Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 28 kwietnia - 4 maja

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie
Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie fot. Adam Jankowski
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z dni 28 kwietnia - 4 maja 2020.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 4 maja 2020

17:37 Tylko 12 nowych przypadków na Mazowszu i aż 59 ozdrowieńców

Mazowiecka Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Ministerstwo Zdrowia podają najnowsze dane o zachorowaniach na koronawirusa w woj. mazowieckim. W ciągu ostatniej doby odnotowano zaledwie 12 nowych przypadków, zmarły cztery osoby - jedna w Radomiu oraz trzy w Warszawie, jest też 59 ozdrowieńców. Poniżej pełny raport WSSE w Warszawie.

 • liczba osób objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 10 636 / (808)
 • liczba osób objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 587 / (10)
 • liczba osób objętych pobytem w izolatorium:**7**
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 301 / (230)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania / (ostatnia doba): 444 /(109)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 553 / (12)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 211 / (4)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 848 / (59)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 12 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (1)
 • lipski (1)
 • ostrołęcki (1)
 • otwocki (1)
 • piaseczyński (1)
 • przysuski (1)
 • sochaczewski (1)
 • sokołowski (1)
 • warszawski (3)
 • wyszkowski (1)

17:30 Konkurs Chopinowski przełożony na 2021 rok

Nie odbędzie się w tym roku także Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Minister kultury podjął decyzję o przełożeniu wydarzenia na 2-23 października 2021 roku. "Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulegnie zmianie, zaś bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność" - informują organizatorzy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

16:53 Od środy wracają miejskie rowery Veturilo

Od 6 maja jednoślady w systemie Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo znów będą mogły być wypożyczane. Elementy systemu Veturilo będą dezynfekowane. Operator, firma Nextbike Polska w ramach prac serwisowych i relokowania jednośladów, specjalnymi preparatami będzie czyścił kierownice, siodełka, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji - informuje stołeczny ratusz, apelując przy tym, by rowerzyści, korzystając z rowerów, używali rękawiczek.

16:19 Znane sklepy wyprowadzają się z galerii handlowych

Dzisiaj działalność wznowiły galerie handlowe, ale ich kształt może w najbliższych tygodniach i miesiącach bardzo się zmienić - zniknie z nich wiele znanych sklepów. Ze względu na pandemię i jej ekonomiczne skutki Empik podjął decyzję o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu i nie wyklucza dalszych rezygnacji z lokalizacji sklepów w galeriach handlowych. Z około 30 proc. powierzchni handlowej rezygnuje sieć LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Mohito, Sinsay, House i Cropp. Od galerii handlowych uniezależnić chcą się też m.in. CCC, Martens Sport, Ochnik, Lancerto, 4F, a także Sphinx. Z kolei inna znana z centrów handlowych sieć restauracji Olimp znajduje się na skraju bankructwa.

15:25 Wsparcie dla mazowieckich ośrodków leczenia żywieniowego

Cztery mazowieckie poradnie żywieniowe przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie oraz przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach otrzymają pełne komplety odzieży ochronnej niezbędne do wykonywania codziennej pracy medycznej. Certyfikowane zestawy złożone są z kombinezonów ochronnych, przyłbic, rękawiczek i maseczek filtrujących. Inicjatywa została zrealizowana przez firmę Fresenius Kabi w odpowiedzi na apel największych polskich towarzystw naukowych zajmujących się żywieniem klinicznym.

14:12 Kina samochodowe zamiast tradycyjnych sal kinowych?

Kinomaniacy zapewne nieprędko wrócą do tradycyjnych sal kinowych - te mają być otwierane dopiero w ostatnim, czwartym etapie odmrażania gospodarki. Jest natomiast szansa, że wcześniej będziemy mogli oglądać filmy w kinach samochodowych. Fundacja Rozwoju Kinematografii chciałaby ruszyć ze swoim projektem pod koniec maja. W Warszawie kina samochodowe miałyby powstać w m.in. przy Stadionie Narodowym, przy Soho Factory, na terenie FSO Żerań, a także na Bemowie.

13:49 Prokuratura bada sprawę koncertu Kasi Kowalskiej w Ciechanowie

Policja i prokuratura prowadzą czynności ws. koncertu Kasi Kowalskiej, który odbył się 2 maja w Ciechanowie. Władze miasta, planując wydarzenie, liczyły, że mieszkańcy będą słuchać występów z balkonów lub okien swoich mieszkań. Sytuacja wymknęła się jednak spod kontroli i w sobotę pod sceną pojawił się tłum ludzi.

13:36 Otwarto tereny wokół PGE Narodowego

Od dzisiaj mieszkańcy Warszawy znów mogą korzystać z terenów wokół PGE Narodowego. Wszyscy, którzy planują wybrać się na spacer, miłośnicy biegania, jazdy na rolkach czy rowerze korzystając z promenady zewnętrznej stadionu, mogą to zrobić bez ograniczeń codziennie w godzinach od 5.00 do 23.00. Do odwołania zawieszone pozostają aktywności mające miejsce wewnątrz obiektu, w tym wycieczki z przewodnikiem oraz punkt widokowy - informuje PGE Narodowy w komunikacie.

12:23 Warszawa czeka na szczegółowe wytyczne ws. obiektów sportowych i bibliotek

Warszawa nie zdecydowała się otworzyć dzisiaj obiektów sportowych. Rafał Trzaskowski poinformował, że ratusz zwrócił się do sanepidu o szczegółowe wytyczne, dotyczące znoszenia restrykcji. Te same wątpliwości dotyczą bibliotek. - Będziemy przygotowywali się do otwierania tych obiektów, natomiast będziemy gotowi, jeżeli większość odpowiedzi na nasze pytania zostanie udzielona przez GIS - mówił prezydent Warszawy.

11:59 Ponad 114 tys. testów wykonanych w woj. mazowieckim

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podał najnowsze dane dot. liczby wykonanych w regionie testów na koronawirusa. Do 3 maja przebadano 114385 próbek, co oznacza, że 2,22 proc. testów na Mazowszu daje wynik pozytywny.

11:36 Muzea przygotowują się do wznowienia działalności

W innych warszawskich muzeach trwają jeszcze przygotowania do ponownego otwarcia w nowym reżimie sanitarnym. Datę wznowienia działalności podało już Muzeum Neonów na Pradze-Południe - tu zwiedzający będą mogli pojawić się już w najbliższy piątek 8 maja. Z kolei Muzeum Narodowe poinformowało, że pracuje nad nowym regulaminem.

11:26 Zamek Królewski otwiera się dla zwiedzających. Darmowe wejściówki

Dziś zniesione zostały także restrykcje ograniczające działalność muzeów i bibliotek. O godz. 13 odbędzie się uroczyste otwarcie Zamku Królewskiego z udziałem dyrektora Zamku, Wojciecha Fałkowskiego oraz wicepremiera Piotra Glińskiego. W poniedziałek w godz. 13-17 zwiedzanie muzeum będzie dostępne za darmo - w kasie można pobrać bezpłatne wejściówki.

Muzeum będzie czynne w dni powszednie: od wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście – na pół godziny przed zamknięciem. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową. Trasa Królewska obejmie: m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady. Ceny biletów: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

11:14 Galerie handlowe znów działają. Co się zmieniło?

Dystans, dezynfekcja rąk i maseczki - to główne zasady bezpieczeństwa w centrach handlowych. W ostatnich tygodniach prowadzone były konsultacje, podczas których opracowywano jak najlepsze procedury. To od ich pozytywnego przebiegu uzależnione było otwarcie obiektów. Najważniejszym celem, który stawia przed sobą cała branża jest ochrona klientów i pracowników galerii handlowych.

CZYTAJ WIĘCEJ:

11:09 Najmłodsi uczniowie mogą wrócić do szkół pod koniec maja

Być może w końcu maja zdecydujemy się na otwarcie opieki także w klasach młodszych 1-3 - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w radiowej Jedynce. Dodał, że rząd rozważa także umożliwienie powrotu do szkół starszym rocznikom.

CZYTAJ WIĘCEJ:

10:08 Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Poranny raport. Ministerstwo Informuje dziś rano o 244 nowych przypadkach i kolejnych 5 zgonach. W Żyrardowie, w województwie mazowieckim, zmarła 85-letnia kobieta.

Źródło:
TVN 24

9:25 Boiska pozostaną zamknięte

Warszawa nie otworzy ośrodków sportowych i boisk szkolnych do czasu otrzymania szczegółowych wytycznych sanitarnych. Premier Rady Ministrów ogłosił, że ośrodki sportowe oraz boiska przyszkolne mogą zostać otwarte 4 maja br,. pozostawiając decyzję w tym zakresie – samorządom.

Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak szczegółowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie stosowania określonych procedur, środków i zasad, które uchronią mieszkańców przed zakażeniem. Aby otworzyć ośrodki musimy wiedzieć, jakie procedury sanitarne mają obowiązywać dzieci i młodzież, które rozpoczną swoje treningi na miejskich boiskach. Musimy również zadbać o bezpieczeństwo kadry trenerskiej, a także innych osób przebywających w danym obiekcie - czytamy na stronie UM Warszawa.

8:30 Drugi etap odmrażania gospodarki

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 3 maja 2020

16:50 Sanepid opublikował najnowsze dane z Mazowsza

Województwo mazowieckie:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 7993 / (683)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 605/ (24)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 8
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 198 / (66)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 378 /(105)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 541/ (33)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 207 / (1)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 789/(14)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 33 osoby obu płci wykazane w powiatach: białobrzeski (5), garwoliński (3), grodziski (1), makowski (2), ostrołęcki (1), piaseczyński (1), radomski (2), siedlecki (4), sokołowski (3), warszawski (7), warszawski zachodni (1), węgrowski (2), żyrardowski (1) .

16:20 Ośrodki sportowe w Warszawie pozostają zamknięte

Warszawa nie otworzy ośrodków sportowych i boisk szkolnych do czasu otrzymania szczegółowych wytycznych sanitarnych. Premier ogłosił, że ośrodki sportowe oraz boiska przyszkolne mogą zostać otwarte 4 maja br,. pozostawiając decyzję w tym zakresie samorządom - czytamy w komunikacie przesłanym przez urząd miasta.

Przy braku zapewnienia odpowiednich środków ochronnych (nie tylko dezynfekujących), bez odpowiedniego czasu wymaganego do przygotowania się, taka decyzja może doprowadzić do niekontrolowanego i drastycznego wzrostu liczby nowych zarażeń koronawirusem. Dlatego dla m.st. Warszawy priorytetem jest otrzymanie szczegółowych wytycznych sanitarnych niezbędnych do wdrożenia jednolitej procedury, która pozwoli na otwarcie obiektów sportowych w trakcie trwającej pandemii - uzasadnia decyzję ratusz.

W poniedziałek wystąpimy do Głównego Inspektora Sanitarnego o szczegółowe wytyczne sanitarne, na mocy których będziemy mogli przygotować obiekty sportowe do ich otwarcia w czasie trwającej pandemii. Każda podjęta decyzja, lub jej brak może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa i drastycznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów. Otwarcie ośrodków sportowych to duża odpowiedzialność za zdrowie i życie nas wszystkich, dlatego do czasu otrzymania wytycznych – ośrodki sportowe pozostaną zamknięte. W przypadku otrzymania wytycznych sanitarnych trzeba również pamiętać, że potrzebny jest czas do wdrożenia ewentualnych procedur i zaleceń, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom i pracownikom.

14:20

13:15 318 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce, z których 31 dotyczy Mazowsza.

"Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem" - czytamy w komunikacie. W Polsce zakażone koronawirusem są już 13693 osoby. 678 osób zmarło.

12:40 Jak koronawirus zmienił Warszawę? Tak wyglądało miasto rok temu o tej porze

Koronawirus zrewidował nasze plany na majówkę. Mniej osób wychodzi na miasto, a jeśli już spacerują to w maseczkach i z zachowaniem odstępu. Nasz fotograf porównał te same miejsca "przed" i "w trakcie" koronawirusa. Powtórzył te same kadry, które zrobił w czasie zeszłorocznej majówki. Efekt jest zdumiewający - zobaczcie sami. Zdjęcia znajdziecie TUTAJ.

10:30

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 2 maja 2020

18:20 Sanepid opublikował najnowsze dane z Mazowsza

Stan aktualny na dzień 2 maja 2020, na godzinę 16.00:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 7835 / (635)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 612/ (6)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 5
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 300 / (129)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 465 /(103)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 508/ (31)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 206 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 775/(10)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 31 osób obu płci wykazane w powiatach: piaseczyński (1), radomski (14), sokołowski (1), warszawski (14), wołomiński (1).

15:30 109 682 testy na koronawirusa wykonano do tej pory na Mazowszu

13:50 Antonow An-124 Ruslan. Kolejny gigant na lotnisku Chopina. Przywiózł tony lekarstw do polskich aptek

Kolejny gigant wylądował na lotnisku Chopina. W piątek (1 maja) do Warszawy przyleciał Antonow An-124 Ruslan, trzeci największy samolot świata. Przetransportował 600 metrów sześciennych lekarstw, które trafią do polskich aptek. Zdjęcia z lądowania możecie zobaczyć TUTAJ.

13:45

13:10 25 nowych przypadków koronawirusa na Mazowszu

"Mamy 270 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (66), wielkopolskiego (51), dolnośląskiego (40), łódzkiego (34), mazowieckiego (25), małopolskiego (21), opolskiego (9), pomorskiego (6), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (4), lubelskiego (2), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia.

Podano też informację o śmierci 13 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Liczba zakażonych wynosi obecnie 13 375 osób. 664 osoby zmarły.

12:05 Dokąd udać się z bólem zęba w czasie epidemii koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podało listę gabinetów stomatologicznych, które przyjmują pacjentów wymagających pilnej opieki medycznej

11:25 Zmarł ratownik medyczny z Radomskiego Pogotowia Ratunkowego. Miał koronawirusa

O śmierci mężczyzny poinformował na Facebooku jeden z jego kolegów. Jak się dowiedzieliśmy, 59-latek zmarł z powodu powikłań związanych z COVID-19. Więcej informacji TUTAJ.

10:30 Majówka 2020. Gdzie pojechać na bezpieczną wycieczkę?

Pandemia koronawirusa mocno ograniczyła nasze planowanie weekendowych wypadów i wycieczek poza miasto. Czy na Mazowszu są bezpieczne miejsca, gdzie można się udać i wypocząć na łonie natury? Okazuje się, że w kilku powiatach nie odnotowano żadnych przypadków osób zarażonych koronawirusem. Sprawdziliśmy, czy właśnie tam można spędzić czas wolny w majówkę. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 1 maja 2020

17:00 Jak warszawiacy spędzają majówkę?

Pierwszy dzień długiego weekendu już prawie za nami. Jak spędzili go warszawiacy? Mieszkańcy stolicy wyszli z domów i relaksowali się w miejskich parkach, m.in. na Polu Mokotowskim, Bulwarach Wiślanych czy w lasach. Po mieście jeździ też więcej rowerzystów, niż ma to miejsce na co dzień. Zobacz, jak wyglądał dzień 1 maja 2020 w Warszawie.

16:32 A tymczasem na Lotnisku Chopina...

13:05 Najnowsze liczby od Ministerstwa Zdrowia

11:55 Nocne ozonowanie Bulwarów Wiślanych przeprowadzone!

10:05 Co można, a czego nie można robić w majówkę?

Za co grozi nam mandat podczas długiego weekendu? Dowiecie się TUTAJ

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 30 kwietnia 2020

18:40 Szpital Praski: porody znów mogą odbywać się w obecności osoby towarzyszącej

Jak poinformował Szpital Praski na Facebooku, placówka wznawia możliwość obecności przy porodzie zdrowej osoby towarzyszącej. Osoba ta będzie poddawana przed wejściem do placówki badaniom epidemiologicznym, w skład których wchodzą wywiad medyczny oraz badanie. ''W przypadku wątpliwości, co do statusu zdrowotnego personel medyczny może odmówić wstępu'' - podkreśliły władze szpitala.

Więcej informacji TUTAJ.

17:50 20 nowych zachorowań w województwie

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zachorowań. W województwie mazowieckim zanotowano 20 nowych przypadków koronawirusa. Również wśród osób zmarłych są mieszkańcy Mazowsza. Poniżej wykaz wszystkich przedstawionych zgonów z podziałem na płeć (M lub K) i wiek osób zmarłych:

67-M Tychy, 80-K Bytom, 78-M Gdańsk, 68-K Wrocław, 85-K Płock, 91-K Radom, 73-K, 93-K, 78-K, 87-K, 64-M Warszawa, 93-M Wolica, 49-M, 65-M Zgierz, 81-M, 90-K Radomsko.

15:40 Przedszkole nie jest wymogiem

Czy powrót do przedszkoli jest konieczny? Warszawa nie chce otwierać placówek, minister informuje, że nie ma obowiązku posyłania dzieci do placówek tego typu. - Możliwość opieki nad dziećmi jest dodatkiem, a nie wymogiem. Jeśli nie musicie Państwo posyłać dzieci do przedszkoli to rekomenduję, żeby umożliwiać to tym, dla których jest to konieczne - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski

13:50 Bezpłatny parking dla pracowników służby zdrowia

Warszawa rezygnuje z pobierania opłat parkingowych od kolejnych grup mieszkańców. Z płacenia za strefę parkowania zwolnieni zostali Pracownicy placówek leczniczych, domów opieki społecznej oraz NFZ i sanepidu.Od 27 marca uprawnienia do bezpłatnego parkowania przysługują pracownikom placówek szpitali i pogotowia zlokalizowanych na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN), którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem.

13:00 Prezydenci dziewięciu polskich miast apelują do rządu w sprawie sektora kultury

Prezydenci Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia spotkali się pod szyldem Koalicji Miast dla Kultury. Wspólnie zaapelowali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz premiera o to, aby w trakcie odmrażania gospodarki rząd pamiętał o instytucjach kultury. - My, samorządowcy, nie chcemy i nie możemy pozostawać bierni. Reagujemy w ramach naszych możliwości i kompetencji (…) W tych trudnych chwilach nie chcemy zapomnieć o kulturze i jej twórcach, pamiętając o ich roli w budowaniu wspólnoty. Kultura to niezbędny element rozwoju społecznego i ekonomicznego” – czytamy w piśmie skierowanym do władz.

O 12:00 konferencja Rafała Trzaskowskiego

Prezydent Warszawy sprzeciwia się otwieraniu żłobków i przedszkoli.

11:30 Koronawirus u pracownika supermarketu

Radio ZET: U jednego z pracowników Kauflandu przy ulicy Stalowej w Warszawie potwierdzono koronawirusa.

10:15 Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

8:30 Aktualne liczby dla Mazowsza

Stan aktualny na dzień 29 kwietnia 2020 godzina 16:00

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 7 274 / (762)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 661/ (16)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 7
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 485 / (243)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 698 /(211)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):
 • 2 427/ (36)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 198 / (3)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 679/(42)

8:15 Żłobki i przedszkola jednak pozostaną zamknięte?

Rafał Trzaskowski wykluczył możliwość otwarcia placówek 6 maja. "Niech rząd PiS poda warunki, a nie grafiki w internecie!"

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 29 kwietnia 2020

17:40 Nowe przypadku zarażeń i kolejne zgony na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia informuje:

16:20 Rafał Trzaskowski na żywo na Facebooku

Rafał Trzaskowski zaprasza o 17:00 na swojego Facebooka.

[twitter]https://twitter.com/trzaskowski_/status/1255500448800350209[/twitter]

13:30 Veturilo wraca. Kiedy?

12:45 Galerie handlowe otwarte od poniedziałku

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. 4 maja otwarte zostaną m.in. galerie handlowe, hotele, muzea i biblioteki. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

11:45 Samorząd Mazowsza uruchamia projekt wspierający zdalne nauczanie

Co najmniej 200 mazowieckich szkół weźmie udział w projekcie samorządu Mazowsza wspomagającym nauczanie z domów. Dzięki środkom z UE do szkół trafi niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji sprzęt i oprogramowanie. Wartość przedsięwzięcia to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych. Umowy z partnerami projektu zostaną podpisane jeszcze w drugim kwartale. – Sytuacja, w której się znaleźliśmy wymogła wprowadzenia nowych rozwiązań również i w szkołach. Od kilku tygodni dzieci i młodzież w wieku szkolnym kontaktują się ze swoimi nauczycielami zdalnie, poprzez różnego rodzaju komunikatory czy programy. Niestety, nie wszystkie placówki są do tego przygotowane. Trzeba tu wziąć pod uwagę zarówno przygotowanie merytoryczne do nauczania zdalnego, jak i dostępność sprzętu. Dlatego tak ważne jest wsparcie zarówno nauczycieli, jak i uczniów, zwłaszcza z terenów wiejskich. Chcemy, aby każdy uczeń bez względu na to czy chodzi do szkoły na wsi czy w mieście miał równy dostęp do edukacji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia, przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania, dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej oraz zdalne instruktaże. Uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami otrzymają urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz dostęp do Internetu. Wsparciem zostaną objęci uczniowie nieposiadający warunków technicznych do uczestnictwa w zdalnych zajęciach lekcyjnych.

– Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo potrwa ten stan, w którym nauczyciele kontaktują się z uczniami tylko online. Dlatego chcemy ich jak najlepiej doposażyć, żeby nauka w tych warunkach była maksymalnie komfortowa i przede wszystkim, żeby wszyscy uczniowie mieli do niej równy dostęp – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego

Projekt ma objąć 200 szkół, których organami prowadzącymi są gminy i powiaty, w tym co najmniej 150 z terenów wiejskich. Przeszkolonych ma zostać co najmniej 800 nauczycieli i 2000 uczniów. Projekt pozakonkursowy jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wartość projektu to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

10:10 Nowe dane dot. zakażeń

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące nowych zarażeń i zgonów.

7:15 Zarząd Mazowsza przeznaczy 600 tys. zł na zakup sprzętu do dezynfekcji dla DPS-ów

Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń zmniejszą ryzyko zakażenia w domach pomocy społecznej. – Domy pomocy społecznej w całym kraju znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Z jednej strony podopieczni są w grupie największego ryzyka zachorowań i komplikacji przy zakażeniu się koronawirusem. Z drugiej – pracujący tam personel jest w stanie pomagać tylko wtedy, gdy może w bezpieczny sposób opiekować się pensjonariuszami. Wiemy, że DPS-y z Mazowsza pilnie potrzebują dodatkowego wsparcia – wyjaśniała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach wygospodarowanych przez MCPS środków finansowych możliwe jest kupienie 60 urządzeń, które funkcjonalnością zbliżone są do modeli oczyszczaczy zakupionych przez zarząd województwa dla mazowieckich szpitali. Zgodnie z decyzją radnych, trafią one do 10 warszawskich placówek:

 • DPS-u „Chemik”,
 • DPS-u im. Św. Brata Alberta,
 • DPS-u przy ul. Wójtowskiej 13,
 • DPS-u „Kombatant” przy ul. Dickensa,
 • DPS-u „Na Przedwiośniu”,
 • DPS-u „Pod Brzozami”,
 • DPS-u „Budowlani”,
 • DPS-u im. „Matysiaków”,
 • DPS-u Centrum Alzheimera
 • DPS-u „Syrena”;

oraz:

 • dwóch placówek w Otwocku – DPS-u przy ul. Konopnickiej i DPS-u „Wrzos”,
 • dwóch placówek z powiatu wołomińskiego – DPS-u w Radzyminie i DPS-u w Zielonce
 • trzech z powiatu mińskiego: DPS-u „Jedlina” w Mieni (gm. Cegłów), DPS-u Św. Józefa w Mieni oraz w DPS-u w Kątach,
 • DPS-u „Kombatant” w Legionowie,
 • DPS-u w Izdebnie Kościelnym (pow. grodziski),
 • DPS-u im. Jana Pawła II w Nasielsku (pow. nowodworski),
 • DPS-u w Konstancinie-Jeziornie (pow. piaseczyński),
 • DPS-u w Czubinie (pow. pruszkowski)
 • DPS-u w Bramkach (pow. warszawski zachodni).

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 28 kwietnia 2020

17:35 Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Kolejne zgony na Mazowszu

15:35 Terytorialsi pomagają w szpitalu w Radomiu

Od poniedziałku, 27 kwietnia żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej monitorują temperaturę osobom zgłaszającym się do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Ponadto na wniosek zarządu szpitala dezynfekcję pomieszczeń ogólnodostępnych, klatek schodowych, korytarzy, wind holi przeprowadzi Dezynfekcyjny Zespół Zadaniowy. - Dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni ogólnodostępnych ma charakter profilaktyczny. To jednorazowa akcja - mówi Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

- Każde zadanie traktujemy, jako możliwość podnoszenia umiejętności. Jednocześnie wspieramy personel medyczny, a w dobie walki z wirusem każda pomoc niesiona personelowi medycznemu jest cenna. Cieszymy się, że możemy działać - podkreśla dowódca brygady pułkownik Przemysław Owczarek.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu wnioskował do Wojewody Mazowieckiego o wsparcie szpitala żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej przy procesie dezynfekcji pomieszczeń ogólnodostępnych oraz przy monitorowaniu temperatury osób wchodzących do szpitala. W tych zadaniach szpitalowi na radomskim Józefowie pomagają żołnierze z 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia. Działania mają na celu zabezpieczenie zdrowia i życia pacjentów oraz personelu szpitala.

Radomscy Terytorialsi aktywnie biorą udział w zwalczaniu skutków epidemii koronowirusa. Zajmowali się między innymi ochroną i mierzeniem temperatury osób przebywających na lotnisku Okęcie, pracowali też przy dostarczaniu zaopatrzenia dla Domów Pomocy Społecznej.

Żołnierze biorą również udział we wspólnych działaniach z policją, kontrolując osoby przebywające w kwarantannie. Wspierają Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej na terenie województwa Mazowieckiego, pomagając w dostarczaniu żywności, leków czy innych niezbędnych środków do życia, a także niosą pomoc osobom starszym przebywającym na kwarantannie.

Akcja pomocy będzie przeprowadzona od dnia 27 kwietnia do odwołania.

15:02 Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann – dostępne online

W tym sezonie mieszkańcy i turyści nie spotkają się na inauguracji pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. Miasto zaprasza do transmisji online, podczas których warszawskie legendy będą interpretować znani polscy aktorzy. O szczegółach przeczytacie TUTAJ

14:00 Będzie manifestacja właścicieli siłowni i klubów fitness?

Radio Dla Ciebie informuje, że właściciele, pracownicy i sportowcy z całej Polski w piątek będą manifestować w Warszawie. Chcą zgody na uruchomienie klubów fitness i siłowni.

13:37 Ministerstwo Zdrowia będzie podawać więcej danych

12:30 Warszawska kranówka bezpieczna

Woda dostarczana do warszawskich domów jest bezpieczna i niezmiennie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe. Zgodnie z dostępnymi opiniami WHO i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma dowodów, że koronawirus może przetrwać w wodzie, a tym bardziej być przez nią przenoszony.

Warszawska kranówka wolna od wirusów i bakterii
COVID-19 jest wirusem osłonkowym, którego genom RNA (kwas rybonukleinowy) otoczony jest osłoną lipidową (tłuszczową). Jest to grupa wirusów, które są bardzo podatne na działanie utleniaczy, tj. ozonu czy chloru i jego pochodnych, stosowanych w procesie uzdatniania wody również w Warszawie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. (MPWiK) dostarcza mieszkańcom tylko warszawską kranówkę zdatną do picia – miasto nie posiada wydzielonej sieci do dystrybucji wody nieoczyszczonej.

Jakość wody w kranie zgodna z normami
MPWiK każdego dnia uzdatnia ponad 350 mln litrów wody. Jakość warszawskiej kranówki spełnia normy wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia, wymagania dyrektywy Rady Unii Europejskiej, jak również wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Obowiązujące zalecenia dotyczące jakości wody przeznaczanej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również obecną sytuację epidemiczną.

Woda bezpieczna do picia prosto z kranu
Stosowane przez MPWiK technologie uzdatniania wody, jak ozonowanie pośrednie, wieloetapowa filtracja, w tym węglowa oraz dezynfekcja dwutlenkiem chloru, zapewniają wysoką jakość wody zarówno w momencie wtłoczenia jej do sieci, jak i w przewodach, którymi płynie do mieszkańców, aż do domu odbiorcy. Dzięki nim eliminowane są wszelkie bakterie i wirusy. Dlatego warszawską kranówkę można pić prosto z kranu, bez konieczności przegotowania – MPWiK stosuje również proces biofiltracji, który wpływa na poprawę smaku i zapachu wody.

Warszawska kranówka non-stop badana
MPWiK stale kontroluje jakość wody, zarówno w systemie online, jak i laboratoryjną. Testy jakości prowadzone są na każdym etapie produkcji wody – od momentu ujęcia, przez kolejne etapy uzdatniania, po sieć wodociągową. Aktualne i archiwalne wyniki badań jakości wody dostępne są na stronie warszawskich wodociągów. Niezależnie jakość wody monitoruje Sanepid.

12:00 Tak wyglądają obrady sejmiku województwa mazowieckiego

10:10 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

8:30 Bezpłatne parkowanie dla kolejnych pracowników służby zdrowia

Pracownicy placówek leczniczych, domów opieki społecznej oraz NFZ i sanepidu mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie. Dołączają oni do pracowników szpitali i pogotowia, którzy również są zwolnieni z opłat. Jest to możliwe dzięki utrzymaniu opłat dla pozostałych użytkowników - poinformował stołeczny ratusz.

`

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie