Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 21-27 kwietnia

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Adam Jankowski
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z dni 21-27 kwietnia 2020.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 27 kwietnia 2020

19:31 W Warszawie 100-latek wyzdrowiał z Covid-19

100-letni pacjent Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wyzdrowiał z Covid-19 – podała w poniedziałek Iwona Sołtys z CSK MSWiA. Iwona Sołtys poinformowała na Twitterze, że Stanisław Bigos - 100-letni ozdrowieniec z CSK - to były partyzant i strażak.

17:31 28 nowych przypadków i nowe zgony na Mazowszu

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. 28 przypadków jest w województwie mazowieckim.

Poinformowano również o ośmiu nowych zgonach na terenie Mazowsza. 5 osób zmarło w Warszawie, 2 w Radomiu, a 1 w Siedlcach. Większość miała choroby współistniejące.

17:05 Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na kwarantannie

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Szydłowca zostali skierowani na kwarantannę domową. Wszystko ma związek z tym, iż mogli mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Przypomnijmy, w ostatnich dniach okazało się, iż kilku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy stacjonowali przez kilka tygodni w Szydłowcu, otrzymali pozytywne wyniki na obecność koronawirusa. Zostali oni oczywiście od razu wycofani z obowiązku wykonywania zadań, ale mieli kontakt z wieloma osobami z gminy Szydłowiec. Podczas pobytu w mieście zostali ulokowani w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2. Placówka została już zdezynfekowana.

16:15 Metro przez kilka dni na krótszej trasie, ale nie z powodu koronawirusa

Warszawskie metro systematycznie unowocześnia systemy odpowiadające za bezpieczeństwo ruchu. Kolejny etap modernizacji przeprowadzony zostanie w przedłużony weekend, 1-3 maja. Wówczas pociągi podziemnej kolei będą kursowały tylko między Młocinami a Politechniką.

Odcinek między placem Konstytucji a Kabatami, połączą autobusy linii zastępczej. Zostanie także zmieniony przystanek końcowy autobusów linii 710, 724 i 742, które dojadą do Wilanowa.

15:31 Zbiórka pieniędzy na system do dezynfekcji dla Szpitala Powiatowego w Lipsku

Wciąż trwa zbiórka pieniędzy na zakup systemu do dezynfekcji pomieszczeń i karetek dla lipskiego szpitala. Udało się już zgromadzić prawie 10 tysięcy złotych. Potrzeba jednak drugie tyle. Do włączenia się do akcji zachęca Angelika Cichocka - mistrzyni Europy z 2016 roku w biegu na 1500 metrów.

Urządzenie kosztuje prawie 20 tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba zakupić do niego środki dezynfekujące. Daje to łączną kwotę 22 i pół tysiąca złotych.

System dezynfekujący działa automatycznie, dzięki czemu prawdopodobieństwo zakażenia pracowników szpitala jest bardzo niskie. Urządzenie pozwoli na szybką oraz dokładną dezynfekcję przez zamgławianie powierzchni wyrobów medycznych, sprzętu i wyposażenia.

14:15 Rusza izolatorium w hotelu Belwederski w Warszawie

Hotel Belwederski udostępnił 52 pokoje dla osób oczekujących na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby.

Izolatorium będzie obsługiwane przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ - informuje Polski Holding Hotelowy.

14:00 W wakacje przedszkola będą działały w trybie roku szkolnego

W tym roku rezygnujemy z tzw. dyżurów wakacyjnych we wszystkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Jak czytamy w komunikacie, w okresie lipiec - sierpień 2020 r. przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą przez 6 tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do danej placówki. Przez okres 2,5 tygodnia pozostaną zamknięte. Okres przerwy w funkcjonowaniu placówki uzgodnią wspólnie dyrektorzy przedszkoli/szkół z radą przedszkola/radą rodziców.Przedszkola i szkoły nie będą prowadziły zapisów na dyżury wakacyjne dla dzieci z innych placówek.

W okresie przerwy w funkcjonowaniu placówki nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi będą mogli skorzystać z urlopów wypoczynkowych. - poinformowała wiceprezydent.

13:30 Jak będzie wyglądała praca po powrocie do biur?

Najpóźniej za kilka tygodni do biur znów wróci życie. Pracodawcy muszą jednak spełnić określone warunki. Jak słyszymy, część z nich chce wprowadzić własne, dodatkowe restrykcje. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ

13:05 Straż Miejska podsumowała weekend w Warszawie

12:45 Rząd dopłaci do wynajmowanych mieszkań. Dopłata mieszkaniowa w maksymalnej wysokości 1500 zł na pół roku

Osoby wynajmujące mieszkanie będą mogły otrzymać wsparcie finansowe od rządu. Od 1 lipca będą one mogły liczyć na dopłatę w wysokości do 1500 zł miesięcznie przez pół roku. O tym, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z dopłaty, przeczytacie TUTAJ

11:05 Konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego

W czasie epidemii i spowodowanego nią kryzysu gospodarczego trwa dyskusja o tym, jakie zmiany i oszczędności należy wprowadzić w budżecie miasta. Pojawiają się również i takie pomysły, aby oszczędności szukać np. wyłączając latarnie uliczne. Oznaczałoby to jednak znaczne pogorszenie warunków bezpieczeństwa na drogach, ale też ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców na nieoświetlonych ulicach.

– Oszczędności szukamy gdzie indziej, po to, aby w miarę możliwości były one jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców. Operację wymiany 43 tysięcy opraw oświetleniowych na latarniach planujemy na lata 2021-2022. Obejmie ona około połowy warszawskich latarni. Umożliwi to trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej - w ciągu roku jest to oszczędność ok. 16 mln zł. Dzięki tej inwestycji w krótkim czasie zyska również budżet stolicy – mówi Rafał Trzaskowski.

10:40 ZDM: "Zachowania kierowców uległy zmianie, ale nie ma uzasadnienia do zawieszenia opłat za parkowanie"

10:05 144 nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 144 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Żaden nie dotyczy Mazowsza.

"Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem" - czytamy w komunikacie. Jak podało ministerstwo, wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Łącznie koronawirusem zakażonych jest już 11761 osób w Polsce. 539 osób zmarło.

Źródło:
TVN 24

9:45 Trwa konferencja prasowa marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika

Podczas konferencji omówiona ma zostać sytuacja w mazowieckich szpitalach oraz działania samorządu województwa mazowieckiego podejmowane w celu doposażenia placówek.

9:20

8:30 Siostry zakonne wolontariuszkami w Szpitalu Bródnowskim. Będą pomagać chorym

Siostry zakonne będą wspierać medyków w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Zgłosiło się ponad 20 sióstr wolontariuszek, m.in. felicjanki, urszulanki i loretanki. Zapełnią one braki kadrowe w szpitalu. - Większość z nich ma wykształcenie medyczne i doświadczenie zawodowe. W gronie tym jest na przykład praktykująca psycholog, która ma jednocześnie duże doświadczenie pielęgniarskie. Jesteśmy, więc niezwykle wdzięczni za otwartość i hojność serca osób konsekrowanych - powiedział rzecznik prasowy Piotr Gołaszewski w rozmowie z PAP.

Więcej przeczytacie TUTAJ

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 26 kwietnia 2020

18:48 Rozrasta się ognisko koronawirusa w Radomiu

To kolejny dzień, w którym za zdecydowaną większość nowych przypadków w woj. mazowieckim odpowiedzialny jest Radom. Wczoraj aż 62 z 96, dziś 30 z 46 zakażonych to przypadki raportowane przez PSSE w Radomiu. Poniżej podsumowanie dnia przez Mazowiecką Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

 • liczba osób objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 6 860 / (553)
 • liczba osób objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 700 / (9)
 • liczba osób objętych pobytem w izolatorium: 4
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 3 768 / (107)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania / (ostatnia doba): 470 /(98)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 2 348 / (46)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 174 / (3)*
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 536 / (27)

*W dniu 26.04.2020 r. PSSE w Radomiu przesłało korektę dotyczącą liczby zgonów – podwójna rejestracja tego samego zgonu. Zgony wykazane w Komunikatach WSSE w Warszawie poz. 81 i poz. 119 dotyczyły omyłkowo tej samej kobiety z powiatu radomskiego zmarłej w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu w dniu 15 kwietnia. Wykazane dziś trzy zgony oraz korekta dają łącznie liczbę większą o dwie pozycje względem komunikatu wczorajszego.

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 46 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (1)
 • garwoliński (1)
 • grodziski (1)
 • grójecki (3)
 • pruszkowski (1)
 • radomski (30)
 • siedlecki (3)
 • m.st. Warszawa (5)
 • żyrardowski (1)

Od początku raportowania nie potwierdzono przypadków zachorowania w powiecie Sokołów Podlaski, Żuromin.

ZGONY:

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków do WSSE z całego województwa odnotowano na dzień sporządzenia raportu zgony na terenie województwa mazowieckiego przez niżej podane powiaty.

powiat radomski

 • mężczyzna (l.72), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca;
 • mężczyzna (l.79), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca;
 • mężczyzna (l.65), hospitalizowany w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu choroba współistniejąca

OZDROWIEŃCY:

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 • PSSE w Białobrzegach: mężczyzna (l.49)
 • PSSE w Legionowie: kobieta (l.47)
 • PSSE w Mińsku: mężczyzna (l.55)
 • PSSE w Pruszkowie: kobieta (l.40)
 • PSSE w Radomiu: kobieta (l.60)
 • PSSE w Sierpcu: mężczyzna (l.38)
 • PSSE w m.st. Warszawie: kobieta (l.29), mężczyzna (l.55), kobieta (l.60), mężczyzna (l.29)
 • PSSE w Sochaczewie: mężczyzna (l.53), kobieta (l.45)
 • PSSE w Węgrowie: mężczyzna (l.52), kobieta (l.48), kobieta (l.58)
 • PSSE w Żyrardowie: kobieta (l.31), mężczyzna (l.36)
 • PSSE w Wołominie: kobieta (l.59), kobieta (l.60), kobieta (l.44), kobieta (l.59), kobieta (l.67), kobieta (l.87), kobieta (l.75), mężczyzna (l.51), mężczyzna (l.70), mężczyzna (l.67)

17:37 Kolejnych 46 przypadków na Mazowszu, trzy zgony w Radomiu

Ministerstwo Zdrowia opublikowało popołudniowy raport nt. koronawirusa. Liczba zakażonych w całej Polsce wzrosła do 11 617, a liczba zgonów do 535. W woj. mazowieckim w sumie odnotowano 2348 przypadków i 174 zgony.

17:02 Zakażona koronawirusem trafiła na 2 miesiące do aresztu

Decyzją sądu 54-letnia mieszkanka powiatu wyszkowskiego najbliższe 2 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie. Czeka ją również wysoka kara finansowa. Kobieta, wiedząc że jest zakażona koronawirusem, wybrała się ze swoim mężem na zakupy. Zatrzymali ją w drodze powrotnej do domu policjanci z Wyszkowa. Funkcjonariusze ustalili, że w sklepie, do którego się udała, w momencie jej wizyty przebywało 7 osób. Kobiecie postawiono zarzut z art. 165 kodeksu Karnego dotyczący sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób - informuje ostrołęcka policja.

16:48 Majówkę spędzimy w domach. A co z wakacjami?

Właściciele pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych i hoteli odbierają mnóstwo telefonów z pytaniami o pobyty w czasie majówki i wakacji. Musza jednak odsyłać potencjalnych klientów. Wiele wskazuje na to, ze tegoroczną majówkę trzeba będzie spędzić w miejscu zamieszkania. Miejsca noclegowe mają być co prawda otwierane już w II etapie odmrażania gospodarki, jednak wydaje się, że stanie się to dopiero po długim weekendzie. Biura podróży wciąż mają nadzieję, że do wakacji otwarte zostaną granice i wróci lotniczy ruch międzynarodowy.

Z Ogólnopolskiego Badania Podróżników wynika, że Polacy z listy celów podróży wykluczają trzy kraje: Włochy, Chiny oraz Hiszpanię. Wolny czas zamierzają natomiast spędzać w ojczyźnie i na Islandii. Wskazywana jest także Afryka, bez wymieniania konkretnych państw. Aż 77 proc. uczestników badania twierdzi, że w związku z pandemią nie ma bezpiecznych kierunków podróży.

15:35 W Dylewie stanął krzyż epidemiczny

Mieszkańcy wsi Dylewo w powiecie ostrołęckim postawili nowy krzyż epidemiczny. "Tradycją naszych przodków, stawiamy krzyż epidemiczny jako znak naszej niezachwianej wiary w Bożą Opatrzność nad nami, nad naszą parafią, nad naszymi bliskimi, Polską i całym światem. Wierzymy i wyznajemy, że Krzyż święty jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, łaski nad grzechem, zdrowia nad chorobą i cierpieniem" – informuje na swoim profilu facebookowym parafia pw. NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie.

Dylewo. Krzyż epidemiczny. Zostanie poświęcony 3.05.2020. Zdjęcia

14:05 Przedszkola i żłobki w Warszawie bez wakacji? Rodzice apelują do prezydenta

"Apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o zmianę organizacji roku przedszkolnego w 2020 roku. O zrezygnowanie z przerw wakacyjnych we wszystkich przedszkolach lub ograniczenie ich do niezbędnego minimum" - apelują rodzice. Pod petycją podpisało się już ponad 1000 warszawiaków. Rodzice zwracają uwagę na problem, który spotka w lipcu i sierpniu opiekunów dzieci, jeśli wrócimy do normalności. Być może przed końcem czerwca maluchy wrócą na chwile do przedszkola. Jeśli tak się stanie, to zgodnie z organizacją opieki przedszkolnej w Warszawie, po powrocie nastąpi przerwa wakacyjna. Przedszkola na 6 lub więcej tygodni będą ponownie zamknięte.

13:50 3498 testów w ciągu ostatniej doby w woj. mazowieckim

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podał najnowsze dane dotyczące liczby wykonanych testów w ciągu ostatniej doby. Łącznie przebadano 78 213 próbek. Oznacza to, że wynikiem pozytywnym zakończyło się 2,94 proc. testów, zakażona koronawirusem była 1 na 34 przebadane osoby.

13:31 Drugi transport WOŚP dotarł z Chin do Polski

Na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował w sobotę samolot PLL LOT z kolejnym już transportem wyposażenia medycznego zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Czterdzieści tysięcy kombinezonów zostanie przekazanych ratownikom Pogotowia Ratunkowego z całej Polski. - Czekamy na transport kolejnych 50 tysięcy. Wysyłamy to do całej Polski. Wszyscy ratownicy Pogotowia Ratunkowego, każda załoga, dostanie 30 takich pakietów – powiedział szef fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

Źródło:
TVN 24

12:04 Zakaz lotów międzynarodowych przedłużony do 9 maja

Od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie rządu w sprawie zamknięcia pasażerskiego ruchu lotniczego i międzynarodowego transportu kolejowego. Zakazy zostały przedłużone o kolejne dwa tygodnie - do 9 maja. Premier Morawiecki zapowiedział wczoraj, że przedłużone zostanie prawdopodobnie także zamknięcie granic Polski, które obecnie obowiązuje do 3 maja.

10:22 Bilans zakażonych w Polsce wzrósł do 11395 osób

Ministerstwo poinformowało o 122 nowych przypadkach i 2 kolejnych zgonach, nie ma wśród nich osób z woj. mazowieckiego. W całej Polsce jest już 11395 osób, u których wykryto koronawirusa, 526 spośród nich zmarło.

9:30 CCC otwiera niektóre swoje sklepy stacjonarne

Sieć sklepów obuwniczych CCC zdecydowała się otworzyć ponad 100 swoich salonów w całej Polsce. W większości są to sklepy zlokalizowane w mniejszych miejscowościach, poza galeriami handlowymi. W stolicy czynny będzie jedynie sklep w dzielnicy Wawer przy ul. Korkowej 165. Poniżej pełna lista sklepów stacjonarnych CCC, które zostały otwarte w województwie mazowieckim. Większość z nich będzie działać od godz. 9 lub 10 do 18 w dni powszednie i niedziele handlowe, a w soboty do godz. 19.

 • Błonie CCC Park Handlowy, ul. Powstańców 12
 • Garwolin CCC, aleja Legionów 1A
 • Grójec CCC Grójec Galeria Dekada, ul. Armii Krajowej 50A i 50B
 • Józefów CCC Józefów, ul. 3 Maja 148
 • Kozienice CCC Kozienice, ul. Warszawska 63
 • Mińsk Mazowiecki CCC Olimp, ul. Konstytucji 3-go Maja 3
 • Mława CCC Stop Shop, ul. Piłsudskiego 39c
 • Nowe Babice CCC Warszawska, ul. Warszawska
 • Warszawa CCC Park Handlowy, ul. Korkowa 165
 • Żuromin CCC Żuromin, ul. Przemysłowa 4/8c
 • Żyrardów CCC Stara Garbarnia, ul. Środkowa 59

CZYTAJ WIĘCEJ:

9:02 Pierwsza niedziela od poluzowania obostrzeń w kościołach

Od 20 kwietnia liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele, zależna jest od powierzchni świątyni - jedna osoba na każde 15 m2 świątyni. Archidiecezja Warszawska podała obliczenia przeprowadzone przez proboszczów parafii. W Warszawie najwięcej wiernych może uczestniczyć w liturgii sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie górny kościół może pomieścić obecnie 245 osób, a dodatkowo dolny kościół 200 osób. Do największych kościołów w stolicy należy też kościół Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim z limitem 140 wiernych czy kościół bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie – 120 osób. W Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela we mszach świętych i nabożeństwach może obecnie uczestniczyć 100 osób, a w kościele seminaryjnym – 80 osób. Spośród sanktuariów: bazylika w Niepokalanowie pomieści obecnie 80 osób, a tamtejsza kaplica św. Maksymiliana 17 osób, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście – 40 osób, a sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie – 65 osób. Poniżej znajdziecie pełną lista udostępniona przez Archidiecezję Warszawską, a także transmisję mszy z kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (o godz. 11).

SPRAWDŹ, ILE OSÓB MOŻE WEJŚĆ DO KOŚCIOŁÓW W WARSZAWIE:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 25 kwietnia 2020

17:32 11 zgonów i 96 nowych przypadków na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport o koronawirusie. W ciągu ostatniej doby odnotowano 6 zgonów w szpitalach w Radomiu i 5 zgonów w szpitalach w Warszawie, przybyło 96 osób zakażonych koronawirusem w województwie mazowieckim.

16:57 Po otwarciu galerii handlowych klienci będą znakowani

Wciąż nie wiadomo, jak długo pozostaną zamknięte galerie handlowe. Pojawiająca się w przeciekach data 18 maja może okazać się nierealna do spełnienia. Ministerstwo Rozwoju chce to zrobić możliwie bezpiecznie, by popularne centra nie stały się ogniskami epidemii. W tym celu przygotowywana jest m.in. specjalna aplikacja, która podzieli klientów i pracowników sklepów na trzy kategorie bezpieczeństwa: po zakażeniu - czerwony, po kwarantannie - żółty, bez kontaktu z wirusem - zielony.

CZYTAJ WIĘCEJ:

15:33 Punkty testów drive-thru przed szpitalami. Będą refundowane przez NFZ

Ministerstwo zdrowia uruchamia nową formę pobrań wymazów do badań na obecność koronawirusa. Przed szpitalami zostaną utworzone punkty drive-thru. W ten sposób resort zdrowia chce zwiększyć dzienną liczbę badanych próbek. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że testy będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Polsce funkcjonuje już kilka mobilnych punktów, w których pobierane są wymazy, ale prowadzą je prywatne firmy. Ceny za taki test dochodzą nawet do 500 złotych.

– Chcemy, aby punkty pobrań powstały przed każdym szpitalem w Polsce, gdzie są rozstawione namioty do triażu, w których prowadzi segregację pacjentów. Na początek do testów drive-thru będą kierowane osoby przebywające w kwarantannie – powiedział wiceminister zdrowia.

Źródło:
TVN 24

15:19 Zmiany w zasadach parkowania w Warszawie

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich wprowadza zmiany w zasadach parkowania. Samochody nie będą mogły już stać na chodnikach - kierowcy będą mogli zostawić je wyłącznie na jezdni lub w zatokach. Zmiana ta ma zapewnić pieszym zachowanie bezpiecznych odległości między sobą. ''Nawet w czasach sprzed epidemii minięcie się dwóch wózków dziecięcych bywało trudne. Dziś to już nie tylko kwestia wygody, ale bezpieczeństwa'' - podkreślają drogowcy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

14:44 Koronawirus opóźni budowę drugiej linii metra na Bródnie

Start pierwszej tarczy drążącej tunel metra na Bródno został przesunięty o miesiąc. Maria wystartuje z podziemnymi pracami na początku maja. W związku z sytuacją epidemiologiczną, wykonawca musiał podjąć dodatkowe środki i zmienić organizację pracy, by zapewnić ciągłość procesu technologicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ:

12:54 Od 4 maja znoszenie ograniczeń w sporcie

Premier Mateusz Morawiecki i minister Danuta Dmowska-Andrzejuk zaprezentowali harmonogram znoszenia restrykcji w sporcie. Od 4 maja dostępne mają być m.in. boiska i stadiony, przy zastrzeżeniu, że jednocześnie może korzystać z nich 6 osób, na korty tenisowe będą mogły wejść 2 osoby, udostępniona zostanie także infrastruktura do uprawiania sportów wodnych na otwartej przestrzeni. Na przełomie maja i czerwca wrócić mają rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy.

CZYTAJ WIĘCEJ O ODMRAŻANIU ROZGRYWEK EKSTRAKLASY:

12:19 Maseczki z pandą od warszawskiego zoo. Wystarczy pomóc zwierzętom

Zoo w Warszawie oraz Fundacja Panda apelują o pomoc finansową. W ramach podziękowań za wsparcie, można otrzymać kolorowe maseczki ochronne z pandą. Cały dochód zostanie przeznaczony na poprawę warunków bytowych zwierząt w warszawskim ogrodzie zoologicznym. - Prowadzone przez nas bary oraz sklep z pamiątkami już ponad miesiąc są zamknięte, kumulując duże straty. Duża część dochodów Fundacji pochodziła z darowizn od sponsorów, ale i ich kondycja też nie jest najlepsza. Kilka firm zrezygnowało już z „adopcji zwierząt” - informuje Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA.

CZYTAJ WIĘCEJ:

10:19 Pierwszy weekend bez godzin dla seniorów

Dziś, po raz pierwszy od 31 marca, w sklepach w godz. 10-14 znów mogą przebywać wszyscy klienci, a nie wyłącznie ci, którzy skończyli 65 lat. Rząd zdecydował wycofać się z tzw. godzin dla seniorów. Warto też przypomnieć, że jutro niedziela handlowa, więc sklepy będą otwarte.

CZYTAJ WIĘCEJ:

10:04 175 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia opublikowało poranny raport, nie ma w nim woj. mazowieckiego. Liczba zakażonych w całej Polsce wzrosła do 11 067. Przybyło 5 zgonów, łącznie jest ich już 499.

9:24 Po kwarantannie szpital w Kozienicach uruchamia kolejne oddziały

Szpital Powiatowy w Kozienicach uruchamia oddziały, ale z pewnymi ograniczeniami. Od 27 kwietnia przyjęcia ruszą na ginekologii, a od piątku pacjenci mogą udać się do oddziału urazowo-ortopedycznego. Szpital sukcesywnie otwiera przyjęcia na kolejnych oddziałach po odbytej przez pracowników placówki kwarantannie.

CZYTAJ WIĘCEJ:

9:13 Pracownik marketu Selgros w Radomiu ma koronawirusa

W poniedziałek, 20 kwietnia, otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku badania na obecność koronawirusa pracownika naszej hali sprzedaży w Radomiu. Osoba ta jest zatrudniona w dziale przyjęcia towaru i przebywa obecnie pod nadzorem służb sanitarno-epidemiologicznych. Pracownik ten od 8 kwietnia nie przebywał na terenie Hali w Radomiu z uwagi na zwolnienie lekarskie - możemy przeczytać w oświadczeniu firmy. W związku z tą sytuacją, firma zleciła dezynfekcję marketu, a w szczególności wszystkich pomieszczeń, w których mógł przebywać chory pracownik. Inni pracownicy, którzy mieli z nim styczność, zostali skierowani na dobrowolną domową kwarantannę.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 24 kwietnia 2020

20:35 Sanepid opublikował najnowsze dane z Mazowsza

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 7 612 / (525)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 745/ (26)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 8
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 265 / (96)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zachorowania na COVID-19/ (ostatnia doba): 554 /(90)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 206/ (40)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 161 / (19)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 479/(42)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 40 osób obu płci wykazane w powiatach: białobrzeski (1), garwoliński (2), grójecki (3), kozienicki (1), radomski (1), sochaczewski (1), szydłowiecki (2), m.st. Warszawa (28), wołomiński (1).

18:25

"Dziś w godzinach popołudniowych na warszawskim lotnisku wylądował samolot Medical Cargo LOT, który przywiózł z Pekinu 14 ton wyposażenia medycznego i środków ochrony. Dostawę zorganizował samorząd województwa mazowieckiego. Dzięki transportowi do mazowieckich szpitali już niebawem trafi kolejna partia maseczek, gogli czy rękawiczek". - poinformował samorząd Mazowsza.

– Od kilku tygodni kupujemy środki ochrony i sprzęt dla mazowieckich szpitali. Niestety, na krajowym rynku brakuje tego typu środków, a zapotrzebowanie jest ciągle bardzo duże, stąd nasza decyzja o sprowadzeniu dużego transportu – mówi marszałek Adam Struzik.

To pierwsza z dwóch dostaw planowanych przez samorząd. W ramach całego transportu na Mazowsze ma zostać dostarczonych:

 • 3 mln maseczek ochronnych (w tym półmasek ochrony indywidulanej KN95, maseczek medycznych i chirurgicznych),
 • 1 mln medycznych rękawiczek ochronnych,
 • 30 tys. gogli,
 • 30 tys. przyłbic medycznych,
 • 640 termometrów do zdalnego pomiaru temperatury ciała.

Koszt zamówienia to ponad 16 mln zł. Zakup był możliwy dzięki wsparciu unijnemu - czytamy w komunikacie.

17:50 40 nowych przypadków koronawirusa na Mazowszu i 16 zgonów w Warszawie

"Mamy 133 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - podało Ministerstwo Zdrowia. 40 przypadków dotyczy Mazowsza.

Ministerstwo poinformowało też o śmierci kolejnych 31 osób. 16 z nich to mieszkańcy Warszawy.

Łącznie koronawirusa stwierdzono już u 10 892 osób w Polsce. 494 osoby zmarły.

16:15 Jak będzie wyglądał sezon nad Wisłą w czasie epidemii?

W tym roku sezonowe atrakcje nad Wisłą wyjątkowo nie rozpoczną się w maju. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, a nadrzeczne lokale i instytucje kultury są zamknięte do odwołania - poinformował urząd miasta.

– W naszych działaniach kierujemy się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo oraz zdrowie warszawianek i warszawiaków. Dziś nie potrafię odpowiedzialnie powiedzieć, kiedy nad Wisłę wrócą promy, rekreacyjne sporty wodne czy animacje. Gdy zagrożenie epidemiczne minie, będziemy mogli znów korzystać z atrakcji stolicy – mówi Rafał Trzaskowski.

W tej chwili, w związku z ograniczeniami, instytucje kultury, które działają nad Wisłą, są zamknięte do odwołania. Obowiązuje też tymczasowy zakaz spożywania alkoholu.

Jak czytamy w komunikacie, gdy sytuacja wróci do normy, Dzielnica Wisła wraz z organizacjami pozarządowymi ma w planach organizację bezpłatnych spływów kajakowych, rejsów edukacyjnych, spacerów przyrodniczych, treningów nordic walking, warsztatów ekologicznych oraz nadwiślańskiej gry plenerowej.

15:20 Budżet obywatelski – głosowanie przeniesione na jesień

W czwartek, 23 kwietnia, warszawscy radni zadecydowali o zmianie harmonogramu obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Przedłużono czas na ocenę projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a głosowanie zostało przeniesione na wrzesień - czytamy w komunikacie ratusza.

– Mamy sytuację wyjątkową i musimy reagować. Liczę, że ten dodatkowy czas pozwoli dokładniej zweryfikować zgłoszone projekty - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. – Mam również nadzieję, że przeniesienie terminu głosowania w budżecie obywatelskim na wrzesień, pozwoli nam zorganizować je w sposób bezpieczny dla mieszkańców – dodaje.

W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ponad 83 mln zł.

14:40

12:45 Kiedy powrót do szkół?

Matury 2020 mają rozpocząć się 8 czerwca. Szkoły i żłobki pozostaną zaś zamknięte do 24 maja - informacje te podał podczas konferencji prasowej Dariusz Piontkowski szef Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od 22 czerwca miałby rozpocząć się egzaminy do kwalifikacji zawodowych, a w połowie sierpnia do egzaminów podejdą uczniowe szkół policealnych. Do 24 maja na zajęcia nie powrócą także studenci. - Będziemy analizować medyczne skutki pierwszego etapu zdejmowania obostrzeń. Pamiętajmy, że nadal wszystko zależy od nas, od tego czy zachowujemy dystans społeczny. Egzaminy w szkołach będą przeprowadzone z zachowaniem tego dystansu - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

12:35 Brak chętnych do pracy przy wyborach

W Warszawie powołano jedynie 240 z 750 komisji obwodowych. W pozostałych brakuje wymaganego prawem minimum pięciu osób w składzie. Taką informacje podała w rozmowie z Newseria Biznes rzecznik ratusza Karolina Gałecka i dodała, że niemożliwe jest, by poczta otrzymała dane wyborców. Aby obsadzić wszystkie 27 tys. komisji wyborczych w Polsce potrzeba 250 tys. osób. Problemem jest też przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej. Jak twierdzi rzecznik ratusza, byłoby to w tej chwili złamaniem obowiązującego prawa.

11:10 Komunie św. pod znakiem zapytania?

Jak wynika z komunikatów Archidiecezji Warszawskiej oraz Diecezji Warszawsko-Praskiej, Pierwsze Komunie Święte nie odbędą się w planowanym (majowym) terminie. Co jednak istotne - władze diecezjalne nie będą ingerować w ustalenie nowych dat. Wyznaczenie nowych terminów ma leżeć w gestii księży proboszczów danych parafii oraz rodziców.

- Z racji na zawieszenie spotkań w parafiach, przygotowujących dzieci do I Komunii Świętej, prosimy rodziców o troskę w wymiarze katechizacji swoich dzieci w domu, poprzez wspólną modlitwę w rodzinie oraz wyjaśnianie prawd wiary – stanowi to uzupełnienie katechezy szkolnej, która obecnie prowadzona jest w sposób zdalny - przekazuje Archidiecezja Warszawska.

9:50 Nie ma koronawirusa w urzędzie dzielnicy

Informacja o rzekomo zarażonym koronawirusem pracowniku Urzędu Dzielnicy Targówek, przekazywana przez mieszkańców za sprawą socialmedia, okazała się fałszywa. Rzecznik dzielnicy potwierdza, że wskazana osoba miała kontakt z osobą zarażoną, jednak pracownik odbył kwarantannę i został przebadany pod kątem ewentualnej infekcji. Wynik testu okazał się negatywny - informuje dzielnica.

08:30 Nie będzie "janosikowego" w okresie epidemii?

Warszawscy radni przyjęli w czwartek projekt stanowiska ws. zwolnienia z obowiązku opłacania przez stolicę do budżetu państwa tzw. janosikowego. Jest to wpłata dokonywana przez samorządy, których dochód z podatków przekracza określony w ustawie próg. Powodem decyzji rady, jak argumentują radni, jest fakt wprowadzenia wielu ograniczeń, które zostały nałożone na Warszawę w związku z epidemią. Decyzję o zwolnieniu miasta z podatku podejmować będzie jednak władza centralna.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 23 kwietnia 2020

17:45 68 kolejnych przypadków koronawirusa na Mazowszu

"Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 68 z nich dotyczy województwa mazowieckiego.

Ministerstwo poinformowało też o śmierci kolejnych 19 osób. Łącznie w Polsce jest już 10 511 zakażonych koronawirusem. 454 osoby zmarły.

17:25 Spółka MZA przejmuje miejskie taksówki

Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe zostanie przejęte przez Miejskie Zakłady Autobusowe. Radni na sesji 23 kwietnia podjęli uchwałę w tej sprawie i dali zgodę na połączenie - poinformował ratusz w przesłanym komunikacie.

Spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe zostanie rozwiązana, a jej majątek przeniesiony na Miejskie Zakłady Autobusowe w zamian za udziały, które m.st. Warszawa obejmie w podwyższonym kapitale zakładowym przewoźnika autobusowego - czytamy.

- To optymalne rozwiązanie z punktu widzenia budżetu miasta. Podejmowaliśmy wielokrotne próby prywatyzacji i restrukturyzacji naszej spółki taksówkowej. Silna konkurencja i aktualna sytuacja na rynku przewozów taksówkowych tylko przyspieszyły naszą decyzję. Dalszy rozwój MPT był niemożliwy, spółce groziła utrata płynności i szybka upadłość – mówi Rafał Trzaskowski.

17:10 Poszukiwani pasażerowie autobusu relacji Goworowo - Warszawa i Długosiodło - Warszawa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie prosi o zgłaszanie się osób, które 16, 17, 19 i 20 kwietnia podróżowały podanymi poniżej autobusami na trasie Goworowo-Warszawa. U jednego z pasażerów stwierdzono COVID-19.

 • 16.04.2020 - autobus firmy "K. Cichowski" relacji Warszawa - Długosiodło (wyjazd z Warszawy o godz. 7.05, przyjazd do Długosiodła około godz. 10.00)
 • 17.04.2020 - autobus firmy "PRADOX" relacji Goworowo - Długosiodło - Wyszków - Warszawa (wyjazd z Goworowa o godz. 4.05, przyjazd do Warszawy o godz. 5.40)
 • 17.04.2020 - autobus firmy "W.Cichowski" relacji Warszawa - Długosiodło (wyjazd z Warszawy - o godz. 18.50, przyjazd do Długosiodła około godz. 20.00).
 • 19.04.2020 - autobus firmy "PRADOX" relacji Goworowo - Długosiodło - Wyszków - Warszawa (wyjazd z Goworowa o godz. 4.05, przyjazd do Warszawy o godz. 5.40)
 • 20.04.2020 - autobus firmy "STALKO" relacji Warszawa - Wyszków - Długosiodło (wyjazd z Warszawy o godz. 7.10, przyjazd do Długosiodła około godz. 8.40).

Pasażerowie podróżujący wymienionymi kursami powinni niezwłocznie zgłosić się do sanepidu, dzwoniąc pod jeden z podanych niżej numerów.
Mieszkańcy powiatu ostrołęckiego:

 • 29 769 12 95,
 • 29 764 35 74,
 • 604 754 201

Mieszkańcy powiatu wyszkowskiego:

 • 29 742 32 45,
 • 29 742 32 54
 • 510 208 072

16:40 Burmistrz Bielan skomentował nakaz Poczty Polskiej ws. udostępnienia spisu wyborców

14:15 Hulajnogi wracają do Warszawy

Na początek na ulicę stolicy powróci 200 jednośladów. Hulajnogi Lime będzie można ponownie wypożyczać, a urządzenia, jak zapewnia ich operator, stale dezynfekowane urządzenia są dziś jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, podobnie zresztą, jak miejskie rowery, o przywrócenie których walczy obecnie stołeczny ratusz.

12:18 Pomoc dla najbiedniejszych w czasie epidemii

Miasto w trakcie pandemii świadczy również pomoc najbiedniejszym i potrzebującym. 1500 uczniów otrzymuje paczki żywnościowe, na Pradze-Północ posiłki wydawane są przez szkolną kuchnię. -Ratusz zobowiązał burmistrzów dzielnic do monitorowania potrzeb uczniów, a także uruchomienia szkolnych kuchni, jeśli zwiększy się liczba chętnych na ciepłe posiłki. Tak zrobiono w dzielnicy Praga-Północ, gdzie zgłoszono zapotrzebowanie na obiady dla 40 uczniów. Dzielnice sprawdzą też, czy w wyniku pandemii koronawirusa nie wzrosła liczba dzieci, którym pogorszyła się rodzinna sytuacja materialna - informuje ratusz.

10:20 Nie miał maseczki, skopał radiowóz

Policjanci stołecznej drogówki zatrzymali mężczyznę, który uszkodził ich radiowóz. Zatrzymany spacerował bez zasłoniętych ust i nosa. Gdy funkcjonariusze przystąpili do czynności, mężczyzna zaczął uciekać. Mężczyzna po tym, jak został zatrzymany w wulgarny sposób zażądał, by dać mu spokój. Skopał radiowóz, ponieważ, jak twierdzi: „przynajmniej w ten sposób sobie ulżył i dał wyraz swym emocjom”. 28-latek w związku ze swoim zachowaniem usłyszał zarzut uszkodzenia mienia.

09:30 Gruntowna dezynfekcja Białołęki

a warszawskiej dzielnicy Białołęka odbędzie się dezynfekcja na szeroką skalę. Projekt #SekcjaDezyfekcja polega na odkażaniu przez grupy wolontariuszy z całej Polski obiektów przestrzeni publicznej narażonych na kontakt z wirusem, są to m.in. klamki, poręcze, windy, domofony, ciągi komunikacyjne. W ramach działań osób z organizacji Combat Alert warszawska dzielnica Białołęka przejdzie dezynfekcję na szeroką skalę. Nieodpłatną dezynfekcję będzie przeprowadzać 6 sekcji i 2 samochody z mobilnymi zestawami do odkażania ciśnieniowego. Działania zaplanowane są na 23 kwietnia 2020 r.

08:30 Rafał Trzaskowski: Nie mamy dodatkowych autobusów

Prezydent Trzaskowski apeluje do rządzących o przemyślenie rządowych ograniczeń dotyczących koronawirusa. Jak twierdzi, obecnie w Warszawie wszystkie składy metra czy autobusy jeżdżą ze znacznie mniejszą niż do tej pory ilością pasażerów, a pracowników do ich obsługi zaczyna już brakować.- Nowoczesny tramwaj, który jest zaprojektowany do przewożenia 120 osób dzisiaj może przewozić tych osób tylko dziesięć. Pociąg metra zaprojektowany na 1500 osób może tych pasażerów przewozić stu szesnastu .Ludzi w komunikacji miejskiej będzie w kolejnych tygodniach coraz więcej, a my przecież nie mamy dodatkowych obsług, nie mamy dodatkowych ludzi nie mamy dodatkowych tramwajów czy autobusów - powiedział podczas środowego briefingu.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 22 kwietnia 2020

20:48 Sesja Rady Warszawy odbędzie się online

Jutro o godz. 10 rozpocznie się 29. sesja Rady Warszawy, która tym razem odbędzie się w zdalnym trybie obradowania. W porządku obrad znalazła się m.in. informacja prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie wszelkich działań podjętych z powodu koronawirusa COVID-19. Pełen porządek obrad czwartkowej sesji znajdziecie tutaj, transmisja będzie dostępna m.in. na YouTube.

19:59 Proboszcz z Radomia zakażony, pierwszy test nie wykazał koronawirusa

Ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii Świętej Jadwigi Królowej na radomskim Osiedlu Akademickim trafił do szpitala ze zmianami w płucach spowodowanymi koronawirusem. Na początku kwietnia wszyscy duchowni z tej parafii poddani zostali kwarantannie po tym, jak jeden z tamtejszych księży otrzymał pozytywny wynik na obecność koronawirusa. W poniedziałek, 20 kwietnia, przyszły kolejne wyniki na koronawirusa. Wszystkie były negatywne. Mimo tego, samopoczucie proboszcza było bardzo złe i wyraźnie zdradzało symptomy choroby.

- Za namową przyjaciół lekarzy wykonałem dodatkowe badania, które potwierdziły zmiany w płucach. Okazuje się, że testy mogą okazać się zawodne. Na podstawie wyników badań wskazano na konieczność hospitalizacji, której się poddałem. Mój stan jest dobry i stabilny - poinformował za pomocą strony internetowej ksiądz Marek Adamczyk.

17:56 Raport mazowieckiego sanepidu

Pełne podsumowanie dnia przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Na Mazowszu jeszcze dwa powiaty, w których nie wykryto żadnego przypadku - to Sokołów Podlaski i Żuromin. W ciągu doby przybyło 42 ozdrowieńców, wśród nich - 18 pensjonariuszy Domu Aktywnego Seniora "Biały Bez" w Ruścu, w powiecie pruszkowskim.

 • liczba osób objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 8 594 / (555)
 • liczba osób objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 769 / (29)
 • liczba osób objętych pobytem w izolatorium: 10
 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 476 / (157)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia / (ostatnia doba): 910 /(56)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 2 098 / (39)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 132 / (6)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 393 / (42)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 39 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (2)
 • grodziski (4)
 • grójecki (1)
 • kozienicki (2)
 • legionowski (1)
 • nowodworski (1)
 • piaseczyński (2)
 • pruszkowski (1)
 • radomski (5)
 • siedlecki (3)
 • m.st. Warszawa (13)
 • wołomiński (1)
 • zwoleński (2)
 • żyrardowski (1)

ZGONY:

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków do WSSE z całego województwa odnotowano na dzień sporządzenia raportu zgony na terenie województwa mazowieckiego przez niżej podane powiaty:
powiat kozienicki

 • kobieta (l.59), Szpitalny Oddział Ratunkowy CSK MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca

powiat białobrzeski

 • mężczyzna (l.82), hospitalizowany w MSS Spółka z o.o. w Radomiu; choroba współistniejąca
 • mężczyzna (l.84), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca

powiat m.st. Warszawa

 • kobieta (l.69), hospitalizowana w Wojskowym Instytucie ul. Szaserów w Warszawie
 • kobieta (l.88), hospitalizowana w CSK MSWiA w Warszawie
 • kobieta (l.90), hospitalizowana w CSK MSWiA w Warszawie

OZDROWIEŃCY:

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 • PSSE w Grójcu: kobieta (l.63), hospitalizowana w SPZOZ w Kozienicach
 • PSSE w Mińsku Maz.: kobieta (l.45) izolacja w Szpitalu Zakaźnym w Siedlcach; kobieta (l.41) przebywała w izolacji domowej;
 • PSSE w Siedlcach: kobieta (l.45) przebywała w izolacji domowej
 • PSSE w Węgrowie: 2 kobiety (l.29, l. 57), 2 mężczyźni (l.33, l. 64) przebywali w izolacji domowej
 • PSSE w Pruszkowie: kobieta (l.58) i kobieta (l.34) przebywały w izolacji domowej, 18 osób obu płci w wieku 66-93 lata – pensjonariuszy Domu Aktywnego Seniora "Biały Bez" Rusiec przebywali w izolacji domowej
 • PSSE w Płońsku: dziewczynka (l.9) niehospitalizowana
 • PSSE w Legionowie: 6 kobiet (l.22-59), 1 mężczyzna (l.26) przebywali w izolacji domowej
 • PSSE w Piasecznie: kobieta (l.64) niehospitalizowana, mężczyzna (l.48) hospitalizowany w CSK MSWiA w Warszawie
 • PSSE w m.st. Warszawie: mężczyzna (l.40) hospitalizowany w CSK MSWiA w Warszawie; kobieta (l.42), b.d.
 • PSSE w Otwocku: 2 mężczyźni (l.30, l.59) przebywali w izolacji domowej

17:37 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

O 39 nowych przypadkach koronawirusa w województwie mazowieckim informuje dziś Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach w Warszawie i Radomiu zmarło w ciągu doby 6 osób.

17:27 Zmiany w organizacji pracy Urzędu m.st. Warszawy

Od dzisiaj, zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem, rozszerzony został zakres usług, które mieszkańcy będą mogli załatwić w Urzędzie m.st. Warszawy. Dotyczą one ewidencji ludności, dowodów osobistych, rejestracji pojazdów, praw jazdy i innych dokumentów komunikacyjnych. Niezbędne będzie jednak telefoniczne umówienie się na wizytę, a w przypadku, gdy wymagana jest płatność – dokonanie jej przelewem. Realizacja usług może wiązać się z ograniczeniami - liczbą mieszkańców przebywających w siedzibie urzędu, obowiązkiem dezynfekcji rąk przed wejściem do urzędu, itp.

 1. Bezpośrednio realizowane są wyłącznie następujące sprawy:

  • rejestracja stanu cywilnego w wybranych siedzibach USC (m.in. rejestracja urodzeń i zgonów, wydawanie zaświadczeń stwierdzających brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, uznanie ojcostwa)
  • sprawy z zakresu ewidencji ludności, dowodów osobistych, rejestracji pojazdów, praw jazdy, wydawania innych dokumentów komunikacyjnych (po umówieniu telefonicznym oraz z dowodem wpłaty, jeśli sprawa wymaga opłaty)
 2. W pozostałym zakresie bezpośrednia obsługa klientów polega na przyjmowaniu pism i wniosków (za potwierdzeniem wpływu). Pisma można składać we wszystkich punktach obsługi klienta (Wydziały Obsługi Mieszkańców, punkty obsługi klienta biur urzędu), z wyjątkiem niektórych lokalizacji USC. Jeśli jest to niezbędne dla realizacji sprawy, podejmowane będą także inne czynności, wymagające kontaktu z klientem (np. podpisywanie i odbiór dokumentów, oględziny w terenie, itp.).

 3. Niemożliwe jest dokonywanie płatności w kasach urzędu – dostępne są wyłącznie płatności przelewem lub inne formy płatności elektronicznej lub zdalnej.

 4. Odwołane są wszystkie dyżury organizowane zwyczajowo na terenie urzędu (m.in. dyżury radnych, Rady Seniorów, Komisji Dialogu Społecznego, bezpłatne porady prawne, itp.).

 5. Bezpośrednia obsługa klientów w poniedziałki jest realizowana w godz. 8.00-16.00.

16:19 W Warszawie działa już Bolt Food, aplikacja do zamawiana jedzenia

Mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z nowej aplikacji do zamawiania jedzenia z restauracji. Bolt, platforma łącząca kierowców i pasażerów, wprowadziła opcję dostawy jedzenia na terenie stolicy. Aby zachęcić użytkowników do wspierania lokalnych restauracji, w początkowym okresie usługa będzie bezpłatna dla dostaw realizowanych w promieniu 4 km od miejsca złożenia zamówienia.

CZYTAJ WIĘCEJ:

16:07 W czwartek koniec kwarantanny w małym budynku DPS w Wierzbicy

23 kwietnia kończy się kwarantanna, którą zostali objęci pensjonariusze oraz personel budynku Domu Pomocy Społecznej przy w Wierzbicy. Placówka będzie mogła wznowić swoją działalność. Ponowne testy, które wykonano pacjentom w ostatnich dniach - są ujemne.

10 kwietnia w mniejszym budynku DPS przy ulicy Partyzantów w Wierzbicy jedna z pracownic otrzymała informację o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Wkrótce okazało się, że zarażonych było 7 podopiecznych placówki. Wówczas, przy współpracy z sanepidem, udało się dość szybko opanować sytuację. Chorzy zostali natychmiast odizolowani, a następnie w ciągu dwóch dni ewakuowani na oddział zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

CZYTAJ WIĘCEJ:

15:09 Terytorialsi dostarczają maseczki potrzebującym

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli na terenie Mazowsza ponad 11,5 tys. maseczek wielorazowego użytku. Koperty w których znajdowały się maseczki ochronne, trafiły do najbardziej potrzebujących mieszkańców, w szczególności do Grójca, Radomia oraz Nowego Dworu Mazowieckiego. Do rozprowadzania maseczek zaangażowali są żołnierze z 61. batalionu lekkiej piechoty z Grójca, 62. blp z Radomia oraz 65. blp Pomiechówka. Łącznie jest jeszcze do rozdysponowania kilkanaście tysięcy maseczek, które Terytorialsi będą dystrybuować w kolejnych dniach.

Prośba o pomoc w dystrybucji maseczek, wpłynęła do WOT za pośrednictwem specjalnej aplikacji „Odporna Wiosna”. Platforma ułatwia współpracę żołnierzy WOT z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej i oddziałami Caritasu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu terytorialsi, wspierający osoby starsze i objęte kwarantanną szybciej dowiadują się, kto i gdzie czeka na ich pomoc.

- Staramy się pomagać wszędzie tam, gdzie samorządy lokalne i ośrodki pomocy nie są w stanie samodzielnie realizować zadań związanych z dostarczeniem niezbędnej pomocy na rzecz lokalnej społeczności. W myśl credo Wojsk Obrony Terytorialnej – „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” jesteśmy po to, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym - mówił pułkownik Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

13:45 Drugi punkt testowania w Warszawie

Drugi punkt wykonywania testów na Covid-19 stanął pod centrum handlowym Arkadia. Testy są wykonywane bezpłatnie dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych. Punkt zlokalizowany na parkingu podziemnym centrum jest czynny codziennie w godzinach 8:00-15:00. Będzie mogło z niego skorzystać do 120 osób dziennie.

11:40 W kwarantannie znajduje się 50 pracowników pogotowia

W kwarantannie znajduje się obecnie 82 osoby, wśród których 50 to pracownicy pogotowia, reszta to pracownicy stacji pogotowia. U trójki z nich jeszcze wczoraj potwierdzono infekcje Covid-19.

10:10 Studenci Politechniki zbierają środki dla medyków

Studenci warszawskiej Politechniki prowadzą zbiórkę pieniędzy dla lekarzy walczących z COVID-19. Za zebrane przez żaków pieniądze zakupione zostaną środki ochrony osobistej, m.in. maseczki z filtrem, rękawiczki, płyny dezynfekujące oraz kobinezony. Zebrane środki studenci chcą przekazać Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

9:20 Warszawa wydała 280 tys. złotych na ozonowanie ulic

Przeprowadzane regularnie ozonowanie warszawskich ulic miało kosztować do tej pory 280 tys złotych. Jak informuje ratusz, codziennie ozonowane jest nawet prawie 200 km odcinek. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo osobom, które z różnych przyczyn nie mogą w czasie pandemii pozostawać w domach. Ozonowane są nie tylko kluczowe ulice, ale też domy pomocy społecznej oraz szpitale.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 21 kwietnia 2020

20:10 Radomska Medicofarma produkuje polskie testy na koronawirusa. Powstała już seria pilotażowa

Trwa już produkcja pierwszych polskich testów na koronawirusa opracowanych przez specjalistów z Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Odpowiedzialna jest za to radomska firma Medicofarma. Powstała już seria pilotażowa. Wkrótce produkcja ma ruszyć pełną parą. Więcej informacji TUTAJ

19:00 Sanepid opublikował szczegółowe dane z Mazowsza

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 9 707 / (765)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 796/ (27)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 5
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 650 / (183)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 897 /(84)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2 059/ (29)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 126 / (10)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 351/(43)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 29 osób obu płci wykazane w powiatach: białobrzeski (2), grodziski (1), grójecki (4), legionowski (1), makowski (1), miński (2), piaseczyński (1), przysuski (1), radomski (5), sochaczewski (3), szydłowiecki (1), m.st. Warszawa (5), warszawski zachodni (1), węgrowski (1).

Więcej informacji na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

17:45 29 kolejnych przypadków koronawirusa na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 119 przypadkach koronawirusa w Polsce. 29 z nich dotyczy województwa mazowieckiego.

"Z przykrością informujemy o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem" - czytamy w komunikacie. Łącznie zakażonych koronawirusem jest już 9856 osób w Polsce. 401 osób zmarło.

16:05 Ulice stolicy są regularnie dezynfekowane

Do dziś, 21 kwietnia, Warszawa zdezynfekowała blisko 400 tys. m2 powierzchni - ok. 1200 km ulic, 1108 wiat przystankowych. Koszt ozonowania miasta od początku kwietnia wyniósł już niemal 280 tys. zł. Dezynfekcji poddajemy miejsca, w których przemieszcza się dużo ludzi - informuje stołeczny ratusz.

Prace rozpoczynają się o północy. Do dezynfekcji wielokilometrowych chodników używane są polewaczki. Jednej nocy udaje się zdezynfekować od 116 do 192 km ciągów pieszych. Do dezynfekcji mniejszych powierzchni wykorzystywane są opryskiwacze wysokociśnieniowe, plecakowe i rolnicze, obsługiwane przez pracowników w specjalnych kombinezonach i specjalistycznych maskach.

Jak czytamy w komunikacie dezynfekcja obejmuje wszystkie dzielnice Warszawy i prowadzona jest w kluczowych miejscach przestrzeni publicznej jak:

 • węzły przesiadkowe,
 • zespoły przystanków,
 • główne trakty komunikacyjne z dużą liczbą przystanków autobusowych i tramwajowych,
 • przejścia podziemne (Dw. Centralny, rondo Dmowskiego, rondo Waszyngtona),
 • otoczenie dworców (Dw. Centralnego, Dw. Wschodniego),
 • place miejskie (m.in. pl. Wileński).

Dezynfekowane są też podjazdy pod Szpital MSWiA, Wojskowy Instytut Medyczny, Wojewódzki Szpital Zakaźny, Szpital Praski i Szpital Czerniakowski oraz przestrzeń przylegająca do 19 domów pomocy społecznej.

15:30 144 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Żaden nie dotyczy Mazowsza

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat liczby przypadków koronawirusa w Polsce. Łącznie zakażonych jest już 9737 osób. 385 osób zmarło.

15:00 Teatr w czasie epidemii

Teatr narodowy w trakcie trwającej epidemii zachęca do spotkania ze sztuką. Oprócz przedstawień online, uruchomi on cykl Poeci Polscy. W ramach niego usłyszymy utwory Reja, Kochanowskiego, Sępa Szarzyńskiego, Słowackiego, Norwida, Miłosza, Szymborskiej i innych. Cykl rozpoczęła fraszka Jana Kochanowskiego "Na zdrowie"

-Rozpoczynamy od fraszki Mistrza z Czarnolasu Na zdrowie. Jan Englert zaprasza do spotkań z polską poezją online - zachęca na swojej stronie WWW Teatr Narodowy. Fraszki znaleźć można m.in. w serwisie Youtube.

13:30 Rośnie skala przemocy domowej

Znacząco wzrosła ilość telefonów do organizacji zajmujących się problemem przemocy domowej. Centrum Praw Kobiet odnotowało o 50% więcej telefonów i 20% więcej maili od ofiar w okresie pandemii Covid-19. Jak zapewnia ratusz, miasto działa na rzecz pomocy osobom, które doświadczają przemocy psychicznej i fizycznej.

- W ostatnich latach szereg kampanii podniosło poziom świadomości społecznej na temat problemu przemocy domowej. Mam nadzieję, że także w tym trudnym czasie zaprocentuje to większą wrażliwością na losy drugiego człowieka i reagowaniem w sytuacjach, gdy innej osobie „za ścianą” dzieje się krzywda – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

11:16 Murale dla otuchy

Na warszawskich ulicach pojawiły się cztery murale, które mają nieść pozytywny przekaz podczas epidemii koronawirusa.

"Warszawo, będzie dobrze", "Jeszcze będzie przepięknie!" czy "Głowa do góry!" to niektóre hasła, które znajdą się na malowidłach. Good Looking Studio umieściło wspominane murale na budynkach w centrum miasta.

ZOBACZ GALERIĘ:

9:00 Pacjeci z Bobrowieckiej zdrowi

pencjonariusze mokotowskiego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie w większości wyzdrowieli - taką informacje podaje radio RMF FM. W placówce panowało ognisko epidemii, a zakład zmagał się przez wiele dni z brakami personelu.

8:01 Oficer z jednostki w Grójcu zakażony koronawirusem

W miniony czwartek u jednego z oficerów Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu stwierdzono koronawirusa. To jedna z osób ze ścisłego dowództwa. - Osoby, które mogły zostać narażone na zakażenie poprzez kontakt z jednym z oficerów, poddane zostały kwarantannie. Zgodnie z decyzjami Wojskowego Inspektora Sanitarnego Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej - Modlin, część osób odbywa kwarantannę w miejscach zamieszkania, część zaś w wydzielonym ośrodku kwarantannowym, który znajduje się na terenie jednostki - informuje major Magdalena Busz, oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

7:51 Porodówka w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim otwarta

Jak podaje TVN Warszawa, po 11 dniach otwarty został oddział ginekologiczno-położniczy szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim. Wcześniej wykryto tam koronawirusa u dwóch pacjentek oraz trzech osób z personelu medycznego. Obecnie testy wykonywane są regularnie pracownikom, a także pacjentom, którzy trafiają do szpitala.

`

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie