Koronawirus w Polsce: Jak przygotowane są Warszawa i Mazowsze? Stan podwyższonej gotowości, odwołane imprezy, ćwiczenia w szpitalach

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Karol Makurat/Polska press
Szpitale wprowadzają stan podwyższonej gotowości w związku z potwierdzeniem pierwszego w Polsce przypadku koronawirusa. Ćwiczenia na wypadek rozprzestrzeniania się epidemii prowadzone są m.in. na Mazowszu. Choć w Warszawie do tej pory nie wykryto żadnego przypadku choroby COVID-19, to z powodu zagrożenia odwołano już kilka wydarzeń.

Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki - wprowadził, na terenie całego województwa, "stan podwyższonej gotowości w podmiotach medycznych". - Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem - podaje rzecznik wojewody. Decyzja ta oznacza, że władze mogą zlecić szpitalom zwiększenie bazy łóżek na oddziałach zakaźnych, bądź stworzenie zupełnie nowego oddziału zakaźnego, a także zwiększenie liczby personelu.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM POTWIERDZONYM PRZYPADKU KORONAWIRUSA W POLSCE:

Na bieżąco pracuje też Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które monitoruje sytuację na Mazowszu i konsultuje z Ministerstwem Zdrowia. - Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi przede wszystkim ze Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Komendą Stołeczną oraz Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, a także służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin - informuje Ewa Filipowicz z Urzędu Wojewódzkiego. Do tej pory na Mazowszu nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia wirusem z Wuhan.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Mazowsze przygotowuje się na koronawirusa. Ćwiczenia w szpitalach

Na koronawirusa przygotowują się mazowieckie szpitale. Obecnie trwają ćwiczenia prowadzone we współpracy ze Strażą Pożarną na wypadek konieczności szybkiego zwiększenia liczby miejsc dla zarażonych. Biorą w nich udział następujące szpitale:

  • Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego,
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie,
  • Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

Przypomnijmy, że dziś rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku wykrycia koronawirusa na terenie Polski. Pacjent zakażony wirusem z Wuhan trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Warszawa: Odwołane imprezy masowe

W ślad za decyzją wojewody poszli niektórzy organizatorzy imprez masowych zaplanowanych na weekend w stolicy.

W związku z pojawieniem się przypadku koronawirusa w Polsce, po konsultacjach z branżą i wystawcami, jak również z wojewódzkimi władzami sanitarnymi, mając na uwadze zdrowie naszych wystawców i odwiedzających, Zarząd Ptak Warsaw Expo podjął decyzję o przełożeniu terminu targów motocyklowych Warsaw Motorcycle Show z dnia 6-8 marca na 5-7 czerwca 2020 - informują przedstawiciele Ptak Expo.

- Bezwzględnym priorytetem dla naszej firmy jest zdrowie i bezpieczeństwo wystawców oraz odwiedzających targi w Ptak Warsaw Expo. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim wystawcom za ich solidarność i wsparcie - podają przedstawiciele firmy.

- W związku z decyzją podjętą przez Zarząd Ptak Warsaw Expo, a związaną z pojawieniem się koronawirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni odwołać European Tattoo Show 2020 - poinformowała nas z kolei Matylda Jellinek odpowiedzialna za promocję wydarzenia. Z tego samego powodu odwołano także Targi Beauty Forum. Organizatorzy postanowili przenieść wydarzenie na 16-17 maja.

Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus. Sztab kryzysowy w Warszawie

W siedzibie Urzędu Wojewódzkiego odbyła się narada w sprawie ewentualnego działania służb przy pojawieniu się koronawirusa na Mazowszu. Na bieżąco pracuje też Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które monitoruje sytuację na terenie województwa i konsultuje z Ministerstwem Zdrowia.

– Mazowieckie szpitale są dobrze przygotowane na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, a samorząd województwa mazowieckiego jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek medycznych – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Musimy zachować pełną gotowość, ponieważ w Polsce mamy pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania – powiedziała.

– Podejdźcie państwo do tego spokojnie i z rozwagą. Stosujcie wszystkie zalecane zasady ostrożności – zalecił prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych. Podkreślił także, że ważna jest profilaktyka.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl