Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacja minuta po minucie z dni 10-15 kwietnia

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Szymon Starnawski
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z dni 10-15 kwietnia 2020.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 15 kwietnia 2020

21:52 Demonstracja przedsiębiorców przed Sejmem

Przed Sejmem odbyła się demonstracja przedsiębiorców, którzy domagali się m.in. odszkodowań za dotychczas poniesione straty, spowodowane wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami. Interweniowała policja. 6 osób dostało mandaty. Funkcjonariusze sporządzili także 65 wniosków o ukaranie osób, które odmówiły przyjęcia mandatu. Protestujący krytykowali wprowadzone przez rząd obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. – To jakby dziurawą drogę zamiast załatać, zamknąć. Tutaj są paniczne decyzje podejmowane. Osoby, które je podejmują, nie mają zielonego pojęcia o rynku i funkcjonowaniu – mówił Jacek Hołubowski, przedsiębiorca z Gdańska.

Źródło:
TVN 24

21:15 Taksówkarze będą rozwozić zakupy z Tesco

Sieć sklepów Tesco wprowadziła właśnie nową usługę dla warszawiaków. W ramach współpracy z korporacją FREE NOW oraz 99RENT, zakupy będą dostarczane pod drzwi przez stołecznych taksówkarzy. Cena usługi dostawy jest obliczana indywidualnie dla każdej dostawy, jako suma kwoty bazowej 6 zł oraz kosztu przejazdu każdego kilometra od sklepu realizującego zamówienie do miejsca dostawy w wysokości 1,90 zł za kilometr.

CZYTAJ WIĘCEJ:

21:04 Kryzys uderzył w branżę gastronomiczną w Warszawie

Dania na wynos lub z dostawą do domu to w ostatnich tygodniach jedyny sposób na dalsze funkcjonowanie pizzerii, barów, restauracji czy kawiarni. Niestety, w przypadku niektórych knajp i takie działania są niewystarczające - ponad 1600 lokali współpracujących z Pyszne.pl zawiesiło w marcu swoją działalność.

CZYTAJ WIĘCEJ:

19:14 Aż 50 nowych przypadków w Warszawie, 17 ozdrowieńców

Spośród 77 nowych przypadków z woj. mazowieckiego, o których poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia, aż 50 odnotowano w Warszawie. W ciągu ostatniej doby przybyło 17 ozdrowieńców. Poniżej pełen raport Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 12 168 / (810)
liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 923 / (26)
liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 8
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 834 / (177)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia / (ostatnia doba): 732 /(68)
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 1 792 / (77)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 84 / (8)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 176 / (17)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 77 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • ciechanowski (1)
 • grodziski (2)
 • grójecki (3)
 • kozienicki (4)
 • legionowski (4)
 • nowodworski (2)
 • piaseczyński (1)
 • pruszkowski (1)
 • pułtuski (1)
 • radomski (3)
 • szydłowiecki (1)
 • m.st. Warszawa (50)
 • wołomiński (2)
 • żyrardowski (1)
 • warszawski zachodni (1)

ZGONY

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków do WSSE z całego województwa odnotowano na dzień sporządzenia raportu zgony na terenie województwa mazowieckiego przez niżej podane powiaty.

powiat łosicki

 • kobieta (l.73), hospitalizowana w SPZOZ Szpitalu Zakaźnym, choroba współistniejąca

powiat pruszkowski

 • mężczyzna (l.79), hospitalizowany w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, choroba współistniejąca
 • kobieta (l.61), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca
 • kobieta (l.85), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca

powiat radomski

 • kobieta (l.65), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
 • mężczyzna (l.68), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

powiat m.st. Warszawa

 • mężczyzna (l.69), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca

powiat warszawski zachodni

 • kobieta (l.87), hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, b.d.

OZDROWIEŃCY

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 • PSSE w Pruszkowie: mężczyzna (l.39) przebywał w izolacji domowej
 • PSSE m.st. Warszawa: mężczyzna, b.d.
 • PSSE w Siedlcach: mężczyzna (l.53) hospitalizowany w SPZOZ w Siedlcach
 • PSSE w Przysusze: mężczyzna (l.66), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
 • PSSE w Piasecznie: kobieta (l.52) hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie
 • PSSE w Grójcu: kobieta (l.60), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
 • PSSE w Ostrołęce: mężczyzna (l.49), chłopiec (l. 12) przebywali w izolacji domowej
 • PSSE w Węgrowie: 5 kobiet (l. 51-68) - przebywały w izolacji domowej, 1 kobieta (l.57) hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Siedlcach
 • PSSE Warszawa Zachód: 2 kobiety (l. 21-23) przebywały w izolacji domowej, mężczyzna (l.55) hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie

17:41 77 nowych przypadków koronawirusa na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia podało dane za ostatnią dobę. W województwie mazowieckim odnotowano osiem kolejnych zgonów - zmarło 5 osób w szpitalach w Warszawie, 2 osoby w Radomiu oraz jedna w Łosicach.

16:54 Zużyte maseczki powinny trafiać do koszy na śmieci

Urząd miasta w Warszawie przypomina, że zużyte rękawiczki i maseczki podlegają takim samym zasadom segregacji jak inne odpady, i jako materiały higieniczne należy wyrzucać je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

15:58 Od jutra obowiązkowe zakrywanie twarzy. Znamy szczegóły

Po godz. 15 rząd opublikował poprawioną wersję przepisów, które mają obowiązywać od jutra. Nakaz zakrywania ust i nosa ma obowiązywać podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Obowiązek nie obejmuje jednak osób wykonujących prace zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów, duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania. Granicą wieku, od której obowiązuje rozporządzenie, są 4 lata. Młodsze dzieci nie muszą mieć zakrywanych ust i nosa. Oprócz tego ze stosowania przepisów są zwolnione osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. Z rozporządzenia wykreślono zapis o konieczności zasłaniania twarzy na terenach zieleni i terenach leśnych.

CZYTAJ WIĘCEJ:

14:40 Pomoc dla mazowieckich szpitali!

13:45 Kibice Polonii wsparli Szpital Bródnowski

12:45 Szyją maseczki dla taksówkarzy

Jaka jest średnia wieku osoby zmarłej na Covid-19?

GIS podał dane dotyczące udziału procentowego poszczególnych grup wiekowych w ogólnej liczbie zgonów

11:35 Wynalazek naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obniży ryzyko zakażenia COVID-19

Dr Marcin Kaczor - Kierownik Centrum Symulacji Medycznych WUM, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, opracował projekt urządzenia barierowego służącego zapobieganiu niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się aerozolu wydychanego przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz innymi wysoko zakaźnymi patogenami.
„Koncepcja powstania namiotu barierowego narodziła się w Centrum Symulacji Medycznych WUM i wynikała ona z naszych doświadczeń w zakresie przeprowadzania szkoleń z bezpiecznego zastosowania środków ochrony indywidualnej. Urządzenie to jest z założenia proste, łatwe w użyciu, jednorazowe i tanie, tak aby mogło być używane w jak najszerszym zakresie przez pracowników ochrony zdrowia. W sytuacjach, w których tak naprawdę nie wiemy czy mamy do czynienia z pacjentem zakażonym koronawirusem i podejrzewamy go, bądź też w sytuacjach gdy mamy potwierdzone zakażenie. Wydaje nam się, że zastosowanie może być dość rozległe, może dotyczyć zarówno lecznictwa zamkniętego i szpitali czyli mówimy tutaj o salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii, szpitalnym oddziale ratunkowym, na pewno może mieć zastosowanie w transporcie szpitalnym, być może w pracowniach tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, jak również co jest niezwykle istotne w ratownictwie medycznym. Podstawowym założeniem jest to, że ma być to dodatkowe narzędzie chroniące personel ochrony zdrowia Funkcjonalność namiotu pozwala na wykonywanie wielu procedur medycznych, takich jak intubacja, bezpieczne podłączenie do respiratora, ekstubacja pacjenta czyli usunięcie rurki intubacyjnej czy wykonywanie wkłuć” – podkreśla dr Marcin Kaczor.

To urządzenie separujące zakażonego pacjenta od środowiska zewnętrznego w warunkach wymagających bezpośredniego kontaktu z jego drogami oddechowymi, a co za tym idzie aerozolami znajdującymi się w powietrzu wydychanym. Z sytuacją taką mogą mieć do czynienia pracownicy ochrony zdrowia, np. w momencie konieczności intubacji pacjenta, podłączenia go do respiratora, w momencie przeprowadzania ekstubacji i rozpoczynania rehabilitacji oddechowej.

Prototyp wykonany jest z folii o grubości 0,3 mm o wysokim stopniu przezierności. Ma mieć formę niewielkiej pokrywy stworzonej z przeziernej folii, wyposażonej w okolicy głowy pacjenta w dwie śluzy pozwalające na wprowadzenie rąk. Śluzy mają formę rękawów zakończonych elastycznym zwężeniem na dystalnym końcu. Konstrukcję urządzenia stanowią dwa giętkie pałąki, na których rozpostarta jest pokrywa foliowa wraz ze śluzami – system analogiczny do stosowanego w niewielkich namiotach turystycznych.

Urządzenie powinno mieć system stabilizujący do podłoża, stanowiący jednocześnie szczelne odseparowanie od otoczenia – taśma klejąca jako integralny element urządzenia.

„Koszt wyprodukowania jednego namiotu barierowego to niecałe 200 złotych. Pomysł jest całkowicie polski, urządzenia będą szyte z polskich materiałów, w polskich fabrykach. Wstępne zamówienie Ministerstwa Zdrowia opiewa na osiem tysięcy sztuk. W chwili obecnej nie ma tego typu rozwiązania na rynku medycznym”- mówi autor koncepcji, dr Marcin Kaczor.

Urządzenie przeznaczone będzie dla oddziałów intensywnej terapii, sal operacyjnych, szpitalnych oddziałów ratunkowych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, transportu wewnątrz i zewnątrzszpitalnego. Ma chronić personel medyczny przed kontaktem z materiałem zakaźnym w trakcie procedur w obrębie dróg oddechowych u pacjentów zakażonych patogenami o wysokim stopniu zakaźności. Grupą, u której urządzenie może znaleźć zastosowanie są także pacjenci intensywnie kaszlący, jak również ci transportowani w warunkach wewnątrz i pozaszpitalnych.

11:20 Od dziś maseczki ochronne do kupienia w Żabkach

Sieć sklepów Żabka poinformowała w komunikacie prasowym, że od 15 kwietnia br. umożliwi klientom zakup maseczek w najniższej cenie na rynku, która wynika z całkowitej rezygnacji przez Żabkę i jej franczyzobiorców z zysku. Szczegółów dowiecie się TUTAJ

11:05 Mazowieckie firmy otrzymają pomoc od rządu

Koronawirus wywołał chaos na rynku pracy. Aby pomóc przedsiębiorcom w tym trudnym czasie, rząd wprowadził tzw. tarczę antykryzysową dającą możliwość m.in. ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, którzy mieli obniżony wymiar czasu pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie właśnie rozpatrzył pierwsze dziewięć wniosków o wsparcie. Które firmy mogą liczyć na pomoc? Dowiecie się POD TYM LINKIEM

10:30 Nie będzie briefingu Rafała Trzaskowskiego

Briefing prasowy prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego zapowiadany na 15 kwietnia na godz. 12.00 został odwołany.

10:17 Straż miejska podsumowała służbę we wtorek 14 kwietnia

10:10 Nowe dane od Ministerstwa Zdrowia. Póki co nie odnotowano nowych przypadków na Mazowszu

8:40 Kolejny strajk przedsiębiorców

O godz. 14:00 na pl. Defilad odbędzie się Strajk Przedsiębiorców

8:15 Dramatyczna sytuacja podwarszawskiego schroniska dla zwierząt. "Nastała epidemia porzuceń"

"Nastała epidemia porzuceń. Nie tylko ludzie cierpią z powodu koronawirusa. Z dnia na dzień również zwierzęta są w coraz gorszej sytuacji." - alarmuje podwarszawska Fundacja Znajdki, prowadząca przytulisko dla bezdomnych psów i kotów. Jak pomóc porzuconym zwierzakom na kwarantannie? O szczegółach przeczytacie POD TYM LINKIEM

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 14 kwietnia 2020

21:44 Szpital MSWiA rozpoczyna nabór dawców osocza

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie rozwijany jest projekt leczenia zakażonych koronawirusem poprzez podawanie im osocza ozdrowieńców. Rozpoczyna się nabór pacjentów, którzy przebyli chorobę COVID-19 i chcieliby zostać dawcami. Mogą to zrobić osoby, które spełniają następujące warunki:

 • przebyli chorobę COVID-19, posiadają dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli)
 • ważą nie mniej niż 50 kg
 • są płci męskiej
 • są w wieku 18-65 lat

CZYTAJ WIĘCEJ:

21:23 Trudna sytuacja w Ośrodku Działalności Leczniczej Caritas

Caritas Archidiecezji Warszawskiej poszukuje pielęgniarek i opiekunów medycznych do opieki nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, gdzie zakażonych zostało 21 pacjentów oraz cztery osoby z personelu. "Mimo wystosowanego pisma ws. oczekiwanej, fachowej interwencji pomocowej wysłanego do urzędów publicznych odpowiedzialnych za sektor ochrony zdrowia, w dniu 8.04 2020 r. i Apelu wysłanego w dniu 10.04.2020 r. do kilkunastu osób publicznych reprezentujących instytucje i organy najwyższego szczebla, na najtrudniejszy - bo świąteczny czas - placówka nasza nie otrzymała znikąd żadnej pomocy" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

Aktualnie Sanepid z siedzibami w Ciechanowie, Pruszkowie, Ostrowi Mazowieckiej, Piasecznie i m.st. Warszawa zajmuje się telefoniczną inwiligacją personelu pielęgniarsko/opiekuńczego – jedynej ekipy, która świadczy opiekę chorym na zakażonym Oddziale - informując, iż – jako osoby z kontaktu bezpośredniego - powinny znajdować się na kwarantannie. Dzwoniący grożą powiadomieniem policji jeśli w/w nie zastosują się do powyższego nie bacząc na fakt, iż osoby te aby udać się na kwarantannę musiałyby odejść od łóżek chorych i pozostawić ich bez opieki. Zapewnienie zaś innej ekipy do pracy „ nie pozostaje w gestii Sanepidu”.

20:52 Koronawirus w Wojskowej Akademii Technicznej

Jak podaje TVN Warszawa, zakażenie koronawirusem potwierdzono u 11 osób w akademiku WAT, zostały one odizolowane od pozostałych. Do 20 kwietnia kwarantanną objętych jest 358 podchorążych i czterech żołnierzy zawodowych. Wojskowa Akademia Techniczna już pod koniec marca informowała o wykryciu koronawirusa u jednej ze studentek.

20:16 Dramatyczna sytuacja w domu opieki przy ul. Bobrowieckiej

Jak podaje Radio Zet, Prokuratura Okręgowa prowadzi postępowanie dot. narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pensjonariuszy w prywatnym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Bobrowieckiej. W domu opieki społecznej przy przebywa ponad 50 pacjentów, z czego u 22 potwierdzono koronawirusa. Jedyną pielęgniarką w ośrodku jest pani Aleksandra Pieśniewska, pracuje po kilkanaście godzin na dobę i - jak twierdzi jej mąż - jest u kresu sił. – Opiekuje się ponad 50 osobami. To jest po prostu nie do "przerobienia". Żona nie ma czasu odbierać telefonu, rozmawiać. Podejrzewam, że nie ma czasu zjeść ani się napić – mówi Jacek Pieśniewski, mąż pielęgniarki.

Źródło:
TVN

19:10 Antyaborcyjny protest w centrum Warszawy, mimo zakazu zgromadzeń

Kilkadziesiąt samochodów osobowych wzięło udział w proteście przeciwko możliwemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Pojazdy z naklejonymi plakatami z logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet blokowały ruch uliczny w centrum stolicy. Demonstracja odbyła się pod hasłem "Odrzuć projekt Godek #Piekłokobiet". Jak poinformowała policja, w trakcie protestu wylegitymowano 24 osoby, nałożono cztery mandaty, a do sądu trafiło sześć wniosków o ukaranie.

Źródło:
RUPTLY

Koronawirus nie zatrzymał Strajku Kobiet. Czarny Protest w W...

18:42 WOŚP przekaże potrzebującym 2,6 mln sztuk maseczek

We wtorek i w środę w magazynie na terenie SEGRO Business Park Warsaw Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizuje wysyłkę środków ochrony osobistej, m.in. przyłbic, płynów dezynfekujących i mydła. Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego, DPS-ów, oddziałów ginekologiczno-położniczych, a także szpitali, walczących z koronawirusem. Jeszcze w tym tygodniu Fundacja WOŚP zamierza rozdysponować 1,6 mln maseczek ochronnych, a kolejny milion, po realizacji transportu z Chin, przekaże w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Źródło:
TVN 24

17:48 Ozdrowieńcy w Siedlcach, Piasecznie, Szydłowcu i Grójcu

W ciągu ostatniej doby w woj. mazowieckim przybyło również 9 ozdrowieńców. Poniżej pełny dobowy raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/(ostatnia doba): 12 676/(645)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/(ostatnia doba) 899/(9)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/(ostatnia doba): 4 846/(129)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia/(ostatnia doba): 644/(24)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/(ostatnia doba): 1 715/(27)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19/(ostatnia doba): 76/(6)
 • liczba ozdrowieńców/(ostatnia doba): 159/(9)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby to 27 osób obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (1)
 • ciechanowski (1)
 • grójecki (1)
 • kozienicki (1)
 • miński (1)
 • płocki (1)
 • pruszkowski (3)
 • przasnyski (1)
 • przysuski (1)
 • radomski (3)
 • m.st. Warszawa (8)
 • wołomiński (2)
 • zwoleński (1)
 • warszawski zachodni (2)

Od początku raportowania nie potwierdzono przypadków zachorowania w powiecie Maków Mazowiecki, Sokołów Podlaski, Żuromin.

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków do WSSE z całego województwa odnotowano na dzień sporządzenia raportu zgony na terenie województwa mazowieckiego przez niżej podane powiaty.
powiat radomski

 • mężczyzna (l.42), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Lekarska, choroba współistniejąca
 • mężczyzna (l.81), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Lekarska, choroba współistniejąca
 • kobieta (l.82), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Lekarska, choroba współistniejąca

powiat pruszkowski

 • kobieta (l.94), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, b.d.
 • mężczyzna (l.83), przebywał w DPS „Biały Bez” Rusiec, choroba współistniejąca

powiat nowodworski

 • mężczyzna (l.86), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 • PSSE w Siedlcach: mężczyzna (l.35) hospitalizowany w SPZOZ w Siedlcach; chłopiec (l.10) hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie
 • PSSE w Szydłowcu: kobieta (l.39), hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu w Kielcach
 • PSSE w Piasecznie: dwie kobiety (l.61, l.77) i dwaj mężczyźni (l.40, l. 72) hospitalizowani w Szpitalu MSWiA w Warszawie oraz kobieta (l.60) niehospitalizowana
 • PSSE w Grójcu: kobieta (l.79), hospitalizowana w Radomskim szpitalu Specjalistycznym

17:32 Nowe przypadki w woj. mazowieckim, 5 osób zmarło

Ministerstwo Zdrowia informuje o 27 nowych przypadkach w woj. mazowieckim. W ciągu ostatniej doby zmarło sześć osób, wśród nich m.in. 42-letni mężczyzna.

17:20 Szpital w Radomiu: Nie jesteśmy drugą Syrią, czy Kosowem

Trudna sytuacja panuje wciąż w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie, gdzie aż 210 osób - pacjentów, lekarzy i personelu medycznego - zostało zakażonych koronawirusem. Obecnie w placówce przebywa 21 pacjentów z dodatnimi wynikami na obecność koronawirusa. Szpital nie zgadza się na porównywanie sytuacji, w jakiej się znalazł do "radomskiej Syrii czy drugiego Kosowa" - czytamy w stanowisku lecznicy.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w komunikacie z 11 kwietnia podaje 6 zgonów z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, 1 zgon z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz 1 zgon z SPZZOZ w Kozienicach. - Nieprawdą jest, że w naszym szpitalu w ciągu jednej doby zmarło 6 osób z powodu zakażenia koronawirusem. To dane dotyczące okresu od 29 marca do 10 kwietnia. W komunikacie można przeczytać, że jest on opracowywany na podstawie meldunków z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które wpływają na godzinę 13.00 danego dnia, zatem nie można tych danych utożsamiać z dniem zgonu danego pacjenta - tłumaczy rzecznik szpitala Karolina Gajewska.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W MAZOWIECKIM SZPITALU SPECJALISTYCZNYM W RADOMIU:

16:45 Koronawirus sparaliżował jednostkę strażacką na Woli

Zakażenie koronawirusem wykryto u jednego ze strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 4 przy ul. Chłodnej w Warszawie - podaje Gazeta Wyborcza. Kwarantanną zostało objętych 64 innych strażaków, jednostka do przyszłego tygodnia pozostanie zamknięta.

16:33 UKSW uruchomi punkt diagnostyczny wirusa SARS-CoV-2

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego subwencję w wysokości 260 tys. zł na walkę z koronawirusem. Warszawska uczelnia wraz z Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej rozpocznie badania diagnostyczne i zakupi aparaturę niezbędną do diagnozowania koronawirusa. W ramach projektu, uruchomiony ma zostać punkt diagnostyczny wirusa SARS-CoV-2 metodami biologii molekularnej zgodnymi z zaleceniami WHO.

16:26 Okręgowa Izba Lekarska: Maseczki groźne dla dzieci do 2 lat

Komisja ds. Matek Lekarek OIL w Warszawie apeluje do rządu o zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa dzieci do lat 2. "Zakładanie maseczek, a także innych środków mogących utrudniać swobodne oddychanie u dzieci poniżej 2. roku życia grozi poważnymi powikłaniami, a nawet uduszeniem" - czytamy w oświadczeniu.

15:51 Koronawirus w szpitalu w Pruszkowie, oddział kardiologiczny zamknięty

Jak podaje TVN Warszawa, zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 osób w Szpitalu Kolejowym im. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie. To 7 osób z personelu medycznego, a także 8 pacjentów oddziału kardiologicznego. Pacjenci z wynikiem pozytywnym zostali przetransportowani do szpitali zakaźnych, a oddział kardiologii zamknięto i poddano dezynfekcji. Pozostali pacjenci, u których nie stwierdzono koronawirusa, zostali przeniesieni z oddziału kardiologicznego na oddział wewnętrzny. Jedna osoba przebywa w izolatce, w oczekiwaniu na wyniki badań.

15:40 Mobilny punkt z testami na koronawirusa powstał na Ursynowie

W Warszawie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (w pobliżu ratusza dzielnicy Ursynów) powstał mobilny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru”, gdzie będzie można wykonać badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2. - Testy wykonuje DIAGNOSTYKA laboratoria medyczne - poinformował Klaudiusz Ostrowski, zastępca burmistrza Ursynowa. Testy będą wykonywane w technologii RT-PCR, rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Pracownicy służby zdrowia nie muszą płacić za testy. Pozostali za badanie będą musieli zapłacić ok. 580 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ:

15:23 Kolejne środki ochrony dla mazowieckich szpitali

Samorząd Mazowsza przekazuje do mazowieckich szpitali kolejne środki ochrony kupione dzięki środkom z Unii Europejskiej:

 • radomskie pogotowie - 1200 kombinezonów, 50 tys. rękawiczek
 • szpital miejski w Radomiu - 30 tys. rękawiczek, 200 gogli
 • szpital wojewódzki w Radomiu - tysiąc fartuchów
 • szpital Bródnowski w Warszawie - 20 tys. rękawiczek, 100 gogli
 • szpital zakaźny w Warszawie - 1500 fartuchów
 • szpital w Iłży - 5 tys. rękawiczek
 • szpital Orłowskiego w Warszawie - 10 tys. rękawiczek, 50 gogli
 • szpital MSWiA Warszawa - 30 tys. rękawiczek

14:46 Warszawiacy łamali zakazy, by zobaczyć lądowanie samolotu

Lądowanie Antonowa An-225 wzbudzało dziś duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy. Niestety, mimo zakazów, wiele osób wyszło z domu, by na własne oczy zobaczyć lotniczego giganta. Nie pomogły ostrzeżenia i transmisje na żywo w internecie.

13:10 Straż Miejska podsumowuje świąteczny weekend

12:00 47 podchorążych zakażonych koronawirusem, prorektor SGSP odwołany

Poniżej najnowszy komunikat Mazowieckiej Straży Pożarnej w związku z sytuacją w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Szef MSWiA podjął decyzję o odwołaniu st. bryg. Jarosława Zarzyckiego z funkcji Prorektora-Zastępcy Komendanta ds. operacyjnych SGSP.

11:48 80 ton sprzętu przyleciało do Polski

Na warszawskim lotnisku wylądował dziś samolot transportowy Antonow An-225. Na pokładzie przywiózł z Chin 80 ton sprzętu ochronnego do walki z epidemią, m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konferencji prasowej, że to "bezprecedensowy transport". – W najbliższych tygodniach będziemy to powielać, będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu. Dodatkowo koncentrujemy się na produkcji krajowej. Chcemy odbudować produkcję krajową. I to się już udaje w przypadku prostszego sprzętu, jak maski czy fartuchy – podkreślił premier.

Morawiecki dodał, że Polska konkurowała o zakup z innymi państwami. – O taki transport starało się kilka państw. To, że samolot mógł przylecieć do Polski, ten największy samolot transportowy świata, poprzedziły też długie godziny negocjacji, a wcześniej długie dni rozmów – stwierdził premier. Według Morawieckiego, udział w dokonaniu transakcji miał prezydent Andrzej Duda, który skorzystał z dobrych relacji z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, dzięki czemu udało się "udrożnić kanały komunikacji".

Źródło:
TVN 24

10:05 117 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Nie ma informacji o nowych zachorowaniach na Mazowszu.

Koronawirusem zarażonych jest już łącznie 7049 osób w Polsce. 251 osób zmarło.

9:40 Antonow An-225 Mrija ląduje w Warszawie. Zobacz lądowanie największego samolotu świata w Polsce

Relację na żywo możecie oglądać TUTAJ.

Na pokładzie największego samolotu świata znajduje się sprzęt, który jest niezbędny w walce z koronawirusem - to m.in. maseczki i kombinezony.

9:05 Darmowe przejazdy hulajnogami elektrycznymi dla tych, którzy pomagają innym

Operator jednośladów Hive udostępnia hulajnogi wszystkim, którzy niosą pomoc innym i potrzebują transportu. Przejazdy są bezpłatne m.in. dla medyków, lekarzy, pielęgniarek czy wolontariuszy. Więcej informacji tutaj.

7:10

Dziś ok. godz. 9.30 w Warszawie wyląduje największy samolot transportowy świata An-225 Mrija. Na jego pokładzie znajdują się maski i kombinezony ochronne, zakupione przez spółki skarbu państwa - KGHM i Lotos.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 13 kwietnia 2020

17:24 Aż 84 nowych ozdrowieńców. Raport WSSE w Warszawie

Poniżej pełen raport mazowieckiego sanepidu z 13 kwietnia. Zwraca uwagę duża liczba ozdrowieńców - to 42 osoby z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, a także 39 pacjentów Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 12 896 / (502)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 922 / (11)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 916 / (135)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia / (ostatnia doba): 622 / (14)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia doba): 1 688 / (24)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 70 / (1)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 150 / (84)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby to 24 osoby obu płci wykazane w powiatach:

 • białobrzeski (3),
 • grójecki (1),
 • nowodworski (1),
 • pruszkowski (1),
 • pułtuski (1),
 • m.st. Warszawa (12),
 • zwoleński (2),
 • żyrardowski (2),
 • warszawski zachodni (1)

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), która wpłynęła do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków z całego województwa odnotowano zgon na terenie województwa mazowieckiego przez:

 • powiat Białobrzegi: kobieta (l. 88), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 • PSSE w m.st. Warszawa: 39 osób hospitalizowanych w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, w tym 35 dorosłych obu płci w wieku 18-73 lata i 4 dzieci (10 m.; 6 l., 12 l., 14 l.)
 • PSSE w Sierpcu: 2 mężczyźni (l. 23, 29) hospitalizowani w Szpitalu Zespolonym w Płocku
 • PSSE w Białobrzegach: 42 osoby obu płci, w tym dorośli w wieku 20-82 l. oraz dwoje młodych ludzi w wieku 16 l, przebywali w izolacji domowej DPS Niedabyl
 • PSSE w Warszawskim Zachodnim: kobieta (l. 51), przebywała w izolacji domowej

17:12 24 nowe przypadki koronawirusa w woj. mazowieckim

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. W ciągu ostatniej doby w woj. mazowieckim odnotowano 24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Warszawie zmarła 84-letnia kobieta.

15:28 Największy samolot świata leci do Warszawy ze sprzętem medycznym

We wtorek, 14 kwietnia o godz. 9.30 do Warszawy przyleci największy samolot świata. Antonow An-225 przywiezie ładunek zamówiony przez dwie spółki skarbu państwa. Maszyna wyleciała już z chińskiego Tianjin. Samolot jest tak duży, że będzie go widać z wielu miejsc stolicy. Maszyna na pokład może zabrać aż 250 ton sprzętu medycznego do walki z koronawirusem.

CZYTAJ WIĘCEJ:

13:36 Zakażonych 44 podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

W stołecznej Szkole Głównej Służby Pożarniczej wykonano 402 testy, zakażenie koronawirusem potwierdzono u 44 osób, w kilku przypadkach wyniki nie są jednoznaczne, więc badanie zostanie powtórzone.

13:12 Na Mazowszu zapadalność na COVID-19 najwyższa w Polsce

Średnio 30,7 osób na 100 tys. w województwie mazowieckim choruje w wyniku zakażenia koronawirusem - wynika z danych udostępnionych przez Główny Inspektorat Sanitarny. To najwyższy taki współczynnik spośród wszystkich województw.

8:09 Ukarani za świąteczne spacerowanie bez celu

15 mandatów i jeden wniosek o ukaranie w ciągu jednego dnia, to efekty interwencji przeprowadzonych przez policjantów na terenie powiatu grójeckiego wobec osób, które wbrew zakazom spotykały się w celach towarzyskich, spacerowały bez celu i korzystały z miejsc użyteczności publicznej.

Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie i niestety w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które za nic mają obowiązujące zakazy, spotykają się by wspólnie spożywać alkohol, bądź zapalić papierosa i porozmawiać. Chodzą bez wyraźnego celu po terenie miasta. Tym samym narażając siebie i osoby w swoim otoczeniu na utratę zdrowia - mówi Agnieszka Wójcik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.

7:06 Ponad 1600 mandatów w Warszawie

Stołeczna policja podsumowuje swoje dotychczasowe działania związane z łamaniem ograniczeń w przemieszczaniu się. Łącznie od 24 marca już 2022 razy policjanci podejmowali czynności wobec osób w związku z naruszeniem art 54 kw. W tym nałożono 1618 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 12 kwietnia 2020

17:50 Nowe przypadki ozdrowień

WSSE w Warszawie podała najnowszą listę ozdrowieńców:

 • PSSE w Ciechanowie: kobieta (l.17) skierowana do izolacji domowej;
 • PSSE w Siedlcach: mężczyzna (l.47), kobieta (l.62), kobieta (l.34) hospitalizowani w SPZOZ w Siedlcach,
 • PSSE w Otwocku: kobieta (l.51), kobieta (l.53) przebywały w izolacji domowej;
 • PSSE w Białobrzegach: kobieta (l. 31) i mężczyzna (l.31) przebywali w izolacji domowej; 4 osoby – kobieta (l.43), kobieta (l.43), kobieta (l.44), kobieta (l.52) przebywały w izolacji domowej DPS NIEDABYL;
 • PSSE w Lipsku: mężczyzna (l.39), przebywał w izolacji domowej;
 • PSSE w Nowym Dworze Mazowieckim: kobieta (l.28), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie;
 • PSSE w Płocku: kobieta (l.35), b.d.

17:10 Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

MZ podało najnowsze liczby. W całym kraju odnotowano 318 nowych przypadków koronawirusa, z czego 35 na Mazowszu. Zmarły 24 osoby (11 na Mazowszu).

13:35 Jacek Wilk idzie do sanepidu ws. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Poseł Jacek Wilk z Konfederacji we wtorek zawiadomi sanepid ws. obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

10:30 Wszyscy chorzy Domu Pomocy Społecznej wyzdrowieli

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu (powiat białobrzeski) wolny od koronawirusa. Wszyscy pensjonariusze i pracownicy placówki mają negatywne wyniki testów na obecność COVID-19. Siedem osób wróciło już do swoich domów, gdzie spędzą święta. Pozostali będą wypuszczani już po świętach.

Pierwszą chorą na koronawirusa była pielęgniarka, u której wyniki badań potwierdzających przyszły w poniedziałek, 23 marca. Łącznie chorych było aż 61 osób, w tym 52 pensjonariuszy i ośmiu pracowników. Placówka została wtedy podzielona na dwie części. W jednej zgrupowano osoby zakażone, w drugiej te z negatywnym wynikiem. Co ważne pracownicy, przez cały czas zajmowali się chorymi pensjonariuszami.

9:41 Miasto przeznacza pomieszczenia pod kwarantannę medyków

Ratusz utworzył miejsca na kwarantanne dla warszawskich medyków. W Śródmieściu i na Woli przeznaczono trzy lokalizacje z 43 miejscami dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy nie chcą narażać swoich rodzin w domach.

- Osoby te mogą zgłosić się do bezpośredniego przełożonego. Zgłoszenia będą z kolei przesyłane do miasta, które skieruje medyka do przeznaczonego na ten cel schroniska. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni też transport większej liczbie pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa - informuje stołeczny ratusz. Więcej informacji znajdziecie w tym artykule.

8:37 Spore zakupy ratusza pomimo epidemii

Kilka dni temu na stronie Urzędu Miasta pojawiła się informacja o przetargu dotyczącym dostawy mebli biurowych dla stołecznego ratusza. Jak czytamy, całość ma kosztować 750 tysięcy złotych. Informacja może dziwić, ponieważ budżet Warszawy jest w najgorszej kondycji od lat, a prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada cięcia na wszystkim.

Choć może wydawać się to absurdalne (biorąc pod uwagę obecną sytuacją epidemiczną), to przedstawiciele miasta przekonują, że realizacja tego przetargu ma jednak sens. Przetarg zostały zaplanowany i przygotowany jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zarażeń koronawirusem czy wybuchem epidemii. Więcej przeczytacie tutaj.

7:35 Bez nowych ozdrowieńców w Warszawie

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie z dnia 11.04.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu m.st. Warszawy związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.
Stan danych w powiecie w dniu 11.04.2020 r.:

 • Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 667 / (221)
 • Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba):
 • 592 / (2)
 • Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/
 • (ostatnia doba): 479/ (8)
 • Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia
 • doba): 514 / (15)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 7 / (0)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 17

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 11 kwietnia 2020

19:20 W święta tylko jeden raport dziennie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w świąteczną niedzielę i poniedziałek publikowany będzie tylko jeden raport dziennie, około godz. 17:00

17:40 128 kolejnych zachorowań na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Na Mazowszu odnotowano 128 kolejnych zachorowań.

17:15 Ksiądz z parafii w Radomiu z pozytywnym wynikiem na koronawirusa

Parafia Świętej Jadwigi w Radomiu poinformowała poprzez swoją stronę internetową o tym, że jeden z duchownych zachorował na koronawirusa. Czterech kolejnych księży objętych zostało kwarantanną. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

16:45 Transmisja z Liturgii Wigilii Paschalnej

W związku z panującym w Polsce stanem epidemii, podczas uroczystości religijnych w kościołach może przebywać jednocześnie zaledwie 5 osób. Katolikom, którzy nie chcą rezygnować z uczestnictwa w nabożeństwach, z pomocą przychodzi internet. O 19:00 rozpocznie się transmisja Liturgii u dominikanów z ul. Freta w Warszawie.

15:22 Paczki wielkanocne dla potrzebujących

15:05 Gdzie znaleźć pracę w czasie pandemii?

Epidemia koronawirusa wywołała chaos na rynku pracy. Kryzys szczególnie uderzył w m.in. branżę beauty, turystyczną czy eventową. Firmy zawiesiły swoją działalność, zaczęły grupowo zwalniać pracowników lub obniżają im pensje. Są jednak takie sektory rynku, które nie tylko świetnie sobie radzą z obecną sytuacją, ale nawet prężnie się rozwijają i poszukują nowych pracowników. Gdzie można znaleźć pracę w czasie pandemii? Dowiecie się klikając w TEN LINK.

14:55 Wojewoda mazowiecki prostuje doniesienia "Gazety Wyborczej"

"W związku z pojawiającymi się publikacjami prasowymi dotyczącymi zakazu wstępu dla wolontariuszy na teren Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, informujemy, że Wojewoda Mazowiecki nie wydał takiego zakazu.

Należy podkreślić, że kwestia ograniczenia odwiedzin nie dotyczy wolontariatu. Jeżeli szpital ma podpisaną umowę z wolontariuszem - jest on wówczas traktowany jako pracownik tej jednostki. Pismo w tej sprawie było przesyłane do dyrekcji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

W marcu Wojewoda przesyłał do dyrektorów szpitali pismo rekomendujące wprowadzenie ograniczeń w zakresie odwiedzin – w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Jednak decyzja co do wprowadzenia ograniczeń w szpitalu należy do dyrektora placówki – większość dyrektorów na obszarze województwa wprowadziła takie obostrzenia.

Jednocześnie informujemy, że wolontariuszy obowiązują zasady bezpieczeństwa – powinny być stosowane środki ochrony. Ponadto Wojewoda wydał polecenie ws. obowiązku mierzenia temperatury pracownikom szpitali (w momencie wejścia na jego teren), co dotyczy również wolontariuszy."

13:40 Wojewoda mazowiecki zakazał szpitalom wpuszczania osób postronnych

Placówki nie mogą wpuszczać m.in. studentów medycyny, którzy mieli pomagać personelowi na zasadzie wolontariatu. O sprawie poinformowała "Gazeta Wyborcza".

13:23 Życzenia od pary prezydenckiej

12:50 Źle się dzieje w Głównej Szkole Pożarnictwa w Warszawie

Dziennikarka Radia Zet donosi:

10:02 10 kolejnych zgonów na Mazowszu z powodu koronawirusa

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 14 nowych zgonach spowodowanych koronawirusem. 10 z nich miało miejsce na Mazowszu: (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-M – Radom, 81-K – Radom, 60-M – Radom, 74-K – Radom, 84-K – Radom, 81-K – Radom, 69-M – Warszawa, 76-M – Warszawa, 85-M – Warszawa, 66-M – Warszawa.

9:15 Koronawirus zamroził wyjazdy z Warszawy na Święta

Czy wybuch epidemii koronawirusa przyczynił się do przemieszczania kierowców w Warszawie i wyjazdów z miasta? Specjaliści zbadali zmiany w ruchu na przestrzeni ostatnich tygodni.

Łódź, Radom, Lublin i Kraków w pierwszych tygodniach marca znajdują się wysoko w “rankingu” miejsc docelowych kierowców z Warszawy. Częstotliwość wyjazdów do tych miejsc jest podobna jak do gmin będących w bliskiej odległości od stolicy Polski. Z tygodnia na tydzień widać jak zmienia się tendencja i podróże do tych miast “topnieją”.

Znaczny spadek w wyjazdach z Warszawy widać w pierwszych tygodniach epidemii. Dopiero pod koniec miesiąca sytuacja nieco się stabilizuje i częstotliwość wyjazdów jest mniej więcej na podobnym poziomie. O szczegółach przeczytacie tutaj.

8:15 Mieszkańcy zostali w domach, pomimo rocznicy smoleńskiej

W piątek, 10 kwietnia minęło 10 lat od katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W przeciwieństwie do ubiegłych lat mieszkańcy stolicy nie gromadzili się dzisiaj pod Pałacem Prezydenckim. W dobie pandemii nie organizowano żadnych przemarszów, manifestacji czy mszy. Obchody były więc bardzo skromne.

Na Krakowskim Przedmieściu zapalono zaledwie kilka zniczy. Pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz pomnikiem Lecha Kaczyńskiego dodatkowo złożono wieńce i również zapalono kilkadziesiąt zniczy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

6:15 Sanepid podał najnowsze dane dot. przypadków koronawirusa w Warszawie

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie z dnia 10.04.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu m.st. Warszawy związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

 • Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 1080 / (602)
 • Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba):
 • 590 / (5)
 • Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/
 • (ostatnia doba): 488 / (6)
 • Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / (ostatnia
 • doba): 499 / (40)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 7 / (1)
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 17

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 10 kwietnia 2020

20:15 Sanepid podał najnowsze dane dot. przypadków koronawirusa na Mazowszu

Poniżej komunikat Sanepidu. Stan aktualny na dzień 10 kwietnia 2020 godzina 16.00.

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 14 823 / (1 820)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 900/ (108)
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 5 792 / (220)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 642/(22)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 1 501/ (77)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 53 / (12)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 45/(11)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby to 77 osób obu płci wykazane w powiatach: białobrzeski (3), grodziski (1), grójecki (3), kozienicki (2), lipski (1), miński (1), otwocki (1), piaseczyński (3), pruszkowski (6), przysuski (1), radomski (7), siedlecki (1), sochaczewski (1), m.st. Warszawa (40), węgrowski (1), wołomiński (3), zwoleński (1), żyrardowski (1).

Potwierdzone przypadki zachorowań są to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest monitorowany przez lekarzy i służby sanitarne. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie jest hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach.

Pełen raport na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

19:20 Trzy stacje metra zamknięte. "Policja interweniowała wobec pasażera, który złamał zasady kwarantanny"

Z przyczyn technicznych linia metra M1 kursuje w pętlach: Kabaty – Politechnika oraz Dw. Gdański – Młociny. Stacje: Centrum, Świętokrzyska i Ratusz Arsenał zostały wyłączone z ruchu - podał w piątek po godz. 17.00 Warszawski Transport Publiczny.

Jak wyjaśniła rzeczniczka warszawskiego metra Anna Bartoń w rozmowie z TVN Warszawa, interwencja policji miała związek z pasażerem, który złamał zasady kwarantanny. Stacja metra Centrum przejdzie dezynfekcje.

Została uruchomiona linia zastępcza „Za metro” na odcinku plac Wilsona – Mickiewicza – Andersa – plac Bankowy – Marszałkowska – Metro Politechnika.

17:10 213 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało informacje o kolejnych osobach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 77 przypadków dotyczy Mazowsza.

Łącznie w Polsce zakażonych koronawirusem jest już 5955 osób. 181 osób zmarło.

16:20

15:40 W Warszawie stanęły maseczkomaty. Kupimy tam środki ochrony osobistej

Maszyny vendingowe wydające maseczki można znaleźć w 12 lokalizacjach w całej Polsce, ale ich znalezienie nie jest łatwe, a cena wysoka. Ile kosztuje taka maseczka? Więcej informacji tutaj

13:20 Szczególne względy dla obchodów rocznicy 10 kwietnia?

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej przyciągnęły uwagę mediów także z uwagi na nieprzestrzeganie obostrzeń epidemiologicznych. Jak wyjaśnia warszawska policja, ma to związek z pełnieniem funkcji publicznych przez osoby, które uczciły pamięć ofiar. Dlatego też, nie można mówić o złamaniu zakazów.

13:00 Nowe łóżka dla Warszawy

30 łóżek, respiratory, kardiomonitory i pompy infuzyjne dotarły do Warszawy. Bedą służyły do pomocy pacjentom z COVID-19. Oprócz sprzętu, do stolicy trafią też środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

11:25 Obchody w cieniu epidemii

Na placu Piłsudzkiego w Warszawie odbyły się obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wzięli w nich udział politycy i najważniejsze osoby w państwie.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Zdjęcia. Delegacja PiS ...

Ze względu na Wielki Piątek nie będą sprawowane msze święte w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

O godz. 8.41 premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożyli wieńce pod pomnikami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy.

11:10 Opłaty za użytkowanie wieczyste będą odroczone

Do trzech miesięcy odroczyć będzie można opłaty za użytkowanie wieczyste w przypadku przedsiębiorców. Warszawa chce w ten sposób wyjść na przeciw osobom, których biznesy znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. - Nie dysponujemy tak szerokimi możliwościami wsparcia jak rząd czy parlament. Dlatego powinniśmy maksymalnie wykorzystać dostępne nam narzędzia i wesprzeć naszych lokalnych przedsiębiorców, również poprzez przesunięcie innych płatności – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

9:00 Nie będzie laboratorium w Warszawie

Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy tworzenia od podstaw nowego laboratorium do przeprowadzania testów pod kątem koronawirusa doszliśmy do wniosku, iż takie rozwiązanie nie przyniesie efektu, który braliśmy pod uwagę – poinformowała rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. Miasto wycofało się z pierwotnych planów, ponieważ stworzenie laboratorium od podstaw zajmie zbyt dużo czasu.

08:15 Warszawa nie wstrzymuje przetargów

Rozstrzygane obecnie przetargi cieszą się dużym zainteresowaniem, a oferty są często znacznie niższe od kosztorysów - donosi miasto i dodaje, że nie będzie odwoływać dotychczasowych przetargów. Jak podkreśla urząd miasta, obecnie trwające przetargi zaplanowano jeszcze w zeszłym roku. Ich rozstrzygnięcie nastąpi zapewne w czasie po epidemii.

7:37 Wysokie kary za łamanie zakazów

Sanepid w podwarszawskim Legionowie nałożył kary grzywny na dwie osoby "w związku z niezastosowaniem się do obowiązków i obostrzeń wynikających z wprowadzenia stanu epidemii". Karą w wysokości 15 000 zł ukarano przedsiębiorcę, działającego na terenie gminy Jabłonna, który pomimo wprowadzenia ograniczenia działalności (PKD 93.0) nie zastosował się do obowiązku. Karą w wysokości 5 000 zł ukarano mieszkańca gminy Nieporęt, który w sposób rażący złamał obowiązek odbywania kwarantanny domowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie