zadań, które wykonujemy. W innym wypadku kryzys gospodarczy w Polsce będzie jeszcze bardziej dotkliwy - dla nas wszystkich" - ostrzega polityk.10:54 Uniwersytet Warszawski przedłuża rok akademicki do sierpnia

Na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się komunikat o znowelizowanym kalendarzu akademickim. Pandemia koronawirusa spowodowała, że zajęcia dla studentów, doktorantów i słuchaczy zostały przeniesione w tryb zdalny. Niestety nie wszystkie programy mogą zrealizowane w tym trybie, dlatego konieczne jest przedłużenie zajęć do sierpnia. Rzecznika UW, Anna Korzekwa-Józefowicz w rozmowie z Radiem Kolor wyjaśnia, że "to wiadomość dla osób, które na przykład mają w programie studiów zajęcia terenowe, wyjazdy terenowe, zajęcia laboratoryjne".

CZYTAJ WIĘCEJ:

10:41 Koncerty Chopinowskie nie odbędą się w Łazienkach

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia, popularne Koncerty Chopinowskie nie odbędą się w Łazienkach Królewskich. Co roku wydarzenie przyciągało pod pomnik Chopina tysiące warszawiaków. Teraz organizatorzy przenoszą je do Internetu. Wszystkie koncerty dostępne będą bezpłatnie. Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. - Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń - mówią organizatorzy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

10:12 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

O 153 nowych przypadkach i jednym zgonie z powodu koronawirusa informuje ministerstwo w porannym raporcie. W sumie w całej Polsce potwierdzono 15 200 przypadków, 756 osób zmarło.

Źródło:
TVN 24

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 7 maja 2020

18:31 Strajk przedsiębiorców w Warszawie

W okolicach ronda Dmowskiego w Warszawie odbył się samochodowy protest przedsiębiorców. Akcję zainicjował jeden z kandydatów na prezydenta RP Paweł Tanajno. Uczestnicy strajku przedsiębiorców próbowali zablokować ruch w centrum stolicy. Zobaczcie naszą fotorelację z protestu.

Warszawa: Strajk przedsiębiorców, interweniowała policja, 37...

18:18 Co trzecie dziecko w Warszawie pójdzie do przedszkola mimo epidemii

27 proc. opiekunów deklaruje potrzebę skorzystania z opieki przedszkolnej dla swoich dzieci - wynika z ankiet rozesłanych do rodziców przez stołeczny urząd miasta. "Otrzymaliśmy ankiety z 525 placówek. Rodzice 15 401 dzieci zadeklarowali udział dziecka w zajęciach w przedszkolu, gdy tylko placówki będą uruchomione. Największe zainteresowanie posłaniem dziecka do przedszkola jest na Pradze-Południe, na Mokotowie, na Woli i na Targówku" - informuje ratusz.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Warszawa może uruchomić 21 529 miejsc. Powodem ograniczeń jest ustalona liczba dzieci w grupie, która nie może przekroczyć 12 osób i konieczność zapewnienia 4 m2 powierzchni na jedno dziecko. Według rekomendacji Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Edukacji Narodowej pierwszeństwo do opieki przedszkolnej będą miały dzieci rodziców pracujących w ochronie zdrowia, służbach mundurowych oraz pracowników handlu i produkcji branż związanych ze zwalczaniem COVID-19. Ostateczny termin otwarcia żłobków i przedszkoli ma zostać ogłoszony wkrótce.

CZYTAJ WIĘCEJ:

17:56 Ozdrowieńców więcej niż nowych przypadków koronawirusa

Podsumowujący dzień raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dziś na Mazowszu liczba ozdrowieńców prawie dwukrotnie przewyższa liczbę nowych przypadków. Najwięcej zachorowań przybyło w powiecie przasnyskim - 8, w Warszawie - 6, a w Radomiu - 5.

 • liczba osób objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 9256 / (962)
 • liczba osób objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 583 / (26)
 • liczba osób objętych pobytem w izolatorium: 17
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 354 / (440)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 514 /(156)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 709 / (36)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 217 / (2)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 1 083 / (63)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 36 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (4)
 • gostyniński (1)
 • pruszkowski (1)
 • przasnyski (8)
 • pułtuski (3)
 • radomski (5)
 • siedlecki (3)
 • sokołowski (1)
 • warszawski (6)
 • wołomiński (4)

17:34 36 nowych przypadków koronawirusa w woj. mazowieckim

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane, w ciągu ostatniej doby w woj. mazowieckim zachorowało 36 osób. Zmarli 86-letni mężczyzna w Radomiu i 75-letni mężczyzna w Warszawie. Liczba wszystkich zakażonych w całej Polsce przekroczyła 15 tys. osób.

15:51 Laboratoria sanepidu w Siedlcach i Radomiu uruchamiają diagnostykę w zakresie koronawirusa

Laboratoria powiatowej inspekcji sanitarnej w Radomiu i w Siedlcach są w trakcie uruchamiania pracowni diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2. Pracownie będą w stanie wykonać około 50 testów dziennie na terenie powiatów siedleckiego i radomskiego oraz powiatów ościennych, zwiększając tym samym możliwości obecnie dostępne w województwie - informuje wojewoda mazowiecki.

15:41 W woj. mazowieckim wykonano ponad 121 tys. testów

Najnowsze dane o liczbie wykonanych testów podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. 2,19 proc. przebadanych próbek dało wynik pozytywny.

14:40 Restauracje SPHINX przygotowują się do otwracia

Restauracyjna spółka Sfinks Polska, zarządzająca m.in. sieciami Sphinx, Chłopskie Jadło, Piwiarnia Warki i Fabryka Pizzy, opracowała 10 nowych procedur bezpieczeństwa sanitarnego, które będą obowiązywać w lokalach po otwarciu gastronomii. - Zależy nam na tym, aby nasze restauracje były strefami wolnymi od koronawirusa oraz żeby były to miejsca bezpieczne dla naszych gości i pracowników. Stąd „ Antywirusowa Dziesiątka Sfinksa” - mówi Dorota Cacek, wiceprezes zarządu Sfinks Polska.

CZYTAJ WIĘCEJ:

13:12 Słynna naleśnikarnia zamyka restaurację na Marszałkowskiej

Za nami ciężka i smutna decyzja. Pierwszy raz od 9 lat w gastro musimy na jakiś czas zamknąć naszą restaurację w Warszawie - napisali w mediach społecznościowych właściciele słynnej warszawskiej naleśnikarni Mr. Pancake. Jak wynika z wpisu, przez 50 dni lockdownu koszty prowadzenia restauracji zaczęły znacząco przewyższać zyski restauracji. Między innymi dlatego, że pośrednicy dostarczający zamówienia do konsumentów pobierają prowizję w wysokości 30% całego zamówienia. Na szczęście Mr. Pancake zapewnia, że decyzja o wstrzymaniu działalności jest tymczasowa, a perspektywa na odwiedziny lokalu jest bardzo bliska. - Wracamy do Was prawdopodobnie w drugiej połowie maja, kiedy restauracje będą mogły być już otwarte - przekazują w komunikacie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

11:35 Przedsiębiorcy chcą zablokować centrum Warszawy

Paweł Tanajno, jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich, organizuje dziś o godz. 16 na rondzie Dmowskiego pieszy i samochodowy protest przedsiębiorców. "Utrudnień możemy spodziewać się m.in. na ulicy Marszałkowskiej, Al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskie i Moście Poniatowskiego" - informuje stołeczna policja.11:13 Szpital w Radomiu lepiej wyposażony, ale wciąż brakuje personelu

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu powoli staje na nogi. Już jakiś czas temu wszyscy pacjenci z koronawirusem zostali przewiezieni do placówek jednoimiennych. Od około dwóch tygodni nie ma tam też żadnych nowych przypadków zachorowań. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ placówka była jednym z największych ognisk koronawirusa w naszym kraju. Szpital wciąż boryka się z dużymi brakami kadrowymi. Na różnego rodzaju zwolnieniach znajduje się obecnie około trzysta osób. Większość oddziałów szpitala funkcjonuje, jednak w ograniczonym stopniu.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W MAZOWIECKIM SZPITALU SPECJALISTYCZNYM W RADOMIU:

11:03 Funkcjonariusze aresztu Warszawa Służewiec włączyli się w akcję #PomocDlaMedyka

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu odpowiedzieli na apel o pomoc pracownikom służby zdrowia i wyszli z inicjatywą przeprowadzenia zbiorki na zakupu środków ochrony indywidualnej dla lekarzy i pielęgniarek oraz personelu medycznego Szpitala MSWiA w Warszawie. Zbiórka koleżeńska prowadzona wśród funkcjonariuszy zakończyła się z zebraniem kwoty 4 tys. zł., za którą zamówione zostały najpotrzebniejsze szpitalowi produkty, m.in. termometry bezdotykowe, gogle, maseczki i rękawiczki.

10:34 Uber wprowadza usługę Uber Medics dla pracowników służby zdrowia

W celu ułatwienia dostępu do darmowych przejazdów pracownikom medycznym z wybranych placówek, firma wprowadziła dedykowany produkt z swojej aplikacji - Uber Medics, dostępny jedynie dla pracowników służby zdrowia. Aby zamówić przejazd do lub z pracy, w ramach Uber Medics, należy jednorazowo wypełnić formularz, a po pozytywnej weryfikacji tradycyjnie podać miejsce początku i końca podróży. Obecnie akcją objęte są 33 placówki, we wszystkich 7 miastach w Polsce, w których działa Uber.

10:02 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze statystyki zachorowań, przybyło 158 przypadków. Dane dla woj. mazowieckiego poznamy w popołudniowym raporcie.

Źródło:
TVN 24

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 6 maja 2020

17:55 Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia żłobków i przedszkoli na 18 maja

"Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od środy, 6 maja. Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja - warunkiem jest uszczegółowienie wytycznych sanitarnych oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli, byśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom" - poinformował ratusz.

Przygotowujemy wewnętrzne instrukcje oraz zakupy środków ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, przyłbice i fartuchy). Musimy mieć pewność, że dzieci i ich opiekunowie oraz pracownicy placówek będą bezpieczni - czytamy w przesłanym komunikacie.

17:50 Sanepid podał szczegółowe dane z województwa mazowieckiego

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 8 800 / (735)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 595/ (32)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 13
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 054 / (248)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 476 /(156)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 673/ (42)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 215 / (2)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 1 020/(61)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 42 osoby obu płci wykazane w powiatach: garwoliński (1), grodziski (1), grójecki (4), lipski (1), miński (4), ostrołęcki (2), ostrowski (1), piaseczyński (1), płocki (1), pruszkowski (4), pułtuski (1), radomski (6), siedlecki (2), sokołowski (1), warszawski (9), warszawski zachodni (1), żyrardowski (2).

17:45 42 nowe przypadki koronawirusa na Mazowszu

"Mamy 93 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (42), łódzkiego (27), śląskiego (12), wielkopolskiego (6), dolnośląskiego (3), podlaskiego (1), małopolskiego (1) i zachodniopomorskiego (1)" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo poinformowało też o śmierci kolejnych 11 osób.

Łącznie koronawirusem jest zakażonych 14 740 osób w Polsce. 733 osoby zmarły.

16:45 W Ciechanowie odbył się koncert Kasi Kowalskiej. Sanepid nałożył 30 tys. zł kary

Sanepid w Ciechanowie nałożył karę w wysokości 30 tys. zł na na tamtejszy Urząd Miasta. Powodem był koncert Kasi Kowalskiej, podczas którego tłumy mieszkańców zgromadziły się wokół sceny. Zdaniem sanepidu doszło do złamania zakazów związanych z epidemią koronawirusa. Więcej o sytuacji przeczytacie TUTAJ.

14:15 W ciągu doby wykonano ponad 16,1 tys. testów na koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

13:05 Tłok w komunikacji miejskich. Nikt nie przestrzega już zasad

Coraz więcej osób na przystankach, ciasno w komunikacji miejskiej. Warszawa wraca do pracy. Nie ma szans na utrzymanie zakazów dotyczących autobusów i tramwajów. Ale co czekać nas będzie w biurach? Więcej przeczytacie TUTAJ.

11:50 „Przychody spadły nam o 90 procent”. Branża gastronomiczna ofiarą koronawirusa

Piętnastego maja miną dwa miesiące od kiedy decyzją rządu wszystkie lokale gastronomiczne musiały ograniczyć swoją działalność. Dla wielu właścicieli to był cios poniżej pasa. O ile restauracje, kawiarnie czy pizzerie mogły wprowadzić opcję sprzedawania jedzenia na wynos, o tyle puby czy bary nie otrzymały takiej szansy. Miejsca, które dotychczas służyły do spotkań towarzyskich, teraz świecą pustkami. Właściciele codziennie zastanawiają się czy przetrwają, czy będą musieli zniknąć z gastronomiczno-kulturalnej mapy Warszawy. Więcej o sytuacji w branży przeczytacie TUTAJ.

11:10 Veturilo wróciło do Warszawy

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, od dziś znów można wypożyczać rowery miejskie Veturilo. "To możliwe dzięki wycofaniu się przez premiera z obowiązującego od 1 kwietnia zakazu" - czytamy w komunikacie.

Rowery będą dezynfekowane przez NextBike Polska.

11:00 Termin uregulowania podatku od nieruchomości dla firm czy NGO przesunięty o 90 dni

10:35

10:25 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o zachorowaniach

"Mamy 218 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformował resort zdrowia. Żaden nie dotyczy województwa mazowieckiego.

Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M Radomsko, 79-K Łańcut, 74-K, 66-M, 90-K, 74-M Poznań, 86-K Gdańsk. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - czytamy w raporcie.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 14 647 osób. 723 osoby zmarły.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 5 maja 2020

18:40 Raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Dziś za duży wzrost liczby zakażonych w woj. mazowieckim odpowiadają Radom i powiat radomski oraz powiat grójecki, gdzie wykryto odpowiednio 38 i 19 nowych przypadków z 78. Poniżej pełny raport WSSE.

 • liczba osób objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 8 609 / (743)
 • liczba osób objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 600 / (27)
 • liczba osób objętych pobytem w izolatorium: 11
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 291 / (120)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania / (ostatnia doba): 491 /(136)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 2 631 / (78)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 214 / (3)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 959 / (111)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 78 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (2)
 • grodziski (1)
 • grójecki (19)
 • nowodworski (1)
 • piaseczyński (1)
 • pruszkowski (1)
 • radomski (38)
 • siedlecki (2)
 • sokołowski (1)
 • szydłowiecki (1)
 • warszawski (6)
 • warszawski zachodni (3)
 • wołomiński (2)

17:34 78 nowych przypadków na Mazowszu, zmarła 39-letnia kobieta

Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze dane dot. zachorowań na koronawirusa. Tym razem 78 nowych przypadków w woj. mazowieckim, zmarła jedna osoba w Radomiu i dwie osoby w Warszawie.

16:50 Muzeum Polskiej Wódki znów otwarte dla zwiedzających

Zlokalizowane na warszawskiej Pradze Północ Muzeum Polskiej Wódki jest kolejną instytucją kulturalną, która wznawia działalność w nowym reżimie sanitarnym. Ograniczono liczebność zwiedzających z 25 do maksymalnie 10 osób w grupie, w poszczególnych galeriach wydzielono i oznaczono miejsca, w których zwiedzający mogą się zatrzymać, zachowując odpowiednią odległość od siebie podczas oprowadzania grupy przez przewodnika. Wszystkie multimedia i urządzenia aktywowane dotykiem, będą obsługiwane wyłącznie przez przypisanego grupie przewodnika. W budynku zapewniono środki ochrony dla zwiedzających w postaci ogólnodostępnych płynów dezynfekujących oraz opatrzono przestrzenie specjalnymi tablicami informacyjnymi. Muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 12-20.

16:32 Ciechanów ukarany przez sanepid za "Koncertowanie pod blokami"

Karę w wysokości 30 tys. zł ma zapłacić urząd gminy Ciechanów za zorganizowanie w sobotę koncertu Kasi Kowalskiej - podaje TVN24. Mimo apeli organizatorów, przed sceną pojawił się tłum mieszkańców. Sanepid uznał, że władze miasta złamały zakaz organizowania zgromadzeń. Sprawę badają też policja i prokuratura.

14:12 Mazowieckie szpitale otrzymają system do bezdotykowego pomiaru temperatury

W 20 mazowieckich szpitalach zostaną zainstalowane urządzenia do bezdotykowego mierzenia temperatury. Pierwsze zostaną uruchomione już w tym tygodniu w szpitalu Międzyleskim i w Ciechanowie - poinformował marszałek Adam Struzik. Urządzenia zakupił samorząd województwa dzięki wsparciu UE. Koszt wszystkich systemów to 1,7 mln zł. Przesiewowe badania temperatury, przy wykorzystaniu systemu, będą robione przed wejściem do placówek medycznych. System wyposażony jest w najnowszy model kamery termowizyjnej. Wbudowany algorytm AI pozwala na badanie osób znajdujących się w odległości do 3 m od kamery. Połączenie z serwerem, wyposażonym w inteligentne algorytmy AI, pozwala właściwie ustalić punkt pomiaru (rozpoznanie twarzy).

Urządzenie zostanie zamontowane przy głównym wejściu do szpitala i do poradni specjalistycznych w taki sposób, aby miało w swoim zasięgu absolutnie wszystkich wchodzących. Do tej pory pomiar ciepłoty pacjentom mierzyliśmy ręcznie, co angażowało wiele osób. Pomagali nam przy tym studenci. To urządzenie pozwoli nam kontrolować sytuację bez angażowania personelu – mówi Jarosław Rosłon, dyrektor szpitala w Międzylesiu.

Lista placówek, w których zostaną zainstalowane bezdotykowe systemy do pomiaru temperatury:

 • WARSZAWA

  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego
  • Wojskowy Instytut Medyczny
  • Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.
  • Szpital Bielański im. Ks. Jerzego Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, ul. Banacha 1
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie,
  • Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie
  • Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy Niekłańskiej
  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim
  • Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie w Wołominie
  • Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym
 • OSTROŁĘKA

  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce
 • PŁOCK

  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
 • CIECHANÓW

  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
 • RADOM

  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu
  • Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińsiego w Radomiu
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach
 • SIEDLCE

  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Siedlcach
  • Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. w Siedlach

12:12 47 ton sprzętu medycznego przyleciało do Polski

Na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował dziś wylądował Boeing B777F Qatar Airways Cargo ze specjalnym ładunkiem dla Agencji Rozwoju Przemysłu. Na pokładzie - 12 linii do produkcji maseczek, 1,5 mln maseczek FFP2 i 400 tys. gogli.

11:21 Jest wstępna data otwarcia barów i restauracji

Bary i restauracje mogłyby wznowić swoją działalność 18 maja ale obsługa klientów miałaby się odbywać tylko w ogródkach. Jak wynika z informacji dziennikarzy RMF FM, lokale nie posiadające ogródków w dalszym ciągu pozostaną zamknięte. Ponadto stoliki w ogródkach będą musiały być tak ustawione aby pomiędzy nimi zostały zachowane dwumetrowe odstępy. Dodatkowo wymagana będzie obsługa kelnerska, co oznacza, że bary samoobsługowe również będą zamknięte.

CZYTAJ WIĘCEJ:

11:14 Galerie handlowe działają już na nowych zasadach. Klientów jest mniej

Galerie handlowe - choć na specjalnych zasadach - wznowiły wczoraj działalność w ramach drugiego etapu łagodzenia restrykcji wprowadzonych z uwagi na pandemię koronawirusa. W galeriach handlowych obowiązuje limit osób - jedna na 15 metrów kwadratowych. Ponadto zamknięte pozostają w nich kina, kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna, a także restauracje poza jedzeniem na wynos. W sklepach nie obowiązują już też godziny przeznaczone dla seniorów. Nadal każdy klient musi mieć zasłonięty nos i usta oraz nosić rękawiczki. - Mamy oczywiście zwiększoną liczbę ochrony. Steruje ona tym ruchem trochę, jak na ulicy. Wszyscy nasi klienci bardzo karnie stosują się do zaleceń ochrony. Oczywiście zwiększyliśmy częstotliwość sprzątania i dezynfekcji tych powierzchni, które dotykamy – mówi dyrektor Emilia Załęska z Westfield Arkadia w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Źródło:
TVN 24

10:18 Poranny raport Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia informuje dziś rano o 236 nowych przypadkach koronawirusa i 3 kolejnych zgonach. W sumie liczba wszystkich wykrytych przypadków w całej Polsce wzrosła do 14242, zmarło 700 osób.

Źródło:
TVN 24

8:30 Warszawa chce otworzyć przedszkola i żłobki 18 maja

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 6 maja samorządy mogą otworzyć przedszkola i żłobki. Warszawa, jak i wiele innych miast, nie zdecydowała się jednak na taki krok. Rafał Trzaskowski podkreślił, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wznowienie działalności placówek oświatowych dla najmłodszych warszawiaków. Zdecydowano więc, że przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych otwarte zostaną 18 maja. Dodatkowe dwa tygodnie mają wystarczyć, aby dostosować placówki do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak zaznaczają urzędnicy, w tym czasie samorząd warszawski wraz z dyrektorami przedszkoli opracuje procedurę i nową organizację, czyli m.in. zakupi środki ochrony osobistej oraz ustali warunki organizacji pracy przedszkoli (w tym naboru do grup o zmniejszonej o połowę liczebności).

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czytaj także

`

Czytaj także

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie