Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 26-29 marca

Monika Golonka
Monika Golonka
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
fot. Krystian Dobuszyński
Udostępnij:
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z 26 marca 2020.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 29 marca 2020

21:30 Oddział ginekologiczno-położniczy w Otwocku zamknięty. U lekarza wykryto koronawirusa

U jednego z lekarzy oddziału ginekologiczno-położniczego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku potwierdzono zarażenie koronawirusem. Osoby, z którymi mężczyzna miał kontakt, zostały poddane kwarantannie. To siedmiu innych lekarzy oraz dwie pacjentki. Do odwołania wstrzymane są również przyjęcia na oddział. Pozostałe oddziały szpitala, w tym Izba Przyjęć, funkcjonują bez zmian. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

19:30 Najnowsze dane dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa w woj. mazowieckim

Stan na dzień 29 marca 2020 godz. 16:00

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 9 289 / (331)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 11 906 / (879)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 725/(34)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 461 / (40)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19: 4

18:50 Samolot z wyposażeniem medycznym z Wietnamu wylądował na warszawskim lotnisku

Na lotnisku w stolicy wylądował samolot z Wietnamu z testami na obecność koronawirusa. Na pokładzie znalazły się też kombinezony ochronne oraz rękawiczki. Zgonie z decyzją Ministerstwa Zdrowia przekazany przez Wietnamczyków ładunek trafi do najbardziej potrzebujących szpitali w całej Polsce, również do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Więcej informacji TUTAJ.

15:40 Komisariat w Sulejówku objęty kwarantanną

Jeden z funkcjonariuszy miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Komisariat w Sulejówku został objęty kwarantanną, a policjantów poddano testom - podaje Komenda Stołeczna Policji.

14:43 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Liczba osób zakażonych koronawirusem w całej Polsce wzrosła do 1771, oficjalnie jest też potwierdzonych 20 zgonów. Póki co brak dzisiejszych raportów warszawskiego i mazowieckiego sanepidu - te dane poznamy zapewne, tak jak to się dzieje w ostatnich dniach, wieczorem.

13:39 Zbierają pieniądze na obiady dla Powstańców Warszawskich

Trwa akcja "Obiady dla Bohaterów podczas epidemii", w ramach której żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariusze dostarczają codziennie obiady żołnierzom Armii Krajowej oraz lekarzom, ratownikom, służbom medycznym. Organizatorzy proszą o wsparcie finansowe, które pozwoli im na kontynuowanie inicjatywy. Więcej o akcji na zrzutka.pl

12:40 Niedzielny poranek w postapokaliptycznej Warszawie

Wyludnione ulice i gęsty smog wiszący nad miastem. Gdzieniegdzie przejeżdżają puste autobusy, przechodzą pojedynczy przechodnie - tak o poranku wyglądała dziś stolica Polski. Zobaczcie w galerii fotorelację naszego fotoreportera Krystiana Dobuszyńskiego.

12:29 Nowe informacje z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu

"Nikt nie ma wyraźnych objawów chorobowych, nie panikujemy, robimy co do nas należy, ale przecież każdy może sobie wyobrazić jak można być zmęczonym w takiej sytuacji fizycznie i psychicznie. O tym czy ktoś będzie mógł wyjść, albo wejść zdecydują władze sanitarne, ale przecież nie można wykluczyć, że potrwa to jeszcze nawet dwa tygodnie" - mówi nam pracownica DPS, do której się dodzwoniliśmy. Starosta białobrzeski Sylwester Korgul: "Można powiedzieć, że w tej placówce sytuacja obecnie jest względnie opanowana. Tam jest swoista kwarantanna w kwarantannie. Zdrowi, czyli ci, u których nie stwierdzono koronawirusa w dniu pobrania wymazów zostali odizolowani. Na ile to było oczywiście możliwe".

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W NIEDABYLU:

10:49 Koronawirus i smog. Niebezpieczna kombinacja w stolicy

Warszawa zmaga się od rana nie tylko z koronawirusem, do stolicy powrócił smog. Niektórzy naukowcy uważają, że oba te czynniki w połączeniu są szczególnie niebezpieczne. Zdaniem ekspertów od zdrowia publicznego, szkody wyrządzone wskutek długotrwałego narażenia na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, prawdopodobnie zwiększają śmiertelność z powodu infekcji koronawirusem. Ostrzega przed tym między innymi międzynarodowa organizacja European Public Health Alliance. O złej jakości powietrza w stolicy piszemy w tym artykule.

