Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 30-31 marca

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Adam Janowski
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z dni 30-31 marca 2020.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 31 marca 2020

20:55 Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM (ul. Żwirki i Wigury 63A) odebrał od Fundacji Ronalda McDonalda 12 tysięcy masek ochronnych

"Fundacja jest jak zawsze z nami, staje na wysokości zadania i nie opuszcza nas w największej potrzebie. Dar tysięcy sztuk masek ochronnych dla naszego szpitala ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. To jest jeszcze jeden dowód, że możemy zawsze liczyć na ludzi skupionych wokół Fundacji. Wszystkim inicjatorom i darczyńcom w imieniu własnym, pracowników oraz pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM serdecznie dziękuję" – powiedział Robert Tomasz Krawczyk - Dyrektor DSK UCK WUM.

Inicjatywa Fundacji możliwa była dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu darczyńców. Pieniądze na zakup pierwszej partii tysięcy masek ochronnych dla szpitali dziecięcych przekazali solidarnie polscy franczyzobiorcy McDonald’s. W kwestiach logistycznych nieocenionej pomocy udzielili wolontariusze Fundacji z firmy UPS - czytamy w komunikacie.

20:30 Szczegółowe dane z Mazowsza

Stan aktualny na dzień 31 marca 2020 godzina 16.00.

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 8 661 / (418)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 16 928 / (1 210)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 744/(29)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 544 / (58)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 9 / (2)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 7 /(2)

Część chorych ze względu na stan zdrowia znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalach. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach - poinformował Sanepid.

Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 2 kolejne zgony na terenie województwa mazowieckiego:

 • powiat otwocki: mężczyzna (l.37), stan ciężki, hospitalizowany, choroba współistniejąca.
 • powiat m.st. Warszawa: mężczyzna (l.83), stan ciężki, hospitalizowany, choroby współistniejące.

Przypadki ozdrowieńców wykazane przez PSSE w m.st. Warszawie, PSSE w Kozienicach i PSSE w Mińsku - czytamy w komunikacie.

20:20 57 nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat zachorowań

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci 37-letniego mężczyzny zakażonego koronawirusem, który był hospitalizowany w Warszawie.

19:40 Fixly.pl uruchamia pomoc sąsiedzką

Fixly to serwis internetowy, który łączy osoby zlecające wykonanie usługi ze specjalistami. "W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi poruszania się, a przede wszystkim z chęci wsparcia osób, które w szczególności powinny dbać o swoje bezpieczeństwo (seniorzy, chorzy przewlekle), uruchomiliśmy specjalną kategorię - Pomoc Sąsiedzka. Można tutaj złożyć zapytanie o wsparcie w codziennych czynnościach oraz dołączyć do grona ochotników-wolontariuszy" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Pomoc oferowana na fixly może dotyczyć:

 • Zrobienia zakupów;
 • Wyniesienia śmieci;
 • Wyprowadzenia psa;
 • Porozmawiania z osobami samotnymi, odciętymi od kontaktu z ludźmi;
 • Innych czynności, np. odebranie paczki czy zakup leków.

18:50 Miasto liczyło na renesans Veturilo w dobie epidemii. Rząd blokuje miejskie wypożyczalnie rowerów

Pojawiają się głosy, że rower jest obecnie bardzo bezpiecznym środkiem transportu. W odróżnieniu od komunikacji publicznej nie naraża nas na bliski kontakt z innymi osobami, pozostaje więc transportem indywidualnym, a w przeciwieństwie do aut - nie emituje spalin. Co więcej, przedsiębiorstwa oferujące bardzo popularną usługę wynajmu hulajnóg elektrycznych, na czas epidemii koronawirusa usunęły swoje pojazdy z ulic Warszawy, uniemożliwiając tym samym wybór e-hulajnogi "na minuty" jako środka lokomocji. Czy to wystarczające argumenty za tym, by Veturilo wróciło do łask? Choć mocno liczył na to miejski urzędnik rowerowy, złudzeń pozbawił nas polski rząd, który wydał właśnie zakaz korzystania z takich wypożyczalni. O szczegółach przeczytajcie tutaj

18:30 Strajk Przedsiębiorców w Warszawie. Właściciele firm z całej Polski protestują przeciw tarczy antykryzysowej

Strajk Przedsiębiorców, inicjatywa Pawła Tanajno przeciw tarczy antykryzysowej, zebrał się na Placu Teatralnym w Warszawie w południe we wtorek 31 marca. Właściciele firm protestowali w obronie miejsc pracy i przeciwko obecnemu kształtowi tzw. Tarczy Antykryzysowej. Więcej przeczytacie tutaj.

18:20 Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie

16:40 Wojewoda Mazowiecki przekazał II transzę środków finansowych na zakup sprzętu medycznego dla mazowieckich szpitali

Łączna kwota środków przekazanych dla organów założycielskich szpitali to 3 mln zł. Sprzęt trafi do szpitali w: Warszawie, Ostrołęce, Radomiu, Kozienicach i Ciechanowie.

Wnioski złożone przez szpitale dotyczyły zakupu m.in.: kombinezonów ochronnych, masek ochronnych, gogli ochrony, środków dezynfekujących, respiratorów, kardiomonitorów. Jest to II transza przyznanych środków finansowych – wcześniej Wojewoda Mazowiecki przekazał środki finansowe dla organów założycielskich szpitali tj. gmin i powiatów na łączną kwotę 8,5 mln zł.

Środki zostały przekazane:

 • Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
 • Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Radomiu,
 • Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego,
 • Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Siedlcach,
 • Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach,
 • Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Ciechanowie,
 • Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu z Warszawie,
 • Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,
 • Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie,
 • Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego RM- Meditrans w Siedlcach,
 • Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku,
 • Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce,
 • Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.

Wojewoda Mazowiecki przekazuje szpitalom środki ochrony osobistej udostępnione przez Agencję Rezerw Materiałowych. Do mazowieckich placówek trafiają m.in. kombinezony, maski, gogle, płyny do dezynfekcji o wartości ok. 1,7 mln zł.

Wśród przekazywanych środków znajdują się: preparaty do dezynfekcji, gogle ochronne, kombinezony, półmaski, maski, płyn do dezynfekcji rąk. Środki trafią do mazowieckich szpitali oraz zespołów ratownictwa medycznego.

15:55 Miasto oferuje lokalnym przedsiębiorcom szereg rozwiązań, które mają im ułatwić przetrwanie stanu epidemii.

Stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu.

– W stolicy mamy zarejestrowanych ponad 430 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Właściciele małych i średnich firm, w działalność których koronawirus uderzył najbardziej, potrzebują naszej solidarności, wsparcia od mieszkańców, ale także pomocy od samorządu. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Pakiet pomocowy obejmuje:

 • Ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawców miejskich terenów, w tym:
  obniżka czynszu (Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia, w przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki)
  ulgi w spłacie należności (Możliwe jest odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności. Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości).
 • Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe - odroczenie płatności na okres 3 miesięcy lub rozłożenie jej na raty (podatek od nieruchomości, rolny, leśny i od środków transportowych)
 • Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych - pomoc przy rozwiązaniu umowy (decyzji) o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i zwrot wniesionej opłaty. Wsparcia w tym zakresie udzielają Zarząd Dróg Miejskich lub urzędy dzielnic.
 • Bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne w formie on-line - szczegóły tutaj
 • Bezpłatne wsparcie przy zakładaniu firmy

14:40 Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Zero na Mazowszu

13:30 Płyn do dezynfekcji z Orlenu w E. Leclerc za... 150 zł

12:25 Rząd wprowadza nowe obostrzenia.

W życie wejdą kolejne restrykcje mające na celu walkę z koronawirusem w Polsce. Dotyczą m.in. nowych zasad w sklepach spożywczych, aptekach czy drogeriach. Zamknięte zostaną także salony fryzjerskie, studia tatuażu itd. Szczegóły znajdziecie w linku poniżej:

11:30 Dzielnica Wola przedstawia swoją ofertę zdalnych zajęć

10:45 Courtyard by Marriott Warsaw Airport pomaga medykom. Hotel udostępnia swoje pokoje

Epidemia koronawirusa to bardzo trudny czas dla służby zdrowia. Mnóstwo pacjentów, a tym samym bardzo dużo pracy i wiele godzin dyżurów. Warszawski hotel postanowił pomóc medykom i udostępnił im swoje pokoje, żeby mogli odpocząć i uchronić swoje rodziny przez ewentualnym zarażeniem. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

10:20 Straż miejska podsumowała poniedziałek 30 marca

10:00 Rząd wprowadzi nowe obostrzenia. Jakie?

Rząd wprowadzi zakaz oddalania się od domu na 100-200 metrów? Szczegóły poznamy na konferencji premiera.

8:45 Nowe przypadki koronawirusa. Żaden nie dotyczy Mazowsza

8:35 Pomoc z Chin wylądowała w Warszawie

7:28 Uwolnij Złomka

Mieszkańcy Warszawy, ale też innych miast w całej Polsce, mobilizują się i oddają swoje komputery uczniom, nauczycielom oraz tym, którzy potrzebują sprzętu do pracy zdalnej, ale nie mogą sobie pozwolić na jego zakup. O szczegółach akcji przeczytacie TUTAJ.

7:21 Nie żyje pracownik ministerstwa

Nie żyje pracownik resortu sprawiedliwości, który zakażony był koronawirusem. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych rzeczniczka prasowa ministerstwa Agnieszka Borowska. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 30 marca 2020

20:00 Nowe przypadki koronawirusa. Kolejne osoby zmarły.

Odnotowano 71 kolejnych przypadków koronawirusa. 26 z nich dotyczy woj. mazowieckiego. Zmarło pięć osób, w tym 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu.

19:15 Aktualne liczby dla Mazowsza:

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 9 316 / (544)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 16 618 / (1 459)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 735/(29)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 487 / (26)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 7 / (3)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 5 /(5)

18:45 Straż miejska przestrzega mieszkańców przed epidemią

Miasto skierowało ponad 260 patroli straży miejskiej, które w ostatni weekend (27-29 marca) kontrolowały parki, skwery i strefy wypoczynku. Strażnicy przypominali warszawiakom, aby w trosce o bezpieczeństwo unikali tłumów i zgromadzeń. Wiosenna aura zachęcała do spacerów, dlatego patrole straży miejskiej, od piątku do niedzieli, przeprowadziły łącznie ponad 450 kontroli terenów rekreacyjnych. Strażnicy sprawdzali czy mieszkańcy Warszawy pamiętają o wydanym przez rząd zakazie gromadzenia i zachowaniu bezpiecznych odstępów. Patrole objęły również place zabaw i siłownie plenerowe, z których obecnie nie należy korzystać. Działania prewencyjne objęły także targowiska, bazary i jadłodajnie dla osób, dotkniętych problemem bezdomności. Strażnicy miejscy nie odnotowali przypadków naruszania rządowych zaleceń wydanych w związku z epidemią koronawirusa. Równolegle z prowadzonymi kontrolami w terenie, z radiowozów straży miejskiej odtworzono w miejscach publicznych 5500 komunikatów o zagrożeniu, z prośbą o niegromadzenie się.

18:32 Naruszenie kwarantanny w Płocku

Radio Zet: Objęty kwarantanną mieszkaniec Płocka próbował przechytrzyć policję. Wyszedł z mieszkania, a w czasie kontroli przez okno wyjrzał znajomy mężczyzny. Dzielnicowy nabrał podejrzeń, bo nie zgadzała mu się sylwetka osoby w oknie. Obaj mężczyźni muszą się liczyć z konsekwencjami.

18:25 Miasto o kondycji Warszawskiego Transportu Miejskiego

Na ulice Warszawy nie wyjechały tylko dwie brygady autobusowe i dziewięć tramwajowych. Dzięki rozsądnemu zarządzaniu kadrą kierowców, motorniczych i maszynistów komunikacja miejska działa sprawnie, a do ruchu kierowanych jest maksimum pojazdów. Sytuacja na ulicach jest na bieżąco monitorowana. – Racjonalne podejmowanie decyzji jest jednym z najważniejszych elementów walki z epidemią. Dlatego też, wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie, staramy się jak najsprawniej zarządzać Warszawskim Transportem Publicznym – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Nasze elastyczne i dostosowywane na bieżąco do sytuacji działania już przynoszą efekty. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu zasobów kadrowych – kierowców, motorniczych i maszynistów – jesteśmy w stanie kierować do ruchu maksimum pojazdów. Dziś, w porannym szczycie, na ulice Warszawy wyjechało 1467 autobusów, 414 tramwajów, a także pełna obsada pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej.

17:50 Wieści z Sulejówka

17:30 Rektor WUM przeciwny wyborom prezydenckim

30 marca 2020 r. Rektor - prof. Mirosław Wielgoś w trosce o zdrowie i życie Polaków, narażone w związku ze stanem epidemii wywołanym wirusem COVID-19 podpisał Uchwałę nr 20/2020 Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w sprawie wyrażenia poparcia dla nieprzeprowadzania wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyznaczonych na dzień 10 maja 2020 r.

"Warszawski Uniwersytet Medyczny to Uczelnia, która od ponad 200 lat kształci adeptów sztuki medycznej oraz prowadzi badania naukowe w zakresie medycyny, nauk o zdrowiu i farmacji. Dzisiaj reprezentujemy środowisko, któremu na co dzień przyszło zmagać się z jednym z największych współczesnych zagrożeń ludzkości, jakim jest pandemia wywołana wirusem SARS-Cov-2. Atak koronawirusa i rozprzestrzeniająca się plaga wywołanego nim schorzenia, COVID-19, zmienił życie na całym świecie, wręcz je sparaliżował – nie oszczędzając także Polski.

Liczba zakażonych osób w naszym kraju szybko wzrasta, a jak przewidują prognozy w ciągu kilku tygodni możemy osiągnąć poziom krajów, w których skala zachorowań przybrała wymiar ekstremalny. Będąc profesjonalistami w zakresie ochrony zdrowia mamy pełną świadomość odnośnie możliwości i wydolności naszych służb medycznych, które nigdy jeszcze nie stanęły przed tak wielkimi wyzwaniami. Mają z tym problem nawet najbardziej zasobne państwa Europy i świata. W tych warunkach jesteśmy pełni uznania i szacunku dla wszystkich, którym przyszło zmierzyć się z tą tragedią. Dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom i położnym, farmaceutom, lekarzom dentystom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom i rehabilitantom, diagnostom laboratoryjnym, technikom rentgenowskim i elektrodiagnostom, salowym, pracownikom zaopatrzenia, administracji, pracownikom technicznym, załogom karetek i całemu personelowi pomocniczemu.

Niesiemy pomoc często narażając swoje zdrowie i życie. Patrzymy na cierpienie i nieszczęście pacjentów. Dlatego też z ogromnym niepokojem obserwujemy działania, zmierzające do przeprowadzenia wyborów prezydenckich zgodnie z wcześniej ustalonym kalendarzem, tj. w dniu 10. maja 2020 roku. Takie postępowanie w naszej ocenie zaprzecza kardynalnym wartościom i zasadom, promowanym przez współczesną naukę i medycynę, których głos powinien być obecnie znacznie silniejszy, niż względy polityczne. Jesteśmy pełni uznania dla działań prewencyjnych, wcześnie wprowadzonych przez polski Rząd i mających ustrzec nas przed najgorszym. Wciąż mamy nadzieję, że rzeczywiście tak będzie. Tym bardziej jednak wyrażamy nasze obawy, że to jedno wydarzenie, jakim będą wybory prezydenckie, może zniweczyć wszystkie nasze dotychczasowe działania i przyczynić się do gwałtownego rozszerzenia zakresu epidemii. Zwracamy również uwagę na fakt, że nawet próba przeprowadzenia wyborów z zachowaniem nadzwyczajnych środków ostrożności – oczywiście poza ogromnym bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich obywateli – przyczyni się do znacznego uszczuplenia już dzisiaj niewystarczających środków ochrony indywidualnej.

Pomni tego wszystkiego, co przez lata wpajały nam największe autorytety medycyny, a także tego, czego my uczymy dzisiaj przyszłych adeptów sztuki medycznej, apelujemy do rządzących o zachowanie daleko posuniętego rozsądku, czego efektem będzie przeprowadzenie wyborów prezydenckich w warunkach, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo naszych Rodaków."

15:30 Szczegóły dotyczące przypadków koronawirusa w Szpitalu Czerniakowskim

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u dwóch pacjentów, znajdujących się na OIOM szpitala na ul. Stępińskiej. Dodatni wynik testu otrzymała także jedna z pielęgniarek. Miejscem zakażenia była prywatna stacja dializ przy ul. Mangalia. Obecnie pacjenci zostali przewiezieni do Szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej. Pielęgniarka, która pracowała w stacji dializ przy ul. Magnalia, gdzie stwierdzono zakażenie pacjentów COVID-19, jest w kwarantannie. Szpital dochował wszelkich procedur podwyższonego bezpieczeństwa wobec pacjentów. Kontakty personelu zostały ograniczone do minimum, pobrano wymazy. Stacja dializ została zdezynfekowana. Zgodnie z procedurami na kwarantannę wysłano 45 osób: 14 lekarzy, 19 pielęgniarek i 7 osób personelu pielęgniarsko-medycznego i 5 osób personelu pomocniczego. Kontakty krzyżowe zakażonych pacjentów z pacjentami innych oddziałów są w trakcie badania.

14:50 Koronawirus w Szpitalu Czerniakowskim

U pielęgniarki i dwójki pacjentów Szpitala Czerniakowskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem - donosi Radio Kolor. Informację potwierdziła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

14:30 Społeczność wietnamska w Polsce przekazała ponad 4000 testów na koronawirusa

"Przekazujemy w darze polskim szpitalom i instytucjom: 4100 szt. testów na obecność koronawirusa Sars-Cov-2" - czytamy w przesłanym komunikacie. - Zakup testów sfinansowała w połowie firma VIFON, mająca swój "matecznik" w Polsce, a w drugiej połowie społeczność wietnamska ze zbiórek - mówi Karol Hoang, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce.

Testy dotarły do Polski w niedzielę na pokładzie samolotu, który przyleciał z Hanoi w ramach akcji #lotdodomu.

- Przekazywane testy to testy genetyczne oparte o technikę Real Time PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z wymogami WHO. Test wykonuje się z wymazu nosowo-gardłowego bądź gardłowego osoby podejrzanej o zakażenie. Wynik uzyskuje się w przeciągu 2 godzin od otrzymania materiału i rozpoczęcia całej procedury" - mówi Hoang.

1000 testów przekazanych przez Społeczność Wietnamską w Polsce i Wietnamskich Absolwentów Polskich Uczelni ma trafić do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, a 500 sztuk do Powiatu Piaseczyńskiego. 200 sztuk przekazano do dyspozycji dla poszczególnych instytucji według uznania Ministerstwa Zdrowia RP.

Po 150 sztuk testów trafi do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Balickiego w Łodzi, a 2100 testów ufundowanych przez firmę VIFON zostanie przekazanych do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Poza testami do rozdysponowania za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia trafiło także 1000 sztuk kombinezonów ochronnych i duża ilość rękawiczek ochronnych.

13:40 Czy koronawirus może żyć lub rozwijać się w wodzie, która trafia do naszych kranów?

Wodociągowcy z podwarszawskiego Sulejówka stosują dodatkową dezynfekcję kranówki przy pomocy związków chemicznych. Z kolei stołeczne MPWiK bazuje na filtracji, nie dodając do wody niepotrzebnych chemikaliów. Zapewniają jednak, że woda w kranach warszawiaków jest bezpieczna.

Więcej przeczytacie tutaj.

12:55 Trzaskowski: "Musimy zadbać o bezpieczeństwo ludzi [na pierwszej linii](http://telemagazyn.pl/program-tv/1000002390587,na_pierwszej_linii,id,t.html#utm_medium=alz&utm_source=polskatimes.pl&utm_campaign=artykul), bo sytuacja w miejskich szpitalach robi się bardzo trudna!"

"Apelujemy do rządu o przesłanie nam środków zabezpieczenia osobistego (maski, okulary, fartuchy) z rezerwy materiałowej, o które wnioskowaliśmy ponad 3 tygodnie temu. Sami kupujemy co możemy, ale obiecywane było wsparcie rządu" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po wideokonferencji samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim.

11:10 Stołeczne szycie maseczek przez harcerzy dla personelu medycznego. Harcerze apelują o pomoc w dostarczeniu niezbędnych materiałów

#Stoleczneszyciemasek - to akcja Chorągwi stołecznej ZHP, która w ramach walki z koronawirusem szyje maski dla personelu medycznego w 17 szpitalach w województwie mazowieckim.

Harcerze apelują o potrzebne materiały do uszycia maseczek. Potrzebne są: flizelina, bawełniane gumki i troczki o które coraz trudniej.

Więcej informacji tutaj.

9:20 Warszawa przedłuża rekrutację do szkół i przedszkoli

Około tysiąca warszawskich rodzin nie złożyło wniosków rekrutacyjnych o przyjęcie dziecka do przedszkola lub szkoły podstawowej. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Warszawa podjęła decyzję o przedłużeniu rekrutacji - poinformował ratusz.

Rodzice, którzy nie zarejestrowali wniosków w systemie i nie przesłali ich do przedszkola lub szkoły pierwszego wyboru, będą mogli to zrobić do 23 kwietnia br. Możliwość rejestracji wniosków w systemie rekrutacyjnym zostanie ponownie uruchomiona w poniedziałek, 30 marca, o godz. 13.00.

Rodzice, którzy już złożyli wnioski, nie muszą ponownie ich składać. Do 23 kwietnia przedłużony zostaje również termin na uzupełnienie braków we wnioskach już złożonych. Przypominamy, że dokumenty można przesłać na adres e-mail placówki. Nie trzeba dostarczać ich osobiście.

Nowy harmonogram rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych zostanie opublikowany w poniedziałek, 30 marca, na stronie Biura Edukacji.

8:55 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie zakażonych koronawirusem

"Mamy 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Żaden przypadek nie dotyczy województwa mazowieckiego.

Jednocześnie podano informację o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Jak poinformowało ministerstwo Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby.

Liczba potwierdzonych dotąd przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce to 1905 osób. 26 osób zmarło.

8:30 Kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. Wcześniejszy szczyt poranny, szybsze ''wygaszanie'' popołudniowego

Od poniedziałku, 30 marca, wejdą w życie kolejne korekty rozkładów dla komunikacji miejskiej w Warszawie. Tym razem chodzi o najpopularniejsze linie autobusowe.

Autobusy 105, 509, 520, 523, 709 swoje godziny szczytu rozpoczną wcześniej niż zwykle, bo już ok. godz. 5.00 - 5.30. Dodatkowo, rano na trasę linii 190 między CH Marki a metrem Ratusz Arsenał wyjadą dodatkowe autobusy, dzięki czemu będą podjeżdżały na przystanki co 5 minut, a nie 7,5 minuty. Dla linii 520 i 523 wcześniej, bo ok. godz. 17.00, rozpocznie się ''wygaszanie'' szczytu popołudniowego.

Więcej informacji o zmianach w komunikacji miejskiej w Warszawie znajdziecie tutaj

5:00 Koronawirus u pracownicy stacji dializ w Warszawie

Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że wykryto koronawirusa u pracownicy stacji dializ w stolicy. ''Rząd musi natychmiast zapewnić testy pracownikom służby zdrowia. Apeluję o natychmiastowe działania - sytuacja staje się dramatyczna!'' - napisał prezydent Warszawy.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie