Koronawirus w Polsce i na świecie. W poniedziałek prawie 7,5 tys. nowych zakażeń COVID-19, ponad 180 tys. chorych. Raport na żywo 19.10.2020

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie Polska Press
Raport minuta po minucie, poniedziałek 19 października 2020. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 482 nowych zakażeniach koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 183 248. Zmarło 3 614 zakażonych. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia.
 • Osoby
  zainfekowane
  183 248
 • Ofiary
  śmiertelne
  3 614
 • Osoby
  hospitalizowane
  8 375
 • Osoby w
  kwarantannie
  304 567
 • Osoby
  wyzdrowiałe
  94 014

Zaktualizowano: 19 października, godz. 10:36, Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 19 października 2020

20:35

W poniedziałek policjanci weszli do Domu Zakonnego Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. Powodem interwencji była msza trydencka, w czasie której nie zachowano odpowiedniego dystansu. - Dwóch mężczyzn, którzy celebrowali nabożeństwo, zostało doprowadzonych na komisariat - mówi Iwona Liszczyńska z poznańskiej policji.

20:10

Ustawa, nad która będą jutro pracować posłowie, przewiduje ułatwienia dla lekarzy z zagranicy, spoza Unii Europejskiej, którzy będą chcieli pracować w Polsce - mówił w TVN24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

18:40

W szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie na początku ma być 500 łóżek, docelowo nawet tysiąc - poinformował na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Trwa kompletowanie personelu medycznego. W stolicy powstanie jeszcze jeden taki szpital - dodał szef MSWiA Mariusz Kamiński. W kraju powstanie sieć szpitali tymczasowych.

16:30

Policjanci skontrolowali krakowską siłownię Atlantic, której właściciele zdecydowali, że pomimo zakazu, będą dalej prowadzić swój biznes. Siłownia zaczęła funkcjonować jako sklep z testowaniem sprzętu, a zajęcia fitness odbywają się w ramach Kościoła Zdrowego Ciała. Policjanci na razie jednak nie oceniają, czy doszło do naruszenia przepisów.

16:00

Nieprawidłowy sposób noszenia maski to nie tylko większe ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, ale też innymi wirusami, grzybami, a nawet gronkowcem - ostrzegaja eksperci. Oprócz tego, jak często ją zmieniać, warto wiedzieć też, w jaki sposób skutecznie ją dezynfekować.

15:30

Ksiądz z Koszęcina (woj. śląskie) mimo udzielania przez biskupów dyspensy, straszy wiernych, że za nieobecność na mszy świętej parafianie odpowiedzą przed Bogiem. Zachęca również do przyjmowania komunii świętej do ust i pisze o "pandemii strachu" oraz "pobożnym wirusie".

15:00

Stany Zjednoczone zaatakowała trzecia fala pandemii koronawirusa. Zdaniem naukowców jest ona najsilniejsza i ofiar będzie dużo. Dodają, że spodziewany jest wzrost liczby zakażeń i hospitalizacji, bo zniesiono blokady, ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach i daje o sobie znać „zmęczenie pandemią”.

14:30

Na kwarantannie jest też prezes PiS Jarosław Kaczyński, ponieważ miał kontakt z osobą zakażoną koronwirusem. Jarosław Kaczyński czuje się dobrze i w miarę możliwości będzie pracowac w domu - pinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

14:00

Na kwarantannie znalazł się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

13:45

Minister zdrowia potwierdził, że na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Będzie podlegać MSWiA. W każdym województwie powstaną takie szpitale podlegające wojsku. Ministerstwo zdrowia robi przegląd objektów takich jak opuszczone szpitale, hale wystawiennicze.

13:40

Minister zdrowia zapowiedział zwiększenie roli wojewódzkich koordynatorów, którzy mają mieć lepszą wiedzę nt. zajętości łóżek w szpitalach. Chodzi o uniknięcie sytuacji opisywanych w mediach, gdy karetki pogotowia jeździły między szpitalami z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

13:25

Nie będzie zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. Minister zdrowia przypomina, że w czasie odwiedzin na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Rząd namawia do rozłożenia wizyt na cmentarzach na kilka dni. Nie ma w tej chwili zgody na przyznanie dodatkowego dnia wolnego w okolicy 1 listopada, bo takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, tymczasem rząd stosuje strategię: "zostań w domu".

13:25

Rząd przygotował przepis, który gwarantuje brak odpowiedzialności lekarzy za błędy popełnione podczas walki z koronawirusem w czasie epidemii, z wyłączeniem oczywistych zaniedbań - informuje minister zdrowia.

13:20

W najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem może osiągnąć poziomo 15-20 tys. dziennie - mówi minister zdrowia. Dlatego takk ważne jest noszenie meseczki. Będzie on bezwzględnie egzekwowany, obowiązuje zasada "zero tolerancji".

13:15

Szpitale wojewódzkie oddadzą 3 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. Również szpitale prywatne włączą sie w leczenie zakażonych koronawirusem. Łącznie pozwoli to na podwojenie liczby łóżek "covidowych" - zapowiada minister zdrowia.

13:10

Część szpitali powiatowych zajmie się leczeniem chorych na COVID-19 - informuje na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dzięki temu przybędzie 10 tys. łóżek "covidowych". Również personel tych szpitali powiększy liczbę medyków leczących zakażonych koronawirusem.

13:05

W kraju jest 15 tys. łóżek dla chorych na COVID-19 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

12:55

W szpitalu wojewódzkim w Tarnobrzegu z powodu przypadków koronawirusa wstrzymane są przyjęcia na oddziały chirurgii dziecięcej, położnictwo oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zakażony jest także dyrektor lecznicy Wiktor Stasiak. Od soboty przebywa w izolacji.

11:59

Jak poinformował w poniedziałek przed południem wiceminister zdrowia Waldemar Karaska, pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie gotowy w ciągu najbliższego tygodnia. - Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami- skomentował były premier Donald Tusk.

Czytaj także

10:47

10:35

10:00

09:00

Błaszczak: Ponad 100 tysięcy żółnierzy przeszło szkolenia medyczne. O szpitalach tymczasowych będzie mówił premier Morawiecki. Przeczyatj całość.

08:24

W poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia dotyczące wesel i wszelkich imprez okolicznościowych. Nowe wytyczne dotyczą także nauczania w szkołach ponadpodstawowych i wyższych. Przeczytaj całosć.

16:02

USA: Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa  od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 8 mln 100 tys. 662 przypadków wirusa. Zmarło łącznie 219 tys. 156 osób.

15:07

Premier Mateusz Morawiecki zakończył kwarantannę. Informacje na ten temat przekazał jego rzecznik. Dodał również, że polityk jest zdrowy i czuje się dobrze.

14:30

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, policja pouczyła ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukarano mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

13:26

W obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce kolejni biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. Duchowni apelują też o przestrzeganie w kościołach zasad sanitarnych. Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych udzielili już m.in.: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, bp diecezji opolskiej Andrzej Czaja, ordynariusze warszawskich diecezji kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński, bp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajcza, bp zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

12:38

11:03

W ciągu doby wykonano ponad 37,2 tys. testów na koronawirusa - informuje resort zdrowia.

10:42

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.

10:40

8536 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1342), śląskiego (974), małopolskiego (934), wielkopolskiego (724), podkarpackiego (721), łódzkiego (584), lubelskiego (580), kujawsko-pomorskiego (523), pomorskiego (427),dolnośląskiego (369), zachodniopomorskiego (317), opolskiego (312), świętokrzyskiego (211), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (169) i podlaskiego (139). Liczba zakażonych koronawirusem: 175 766/3 573(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:06

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

9:26

8:00

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 150 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od ponad czterech miesięcy - od 10 czerwca - podał w sobotę po południu brytyjski rząd. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 43 579. Potwierdzono również 16 171 nowych zakażeń koronawirusem W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 705 428.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 17 października 2020

16:01

15:03

Watykan: Dom świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek, znalazł się pod specjalnym nadzorem, ponieważ wykryto tam zakażenie koronawirusem u jednego z rezydentów - poinformował w sobotę (17 października) dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.W komunikacie przekazanym dziennikarzom rzecznik Watykanu napisał, że osoba zakażona, obecnie bezobjawowa, opuściła czasowo Dom św. Marty i jest w izolacji, podobnie jak wszyscy, którzy mieli z nią kontakt.

14:05

12:53

Od dzisiaj w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie czerwonej. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i imprez okolicznościowych, które zaczną obowiązywać od 19 października - przypomina resort zdrowia.

11:20

W ciągu doby wykonano ponad 48,9 tys. testów na koronawirua.

10:41

Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób.

10:35

9622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1485), małopolskiego (1254), wielkopolskiego (1058), łódzkiego (821), śląskiego (765), podkarpackiego (704), pomorskiego (563), dolnośląskiego (524), kujawsko-pomorskiego (470),lubelskiego (429), świętokrzyskiego (396), zachodniopomorskiego (340), opolskiego (283), warmińsko-mazurskiego (224), lubuskiego (157), podlaskiego (149).Liczba zakażonych koronawirusem: 167 230/3 524 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:05

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

9:27

8:00

Po raz pierwszy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach przekroczył granicę 10 tysięcy - podało w sobotę rano tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 11 105 nowych infekcji. Zmarło kolejnych 11 osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 16 października 2020

20:40

Dopuszczono jednak do częściowego otwarcia basenów, siłowni i klubów fitness:

Rząd łagodzi obostrzenia dot. basenów, siłowni i klubów fitness.

20:08

Liczba zachorowań na świecie zbliża się do 40 milionów. Obecnie stan gry to 39 081 143 zachorowań. Zmarło 1 100 635 osób.

19:05

Ministerstwo Sportu przypomina:

17:20

 1. edycja Kongresu 590 odbędzie się w dniach 21-23 października 2020 r. w formule wirtualnej. Wszystkie panele i debaty będą transmitowane na autorskiej platformie Lokkarto, a uczestnicy będą dyskutować bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Ma to związek z nowymi ograniczeniami nałożonymi przez rząd w tzw. czerwonych strefach.

16:20

14:44

W ciągu minionej doby w Indiach odnotowano 63 371 przypadków zakażenia koronawirusem i 895 zgonów - poinformował w piątek resort zdrowia, zwiększając ogólny bilans potwierdzonych infekcji w tym kraju do 7,37 mln, a ofiar śmiertelnych wśród zakażonych - do 112 161.

14:03

Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej – poinformował kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

13:06

11:09

W ciągu doby wykonano ponad 50,8 tys. testów na koronawirusa.

10:42

Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 120 osób.

10:37

7 705 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (1105), mazowieckiego (911), śląskiego (769), łódzkiego (648), wielkopolskiego (592), podkarpackiego (563), pomorskiego (547), kujawsko-pomorskiego (470), dolnośląskiego (441),świętokrzyskiego (314), zachodniopomorskiego (311), lubelskiego (284), opolskiego (221), podlaskiego (201), warmińsko-mazurskiego (181), lubuskiego (147). Liczba zakażonych koronawirusem: 157 608/3 440 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:08

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

8:30

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o kolejnym najwyższym dobowym wzroście zakażeń SARS-CoV-2. W czwartek przybyło tam 9721 przypadków. Aktualnie zakażonych jest 84 430 osób, 2930 spośród nich wymaga hospitalizacji. W czwartek zmarło 24 chorych.

7:00

Niemcy: Z danych berlińskiego Instytutu Roberta Kocha wynika, że od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 348 557 przypadków koronawirusa. Zmarły w tym kraju 9734 osoby. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano w tym kraju 24 zgony osób chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 15 października 2020

17:55

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach, które wprowadzone będą od soboty w związku z dynamicznym przyrostem zakażeń koronawirusem. Zmiany dotyczą m.in. szkół średnich i wyższych - w strefach żółtych przechodzą na nauczanie hybrydowe, a w strefach czerwonych na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą też liczby pasażerów w komunikacji publicznej, pracy gastronomii i organizacji wesel. Minister zdrowia przedstawił też nową listę 152 powiatów, które znalazły się w czerwonej strefie. Na liście jest m.in. Warszawa i inne duże miasta.

17:00

Od dziś obowiązują tzw. godziny dla seniorów. Od poniedzialku do piątku w godzinach 10:00-12:00 zakupy zrobią tylko osoby powyżej 60 roku życia.

16:16

Popieram noszenie maseczek, proszę o to i namawiam do tego. Robiłem tak od początku pandemii - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Jak czytamy dalej, RPO "ze zdumieniem i niepokojem" odbiera informacje zamieszczane w niektórych mediach, jakoby „wspierał antycovidowców” czy „dawał broń do ręki” przeciwnikom noszenia maseczek". Jak tłumaczy dalej, rolą RPO jest wskazywanie na sytuacje, gdy działanie w interesie społecznym "może być zniweczone błędami przy wprowadzaniu odpowiednich przepisów". Jego zdaniem tak właśnie jest w tej sprawie, czyli obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

15:16

Od piątku będzie obowiązywać całkowita blokada Irlandii Północnej. Zamknięte będą hotele, bary i restauracje, dozwolone są tylko dania na wynos. Po godzinie 22 nie można będzie w sklepach kupić alkoholu. Na dwa tygodnie zamyka się również szkoły. Opozycyjna Partia Pracy domaga się od premiera Borisa Johnsona wprowadzenia podobnych ograniczeń w Anglii.

14:41

Lombardia, która była niechlubnym liderem, jeśli chodzi o liczbę ofiar pandemii wiosną, znów została zaatakowana koronawirusem. Lawinowo rośnie liczba zakażeń. W mediolańskim szpitalu San Paolo ponownie otwarto oddział wyposażony w respiratory przeznaczony dla pacjentów z COVID-19.

14:14

Zgodnie z nowymi obostrzeniami nie ma odstępstwa od obowiązku noszenia maseczki, bez względu na to czy jemy, pijemy lub palimy- informuje Rzeczpospolita, powołując się na głównego inspektora sanitarnego. To oznacza, że na ulicy nie możemy palic ani jeść.

14:00

Niemowlę zakażone koronawirusem w Poznaniu. Niemowlę wraz matką znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu. Sanepid sprawdza, jak mogło dojść do zakażenia tak małego dziecka. Sanepid sprawdza, jak mogło dojść do zakażenia tak małego dziecka.

13:14

Środowisko lekarskie odpowiedziało wicepremierowi Jackowi Sasinowi, który zasugerował, że część personelu medycznego uchyla się od swoich obowiązków. „Czas powiedzieć stop szukaniu kozłów ofiarnych rozwoju epidemii!” - apelują medycy. Do ministra aktywów państwowych zwrócił się także lider WOŚP Jerzy Owsiak. Tymczasem wicepremier Sasin podtrzymuje swoje zdanie.

11:16

W ciągu doby wykonano ponad 64,5 tys. testów na koronawirusa.

10:43

Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

10:36

8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318),lubelskiego (315), świętokrzyskiego (283), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (191), zachodniopomorskiego (177), lubuskiego (177), podlaskiego (139).

10:20

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło kolejny raport o koronawirusie

8:55

Niewątpliwie epidemia przyspiesza, musimy przygotować się na najróżniejsze scenariusze, w tym te najgorsze - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jak dodaje, bardzo wiele zależy od nas samych, od naszych zachowań.

7:00

Rosja: - Kawiarnie, restauracje i sklepy mogą dalej działać, przestrzegając wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego, jeśli nie dojdzie do gwałtownego wzrostu wskaźników zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował rosyjski minister przemysłu i handlu, Denis Manturow.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 14 października 2020

21:05

USA jest liderem zachorowań - 7 883 392 - osób. Zmarło aż 216 323 osób.

20:20

Jak zapowiada prezydent Francji Emmanuel Macron, od soboty od godz. 21.00 do godz. 6.00 obowiazywać będzie godzina policyjna w Paryżu i 8 największych miastach Francji.

Trwa kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w trybie zdalnym. Cały wysiłek rządu jest teraz skierowany na walkę z koronawirusem.
🇵🇱💪

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 14 października 2020

19:13

Liczba zachorowań w USA - 7 870 653. Zmarło 216 169 osób.

18:08

Liczba zachorowań na świecie: 38 275 349 osób. Zmarło 1 088 051 pacjentów.

17:30

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Polaków o noszenie maseczek.

16:25

Przeciw piątce dla zwierząt w Senacie byli senatorowie: Bober, Chróścikowski, Pająk, Budner, Golba, Kamiński, Łyczak, Bury, Jackowski, Libicki. Od głosu wstrzymali się senatorowie: Kleina, Staroń, Ziemniak, Arndt, Hibner, Lamczyk, Zdrojewska, Konieczny, Morawska-Stanecka, Pociej. Nie głosowali senatorowie: J. Zając, Dowhan, A. Zając.

Piątka dla zwierząt przyjęta. Jakie poprawki przeszły:

16:25

16:15

16:05

Za parę minut Senat zagłosuje nad całą ustawą o "ochronie zwierząt".

15:50

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS o piątce dla zwierząt: Jest dyscyplina. Dokonaliśmy licznych zmian po długich i wyczerpujących dyskusjach. Myślę, że nie powinno już być dużych wątpliwości. Mam nadzieję, że ci senatorowie, którzy te wątpliwości zgłaszali, zostali przekonani.

15:20

LABEL Senatorowie odrzucili wniosek o odrzucenie "piątki dla zwierząt"", a także odrzucili wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek. Trwa głosowanie nad poszczególnymi poprawkami.

15:16

W Senacie trwa dyskusja przed głosowaniem nad tzw. piątką dla zwierząt.

14:36

W ciągu doby wykonano ponad 43,8 tys. testów na koronawirusa.

14:04

W związku z kontaktem z osobą zarażoną koronawirusem przebywam na kwarantannie. Czuję się dobrze. Oczekuję na przeprowadzenie testu – poinformował w mediach społecznościowych wicepremier Piotr Gliński.

11:42

Najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii odnotowano w ciągu ostatniej doby w Bułgarii - 785 - poinformował w środę resort zdrowia. Ogólna liczba zakażonych wynosi 25 774 osób.

10:43

Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób - informuje resort zdrowia.

10:38

6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1188), małopolskiego (1137), śląskiego (520), wielkopolskiego (508), łódzkiego (405), kujawsko-pomorskiego (356), pomorskiego (344), podkarpackiego (319), dolnośląskiego (315),lubelskiego (256), świętokrzyskiego (255), opolskiego (233), warmińsko-mazurskiego (196), zachodniopomorskiego (175), podlaskiego (174), lubuskiego (145).Liczba zakażonych koronawirusem: 141 804/3 217 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:03

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

9:58

Od soboty (17.10.) na weselach, stypach i innego rodzaju imprezach okolicznościowych obowiązuje nowy limit uczestników: w strefie żółtej do 75 osób, w strefie czerwonej do 50 osób - przypomina resort zdrowia.

8:11

Podczas ostatniej doby w Niemczech wykryto 5 132 nowe infekcje SARS-CoV-2 , z powodu koronawirusa podczas doby zmarło 40 osób - poinformował w środę Instytut Roberta Kocha.

7:00

Jak poinformował we wtorek (13 października) Uniwersytet Johnsa Hopkinsa - od początku pandemii na świecie zainfekowanych koronawirusem zostało już 38 006 121 osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 13 października 2020

19:53

Rząd holenderski postanowił zamknąć bary i restauracje od środy, aby przeciwdziałać ciągłemu wzrostowi liczby przypadków koronawirusa w całym kraju.

19:30

Episkopat: Dzisiaj stwierdzono obecność koronawirusa u bp. Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP. Bp Miziński pozostaje w izolacji domowej i stosuje się do zaleceń służb sanitarnych, z którymi jest w kontakcie. Sekretariat KEP wprowadził system pracy zdalnej.

18:50

Głosowanie w Senacie nad "piątką dla zwierząt" odbędzie się dziś po godz. 22.

18:00

MEN podaje, że 82 proc. wniosków skierowanych przez dyrektorów szkół do GIS o zmianę formy kształcenia, zostało pozytywnie rozpatrzonych.

17:45

MEN informuje o działalności szkół na 13 października:

17:35

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, o sytuacji związanej z pandemią: deklaracja pozostawania w domu, gdy czujemy się źle, jest niezwykle istotna. To jest jeden z głównych czynników nierozprzestrzeniania się wirusa.

16:20

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o prawidłowym noszeniu maseczek:

16:15

15:45

"Wypowiedź Jacka Sasina o lekarzach jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku" - uznał prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Matyja cytowany przez stację Polsat News.

14:30

13:05

12:35

Dowiedziałem się, że w ubiegły piątek miałem kontakt z osobą, która przeszła pozytywny test na Covid-19. Zgodnie z zasadami sanitarnymi udaję się na kwarantannę – poinformował we wtorek szef rządu Mateusz Morawiecki.

11:11

W ciągu doby wykonano ponad 33,8 tys. testów na koronawirusa - podaje Ministerstwo Zdrowia.

10:45

Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 60 osób – informuje resort zdrowia.

10:39

5 068 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (898), mazowieckiego (552), śląskiego (441), podkarpackiego (391), łódzkiego (349), dolnośląskiego (342), kujawsko-pomorskiego (341), wielkopolskiego (334), pomorskiego (318),opolskiego (241), podlaskiego (183), lubuskiego (164), lubelskiego (163), zachodniopomorskiego (151), świętokrzyskiego (121), warmińsko-mazurskiego (79). Liczba zakażonych koronawirusem: 135 278/3 101 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:05

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

9:24

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 4122 nowe infekcje SARS-CoV-2, a z powodu koronawirusa zmarło 13 kolejnych osób - poinformował we wtorek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Od początku epidemii w Niemczech koronawirusem zakaziły się 329 453 osoby, z których 9634 zmarły.

8:20

Czechy: Premier Czech Andrej Babis zapowiedział w poniedziałek wieczorem, że wszystkie bary, restauracje i kluby zostanę zamknięte od środy. W miejscach publicznych zabronione będzie picie alkoholu - informuje BBC News. Dodał też, że wszystkie szkoły zostaną zamknięte - przynajmniej do 2 listopada. Wyznaczone placówki mają przyjmować tylko dzieci lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

7:00

Zmarł 20-letni Michał, uczeń Zespołu Szkół nr 30 w Bydgoszczy zakażony koronawirusem. „Odszedł od nas nasz uczeń i kolega, Michał. Jego najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia” - poinformowała placówka.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 12 października 2020

14:53

🔴 CZERWONA STREFA. Jak pracujemy?

📍 Ze względu na Twoje bezpieczeństwo, zmieniliśmy zasady obsługi klientów w placówkach @NFZ_Centrala, które znajdują się w powiatach objętych czerwoną strefą.

➡️ SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ⤵️

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy

Wideo

Komentarze 1,001

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robert

W szkole podstawowej nr 5 w Lęborku. 14.10 (środa) szkoła (dyrektor) wiedząc o osobie zakażonej pozwoliła na zajęcia do piątku, umyślnie rozprzestrzeniając wirusa wśród uczniów. Dopiero w sobotę o 21-szej, zamieścili informację w dzienniku elektronicznym, o zakażeniu jednej klasy. Sanepid dopiero zadzwoni w poniedziałek 19 października. Przez pięć dni, dzieci z klasy (27uczniów) ich rodzice (54 osoby), bracia, siostry(50), krewni, znajomi, współpracownicy(xxx) będą wzajemnie zarażać się. Brawo, wiadomo już skąd tyle zachorowań w kraju.

G
Gość

"Konfederacja ws. COVID-19: Po wyborach wraca pandemiopsychoza, czego się spodziewaliśmy!"

Konferencja prasowa Konfederacji w Sejmie (4.08.2020)

https://www.youtube.com/watch?v=VAvHCgpLea8

"...szanowni Państwo, słyszymy codziennie komunikaty o ilości zarażeń, ten komunikat powinien brzmieć zgoła inaczej, to są liczby nie mówiące o liczbie zarażeń tylko o liczbie pozytywnych testów PCR... sam twórca tej technologii testów PCR... tenże biochemik uznał test PCR za niewłaściwy do wykrywania infekcji wirusowej... zamierzonym zastosowaniem technologii PCR czyli łańcuchowej polimerazy PCR było i nadal jest zastosowanie jako technologii produkcyjnej... a nie jako narzędzie diagnostyczne do wykrywania wirusów... debata w Polsce jest totalnie wyciszona ponieważ ona by zdemaskowała ten polityczny charakter działań rządzących... dzisiaj ta rozkręcana na powrót, po wyborach czego się spodziewaliśmy koronapanika i pandemiopsychoza przede wszystkim służy ukrywaniu stanu naszego państwa... wskutek tej pandemiopsychozy dzisiaj się nie mówi o rekordowym, złym stanie finansów publicznych...

tego typu działanie służy przede wszystkim odbieraniu wolności i swobód, napuszczaniu jednych Polaków na drugich...

chciałbym przypomnieć, że rozporządzenie ministra zdrowia, które mówi o tych maseczkach jest bezprawne o czym już stwierdziły sądy, nie ma podstawy prawnej by zdrowe osoby uwaga zdrowe osoby zmuszać do noszenia maseczek... "

G
Gość

"Koronawirus. Co o nim wiemy po sekcji zwłok

Kto jest najbardziej zagrożony śmiercią po zarażeniu się koronawirusem? Niemieccy patolodzy już to wiedzą.

Na początku kwietnia na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie można było znaleźć informację o unikaniu sekcji zwłok osób zmarłych na koronawirusa. Później jego władze zmieniły zdanie w tej sprawie. Wiceprezes Instytutu Lars Schaade podkreślił, że zwłaszcza w przypadku pojawienia się nowych zachorowań, należy przeprowadzać jak najwięcej sekcji przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

"To była pomyłka", powiedział prezes Federalnego Związku Niemieckich Patologów Karl Friedrich Buerrig o wycofanym już w międzyczasie zaleceniu RKI, by unikać sekcji zwłok osób zmarłych na koronawirusa. W przypadku wszystkich nowych chorób zakaźnych sekcja zwłok jest bardzo ważna dla ustalenia ich przyczyny oraz przebiegu, co odnosi się także do choroby COVID-19, podkreślił Buerrig.

Wielka baza danych w Hamburgu

Nie wszyscy patolodzy trzymali się początkowego zalecenia Instytutu Roberta Kocha. Największą bazą danych uzyskanych w wyniku sekcji zwłok zmarłych na COVID-19 dysponuje obecnie Klaus Pueschel, dyrektor Instytutu Medycyny Sądowej, działającego przy klinice uniwersyteckiej w dzielnicy Hamburga Eppendorf. "Możemy uczyć się od zmarłych na korzyść żywych", podkreślił.

Od 22 marca do 11 kwietnia przeprowadził sekcje zwłok 65 osób zmarłych na koronawirusa. 46 z nich chorowało wcześniej na płuca, 28 miało za sobą choroby innych organów wewnętrznych, 10 cierpiało na cukrzycę albo otyłość, 10 miało raka, a 16 - demencję. Niektórzy zmarli wykazywali objawy wiecej niż jednej z tych chorób. W tej chwili hamburska baza danych zawiera informacje zebrane podczas ponad stu sekcji. Wszystkie potwierdzają, że żadna ze zmarłych osób nie chorowała tylko na COVID-19, za to wszystkie miały stare problemy z układem krążenia, podwyższonym ciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, rakiem, chorobami płuc albo nerek, względnie z marskością wątroby.

Mimo to, jak podkreśla Pueschel, koronawirusa należy traktować poważnie, chociaż szeroko rozpowszechnione obawy przed nim uważa za przesadzone. Jak twierdzi, COVID-19 nie jest "żadną szczególnie groźną chorobą zakaźną". Niektóre ograniczenia obowiązujące rodziny zmarłych podczas pogrzebu są, jego zdaniem, nieuzasadnione. "Co prawda nie należy całować zwłok, ale członkowie rodzin mogą je obejrzeć, a nawet dotknąć, o ile tuż po tym starannie umyją ręce", mówi.

Sekcje zwłok we Włoszech i Szwajcarii

Zebrane przez Pueschela dane pokrywają się z danymi uzyskanymi przez włoskie Ministerstwo Zdrowia, ale nie opartymi na wynikach sekcji zwłok, a jedynie na przebiegu choroby 1738 osób zmarłych na COVID-19. Aż 96,4 procent z nich wykazywało objawy przynajmniej jednej, innej choroby. Najczęściej chodziło tu o podwyższone ciśnienie (70 procent), cukrzycę (32 procent) i zaburzenia układu krążenia (28 procent). Średni wiek zmarłych wynosił we Włoszech 79 lat, a w Hamburgu 80 lat.

Także wszystkie z 20 zmarłych osób, których sekcję przeprowadził dr Alexander Tzankov w klinice uniwersyteckiej w Bazylei w Szwajcarii, cierpiały na podwyższone ciśnienie. Ponadto większość z nich miała dużą nadwagę. Dwie trzecie z nich miały także kłopoty z sercem, a jedna trzecia chorowała na cukrzycę. Mimo to dr Tzankov nie uważa COVID-19 za chorobę, którą można by uznać za łagodną. "Gdyby nie COVID-19, wszyscy ci pacjencji mogliby prawdopodobnie żyć dłużej. Może godzinę, może dzień, tydzień albo cały rok", powiedział..."

https://www.dw.com/pl/koronawirus-co-o-nim-wiemy-po-sekcji-zwłok/a-53550153?maca=pl-Facebook-sharing

G
Gość

Dary , Dary Losuuu

G
Gość
Pożyczka na dowód bez żadnych zaświadczeń

od 100zł do 20.000zl raty do 5lat

Gotówka w 30minut po wypełnieniu wniosku na stronie:

kredytyk.pl

Zapraszamy
A
Ala

U mnie na uczelni montowali dziś takie bramki:

https://labtrace.pl/sklep/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury/

K
Kinga

Za mało jest bramek w duzych firmach i galeriach przez co włazi tam każdy kto chce, a przecież dla takich fim 8000 to raczej nie majątek ....

https://www.spyshop.pl/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury-1940.html

G
Gość
6 września, 19:01, Gość:

Słowa premiera "rządu" przed wyborami:

„Nie ma się czego bać, widzę, że już większość z państwa nie nosi maseczek. Choroba, jak choroba, jak inne choroby infekcyjne”...

To samo pisał profesor Jabłoński w "Wirusologii lekarskiej" w 1980 roku opisując coronawirusy.

G
Gość

Słowa premiera "rządu" przed wyborami:

„Nie ma się czego bać, widzę, że już większość z państwa nie nosi maseczek. Choroba, jak choroba, jak inne choroby infekcyjne”...

G
Gość
5 czerwca, 12:11, Gość:

To czekam aż enter air wznowi swoje loty i będzie można lecieć na wakacje.

Minister profesor poleciał na Kanary (w dobie szalejącej "pandemii" w Hiszpanii),

oby wrócił zdrowy...

G
Gość

Nie wypada przypomnieć słów czynnego lekarza dr Martyki (Kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w: Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej), wpis z konta Facebook doktora:

"Pisząc o skutkach zainfekowania wirusem SARS-CoV-2 chciałbym przede wszystkim określić problem z medycznego, a nie politycznego punktu widzenia, jednakże w całej tej sytuacji elementy zdrowotne są pod pewnymi względami tak ściśle związane z elementami polityki, że nie sposób ich całkowicie rozdzielić.

Jak w dow[wulgaryzm], który ostatnio przeczytałem: Pacjentka pyta lekarza, czy mamy się spodziewać nowej fali zachorowań. Lekarz odpowiada: „Nie wiem, proszę pani. Jestem lekarzem a nie politykiem”.

Na początku ogłoszenia epidemii (pandemii) nie bardzo było wiadomo, czy nie zbliża się kolejne zagrożenie masowym wymieraniem ludności, jak w czasie prawdziwych epidemii (dżuma Justyniana , 541-542r. – w samym Konstantynopolu umierało dziennie 5000 osób a populacja miasta zmniejszyła się o 40%; dżuma w Europie w XIV w – zmarła 1/3 ludności Europy; „zaraza” w Londynie w 1665-1666r. – zmarło 20% mieszkańców Londynu; grypa hiszpanka – śmiertelność 10-20%). To były prawdziwe epidemie, nie takie jak sławetna świńska grypa. Oskarżono wówczas WHO o ogłaszanie sztucznej pandemii na potrzeby koncernów farmaceutycznych. Wykazano, że w grupie, która przygotowywała dokument w sprawie rekomendacji stosowania szczepionek, pracowało 3 naukowców, którzy otrzymywali wypłaty od firm farmaceutycznych. W 2010 r. opublikowano na ten temat krytyczne raporty - zarówno na łamach brytyjskiego pisma medycznego BMJ, jak również na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

W przypadku Covid-19 okazało się, że śmiertelność średnio na świecie nie przekracza setnych części procent. W Polsce na Covid-19 zmarło kilkakrotnie mniej, niż w tym samym czasie na zapalenie płuc. Na HIV/AIDS rocznie umiera na świecie ok. 1 mln. osób. Liczba zakażeń jelitowych bakterią Clostridium difficile jest kilkakrotnie większa niż liczba osób, u których stwierdzono zainfekowanie wirusem SARS-CoV-2, a przebieg zakażenia jest często o wiele bardziej poważny.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pracy na oddziale zakaźnym spotykałem się z wieloma osobami, u których wykryto zainfekowanie Covid-19. Celowo nie piszę, że „były chore na Covid”, gdyż ponad 95 % miało albo lekkie objawy, ustępujące po 1-3 dniach, albo nie wykazywała w ogóle żadnych objawów. Zwyklej u tych lekko chorych obserwowaliśmy niewielkie podwyższenie temperatury ciała, przejściowe zaburzenia smaku lub węchu. Oczywiście, były także osoby, u których wystąpiły poważne objawy, wymagające hospitalizacji a niekiedy intensywnego leczenia. Zawsze istnieli ludzie ciężko chorzy i zawsze ludzie umierali. Nikt tego nie neguje. Na szczęście spośród osób, które do nas trafiały, był to naprawdę niewielki odsetek. Ci pacjenci oczywiście byli kierowani do szpitala jednoimiennego.

Nie tylko z mojej obserwacji, ale także z wymiany doświadczeń z wieloma moimi kolegami – głównie lekarzami rodzinnymi – wynika, że w czasie zachorowań grypowych stan pacjentów był zdecydowanie bardziej poważny. Były to w większości osoby naprawdę chore, bardzo osłabione, wysoko gorączkujące, a ich normalna, codzienna aktywność, była wyłączona na kilka lub kilkanaście dni.

Przez lata spotykaliśmy się z różnymi chorobami infekcyjnymi, przebiegającymi często z bardziej burzliwymi objawami, ale nikt z tego powodu nie wpadał w panikę, nie zarządzał kwarantanny, izolacji, nie zmuszał ludzi zdrowych do wykonywania testów, badań – tylko dlatego, że znaleźli się w pobliżu osoby zainfekowanej. Po prostu zachowywano się racjonalnie...

Aktualnie śmiertelność z powodu innych chorób (w tym infekcyjnych) jest znacznie wyższa, niż śmiertelność wśród osób, które kwalifikuje się jako zmarłe w wyniku zakażenia Covid. Na inne choroby zakaźne umiera ponad 90% osób, a zakwalifikowanych jako Covid – poniżej 10%..."

M
Miłko

Ciekawa alterantywa na bramki SE 1008 - polecam:

https://labtrace.pl/sklep/kamera-termowizyjna-ut-160hi-do-pomiaru-temperatury-ludzi/

M
Miller

Chyba już czas postawić Morawieckiego przed Trybunałem Stanu za jego słowa z 1 lipca. Taki sposób "zachęty" do pójścia na wybory to już pod kryminał podchodzi....

M
Magdalena Kmita-Kulesza
10 czerwca, 10:34, Gość:

Pytanko - czy dodanie komentarza to jedyny możliwy kontakt z redaktorami?

Czy naprawdę macie Państwo w nosie kontakt z czytelnikami?

Bo nawet jeśli on gdzieś jest, to jest dobrze ukryty, a powinien bić każdego w oczy na górze głównej strony. ):

Dzień dobry,

profil każdego autora raportu jest aktywny i po wejściu na niego są namiary do kontaktu.

Ponadto na stronie jest zakładka "Kontakt": https://stronazdrowia.pl/kontakt-z-redakcja-serwisu-stronazdrowia-i-rzecznikiem-prasowym/ar/c14-13942164, gdzie znajdują się dane kontaktowe do redakcji serwisu.

Prosimy o kontakt

G
Gość

Pytanko - czy dodanie komentarza to jedyny możliwy kontakt z redaktorami?

Czy naprawdę macie Państwo w nosie kontakt z czytelnikami?

Bo nawet jeśli on gdzieś jest, to jest dobrze ukryty, a powinien bić każdego w oczy na górze głównej strony. ):

Dodaj ogłoszenie