9:47 Transmisje mszy świętych w internecie

Dziś kolejna niedziela, kiedy kościoły świecą pustkami. Zgodnie z zaleceniem rządu, podczas nabożeństwa może w nich przebywać maksymalnie 5 wiernych. Wiele parafii oferuje więc w zamian transmisje online. Pełna rozpiska dzisiejszych transmisji z warszawskich oraz mazowieckich parafii jest dostępna na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 28 marca 2020

20:04 W szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem

Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. Potwierdzone przypadki dotyczą 103 osób z woj. mazowieckiego. Jednocześnie przekazano, że w szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba - to 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1638/18 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

19:30 Najnowsze dane dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa w woj. mazowieckim

Stan na dzień 28 marca 2020 godz. 16:00

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 9 901 / (611)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 11 284 / (1 274)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 695/(38)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 421 / (103)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19: 4

18:00 [Place zabaw](https://gdansk.naszemiasto.pl/tag/place-zabaw#utm_medium=alz&utm_source=polskatimes.pl&utm_campaign=artykul) owijane folią

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawiursa, już kilkanaście dni temu na terenie całej Warszawy pozamykano place zabaw oraz siłownie plenerowe. Niestety, wbrew wyraźnym zakazom ludzie nadal korzystali z tych miejsc - aby się tam dostać, niszczyli ogrodzenia oraz wyłamywali założone na bramki kłódki. W związku z tym władze poszczególnych dzielnic owinęli urządzenia na placach folią. Taki widok można zastać m.in. na Pradze, Ochocie czy Żoliborzu.

place zabaw

16:44 Szpital Bródnowski ewakuował zakażonych pacjentów

18 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, zostało w piątek po południu przeniesionych z oddziału chorób wewnętrznych i gastroenterologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego do innych placówek o statusie zakaźnych lub posiadających tego typu oddział. Obecnie w oddziale nie ma ani jednego pacjenta, a wszystkie pomieszczenia oraz ciągi komunikacyjne przygotowywane są do dezynfekcji - informuje szpital. Część personelu pozostaje na kwarantannie. Wciąż ograniczony jest również dostęp do oddziału chorób wewnętrznych, kardiologii i nadciśnienia tętniczego. Więcej o sytuacji w Szpitalu Bródnowskim przeczytacie w tym artykule.

16:10 Wojewoda monitoruje sytuację w Niedabylu

Wojewoda Mazowiecki przekazał do Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu ponad 130 kompletów środków ochrony osobistej (kombinezony, maski, rękawice, okulary). Z informacji przekazanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki wynika, że stan osób przebywających w DPS jest dobry. W ocenie wojewody najlepszym rozwiązaniem jest, aby pensjonariusze, których stan zdrowia na to pozwoli pozostali w placówce. W przypadku pogorszenia stanu zdrowa któregoś z mieszkańców domu, zapewniona zostanie opieka w szpitalu na oddziale zakaźnym - informuje rzecznik prasowa wojewody.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W NIEDABYLU:

15:44 Ulice Warszawy świecą pustkami

Na bulwarach wiślanych, które zazwyczaj w słoneczne dni pękają w szwach, spacerują pojedynczy przechodnie. Jak informuje nasz reporter, spacerowicze zachowują wymagane odstępy. Na promenadzie są też patrole straży miejskiej, które pilnują porządku, a nad ich głowami lata policyjny helikopter. Patrole widoczne są także na Krakowskim Przedmieściu. Tam w sobotę po południu spotkać można było spotkać głównie rowerzystów. Miejsca, które weekendami zazwyczaj oblegane są przez tłumy, dzisiaj świeciły pustkami. Niewiele osób przebywa również w okolicach Nowego Miasta i Multimedialnego Parku Fontann. Jak mówi nasz reporter, warszawiacy zrezygnowali ze spaceru po centrum miasta i zostali w domu. Obszerną fotorelację z warszawskich ulic znajdziecie w tym artykule.

14:19 16 nowych przypadków zakażenia w Warszawie w ciągu ostatniej doby

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie z dnia 28.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu m.st. Warszawy związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19. Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 28.03.2020 r.:

 • łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 1757 / (173)
 • łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 2105 / (28)
 • łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 / (ostatnia doba): 628 / (21)
 • łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 147 / (16)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 2

13:06 Warszawiacy, mimo epidemii, ruszyli do Lasu Kabackiego

W Lasie Kabackim znów, tak jak tydzień temu, spacerowiczów jest bardzo dużo. Jak donosi nasz reporter, na trasach poustawiano tabliczki, by zachować co najmniej dwa metry odstępu. Folią zaklejono również wszystkie altanki przy których mogliby gromadzić się ludzie. - Spacerowicze nie zachowują wymaganych odstępów - donosi nasz reporter. Lasy Miejskie tłumaczyły, że na razie nie ma podstaw prawnych, by zamknąć las. Na trasy wysłano jednak straż miejską i policję, by monitorowała sytuację. Więcej zdjęć znajdziecie w galerii w tym artykule.

12:27 Jak będzie wyglądała Wielkanoc w czasach epidemii?

W piątek na stronie Archidiecezji Warszawskiej pojawiły się wytyczne na okres Wielkiego Tygodnia oraz Triduum Paschalnego. Kard. Kazimierz Nycz przypomina o obowiązującym ograniczeniu do 5 osób liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach, zaleca jednak, by poza godzinami sprawowania liturgii, kościoły pozostawały otwarte, umożliwiając wiernym modlitwę i przystąpienie do sakramentu pokuty, a parafie w miarę możliwości zapewniły transmisję internetową uroczystości.

 • Niedziela Palmowa. Wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku.
 • Wielki Czwartek. Msza św. Krzyżma będzie odprawiona w Archikatedrze Warszawskiej o godz. 10:00 bez udziału ludu i duchowieństwa. Zapewniona zostanie transmisja on-line. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich odbędzie się po ustaniu pandemii.
 • Triduum Paschalne. Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Msze św. odbywają się w katedrze, w kościołach parafialnych, w kościołach rektorskich. Nie będzie obrzędu obmycia nóg i procesji do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Z powodu stanu pandemii Stolica Apostolska zezwala kapłanom w tym dniu na odprawienie Mszy św. bez udziału ludu.
 • Triduum Paschalne. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Nabożeństwo odbędzie się bez udziału wiernych. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek ma zostać zastąpiony przyklęknięciem. Według uznania proboszcza bądź rektora kościoła można przygotować skromny grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, ale bez procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu.
 • Triduum Paschalne. Wielka Sobota. Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Archidiecezja rekomenduje wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny.
 • Triduum Paschalne. Wigilia Paschalna. Zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej może być sprawowana wyłącznie w kościołach katedralnych i parafialnych. Liturgia musi być sprawowana wewnątrz budynku. W ramach Liturgii Światła – zamiast przygotowania i poświęcenia ogniska należy tylko zapalić paschał. Liturgia chrzcielna musi być ograniczona tylko do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie udziela się sakramentu chrztu św.. Na zakończenie Liturgii nie ma procesji rezurekcyjnej.
 • Niedziela Zmartwychwstania. Nie będzie procesji rezurekcyjnej w poranek Wielkanocny.

11:16 Kolejne zmiany w rozkładach jazdy

Od poniedziałku, 30 marca wejdą w życie korekty rozkładów dla autobusów 105, 112, 192, 509, 520, 523, 709. Autobusy 105, 509, 520, 523, 709 swoje godziny szczytu rozpoczną wcześniej niż zwykle, bo już ok. godz. 5.00 – 5.30. Dodatkowo, rano na trasę linii 190 między CH Marki a metrem Ratusz Arsenał wyjadą dodatkowe autobusy, dzięki czemu będą podjeżdżały na przystanki co 5 minut zamiast co 7,5 minuty. Na pozostałym odcinku trasy częstotliwość wyniesie 10 minut. Dla linii 520 i 523 wcześniej, bo ok. godz. 17.00, rozpocznie się „wygaszanie” szczytu popołudniowego. W dni powszednie autobusy linii 105 w godzinach szczytu będą jeździły co 5 minut. Pojazdy linii 112 i 192 w tzw. międzyszczycie podjadą na przystanki co 15 minut, a 523 w szczycie popołudniowym co 7,5 minuty - informuje stołeczny ratusz..

W soboty i święta skorygowane zostaną rozkłady linii 105, 112, 116, 131, 171, 179, 190, 191, 192, 409, 500, 503, 509, 520, 523, 709. Dla linii 105 nie będzie dodatkowych kursów pomiędzy Osiedlem Górczewska a rondem Daszyńskiego. Autobusy linii 112, 116, 131, 171, 179, 190, 191, 409 i 500 na wspólnym odcinku trasy oraz autobusy 503, 509, 520, 523, 709 będą jeździły co 15 minut, a 192 i 193 co 20 minut - czytamy w komunikacie.

10:58 Około 160 osób złamało zasady kwarantanny w Warszawie

Zasady kwarantanny złamało około 160 osób - takie dane podaje Komenda Stołeczna Policji. Wobec nich prowadzone są postępowania. Muszą liczyć się z grzywną do 30 tys. zł, a w szczególnym przypadkach niektórzy mogą nawet trafić do więzienia. Obecnie - dane na 27 marca - w Warszawie kwarantanną objętych jest ponad 11 tysięcy osób. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

10:02 Dramatyczna sytuacja w Domu Pomocy Społecznej

Co najmniej 60 osób jest zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w gminie Stromiec. Personel i pensjonariusze objęci kwarantanną. Sanepid zarządził ja po tym, jak okazało się, że pozytywny wynik badania dostała jedna z zatrudnionych tam pielęgniarek. Chorych może być niestety więcej. Jak powiedział TVN24 dyrektor ośrodka, od wtorku wszyscy przebywają razem i mogło dojść do zakażenia także tych osób, których wyniki początkowo były negatywne.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W NIEDABYLU:

8:58 Sejm uchwalił Tarczę Antykryzysową i zmiany w kodeksie wyborczym

W sobotę rano zakończyły się sejmowe głosowania ws. trzech ustaw z tzw. rządowej tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa w Polsce. Wielogodzinne obrady przebiegały w burzliwej atmosferze. W nocy przegłosowano też zmiany w Kodeksie wyborczym, dzięki którym osoby w kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia będą mogły głosować korespondencyjnie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 27 marca 2020

21:05 Najnowsze dane dla województwa mazowieckiego

Stan aktualny na dzień 27 marca 2020 godzina 16.00.

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 11 042 / (1 205)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 9 939/(623)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 676 /(40)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 318 / (27)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 3

20:40 27 nowych przypadków koronawirusa na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane na temat zakażeń koronawirusem. Potwierdzono 49 nowych przypadków, z czego 27 dotyczy województwa mazowieckiego. W sumie zakażonych koronawirusem jest 1389 osób w Polsce. 16 osób zmarło.

20:15 Warszawa nie zamknie miejskich targowisk i bazarów. Ładna pogoda zachęca ludzi do zakupów

Jak informują mieszkańcy stolicy, place targowe przyciągają codziennie mnóstwo osób. Mimo zakazu wychodzenia z domu czy niedozwolonym zgromadzeniom powyżej dwóch osób, ludzie i tak tłumnie odwiedzają targowiska. Pojawia się więc pytanie, czy poprawiająca się pogoda jeszcze bardziej nie zachęci kupców do odwiedzania bazarów. Więcej przeczytacie tutaj.

19:20 Nowe zasady odbioru paczek w Żabkach. Apel sieci do klientów

Sieć sklepów Żabka poinformowała o nowych zasadach odbioru i nadawania przesyłek kurierskich. Intensywniejsze środki ostrożności mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. O szczegółach przeczytacie tutaj.

18:25 Warszawski Sanepid zamieścił na stronie korektę komunikatu z 27.03. Dwa, a nie cztery zgony w Warszawie z powodu koronawirusa

Na stronie PSSE Warszawa pojawiło się sprostowanie wcześniejszego komunikatu. Poniżej jego treść.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie z dnia 27.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu m.st. Warszawy związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 27.03.2020 r.

 • Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 2239 / (218)
 • Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 2247/ (52)
 • Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 607 / (15)
 • Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 131 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: było 4, powinno być 2*

* korekta 1 - po konsultacji z laboratorium – wynik ujemny (lekarz wykazał ZLK 5)
* korekta 2 - błędny adres - zgon dotyczy mieszkańca innego powiatu niż m.st. Warszawa w województwie
mazowieckim.

18:20 Zatrudniają osoby z niepełnosprawnością i udowadniają, że nikt nie może być wykluczony. Teraz Klubokawiarnia Pożyteczna sama potrzebuje pomocy

Epidemia koronawirusa bardzo źle wypłynęła na branżę gastronomiczną. Wiele restauracji, barów, pubów czy kawiarni musiało zamknąć się z dnia na dzień. Jednym z takich przykładów jest Klubokawiarnia Pożyteczna, która do czasu ustąpienia zagrożenia jest nieczynna. Jest to miejsce, które utrzymuje się wyłącznie ze środków wypracowanych przez siebie. Co więcej, właściciele zatrudniają tam osoby z niepełnosprawnością. Zorganizowali zbiórkę, która ma pomóc w utrzymaniu tego wyjątkowego miejsca.

O tym, jak pomóc, dowiecie się tutaj

17:30 Ponad 100 przypadków złamania kwarantanny w Warszawie

Warszawska policja prowadzi obecnie 135 postępowań wobec warszawiaków, którzy złamali obowiązkową domową kwarantannę - donosi Radio Kolor. - To jest postawa bardzo naganna, ale trzeba jasno podkreślić, że mówimy o bardzo niewielkiej grupie osób, która tak się zachowuje - powiedział dziennikarzowi stacji Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

17:05 Aktualne dane dla Warszawy

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie z dnia 27.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu m.st. Warszawy związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 27.03.2020 r.

 • Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 2239 / (218)
 • Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 2247/ (52)
 • Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 607 / (15)
 • Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 131 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 4

16:50 W stołecznych szpitalach pomaga 260 wolontariuszy. Ważne przesłanie Rektora WUM. "Najgorsze wciąż przed nami"

Profesor Mirosław Wielgoś, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opublikował ważne przesłanie. List zaadresowany jest do personelu szpitali podlegających WUM, jednak wszyscy powinniśmy wziąć sobie do serca jego treść. - Jestem przekonany, że nie tylko przetrwamy ten trudny czas, ale po raz kolejny staniemy na wysokości zadania i zdamy ten egzamin - pisze prof. Wielgoś. List Rektora WUM możecie przeczytać tutaj.

16:30 Kwarantanna w szpitalu na Nowowiejskiej. Z pacjentami został tylko jeden lekarz

Jak informuje Gazeta Wyborcza, z 29 pacjentami szpitala został jeden lekarz - ordynator oddziału. Odbywa on kwarantannę w szpitalu, co oznacza, że będzie pracował bez przerwy przez 7 dni. - Ordynator oddziału zgodził się odbywać kwarantannę w szpitalu - powiedział Stołecznej dyrektor szpitala, Andrzej Mazur. Osoby przebywające na oddziale wymagają stałej hospitalizacji. Jak powiedział Mazur, nie ma możliwości, aby odesłać ich do innej placówki. Więcej o sprawie przeczytacie tutaj.

15:55 Sanepid: Nie ukrywamy liczby zmarłych osób zarażonych koronawirusem

Wojewódzki sanepid w Warszawie zdecydowanie dementuje informacje jakoby ukrywano przypadki zgonów w codziennej statystyce przedstawiającej sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem.

Rzecznik dodaje, że przypadki zgonów, które funkcjonują gdzieś w przestrzeni medialnej, a nie ma ich w statystykach są obecnie w weryfikacji.

Stąd w czwartek w statystykach sanepidu uwzględniono jedynie jeden przypadek zgonu mężczyzny z powiatu białobrzeskiego, 43 - letniego letniego kierowcy PKS, który był pacjentem „zero” z koronawirusem w regionie radomskim, choć wszystkie media obiegła już dawno wiadomość, że zmarła jeszcze jedna osoba zarażona koronawirusem - mieszkaniec gminy Odrzywół. Wśród ofiar epidemii jest też najprawdopodobniej co najmniej jedna osoba z powiatu grójeckiego, która zmarła w domu po wypisaniu ze szpitala.

- Nawet jeśli szpital potwierdził w doniesieniach medialnych o zgonie z powodu koronawirusa to my nie uwzględniamy tego w statystykach, póki nie otrzymamy pełnej dokumentacji medycznej - mówi rzecznik Sanepidu.

Więcej przeczytacie tutaj.

14:15 Warszawa apeluje o przełożenie egzaminów

Rafał Trzaskowski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę organizacji roku szkolnego 2019/2020 poprzez przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. - W warunkach stanu epidemii w Polsce przeprowadzenie egzaminów stwarzałoby poważne zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Środki ostrożności, w przypadku dużych skupisk zdających, byłyby trudne do zachowania, a co więcej, ta nadzwyczajna sytuacja dodatkowo wzmogłaby stres egzaminacyjny uczniów, co mogłoby skutkować gorszymi wynikami egzaminów – napisał prezydent Trzaskowski w piśmie do premiera rządu.

Prezydent Warszawy zauważył, że atmosfera lęku o zdrowie rodziny, konieczność przebywania w domach i ograniczony kontakt z rówieśnikami negatywnie wpływają na kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży. - Apeluję o przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych oraz zmianę kalendarza roku szkolnego 2019/2020 tak, aby można było rzetelnie zrealizować podstawy programowe i spokojnie przygotować się do egzaminów – napisał prezydent m.st. Warszawy. – Decyzja w tej sprawie uspokoiłaby uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół – dodał.

14:00 Miasto kupuje sprzęt dla szpitali

Prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o uruchomieniu 12 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta na zakup dodatkowych środków bezpieczeństwa: maseczek, fartuchów, kombinezonów, przyłbic, rękawic, płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. Z zakupionego przez m.st. Warszawę sprzętu ochronnego będą korzystały szpitale i przychodnie prowadzone przez miasto st. Warszawa, które odczuwają niedobory, a także jednostki pomagające mieszkańcom na przymusowej kwarantannie. Część środków ochronnych będzie w strategicznej rezerwie, utworzonej na sytuacje nieprzewidywalne, w związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym i koniecznością ochrony najbardziej narażonych na zachorowanie grup mieszkańców oraz służb, które z koronawirusem walczą.

11:55 Ważna informacja w sprawie płatności podatku od nieruchomości!

W obliczu stanu epidemii, Rafał Trzaskowski zdecydował o wstrzymaniu wysyłki decyzji o wysokości podatku od nieruchomości na 2020 r. To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Warszawy!

Zgodnie z obowiązującą ustawą, wszystkie osoby fizyczne, zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości, muszą uiścić pierwszą ratę podatku (1/4 całej kwoty) w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. To oznacza, że dopóki właściciel nieruchomości nie otrzyma decyzji – nie będzie musiał uiszczać podatku! Dzięki wstrzymaniu wysyłki, taka sytuacja dotyczyć będzie zdecydowanej większości podatników.

Decyzją Prezydenta m.st. Warszawy, decyzje podatkowe będą wysyłane dopiero po ustaniu stanu epidemii. Równocześnie, prezydent stolicy zwróci się do rządu, do ministra finansów, o wydanie rozporządzenia, które pozwoli przesunąć o trzy miesiące termin płatności pierwszej i drugiej raty podatku, w przypadku tych osób, które decyzję podatkową już otrzymały.

11:40 Mieszkańcy mogą znów korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Od 26 marca adwokaci i radcy udzielają jej zdalnie.

16 marca w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom związanym z COVID-19 zawieszono do odwołania działalność wszystkich 35 stacjonarnych punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta. – Nie mogliśmy zostawić warszawiaków bez pomocy prawnej, dlatego najszybciej jak to możliwe uruchomiliśmy możliwość udzielania porad zdalnie, telefonicznie i za pomocą mediów elektronicznych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jak uzyskać zdalną pomoc?
Warszawiacy, którzy chcą uzyskać nieodpłatną poradę za pośrednictwem telefonu lub maila powinni przesłać skan podpisanego oświadczenia (format: pdf lub jpg) na adres wybranego punktu pomocy prawnej prowadzonego przez adwokata i radcę prawnego, organizacje pozarządowe (Fundację Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza, Stowarzyszenie Komitet Ochrony Praw Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny, Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) lub punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzonego przez organizację pozarządową (Stowarzyszenie Centrum Informacji Społecznej CIS). Wykaz i adresy w załączniku.

Uwaga - przy składaniu wniosku wymagane jest podanie danych osobowych (imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz nr PESEL, ew. nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości).

11:30 Kierowca WTP zakażony koronawirusem

Kierowca miejskiego przedsiębiorstwa autobusowego w Warszawie jest zakażony koronawirusem. Jak poinformował prezydent Rafał Trzaskowski, ratusz pozostaje w kontakcie z sanepidem i w razie potrzeby współpracownicy zakażonego mogą zostać poddani kwarantannie. Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy wyjaśniła, że zgodnie z wywiadem przeprowadzonym przez sanepid 29 pracowników MZA, w tym 24 kierowców i 5 pracowników administracyjnych mogło mieć styczność z zakażonym kolegą i jako tacy mogą być objęci kwarantanną.

Źródło:
TVN 24

11:12 Bezpłatne parkowanie dla pracowników szpitali i pogotowia

Pracownicy szpitali i pogotowia, mający bezpośredni kontakt z pacjentem, mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie. Dzięki temu łatwiej dotrą do pracy. Zerową stawką opłaty objęci zostali pracownicy placówek szpitali i pogotowia zlokalizowanych na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem. - Moja decyzja dotyczy nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale również obsługi: wszystkich tych, którzy mają kontakt z pacjentem. Ich praca jest w sytuacji epidemii najważniejsza. Doceniamy ich wkład i zaangażowanie, chcemy w ten sposób pomóc im dotrzeć do pracy – mówi Rafał Trzaskowski. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

10:30 Konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego

9:35 Koronawirus i "Janosikowe" wykańczają samorządy

Kryzys związany z pandemią COVID-19 sprawia, że przychody samorządów topnieją z minuty na minutę. Tymczasem gminy, powiaty i województwa, bez względu na globalną dekoniunkturę, muszą płacić tak samo wysokie Janosikowe jak w okresie wzrostu gospodarczego. W ocenie stowarzyszenia STOP Janosikowe brak realnych działań, odciążających budżety samorządów-płatników, doprowadzi do ich finansowej ruiny.

O zawieszenie Janosikowego do końca 2021 r. apelują m.in władze Warszawy. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego z dnia 26 marca 2020 r. wskazują, że przy braku zmian w mechanizmie naliczania Janosikowego miasto będzie musiało w przyszłym roku oddać do budżetu państwa ponad 1,3 mld złotych. „To kwota niemożliwa do sfinansowania” – czytamy w dokumencie.

9:26 W czwartek do szpitala przy ul. Banacha trafił medyczny namiot PCPM, który pozwoli na weryfikację pacjentów z koronawirusem. Podobny szpital przekazano już Warszawskiemu Szpitalowi dla Dzieci.

Ratownicy PCPM przekazują polskim szpitalom do dyspozycji namioty medyczne, których używają podczas misji zagranicznych. Rozstawione szpitale polowe pozwolą na weryfikację pacjentów, zanim ci trafią do szpitali czy na oddziały ratunkowe. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w placówkach, które są na to szczególnie narażone. - Namiot medyczny stoi przed tzw. Izbą COVID, czyli jak już się zdarzy, że pacjent z podejrzeniem zakażenia trafia do szpitala, trafia na naszą izbę przyjęć COVID-ową. Namiot przed szpitalem, który PCPM nam wypożyczył, ma na celu stworzyć taką poczekalnię dla tych pacjentów - mówi Krzysztof Zając, pełnomocnik dyrektora ds. przeciwdziałania epidemii COVID-19 na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM

9:23 Aktualne liczby dla województwa mazowieckiego:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 10 522 / (1 391)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 10 235/(744)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 661 /(78)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 291 / (40)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 3

9:00 Szpital „na Banacha” w Warszawie szuka pomocy!

8:45 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 nowych przypadkach koronawirusa.

Żaden nie dotyczy woj. mazowieckiego. Łącznie potwierdzonych zakażeń w Polsce jest 1244. 16 osób zmarło.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 26 marca 2020

20:53 Raport mazowieckiego sanepidu z 26 marca

Dwa nowe zgony z powodu koronawirusa dotyczą osób dorosłych z miasta stołecznego Warszawy - mężczyzny (l.78) i kobiety (l.84). Obie osoby były hospitalizowane. Ich stan był ciężki - podaje Mazowiecka Wojewódzka Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Pełne statystyki z godz. 16:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 10 522 / (1 391)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 10 235 / (744)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 661 / (78)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 291 / (40)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 3

Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19 to 291 osób obu płci, w tym: 2 dzieci w wieku poniżej 3 lat, 8 dzieci i młodzież w wieku 4-17 lat, 49 osób w wieku 18-30 lat, 90 osób w wieku 31-50 lat oraz 142 osoby w wieku 51-95 lat. Osoby znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalach w Warszawie, Radomiu, Puławach, Kozienicach, Nowym Mieście, Nowym Dworze Mazowieckim, Grójcu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach. Stan kilku osób jest ciężki. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach - czytamy w komunikacie.

20:34 Dwie osoby zmarły w Warszawie

W szpitalu w Warszawie zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem. To 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta. Oboje mieli choroby współistniejące - informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzono też zakażenie u kolejnych 40 pacjentów z woj. mazowieckiego.

20:18 Warszawa: Ruch w komunikacji miejskiej mniejszy o 75-85 proc.

Dzisiaj w 40 lokalizacjach, pracownicy WTP liczyli pasażerów w komunikacji, te dane są potrzebne do ewentualnych działań związanych z korektą rozkładu jazdy. Od końca ubiegłego tygodnia autobusami podróżuje około 25 proc. pasażerów w porównaniu ze zwykłym dniem w ciągu roku. W metrze odsetek podróżnych spadł do około 15 proc. Jeszcze w poniedziałek, 2 marca, pociągami linii M1 podróżowało ponad 485,5 tys. pasażerów, a M2 ponad 186 tys. Wczoraj składami linii M1 jechało 62,3 tys. osób, a linią M2 mniej niż 25 tys. - informuje stołeczny ratusz.

17:53 Sprzęt z Chin trafi do warszawskich szpitali

Maseczki, fartuchy, kombinezony, przyłbice, rękawice, płyny do dezynfekcji już są w naszych magazynach - napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy poinformował, że miasto stołeczne odebrało z chińskiego transportu ok. 90 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu, co stanowi 50 proc. zamówienia. Zakup został sfinansowany z rezerwy kryzysowej w wysokości 12 mln zł.

17:33 Manifestacja Obywateli RP, interweniowała policja

Niewielką manifestację zorganizowali dziś w stolicy Obywatele RP, którzy z transparentem pojawili się najpierw w okolicach rotundy PKO BP, a następnie przed Sejmem. Uczestnicy zgromadzenia zostali wylegitymowani, KSP informuje, że do sądu zostaną skierowane wnioski o ukaranie 14 osób. "Naszą akcję przeprowadzamy zdając sobie sprawę z powagi obecnej sytuacji. Dostosowujemy się do zaleceń epidemiologów, mamy środki higieniczne i zachowujemy bezpieczną odległość" - napisał Igor Isajew, rzecznik organizacji.

17:16 Trzaskowski chce przełożenia egzaminu ósmoklasisty i matury

Prezydent Warszawy zwrócił się do premiera oraz szefa MEN z apelem o zmianę organizacji roku szkolnego 2019/2020 i przełożenie egzaminów w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. "W warunkach stanu epidemii przeprowadzenie egzaminów stwarzałoby poważne zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Środki ostrożności w przypadku dużych skupisk zdających byłyby trudne do zachowania, a co więcej, ta nadzwyczajna sytuacja dodatkowo wzmogłaby stres egzaminacyjny uczniów, co mogłoby skutkować gorszymi wynikami egzaminów" - czytamy. Zgodnie z harmonogramem, egzamin ósmoklasisty powinien odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, natomiast egzaminy maturalne zaplanowano między 4 a 22 maja.

16:48 Najbliższa sesja Rady Warszawy odwołana

Zaplanowana na 2 kwietnia sesja Rady Warszawy nie odbędzie się. Taką decyzję, w związku z ogłoszony w Polsce stanem epidemii, podjęła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

15:46 Prokuratura wszczyna śledztwa ws. szpitala w Grójcu

„Ojca wypisano ze szpitala z w stanie agonalnym. Tego samego dnia zmarł w domu” - twierdzi mieszkanka Grójca, która złożyła doniesienie do prokuratury. Śledczy będą sprawdzali też trzy inne doniesienia złożone w innej sprawie. Dotyczą one dwóch lekarzy ze szpitala w Grójcu, którzy mimo pobrania od nich materiałów do testów leczyli pacjentów. Obaj zarażeni są koronawirusem.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE:

14:30 Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

Posłowie mają przyjąć zmiany w regulaminie Sejmu, dzięki którym możliwe będą częściowo "zdalne obrady" za pośrednictwem internetu. Dopiero w piątek ma odbyć się debata i głosowanie ws. tzw. tarczy antykryzysowej.

13:25 W Warszawie wylądował samolot ze sprzętem medycznym z Chin

"Bariery usunięte. Na Okęciu wylądował pierwszy z kilku samolotów, którymi dziś i w najbliższych dniach przyleci do Polski indywidualne wyposażenie ochronne dla służb medycznych zakupione w Chinach przez różne polskie instytucje (ARP, ARM, KGHM)" - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Jak poinformował poseł PiS Sylwester Tułajew, na pokładzie samolotu przetransportowano milion 700 tys. maseczek ochronnych, ponad 40 tys. kombinezonów, 10 tys. gogli i ponad 416 tys. rękawic. "Wszystko za kwotę ponad 5 milionów zł. zakupione przez ARP" - dodał poseł.

"Decyzje na temat dystrybucji tych środków będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia. Sprzęt będzie dystrybuowany do szpitali jednoimiennych, ale oczywiście będzie też trafiał do innych placówek medycznych" - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

13:00 Kierujący zatrzymują przepełnione pojazdy

Jak udało nam się dowiedzieć, od rana doszło do 12 zatrzymań tramwajów i 2 zatrzymań autobusów z powodu zbyt dużej liczby pasażerów - mówi rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. - Był jeden trudny przypadek przy Parku Praskim - dodała.

O tym, jak wygląda walka z koronawirusem w Warszawie, przeczytacie tutaj

12:40 MSZ: Dziś do Warszawy przylecą trzy samoloty ze sprzętem medycznym z Chin

W samolotach z Pekinu, Szanghaju i Hangzhou, które mają dziś wylądować w Warszawie, transportowane są respiratory, kombinezony, gogle i maski ochronne - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

11:35 Radny Ursynowa chce zamknięcia Lasu Kabackiego

Radny Mateusz Rojewski w interpelacji poprosił o analizę możliwości zamknięcia Lasu Kabackiego. "W mojej ocenie jeżeli nie cały las, to przynajmniej punkty zapalne, takie jak tzw. polanka czy główne ścieżki należałoby zamknąć, lub chociaż ograniczyć na nich ruch" - uzasadnia interpelację Rojewski.

W mojej ocenie niebezpieczeństwo stanowi tłok panujący w lesie podczas weekendu, a najbliższy ma być przecież bardzo pogodny

Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka w rozmowie z TVN Warszawa powiedziała, że miasto nie planuje zamykać Lasu Kabackiego. Wyjaśniła, że ratusz stosuje się do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r., według którego spacerowanie po lesie jest dozwolone pod warunkiem zachowania stosownej odległości między osobami i niegromadzenia się w grupach powyżej dwóch osób (nie dotyczy to rodzin).

Gałecka dodała, że służby będą podejmowały interwencje w przypadku zauważenia zgromadzeń.

10:20 Zalecenia GIS w sprawie bazarów i targowisk

W dobie koronawirusa i obostrzeń dotyczących przemieszania się GIS prezentuje zalecenia, jak bezpiecznie robić zakupy na bazarach. Ze względu na to, że targowiska i bazary znajdują się na placach oraz na wolnym powietrzu, są dość specyficznym miejscem obrotu żywnością. Na terenie targowiska oprócz straganów z jedzeniem mogą znajdować się również większe i mniejsze sklepy z różnymi produktami codziennego użytku i nie tylko. Targowisko to też spore skupisko ludzi, dlatego aby zapobiegać zakażeniom koronawirusem, Główny Inspektor Sanitarny wystosował do zarządców targowisk specjalne rekomendacje, dotyczące higieny.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego należy:

 • Stosować właściwą higienę rąk
 • Stosować higienę kaszlu i oddychania
 • Stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością
 • Ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego
 • Zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra)
 • W miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych

Osoby wykazujące wszelkie objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie/produkcji żywności! - alarmuje GIS.

9:00 W czwartek do Polski dotrą materiały ochronne dla służby zdrowia

"Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia; na pokładzie każdego tony paczek; dziś popołudniu powinny być już w Warszawie" - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski dodał, że w najbliższych dniach do Polski dotrą jeszcze dwa takie transporty.

8:40 Warszawa: mnóstwo ofert mieszkań do wynajęcia na kwarantannę

W internecie masowo pojawiają się ogłoszenia osób, które pilnie wynajmą mieszkanie pod kwarantanne. Nie brakuje też ofert wynajmu nieruchomości na 14 dni. Więcej informacji tutaj.

"Najem na 1-2 miesiące. Bez kaucji. Za całość płatne z góry. Mieszkanie idealne dla pary lub singla. Również na kwarantannę"

8:10 Zarząd PTAK Warsaw Expo gotowy przeznaczyć hale pod Warszawą na szpital polowy

"Jesteśmy gotowi, w przypadku nasilającej się pandemii koronawirusa, przekazać do dyspozycji władz w sposób całkowicie niekomercyjny obiekt PTAK Warsaw Expo znajdujący się w Nadarzynie na utworzenie szpitala polowego" - poinformował w środę zarząd Ptak Warsaw Expo.

Podobne rozwiązania zastosowano we Włoszech, Hiszpanii i USA.

Ptak Warsaw Expo to sześć hal o łącznej powierzchni prawie 150 tys. m. kw., na których - jak informuje właściciel - zmieszczą się tysiące łóżek dla osób wymagających hospitalizacji.

"Wszyscy nasi pracownicy działu technicznego mogą od zaraz włączyć się w przygotowania do adaptacji przestrzeni pod szpital. Tak więc oferujemy polskim władzom nasze obiekty, zaplecze techniczne i częściowe wyposażenie" czytamy w przesłanym komunikacie.

7:30 Sejm zbierze się w czwartek o godz. 14, głosowanie tylko w sprawie zmian w regulaminie Sejmu

W czwartek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie mają przyjąć zmiany w regulaminie Sejmu, dzięki którym możliwe będą częściowo "zdalne obrady" za pośrednictwem internetu. Dopiero w piątek ma odbyć się debata i głosowanie ws. tzw. tarczy antykryzysowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eu-transport.pl

Wielu ludzi jest w bardzo trudnej sytuacji przez panujący stan epidemiologiczny. Oby ta sytuacja szybko się skończyła.

https://www.eu-transport.pl/wplyw-koronawirusa-na-logistyke/

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie