Koronawirus w Polsce i na świecie - raport na żywo minuta po minucie. Nie żyje 159 osób - 8.04

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. 123RF
Raport 8 kwietnia 2020. W Polsce zachorowało już 5205 osób. 159 nie żyje - informuje Ministerstwo Zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wpompowanie 100 mld zł w polskie przedsiębiorstwa w ramach nowej Tarczy Finansowej Dla Firm. W środę komisja finansów publicznych zarekomendowała Sejmowi przyjęcie rządowego projektu tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0. Projekt o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zostanie poddany pod głosowanie po godz. 20:00. Śledź raport minuta po minucie i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 8 kwietnia 2020

 • Osoby
  zainfekowane
  24 687
 • Ofiary
  śmiertelne
  1 115
 • Osoby
  hospitalizowane
  2 150
 • Osoby w
  kwarantannie
  78 691
 • Osoby
  wyzdrowiałe
  12 014

Zaktualizowano: 3 czerwca 2020 r., g. 17:42. Dane dla Polski. Źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:53

"Sprzedaż whisky drastycznie spada, destylarnie wstrzymują swoją działalność, a już wkrótce może zabraknąć towarów na sklepowych półkach" - informuje Janusz Piechociński.

22:50

Głosowania wciąż trwają. W sumie zgłoszono 77 poprawek.

22:40

W ostatnim głosowaniu wzięło udział 460 osób, czyli wszyscy posłowie.

22:37

Na sali plenarnej podczas głosowań są obecni m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z posłów opozycji obecni są Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.

22:27

"Warto wsłuchiwać się w to, co my, posłowie opozycji zgłaszamy. Bo mówię Panu już dziś, że za tydzień lub dwa, 100 miliardów to będzie za mało i znowu będziemy musieli łatać kolejną tarczę. Dlatego usiądźmy dziś razem i wspólnie wypracujmy jeden działający pakiet" - mówił Borys Budka. W Sejmie trwają teraz głosowania.

22:24

"Druk 332A dostaliśmy o 21.54. Za chwilę mamy nad nim głosować. Znakomita większość nie ma możliwości zaznajomić się z dokumentem, nad którym głosuje" - pisze poseł Paweł Zalewski.

22:17

Władysław Kosiniak-Kamysz poprosił posłów o powstanie i uczczenie minutą ciszy zmarłego wczoraj dziennikarza i reportera Wiktora Batera.

22:15

Zanim do głosowań dojdzie, poseł Henryk Kowalczyk przedstawi sprawozdanie z prac komisji finansów publicznych. Komisja rekomenduje przyjęcie ośmiu poprawek, w tym poprawek komisji.

22:12

Zaczyna się blok głosowań. Posłowie przyjmą m.in. Tarczę Antykryzysową 2.0.

22:10

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. "Jesteśmy gotowi do pracy, ale PiS w Tarczy 2.0 zamieszcza punkty, które będzie wyrzucać w Tarczy 3.0" - mówi przewodniczący PO Borys Budka.

21:58

Za chwilę zostanie wznowione posiedzenie Sejmu. Posłowie zagłosują m.in. za nowymi rozwiązaniami ws. walki z koronawirusem.

21:40

Przypomnijmy, że jutro rząd przedstawi nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Również jutro mamy dowiedzieć się, jakie zapadną decyzję ws. organizacji matur i egzaminów ósmoklasisty.

21:30

Koronawirus uderzył w transfery. Nowe ceny w PKO Ekstraklasie.

21:24

Wznowienie obrad Sejmu przesunięte po raz kolejny. Tym razem na godz. 22.

21:20

"Po epidemii koronawirusa rynek IT czeka ogromny rozwój" - mówi była minister cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z wnp.pl.

21:14

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel opracować rozwiązanie ws. unijnych środków budżetowych mających na celu walkę z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa - informuje Rzeczpospolita.

21:04

Amerykańskie media zwracają uwagę, że w Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło więcej osób, niż zginęło podczas ataku na World Trade Center.

20:55

"Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie" - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

20:47

"Już po wyborach Kaczyński wprowadzi stan, ale to niestety nie będzie stan klęski żywiołowej i podobnie jak Orban na Węgrzech doprowadzi do takiego zaostrzenia prawa, że będziemy już naprawdę quasi demokracją" - stwierdził Robert Biedroń w TVN24.

20:44

Będzie bojkot wyborów ze strony Koalicji Obywatelskiej? "Za wcześnie na takie stanowisko. Dziś wyraźnie mówimy, że te wybory nie mają nie mają sensu w takim terminie" - powiedział Tomasz Siemoniak w Polsat News.

20:38

"Szanowna Pani Marszałek, uprzejmie informuję, że raportowanie określone jest w przepisach ustawy. Szczegóły podał Główny Inspektorat Sanitarny" - odpisał rzecznik rządu Piotr Müller.

20:26

"Dlaczego Ministerstwo Zdrowia w tak chaotyczny sposób publikuje komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa? Dlaczego podaje niepełne informacje i wciąż zmienia zasady komunikacji? W tych niepewnych czasach najważniejsza jest rzetelna informacja" - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska.

20:19

"Oczywiście jesteśmy gotowi rozmawiać, ale nie o jakichś konstrukcjach politycznych, bo to nie jest ten moment, ale o właśnie życiu i zdrowiu. I doceniam tutaj to, co zrobił i powiedział wicepremier Gowin, co nie znaczy, że należy go stawiać na czele jakichś hipotetycznych przyszłych rządów" - powiedział Tomasz Siemoniak w Polsat News.

20:07

"W przypadku dużych firm, tych które zatrudniają ponad 250 pracowników, tutaj będziemy podchodzili indywidualnie. To nie będzie wystandaryzowane, tylko każdorazowo będziemy z taką firmą omawiali warunki tego wsparcia, bo mówimy o znaczących kwotach, które mogą iść nawet w setki milionów złotych. Najważniejsze jest to, żeby te 100 mld złotych w drugim kwartale trafiło do firm" - powiedział Paweł Borys w Polsat News.

20:00

Piłkarz Sadio Mane oświadczył, że zrozumie, jeśli sezon zostanie odwołany i Liverpool nie zostanie mistrzem Anglii. "Niektórzy stracili członków rodziny"..

19:56

Przez ostatnie 17 lat organizatorzy Wimbledonu płacili rocznie 2 mln dolarów na ubezpieczenie przed pandemią. W rezultacie otrzymają od ubezpieczyciela 141 mln dolarów - informują brytyjskie media.

19:48

Przerwa w Sejmie została wydłużona do godz. 21.30. Wtedy rozpoczną się głosowania.

19:44

Stan zdrowia premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona poprawia się. Informację przekazał tamtejszy minister finansów.

19:40

"Dziś podczas wideokonferencji, wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą przekazaliśmy na ręce dowódców Polskich Kontyngentów Wojskowych świąteczne życzenia dla żołnierz" - poinformował minister Mariusz Błaszczak.

19:33

W ciągu ostatnich 24 godzin w stanie Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarło 779 osób.

19:23

Zgodnie z planem, o godz. 19.30 w Sejmie ma rozpocząć się blok głosowań.

19:14

"Głosowanie korespondencyjne jest bardzo niebezpieczne, gdyż narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę bezpośredniości i tajności" - mówiła siedem lat temu w Sejmie Krystyna Pawłowicz. Media przypominają jej wypowiedź.

19:02

Antarktyka to jedyne miejsce na świecie, gdzie nie ma koronawirusa? Są tam Polacy. Porozmawialiśmy z jednym z nich.

18:57

Lekcje online dotyczące zanieczyszczenia powietrza dla krakowskich uczniów, zajęcia językowe dla najmłodszych w Klimontowie, dostarczanie paczek żywnościowych do seniorów i chorych Szczecinian, szycie maseczek dla kieleckich i wrocławskich szpitali – inicjatywy 300 zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, przebywających w tej chwili w Polsce.

18:50

We wtorek 14 kwietnia w Warszawie wyląduje kolejny transport sprzętu medycznego zakupionego przez KGHM i LOTOS. 400 ton środków do walki z koronawirusem dostarczy największy na świecie samolot transportowy Antonow An-225 Mrija.

18:41

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sumie o 30 przypadkach śmiertelnych, spowodowanych przez koronawirusa w Polsce. To najgorszy pod tym względem dzień w naszym kraju od wybuchu epidemii.

18:39

Kolejne dwa samoloty wypełnione sprzętem medycznym (respiratory, maski, kombinezony, gogle) potrzebnym do walki z koronawirusem są już w Polsce.

18:35

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki po Wielkanocy ma przedstawić harmonogram "odmrażania" państwa i przechodzenia do "nowej normalności".

18:33

Poinformowano też o śmierci 23 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Jest to: 12 osób z woj. mazowieckiego, 4 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osoby z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, woj. podlaskiego, woj. pomorskiego i woj. świętokrzyskiego. Większość to osoby starsze z chorobami współistniejącymi.

18:30

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po weryfikacji wg miejsca zamieszkania dwa przypadki z woj. podkarpackiego zostaną wykreślone z jego rejestru i przeniesione do woj. lubelskiego i małopolskiego.

18:28

PILNE! 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 67 osób z woj. mazowieckiego, 42 osób z woj. łódzkiego, 18 osób z woj. małopolskiego, 18 osób z woj. podlaskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. pomorskiego.

18:16

"Zapasy leków przeciwbólowych i antybiotyków są zabezpieczone w Polsce na najbliższe miesiące" - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w RMF.

18:12

"Niepokojące przepisy pojawiły się w tarczy rządowej. Władza tworzy sobie warunki, żeby pracowników, którzy pracują w administracji rządowej, łatwiej zwalniać" - twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

18:08

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski jest liderem w najnowszym rankingu zaufania. Według sondażu IBRiS dla Onetu, Łukasz Szumowski ma zaufanie 51,1 proc. Polaków, co świadczy o tym, że od marca zyskał 9,8 pkt proc.

18:01

Jutro przed południem Jadwiga Emilewicz zostanie powołana na stanowisko wicepremiera - informuje RMF FM. Zastąpi tym samym Jarosława Gowina, który podał się do dymisji. Podczas uroczystości mają obowiązywać szczególne środki bezpieczeństwa. Uczestnicy mają mieć rękawiczki ochronne.

17:46

Przedłużenie zamknięcia granic Unii Europejskiej do 15 maja proponuje Komisja Europejska. 17 marca przywódcy państw UE podjęli decyzję o zamknięciu na 30 dni zewnętrznych granic Unii.

17:20

To jak wyzwolenie - mówią mieszkańcy Wuhan. Po 76 dniach zakończyła się blokada chińskiego miasta, w którym zaczęła się pandemia koronawirusa. Na ulice Wuhan powrócili ludzie i... korki. Dworce kolejowe i autobusowe ozdobiono światłami, a na wieżowcach w centrum miasta pojawiły się świetne napisy: „Witaj, Wuhan”.

16:47

W niektórych częściach Włoch rozpoczęto testy na obecność przeciwciał wśród osób zdrowych, które w razie stwierdzonej odporności na koronawirusa, będą mogły wrócić do pracy. Testy ruszyły już w regionie Wenecji Euganejskiej. W pierwszej fazie przetestowanych zostanie 2000-3000 pracowników ochrony zdrowia.

16:36

Dochodzące do nas głosy, że niektórzy policjanci wystawiają mandaty za wizytę w serwisie w celu wymiany opon są alarmujące. Zły stan opon odpowiada za wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze – informuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. PZPO i inne organizacje przemysłu motoryzacyjnego apelują o niekaranie kierowców za zmianę opon z zimowych na letnie w bezpiecznych serwisach. W wystosowanym do premiera liście domagają się uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego.

16:23

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ma obecnie największe zaufanie wśród osób publicznych - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Szef resortu zdrowia cieszy się zaufaniem 51,1 proc. Polaków. Na drugie miejsce spadł prezydent Andrzej Duda z zaufaniem 44,5 proc. Na trzecim miejscu jest premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 42,5 proc. badanych.

16:05

Kraje europejskie, które zatrzymały pochód koronawirusa, teraz znoszą blokady, by ratować swoje gospodarki. Austria, Dania, Norwegia i Czechy mają gotowe kalendarze rezygnacji z ograniczeń wprowadzonych w czasie epidemii.

15:41

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła dziś wszystkie stopy procentowe o 0,50 pkt proc. Dla konsumentów spłacających kredyty o zmiennej stopie procentowej to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza obniżenie maksymalnego oprocentowania z 9 proc. do 8 proc.

15:35

Przekazanie 100 mld zł dla polskich przedsiębiorstw zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w ramach nowej Tarczy Finansowej Dla Firm. 75 proc. będzie bezzwrotne. Utrzymanie miejsc pracy jest naszym głównym celem - mówił szef rządu na konferencji prasowej. O szczegółach nowego rządowego programu ochrony gospodarki przeczytasz tutaj.

15:22

Finansowanie dużych przedsiębiorstw, zatrudniających do 250 pracowników, będzie ustalane indywidualnie. Warunkiem ma być płacenie podatków w Polsce - podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

15:18

Mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób, mogą dostać do 324 tys. zł. na 3 lata.

15:14

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że z kryzysu wyjdziemy za dwa miesiące, za kwartał, najpóźniej za rok. Zapowiedział, że rząd po świętach przedstawi program powrotu do normalności dla poszczególnych sektorów. - Ale na razie mamy kwarantannę - mówił premier.

15:05

Subwencja dla małych i średnich firm może wynosić do 3,5 mln zł na trzy lata.

14:59

Prezes NBP Adam Glapiński: Jeśli kryzys miał nastąpić, to dobrze, że przy tym rządzie i przy tym Narodowym Banku Polskim.

14:53

Prezes NBP Adam Glapiński przypomniał swoje słowa z poprzedniej konferencji prasowej, że NBP ma nieprzebrane zasoby gotówki. Jego zdaniem, jego słowa zostały źle zrozumiane, przekręcone. Wyjaśnił, że chodziło o to, że pieniędzy nie zabraknie w bankach i bankomatach. Adam Glapiński zapewnił, że bank centralny zrobi wszystko, że ocalić polską gospodarkę, "polski cud gospodarczy".

14:48

100 mld zł trafi do polskich firm.

14:42

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do opozycji o współpracę przy wdrażaniu programu ochrony gospodarki. Jego zdaniem, krytycy Tarczy Antykryzysowej nie mają racji. - Mamy już 330 tys. wniosków o pożyczki, subwencje.

14:40

Premier Mateusz Morawiecki: Ok. 25 mld trafi do mikrofirm, zatrudniających do 9 osób, 50 mld zł do małych i średnich firm, czyli zatrudniających od 10 do 249 pracowników. Pozostałe 25 mld zł trafi do dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników, pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce. Górny pułap subwencji to 300 tys. zł tys. dla mikrofirm, 3,6 mln zł dla małych i średnich. Nawet 75 proc. subwencji może być bezzwrotna. Spłata subwencji ma być rozłożona na trzy lata, zacznie się dopiero w drugim roku. Dwa warunki: utrzymanie produkcji i niezwalnianie pracowników. Chcemy uniknąć biurokracji, papierów, zaświadczeń. Wystarczy oświadczenie, które jednak będzie później sprawdzane. Wszystko online w kanałach bankowości elektronicznej. Chodzi o bezpieczeństwo w czasie epidemii. Uratujemy od 2 do 4, może nawet 5 milionów miejsc pracy.

14:30

Premier Mateusz Morawiecki: Naszym celem jest ochrona miejsc pracy. Widzimy co dzieje się na Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie, gdzie miliony ludzi tracą pracę.

14:30

Premier Mateusz Morawiecki: utrzymujemy programy społeczne takie jak 500 plus.

14:27

100 mld zł na ochronę miejsc pracy i polskich firm zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Program wpompowania pieniędzy w gospodarkę ma nosić nazwę Tarcza Finansowa Dla Firm.

14:08

W ciągu doby wykonano ponad 7 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:51

Najszybciej epidemia koronawirusa rozwija się teraz w Turcji. Codziennie w tym kraju przybywa 3000 chorych. W Turcji zmarło już 659 osób, potwierdzono ponad 30 tys. przypadków koronawirusa.

13:44

Przyjęcie rządowego projektu ustawy o tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 zarekomendowała Sejmowi komisja finansów publicznych. Sprawozdanie z prac komisji przedstawił poseł PiS Henryk Kowalczyk.

13:29

Czarny wtorek dla Wielkiego Jabłka. 731 osób zmarło wczoraj w stanie Nowy Jork. To smutny rekord liczby ofiar śmiertelnych. W stanie Nowy Jork od początku epidemii zmarło już prawie 5500 osób.

13:15

Mężczyzna dwieście razy dzwonił do wrocławskiego sanepidu, bo lekarz zdiagnozował u niego koronawirusa. Dziennikarz "Gazety Wrocławskiej" ustalił, że sanepid we Wrocławiu sam ma problemy - zakażenie ujawniono już u 17 pracowników, były dezynfekowane pomieszczenia biurowe. Okazało się też, że zmieniły się procedury: lekarz powinien teraz kierować pacjenta z podejrzeniem koranwirusa od razu na oddział zakaźny szpitala.

13:00

Młodzi artyści apelują do swoich rówieśników: zostańcie w domach. Idole młodzieży chcą pokazać, że kwarantanna nie oznacza nudy i bezczynności. Uczestnicy akcji #zostajewdomu to m.in.: Adam Kubera, Roksana Węgiel, Viki Gabor, 4Dreamers, AniKa Dąbrowska, Zuza Jabłońska.

12:52

Polska Izba Handlu alarmuje: w sklepach zaczyna brakować pracowników. Powodów jest kilka, m.in.: duża część personelu to kobiety, które teraz, w związku z zamknięciem szkół czy przedszkoli, opiekują się dziećmi, a część pracowników odbywa kwarantannę. Jednocześnie, na rynku pojawiają się osoby, które z powodu zwolnienia z dotychczasowej pracy, poszukują nowego zajęcia. Dlatego PIH apeluje do władz o zawieszenie obowiązku wykonywania badań medycyny pracy.

12:45

Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia:

2425 osób jest w szpitalach,
153 390 w kwarantannie,
220 osoby wyzdrowiały.

12:24

Okres kwarantanny, zakaz wychodzenia z domu, praca z hałasującymi dziećmi za plecami, zamknięcie w czterech ścianach razem z bliskimi - wszystko to sprzyja sprzyja rodzinnym konfliktom. Psycholog wyjawia, jak sobie z nimi radzić.

12:24

Polacy przebywający za granicą nie będą mogli głosować w wyborach prezydenckich - wynika z ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Przepisy ekspresowo przyjęte w poniedziałek przez Sejm wywołują liczne pytania i wątpliwości, dotyczące np. głosowania w szpitalach. Nie wiadomo też, czy Poczta Polska fizycznie poradzi sobie z obsługą wyborów.

11:50

Już niemal 2 tys. osób skorzystało z infolinii Wojsk Obrony Terytorialnej -800-100-102. Całą dobę wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą porozmawiać z wojskowymi psychologami. Na infolinię dzwonią też osoby starsze, które potrzebują pomocy w zakupach żywności i leków – informuje szef MON Mariusz Błaszczak.

11:24

Pandemia koronawirusa sprawiła, że kluby PKO Ekstraklasy muszą ciąć koszty. Nie jest tajemnicą, że największą ich część stanowią zarobki piłkarzy. W niektórych klubach negocjacje nie są łatwe, w innych zawodnicy zgodzili się na obniżki. Które kluby obcięły już pensje?

11:15

Prezydent Andrzej Duda będzie w środę rozmawiał z dowódcami polskich kontyngentów wojskowych za granicą – zapowiedziało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

11:07

Liczni intelektualiści, politycy, aktywiści i opiniotwórcy z Europy i całego świata podpisali apel do władz Unii Europejskiej, wzywający do solidarnej odpowiedzi państw członkowskich na kryzys epidemiologiczny, z którym mierzy się świat i Wspólnota Europejska. Sygnatariuszki i sygnatariusze listu to, między innymi: laureatka nagrody Nobla Olga Tokarczuk, historyk włoski Carlo Ginzburg, hiszpański pisarz i filozof Fernando Savater, holenderska teoretyczka kultury Mieke Bal, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Jan Zielonka, niemiecka politolożka Ulrike Beate Guérot, brazylijski ekonomista i doradca prezydenta Lully da Silvy Ladislau Dowbor, reżyserka filmowa Agnieszka Holland, były prezydent polski Aleksander Kwaśniewski, doradca ekonomiczny papieża Luigino Bruni.

10:47

Do tej pory minister zdrowia odradzał noszenie maseczek ochronnych osobom zdrowym, zalecając ich używanie jedynie pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom chorym na koronawirusa lub z jego objawami. Teraz jednak zaczyna zmieniać zdanie i rozważa wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek. Na takie rozwiązanie w walce z koronawirusem zdecydowano się już w innych krajach, m.in. w Czechach. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że wprowadzenie nakazu noszenia maseczek jest możliwe w najbliższych dniach. Lekarze już wcześniej apelowali o wprowadzenie takiego obowiązku.

10:39

Za sprawą epidemii koronawirusa w Polsce może umrzeć nawet 40 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i seniorów - alarmuje Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Sytuacja w domach opieki społecznej i innych placówkach opieki całodobowej jest dramatyczna. Koronawirus może doprowadzić do masowych zgonów. Czy czeka nas równie smutny scenariusz co we Włoszech lub w Hiszpanii?

Więcej tutaj

10:35

14 czerwca w Montrealu miał ruszyć nowy sezon F1. Miał, ponieważ we wtorek ogłoszono, że z Grand Prix Kanady zostało przełożone. Jest to dziewiąty wyścig tego sezonu, który nie odbędzie się w terminie.

10:27

Wielka Brytania: Premier Boris Johnson czuje się dobrze po spędzeniu drugiej nocy na intensywnej terapii, a jego stan jest stabilny - poinformował brytyjski minister zdrowia Edward Argar. - Jest w dobrym nastroju i mogę potwierdzić, że nie jest podłączony do respiratora – mówił szef brytyjskiego resortu zdrowia.

10:20

 • Projekt głosowania konstytucyjnego jest bardzo niebezpieczny, dlatego narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę konstytucyjną bezpośredniości wyborów – mówiła w Sejmie 22 października 2013 roku Krystyna Pawłowicz, ówczesna posłanka PiS, a dziś sędzia Trybunału Konstytucyjnego z nadania tej partii. Ostrzegała przed możliwością handlu kartami wyborczymi. Dziś to PiS, pomimo sprzeciwu opozycji, przeforsował ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne w najbliższych wyborach na prezydenta RP. Będzie to jedyna możliwa forma głosownia.

Zobacz co mówiła posłanka Pawłowicz w 2013 r.

10:07

Zmarło kolejnych 7 osób zakażanych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

10:03

152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 29 osób z woj. wielkopolskiego, 28 osób z woj. śląskiego, 27 osób z zachodniopomorskiego, 13 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,12 osób z woj. dolnośląskiego, 9 osób z woj. małopolskiego, 7 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 5000/136 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:45

Kilkumiesięczna izolacja chińskiego miasta Wuhan w prowincji Hubei dobiegła końca. To dobre wieści dla 11 mln mieszkańców tej metropolii, w której wprowadzono bezprecedensowe zasady kwarantanny, zważywszy na liczbę mieszkańców i zagęszczenie. Teraz osoby zdrowe odzyskały możliwość swobodnego wyjazdu

9:41

W czwartek zostaną ogłoszone wszystkie decyzje dotyczące egzaminu ósmoklasisty i matur – zapowiedział w środę na antenie Polsat rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że niedługo zapadną też decyzje w sprawie obowiązku noszenia maseczek.

8:35

 • Na razie wspinamy się na Kilimandżaro zachorowań. Mamy zakażenia domowe, a część w ryzykownych miejscach jak Domy Pomocy Społecznej (…) Mieliśmy pięciu/dziesięciu chorych na początku. Problemy we Włoszech ze sprzętem zostały unormowane dopiero z dwa tygodnie temu – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie Polskiego Radia. Szef resortu zdrowia podkreślił, że gdyby nie podjęte przez rząd środki ochrony, mielibyśmy już 16. tys. chorych. - Przewidywanie szczytu epidemii jest teraz trochę jak prognoza pogody – stwierdził Szumowski.

Zobacz więcej

8:26

Brytyjski National Health Service (NHS) uruchamia telefon z poradami psychologicznymi dla pracowników ochrony zdrowia podczas epidemii. Krajowe służby medyczne zajmują się obecnie ponad 51 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 5300 osób.

8:10

Włochy: Druga faza epidemii koronawirusa, czyli otwieranie kraju i łagodzenie restrykcji, będzie dwuetapowa – informuje włoska prasa. Najpierw mają ruszyć firmy, potem swobodę odzyskają obywatele.

7:52

Zakaz wchodzenia do lasu to jedno z obostrzeń wprowadzonych przez rząd, które wywołało gorącą dyskusję. Polacy podkreślają, że to dla nich ogromny cios, którego zasadności nie rozumieją. Głos w sprawie zabrał nawet Rzecznik Praw Obywatelskich - zakazy wchodzenia do lasu i parków narodowych są zbyt daleko idące, a co więcej, nie mają podstawy prawnej.

7:38

Niemcy: W ciągu ostatniej doby zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861, a liczba zidentyfikowanych zakażeń wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 4003 przypadki. W sumie odnotowano już 103 228 infekcji koronawirusem.

7:25

Godziny dla seniora to kolejne obostrzenie w walce z koronawirusem, które weszło w życie 1 kwietnia. Mimo że zasada obowiązuje dopiero tydzień, skarg, które napływają od pracowników sklepów jest coraz więcej - godziny dla seniorów paraliżują naszą pracę! Czy czekają nas zmiany w funkcjonowaniu godzin dla seniora? Takie rozwiązanie podsuwa Polska Izba Handlu.

Czytaj więcej

7:02

USA: W ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych zmarło 1939 osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszego bilansu, prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Jednocześnie była to najtragiczniejsza doba epidemii w USA - bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w tym kraju do 12722.

6:51

W domach pomocy społecznej i placówkach opieki trzeba robić więcej testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Pomoc dla tych placówek musi być też lepiej skoordynowana i lepiej finansowana – stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

6:23

Stany Zjednoczone: Prezydent Donald Trump zapowiedział, że o 110 tys. respiratorów zwiększą się w ciągu najbliższych tygodni zapasy rządu USA. Według słów Trumpa rząd USA ma obecnie w swoich zapasach 8675 respiratorów.

6:05

Chiny: Narodowa Komisja informuje o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - to najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Znamy nowy termin wyborów prezydenckich

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie