Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie na żywo o informacjach dot. epidemii wirusa Covid-19 - poniedziałek 23.03

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Udostępnij:
Raport 23 marca 2020: Już 749 potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Osiem osób zmarło. Rząd zdecydował o zamknięciu szkół do Świąt Wielkanocnych. Nie będzie też zajęć na uczelniach. Na terenie Polski wprowadzono stan epidemii. Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Dziś zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, aby omówić rozwiązania zawarte w Tarczy Antykryzysowej.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - 23 marca 2020:

22:55

W samolocie, który przewoził osoby z Dominikany do Polski, znajdowała się osoba zakażona koronawirusem. Taką wiadomość przekazano ponad 200 pasażerów, którzy byli obecni na pokładzie.

22:52

Lek na malarię będzie jedną z opcji podczas testów klinicznych – podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO.

22:47

Mieszkańcy Tajlandii są niezadowoleni z powodu nieobecności w kraju króla. Jak ujawnił emigracyjny aktywista, mimo trwającej epidemii COVID-19, rządzący od 2016 roku Rama X przebywa w Niemczech - podaje Onet.

22:41

Białoruski resort zdrowia apeluje do starszych osób o pozostanie w domach w czasie epidemii koronawirusa. Jednocześnie zaapelowano do obywateli Białorusi o utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych i - w miarę możliwości - nie wychodzenie z domu.

22:35

3910 lekarzy i pielęgniarek zarażonych koronawirusem w Hiszpanii - poinformował tamtejszy Sztab Kryzysowy.

22:27

"Około 150 osób korzysta dziennie z infolinii Wojsk Obrony Terytorialnej dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa" - napisał minister Mariusz Błaszczak.

22:19

Finały piłkarskich rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy zostały przełożone. Więcej: TUTAJ.

22:10

Po decyzji Johnsona, podobne rozwiązanie wprowadzają Francuzi. Od jutra w tym kraju obywatele będą mogli wychodzić z mieszkań raz dziennie i oddalać się od nich maksymalnie o kilometr.

22:00

"Musicie zostać w domach" - mówi Boris Johnson do Brytyjczyków w oficjalnym wystąpieniu, które można obejrzeć poniżej.

21:51

Ogłoszone przez premiera Borisa Johnsona ograniczenia mają obowiązywać w Wielkiej Brytanii przez minimum trzy tygodnie.

21:46

Jednym z szeroko komentowanych postanowień premiera Johnsona jest też zakaz zgromadzeń więcej niż dwóch osób, chyba że mieszkają one razem.

21:44

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił nowe, bardzo surowe ograniczenia z powodu koronawirusa. Brytyjczycy mają od dziś pozostać w domach. Będą mogli wychodzić jedynie po niezbędne zakupy oraz na spacer raz dziennie. Funkcjonariusze brytyjskiej policji będą sprawdzać, czy obywatele przestrzegają zakazów.

21:40

Co z Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio? PKOl apeluje: Jak najszybciej zmieńcie termin igrzysk! Więcej W TYM MIEJSCU.

21:34

Trener piłkarzy Galatasaray Stambuł Fatih Terim jest zakażony koronawirusem. "Jestem w szpitalu, w bezpiecznych rękach" - napisał na Twitterze. Terim ma 66 lat.

21:24

"W kraju, w którym dramatycznie brakuje maseczek, rękawiczek dla pracowników ochrony zdrowia, partia rządząca zorganizuje wybory i znajdzie kilkaset tysięcy kompletów środków ochrony dla członków komisji?" - napisała Katarzyna Lubnauer.

21:16

"Na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego zabrakło osoby, która decyduje o wszystkim. Zabrakło Jarosława Kaczyńskiego. Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda w sprawie wyborów czekają na jego decyzję" - powiedział Robert Biedroń w TVN 24.

21:11

"Tylko w ciągu minionej doby wykonaliśmy przeszło 2,5 tys. testów na koronawirusa. Do tej pory łączna liczba przebadanych próbek wyniosła blisko 21 tys. Na tę chwilę ponad 55 tysięcy obywateli jest objętych kwarantanną, a 1138 osób hospitalizowanych" - podał szef KPRM Michał Dworczyk.

21:00

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji liczba zgonów z powodu koronawirusa wyniosła 186. Łącznie zmarło w tym kraju już 860 osób.

20:54

"Podpisałem decyzję, która rozszerza zakres pomocy udzielanej podmiotom leczniczym przez WOT m. in. w kwestii awaryjnej dostawy energii czy zabezpieczenia teleinformatycznego. Wojsko uruchomi także kolejne mobilne laboratorium, które będzie wykonywać testy na obecność koronawirusa" - oświadczył minister Mariusz Błaszczak.

20:45

"Sporą dyskusję wywołał temat zmian rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w Warszawie. Uspokajam, że na bieżąco monitorujemy sytuację i wzmacniamy dodatkowymi pojazdami najbardziej obciążone linie" - oświadczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

20:40

Przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie rozmowy Donalda Tuska w TVN 24. Więcej: W TYM MIEJSCU.

20:36

"Pokonamy tego wirusa i ten strach i czające się nieszczęście" - powiedział Tusk na koniec rozmowy.

20:28

Donald Tusk stwierdził w TVN 24, że nie pójdzie na wybory i nie wyobraża sobie, by Małgorzata Kidawa-Błońska czy Władysław Kosiniak-Kamysz apelowali do swoich wyborców o to, by poszli na wybory.

20:26

Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 1 osoby z woj. podlaskiego i 1 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego.

20:25

57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

20:24

"Opozycja jest dziś czasem zbyt delikatna. Powinna w niezwykle twardy sposób domagać się odpowiedzi na pytania" - dodał.

20:21

"Wybory prezydenckie to sprawa drugorzędna. Dzisiaj stoimy przed o wiele większym wyzwaniem. Zorganizowanie wyborów będzie takim samym błędem, jakim popisał się niestety prezydent Macron we Francji. Decyzje o naszym życiu i zdrowiu powinni podejmować nie politycy, tylko ludzie, którzy są obdarzeni autorytetem naukowym, medycznym i moralnym. Boris Johnson popełnił błąd, który mógł kosztować życie 100-200 tys. brytyjskich obywateli. Mecz Atalanty Bergamo z Valencią w Lidze Mistrzów to taki sam przypadek. I to samo dotyczy wyborów prezydenckich w Polsce" - powiedział Donald Tusk.

20:15

"Nie mam wątpliwości, że pandemia, to kolejna sytuacja, która pokazuje, że samodzielnie państwa nie dadzą sobie rady. Jedyną odpowiedzią powinno być mądre, rozsądne jednoczenie Europy w coraz większym stopniu" - mówił.

20:12

"Kluczowe jest, żeby ludzie nie mieli wrażenia, że rząd ukrywa coś przed obywatelami. Wszyscy musimy mieć pewność, że rząd niczego nie ukrywa, że ma strategię, z której jest się w stanie rozliczyć. Tu już nie chodzi o kampanię, o wybory prezydenckie. Tu chodzi o życie ludzi. Dziś nie słyszymy wyjaśnienia, dlaczego Polacy nie są poddawani masowym testom, więc u wielu ludzi rodzi się pytanie, czy coś nie jest nie tak" - stwierdził Donald Tusk w TVN 24.

20:10

"W Europie mamy kilka różnych strategii reagowania na epidemię. Jest strategia Wielkiej Brytanii, z której trzeba było się szybko wycofać. Jest druga strategia, polegająca na pełnej izolacji, co wymaga pełnego testowania. To nie jest tylko marudzenie opozycji. Jest też trzecia strategia, która polega na tym, że jest maksimum nakazów, kontroli i propagandy, a minimum testów. Do tego dochodzi zła sytuacja w szpitalach, jeżeli chodzi o leczenie konkretnych przypadków. To obserujemy w Budapeszcie, ale też trochę w Warszawie" - powiedział były premier.

20:07

"Nie jestem w nastroju filozofowania. Mam swój pogląd, ale odczuwam to, co chyba prawie każdy człowiek dzisiaj. Ciśnienie dnia dzisiejszego, dramatu, tragedii włoskiej, niepokoju o bliskich i ludzi każe myśleć o tym, jak będziemy sobie z tym radzili w najbliższych tygodniach. Na pewno życie nie wróci do normy, do jakiej byliśmy przyzwyczajemi. Ale wszystkich konsekwencji pandemii nie da się dziś przewidzieć" - powiedział Donald Tusk.

20:04

"Z okna i z tarasu obserwuję życie w Brukseli. Sytuacja jest jak z czarnej powieści. Mam otwartę okno i panuje kompletna cisza w tym mieście, gdzie zawsze panował gwar, hałas. Teraz jest cisza, jak na wsi, tylko prawie cały czas słychać syreny karetek i policji" - mówił były premier.

20:02

"Izolacja dopadła mnie w Brukseli wtedy, gdy Małgosia, moja żona była w Gdańsku. Jest więc tęsknota za rodziną, za wnukami, ale nie ma też co przesadzać. To nie jest najtrudniejsze doświadczenie w moim życiu. Ja też normalnie - w jakimś sensie - pracuję. Nie użalam się nad sobą, jest wiele osób, które są w cięższej sytuacji. Nie gorączkowałem, więc nie miałem robionego testu na koronawirusa" - powiedział Donald Tusk w "Kropce nad I".

19:55

"Jestem zwolennikiem zdalnego posiedzenia Sejmu. Konstytucja powstawała w czasach, gdy internet nie był powszechny. Dziś musimy znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi przyjęcie ustawy antykryzysowej" - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

19:50

"Marszałek Sejmu proponuje posiedzenie Sejmu z częścią posłów głosujących na odległość" - informuje RMF FM. Stacja dodaje, że takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją.

19:45

NSZZ Solidarność ogłosiło, ze oczekuje od rządu zmian w projekcie Tarczy Antykryzysowej. Zmiany mają dotyczyć zwłaszcza obszaru ochrony pracowników. Chodzi m.in. o wydłużenie terminu na zawarcie porozumienia ws. zmiany warunków zatrudnienia, przestoju czy kwestię skrócenia odpoczynku.

19:39

Lekarka z Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu z potwierdzeniem koronawirusa. W efekcie 50 lekarzy z tej placówki objętych zostało kwarantanną. Pod nadzorem sanepidu jest 16 rodzin i ich dzieci - informuje Onet.

19:33

Przypominamy, że dzisiaj gościem "Kropki nad I" w TVN 24 będzie Donald Tusk. W relacji zamieścimy wypowiedzi byłego premiera, dotyczące koronawirusa.

19:25

Amerykański wywiad już w styczniu miał ostrzegać Donalda Trumpa przed epidemią koronawirusa - informuje "The Washington Post".

19:19

Liczba ofiar koronawirusa we Francji wynosi w tej chwili 860 - podał minister zdrowia tego kraju, cytowany przez agencję AFP.

19:14

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Polsce. 1138 osób jest w tej chwili hospitalizowanych, 55 301 osób przechodzi kwarantannę, natomiast 51 142 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym.

19:05

Z aplikacji Kwarantanna Domowa korzysta już ponad 10 tysięcy osób Wraz z nowymi użytkownikami pojawiają się nowe pytania. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że na wszystkie odpowie.

18:58

Szpital w Nowym Targu zwolnił położną za wpis o braku maseczek. Szczegóły TUTAJ.

18:50

"Obawiam się, że skala kryzysu będzie głębsza, niż w 2008 roku. Przewiduję, że wychodzenie z kryzysu będzie trwało kilka lat" - powiedział podczas spotkania online ze studentami wicepremier Jarosław Gowin.

18:44

Zapis pytań do prezydenta i jego odpowiedzi na pytania internautów - również na te, niezwiązane z koronawirusem - przygotowaliśmy W TYM MIEJSCU.

18:36

Zakończyła się sesja Q&A z prezydentem. Andrzej Duda zapowiedział, że takie sesje będą organizowane w przyszłości. W sumie prezydent otrzymał ponad 1500 pytań od internautów.

18:33

Prezydent odpowiada w tej chwili na pytania niezwiązane z koronawirusem.

18:26

Pytanie do prezydenta: Czy ma pan już jakieś pomysły dotyczące inicjatyw, których by pan dokonał w trakcie drugiej kadencji?

Ciężko mi w tej chwili mówić o drugiej kadencji. Ja jestem absolutnie skoncentrowany na tym, co jest tu i teraz. To jest dla mnie dziś kwestia najważniejsza. Niestety wiele z planów, które miałem, będą trudne do realizacji. Chciałem obniżać podatki, chciałem stwarzać większe szanse dla młodych. Ale co się będzie działo z polską gospodarką? Nie potrafię na to odpowiedzieć. Ale będę walczył o to z całych sił. Wszyscy podchodzą do tego superpoważnie. Również przedstawiciele opozycji.

18:24

Pytanie do prezydenta: Czy wrócimy do współpracy z Chinami na nowym jedwabnym szlaku?

Ja jestem zwolennikiem tego, żeby jednak dywersyfikować portfel. Trzeba współpracować szeroko. Ja nigdy nie zamknąłem tematu nowego jedwabnego szlaku. Mamy cały czas szansę w tym projekcie stać się hubem, przez które różne chińskie towary będą wędrowały do Europy. Ale musimy w tym wszystkim dbać o nasze interesy, nasz rynek, nasze bezpieczeństwo. Mamy do czynienia z ogromny mocarstwem i trzeba działać w sposób ostrożny, wyważony. Mamy cały czas z Chinami dobre relacje. Zdarzyły się oczywiście niezbyt przyjemne incydenty, ale tak bywa w życiu.

18:21

Pytanie do prezydenta: Czy w planach jest przesunięcie terminu matur?

Wszystko zależy od tego, jak będzie kształtowała się sytuacja. Dziś wielu uczniów uczy się zdalnie, w domach. Jest czas, który można wykorzystać na przygotowanie do egzaminów. Natomiast czy matura się odbędzie, to zależy od sytuacji. Ja mam nadzieję, że się odbędzie. Robimy wszystko, by tak się stało, ale jak będzie? Zobaczymy w maju.

18:19

Pytanie do prezydenta: Jak kontrolowane jest przestrzeganie kwarantanny przez osoby, które wróciły do Polski w ramach programu LOT do Domu?

Policjanci chodzą i sprawdzają, czy kwarantanna jest przestrzegana. Wprowadzono drakońskie kary za jej nieprzestrzeganie. Polacy są bardzo odpowiedzialni, za co serdecznie dziękuję. Myślę, że właśnie dlatego przyrost liczby zachorowań jest mniejszy, niż się spodziewaliśmy.

18:17

Pytanie do prezydenta: Samorządy twierdzą, że otrzymują za małe wsparcie od państwa. Szpitale nie mają odpowiedniej liczby ubrań ochronnych, maseczek, materiałów do odkażania.

Zdaję sobie sprawę, że zdarzają się braki, ale też zapotrzebowanie jest ogromne. Dzisiaj służby medyczne działają z wielką odpowiedzialnością. Środki poszukiwane są przez nas naprawdę na całym świecie. Szukamy ich wszędzie, gdzie to możliwe. Zgłaszają się też przedsiębiorcy, którzy chcą takie środki produkować. Zostały stworzone szybkie ścieżki do tego, by uzyskiwać w tym zakresie zezwolenia. Ja również szukam różnych rozwiązań na rynku międzynarodowym. Trudności są we wszystkich krajach świata.

18:15

Pytanie do prezydenta: Poprzednicy rozmontowali służby pomocnicze, które są potrzebne w takich sytuacjach. Podejmie się pan odbudowy tych służb?

Przede wszystkim ja chcę podziękować wszystkim służbom, które włączyły się w pomoc w walce z koronawirusem. Policja, strażacy, ale i harcerze, strzelcy, wiele innych organizacji, które z zaangażowaniem wspierają tak, jak mogą.

18:13

Pytanie do prezydenta: Mówił pan o pomocy dla rolników, w tym o zwolnieniu ze składek na KRUS. Czy to nie jest zbyt skromna pomoc?

To nie tylko taka pomoc. Rolnicy muszą być traktowani jak przedsiębiorcy. Oni bardzo często też zatrudniają ludzi, mają te same problemy. Muszą mieć wsparcie i muszą być potraktowani tak samo, jak przedsiębiorcy, którym pomagamy.

18:10

Pytanie do prezydenta: Czy nasz budżet stać na zwolnienie firm na trzy miesiące z ZUS?

Jest wiele znaków zapytania, które są w ogóle wokół koronawirusa. Jedno jest pewne - koronawirus wywołał kryzys. Podjęliśmy działania, przede wszystkim by ratować ludzkie życie. Nie chcieliśmy popełniać błędów, dlatego wprowadziliśmy zdecydowane środki. Natomiast gospodarka jest w tej chwili mocno sparaliżowana i to na pewno na niej się odbije. Musimy za wszelką cenę ratować miejsca pracy, przedsiębiorców.

18:09

Pytanie do prezydenta: Dlaczego, jeżeli to jest prawda, maseczki skierowane do Włoch, zostały zablokowane na naszej granicy?

To jest nieprawda. To bardzo przykry fake news, podany niestety przez jedną z największych włoskich gazet. Polskie MSZ zdecydowanie zdementowało tę informację. Nie jest to prawda.

18:08

Pytanie do prezydenta: Kiedy uda nam się opanować koronawirusa?

Czynimy wszystko, aby wirus jak najmniej się rozprzestrzeniał, poprzez akcje informacyjne i działania, które prowadzimy. Natomiast chcemy, by rodacy zachowywali się w sposób odpowiedzialny. I w zdecydowanej większości tak się zachowują.

18:06

Pytanie do prezydenta: Jak się pan czuje?

Jestem zdrowy. Natomiast sytuacja nie jest łatwa, jest napięta. Zajmujemy się bardzo poważnymi sprawami. Nie jestem wypoczęty, jest duża adrenalina. Prowadzimy rzecz, z jaką nigdy nie miałem do czynienia w życiu. To dla mnie, jako polityka, jest próba. Na razie sobie radzimy, natomiast jest to trudna sytuacja.

17:55

LABEL O godz. 18 rozpocznie się sesja Q&A z Andrzejem Dudą. Prezydent będzie odpowiadał na pytania internautów. Odpowiedzi na pytania dotyczące koronawirusa zamieścimy w tym materiale.

17:52

Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że pandemia koronawirusa na świecie przyspiesza. Potrzeba było 67 dni od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia, by zaraziło się 100 tys. osób. Potem wystarczyło 11 dni, by zaraziło się kolejne 100 tys. A teraz potrzeba było zaledwie 4 dni, by zakażonych było kolejne 100 tys. Dotychczas na świecie zdiagnozowano ponad 300 tys. przypadków zachorowań na koronawirusa.

17:40

Nie da się robić obecnie więcej testów na koronawirusa, bo nie ma kto ich robić - wynika z rozmowy Polski Times z dr Grażyną Cholewińską, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych w Warszawie. - Nie ma jak zwiększyć liczby wykonywanych testów, bo nie ma ich kto robić. Za mało mamy w Polsce specjalistycznych laboratoriów diagnostyki molekularnej. W tej chwili wyznaczonych laboratoriów jest około 16 w całym kraju, ale ich moce przerobowe są znikome i nie wszystkie jeszcze zaczęły pracować. Laboratorium w moim szpitalu, w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie jest największe w Polsce i na dobę może wykonać 100 – 120 testów. Więcej nie da rady, bo jest trzech diagnostów laboratoryjnych, jedno urządzenie do testowania i cykl technologiczny trwa, jak już mówiłam, kilka godzin. Nie da się więc zrobić więcej - mówi dr Cholewińska.

TUTAJ Cały wywiad z dr Cholewińską o trudnościach, na jakie napotykają służby sanitarne w walce z koronawirusem

17:19

Unia Europejska przekaże ponad 20 milionów dolarów pomocy humanitarnej dla Iranu, jednego z krajów najbardziej dotkniętych przez COVID-19. Pomoc zostanie dostarczona w „najbliższych tygodniach” - powiedział CNN Joseph Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej. Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów. Do poniedziałku potwierdzono tam 23049 zakażonych. Zmarło 1812 osób.

17:05

Już 23 włoskich lekarzy zmarło w wyniku epidemii koronawirusa - informuje CNN, powołując się na włoską organizację Istituto Superiore di Sanità. 19 ze zmarłych lekarzy pracowało w regionie Lombardii, gdzie jest włoskie epicentrum wirusa. Niektórzy umierali nagle, a ich zgon nie był bezpośrednio związany z wirusem.

16:48

Rzecznik kanclerz Niemiec Angeli Merkel poinformował, że jej pierwszy test na koronawirusa jest negatywny - informuje Associated Press. Kanclerz Merkel przebywa na domowej kwarantannie po tym, jak okazało się, że jej lekarz jest zakazony koronawirusem.

16:40

Anna i Robert Lewandowscy wspierają zakaźne szpitale jednoimienne. Małżeństwo postanowiło przeznaczyć na ten cel milion euro, czyli ponad 4 mln zł. Kwota ta zostanie rozdzielona na 19 szpitali.

O wsparciu Roberta i Anny Lewandowskich CZYTAJ TUTAJ

16:36

Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przypadki dotyczą: 2 osób z woj.dolnośląskiego, 2 osób z woj. łódzkiego i 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 692/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

16:14

Zmarła na koronawirusa pierwsza osoba pracująca w instytucjach unijnych w Brukseli. To 41-letni pracownik obsługujący prace Parlamentu Europejskiego. Poinformowały o tym francuskie media.

16:00

Jeszcze wypowiedź Borysa Budki na temat tzw. Tarczy Antykryzysowej rządu: - Nie dostaliśmy do tej pory żadnego pisemnego projektu Tarczy Antykryzysowej. O wszystkim słyszymy tylko z zapowiedzi medialnych i kolejnych konferencji prasowych. To jedynie działania pozorne rządu. Czekamy na konkrety - mówił Budka.

15:42

Kryzys wywołany przez koronawirusa będzie głęboki na całym świecie, dotknie także Polskę - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dyskusja trwała prawie 3 godziny. Prezydent po spotkaniu krótko opowiedział o jego przebiegu.

CZYTAJ WIĘCEJ o posiedzeniu Rady Bezpieczństwa Narodowego

15:38

Borys Budka odniósł się również do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla PAP powiedział, że wybory prezydenckie w Polsce mogą się dzisiaj odbyć oraz, że nie ma teraz powodów, by odłożyć wybory. Budka stwierdził, iż jest to cyniczne stanowisko. - Tak mówi człowiek oderwany od rzeczywistości. Podejrzewam, że pan prezes Kaczyński już dawno nie wie, jak wygląda życie. Jeśli ktoś udaje, że Polacy mogą normalnie głosować, jest cynikiem - tak o słowach Kaczyńskiego mówił Budka. - Wystarczy spojrzeć na opustoszałe ulice - mówił Budka, podkreślając, że sytuacja nie jest normalna i ludzie boją się kontaktować z innymi - dodał.

15:35

Borys Budka: Czekamy na propozycję marszałek Sejmu Elżbiety Witek co do sposobu prowadzenia obrad Sejmu. - To może się odbywać w różnych salach, może się odbywać zdalnie, ale bez pogwałcenia regulaminu Sejmu - mówił Borys Budka.

15:29

Prezes PO Borys Budka powiedział po posiedzeniu Rady bezpieczeństwa Narodowego, że opozycja domaga się od rządu dobrego wyposażenia szpitali w brakujący sprzęt. Zgłosili także propozycje wsparcia przedsiębiorców m.in. poprzez gwarancję wypłaty minimalnej pensji przez państwo pracownikom, w zakładach, które poniosły straty i w przeciwnym razie musiałyby zwalniać tych pracowników.

15:13

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaproponowane rozwiązania będą też dotyczyły rolników. Premier zobowiązał się do tego, że opozycja będzie brała udział w pracach nad finalnym projektem ustawy pomocowej. Chcę podziękować wszystkim za udział w naradzie (telekonferencji). Rozmowa była długa i konstruktywna, mimo sporów, wspólnota działa dla dobra obywateli. Prace trwają dzień i noc. Mam nadzieję, że w tym tygodniu Sejm zajmie się nowymi przepisami.

15:05

Papież Franciszek ma nadzieję, że z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa wyjdziemy lepsi. Mówił o tym w programie hiszpańskiej telewizji La Sexta.

15:00

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP powiedział, że na razie nie ma powodu na przesunięcie wyborów prezydenckich.

14:40

Ukraińskie miasto Czerniowce, chcąc powstrzymać seniorów przed niepotrzebnym wychodzeniem z domu, odbiera im prawo do darmowych przejazdów transportem publicznym.

Więcej o ograniczeniach w Czerniowcach

14:30

Znany aktor Tom Hanks i jego żona zakażeni koronawirusem czują się już lepiej. - Dwa tygodnie od pojawienia się pierwszych symptomów i czujemy się lepiej - napisał aktor na Twitterze. Izolacja działa tak: Nie zarażasz nikogo i nikt nie zaraża ciebie - napisał aktor.

14:15

Korea Południowa odnotowała minionej doby najniższą liczbę nowych przypadków koronawirusa od czasu szczytu epidemii w tym kraju cztery tygodnie temu - informuje BBC. Minionej doby potwierdzono tam 64 nowe przypadki. W sumie w tym kraju potwierdzono 8961 przypadków a 111 osób zmarło - informuje BBC.

14:05

Rzecznik prezydenta Rosji wyjaśnił, że zakaz opuszczania domów przez mieszkańców Moskwy mających powyżej 65 lat nie dotyczy Władimira Putina - informują rosyjskie media.

14:05

Z powodu epidemii koronawirusa, przerwa w funkcjonowaniu placówek oświatowych w Polsce potrwa co najmniej do 10 kwietnia, choć niewykluczone, że rząd zdecyduje się na kolejne wydłużenie tego terminu. Wiele pytań budzi w tym kontekście kwestia opłat, które ponoszą rodzice dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli niepublicznych. Czy opiekunowie powinni być zwolnieni z obowiązku zapłaty czesnego w sytuacji, gdy sami muszą pozostawać z dziećmi w domu, ale wiążą ich umowy mówiące o tym, że opłata jest uiszczana z góry na początku każdego miesiąca bez względu na obecność dziecka?

Czy rodzice mogą zostać zwolenieni z płacenia czesnego za przedszkola i żłobki?

14:00

Po pierwszej turze lokalnych wyborów, które przeprowadzono we Francji w niedzielę 15 marca, członkowie kilku komisji wyborczych poinformowali, że są zarażeni koronawirusem.

WIĘCEJ o tym czytaj tutaj

13:57

Wybory prezydenckie 10 maja 2020 r. stają się powoli "gorącym" tematem. Rządzący na dziś nie planują ich przełożenia. Wystarczy dobra wola rządzących. Eksperci Fundacji Batorego jednoznacznie wskazują, że należy przesunąć datę wyborów.

CZY WYBORY POWINNY ZOSTAĆ ODWOŁANE?

13:40

Brak przepisów dotyczących pracy zdalnej, to duże utrudnienie dla przedsiębiorców.

Więcej na ten temat TUTAJ

13:35

Liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii może sięgnąć 70 tys., jeśli mieszkańcy nie zmienią swoich nawyków, albo nie zostaną wprowadzone ostrzejsze restrykcje - ostrzega "The Times". Minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że ludzie ignorujący nakaz zachowywania dystansu od innych zachowują się bardzo samolubnie. Niewykluczone, że rząd będzie zmuszony wprowadzić zakaz podróży oraz zakaz wychodzenia z domów.

13:25

Główny Inspektorat Sanitarny rozszerzył kryterium, w jakim pacjenta podejrzewa się o zakażenie Covid-19. Teraz osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej - są traktowane jako podejrzane o Covid-19 - bez konieczności spełnia kryteriów epidemiologicznych.

13:22

Z każdym dniem wzrasta presja na organizatorach igrzysk olimpijskich w Tokio. Pojawiają się kolejne apele o przełożenie imprezy. Do tej pory o możliwym bojkocie zawodów mówiło się tylko nieoficjalnie. Pierwszym krajem, który ogłosił wycofanie swoich sportowców z igrzysk została jednak Kanada.

Kanada wycofała sportowców z Igrzysk w Tokio

13:20

Włoscy lekarze pracujący w szpitalu znajdującym się w centrum epidemii opublikowali apel do kolegów z innych państw. Przytacza go portal Fakt.pl. W apelu lekarze z Włoch przyznają się do największych błędów, radzą też, co należy zrobić, żeby nie powtórzyć włoskiego scenariusza. Kraj jest w katastrofalnym położeniu. We Włoszech zakażonych może być już 53 tys. ludzi. Ofiar śmiertelnych koronawirusa jest tutaj więcej niż w Chinach.

CZYTAJ TU O apelu włoskich lekarzy

13:15

PKO Bank Polski przekazał 5 mln zł dla szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i służb sanitarnych, a także 1,5 mln zł na zakup 3750 testów, które laboratorium Warsaw Genomics wykona na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Ponadto przeznaczył 2,2 mln zł na zakup 80 tys. maseczek przekazanych do Agencji Rezerw Materiałowych.

13:10

Czy Polska wstrzymała na granicy transport maseczek ochronnych do Włoch? Takie informacje pojawiły się m.in. we włoskiej gazecie "La Stampa", były też powielane w mediach społecznościowych. MSZ wydało komunika, w którym dementuje te informacje. - Dementujemy blokowanie przez Polskę jakiegokolwiek transportu maseczek do Włoch. Solidaryzujemy się i wspieramy naród Flaga Włoch w tym jakże trudnym okresie - napisano na koncie ministerstwa spraw zagranicznych na Twitterze.

CZYTAJ TUTAJ więcej o transporcie maseczek do Włoch

13:00

Lekarze w Wielkiej Brytanii otrzymali wytyczne, kogo mają ratować w pierwszej kolejności w sytuacji, gdyby brakowało respiratorów dla pacjentów chorych na koronawirusa. Jednym z kryteriów - według dziennika "Independent" - jest stopień szansy na przężycie pacjenta.

Więcej o wytycznych dla brytyjskich lekarzy TUTAJ

12:57

Alkohol zwolniony z akcyzy przez ministra finansów. Mowa jednak wyłącznie o alkoholu, który będzie służył w walce z koronawirusem i stanie się częścią składową płynów i środków dezynfekujących. Rozporządzenie ukazało się 21 marca w Dzienniku Ustaw. Płyny dezynfekujące i środki do walki z epidemią koronawirusa mają być wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych.

Czytaj więcej TUTAJ

12:45

36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj.dolnośląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z łódzkiego. - Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach - podało Ministerstwo Zdrowia. Mężczyzna miał choroby współistniejące. Jedna osoba z woj. wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. Służby sanitarno-epidemiologiczne z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 684/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

12:34

Co dalej z zakupami? Czy będzie drożyzna?

O tym, czy w sklepach będzie drożej, czy nie CZYTAJ TU

12:25

Jak nie nudzić się podczas domowej kwarantanny lub izolacji? Gdzie znaleźć dobre filmy, audiobooki, e-booki? Polecamy kilka najciekawszych, darmowych opcji, które pojawiły się w ostatnich dniach.

OTO kilka najciekawszych, darmowych opcji rozrywki, które pojawiły się w ostatnich dniach.

12:15

Karę w wysokości 33 tys. dolarów zapłacił mężczyzna na Tajwanie za to, że złamał zasady kwarantanny i poszedł bawić się do nocnego klubu - informuje portal asiatimes.com. Mężczyzna miał nakazaną 14-dniową kwarantannę po powrocie z zagranicy. Został złapany podczas rutynowej kontroli w lokalu w Tajpej. Ukarano go maksymalną grzywną.

12:07

Hiszpanie nie chcą pójść drogą Włoch, które zajmują niechlubne pierwsze miejsce, jeśli chodzi o liczbę zachorowań i śmiertelnych ofiar wirusa. Stąd drakońskie kroki, by ograniczyć skalę epidemii.

TU CZYTAJ o sytuacji w Hiszpanii

12:00

Angela Merkel poddała się 14-dniowej kwarantannie. Wcześniej miała styczność z lekarzem, u którego stwierdzono obecność koronawirusa. W najbliższym czasie kanclerz Niemiec zostanie poddana testom na obecność SARS-CoV-2.

CZYTAJ WIĘCEJ: Angela Merkel poddała się kwarantannie. Miała kontakt z lekarzem zarażonym koronawirusem

11:54

W poniedziałek rano liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Czechach to 1165. Od wczoraj przybyło 114 nowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Dotąd w Czechach z powodu koronawirusa zmarła jedynie jedna osoba.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Czechach: ponad tysiąc zakażeń, tylko jedna ofiara śmiertelna

11:50

Czy spirala kupowanie na zapas=stały wzrost cen, dodatkowo wzmacniający trend robienia zapasów - jest nie do powstrzymania? Takie obawy polskich konsumentów potwierdza badanie przeprowadzone przed tygodniem przez UCE RESEARCH dla Hiper-Com Poland i aplikacji BLIX. Wynika z niego, że aż 80 proc. polskich konsumentów obawia się podwyżek cen, zwłaszcza towarów, które najszybciej znikają ze sklepów – mięsa oraz środków czystości. Ponadto 60 proc. obawia się, że w związku z zaistniałą sytuacją w sklepach sieci, w tym dyskonty, zrezygnują z promocji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co dalej z zakupami – czy przed nami niekończąca się fala podwyżek cen i koniec akcji promocyjnych?

11:45

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poinformowała dziś, że w niedzielę złożyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Fundacja przeznaczyła na ten zakup około 16 mln złotych

CZYTAJ WIĘCEJ: WOŚP przeznacza 16 milionów złotych na pakiety ochronne. Kupi ich aż 50 tysięcy

11:23

Fundacja PCPM i Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM mają w swoich szeregach specjalistów, którzy chcą i mogą pomóc tym, którzy dziś są na pierwszej linii walki z koronawirusem. „Pomoc psychologiczna, jaką oferują nasi specjaliści, skierowana jest do środowiska lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, ratowników czy pielęgniarek, którzy walczą o zdrowie wszystkich Polaków i Polek w czasie pandemii koronawirusa” - zapewnia fundacja.

11:10

– Pan prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie. Nie udawajmy teraz, że wszystko co jest proponowane wynika z inicjatywy pana prezydenta. Takie można mieć wrażenie po ostatnich dniach, że gdyby nie zdanie pana prezydenta, to żadnej ustawy rząd by nie przedstawił, żadnych pomysłów – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji przed Sejmem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kosiniak-Kamysz: Pan prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie

10:56

  • Wszystko zależy od wyników badań, które dziś były robione. One nakreślą dalszą perspektywę leczenia. To potrwa jeszcze pewnie parę dobrych dni. Teoretycznie jest możliwość kontynuacji leczenia w domu i wolałbym tę opcję, ale priorytetem jest dla mnie kompletne pozbycie się tego wirusa, żebym nie stanowił zagrożenia dla innych – mówi europoseł PSL Adam Jarubas.

CZYTAJ WIĘCEJ: Europoseł Adam Jarubas o przebiegu leczenia choroby wywołanej koronawirusem, rozłące z rodziną i wielkim wsparciu od przyjaciół i znajomych

10:45

Agencja Badań Medycznych wesprze badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Decyzję w tej sprawie podjęło szefostwo Agencji w porozumieniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia – informuje ABM.

10:30

Poczta Polska przywróciła możliwość nadawania listów priorytetowych i ekonomicznych, a także paczek do Estonii i Finlandii oraz listów i paczek ekonomicznych do Irlandii.

10:25

Były producent filmowy, Harvey Weinstein, który odsiaduje wyrok więzienia za napaść seksualną i gwałt, uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Został umieszczony w izolatce. W ubiegłym tygodniu został skazany na 23 lata pozbawienia wolności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Harvey Weinstein z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa?

9:50

Minionej doby policjanci skontrolowali niemal osiemdziesiąt tysięcy osób przebywających na kwarantannie. W 318 przypadkach zwrócili się do sanepidu o kary za złamanie zasad izolacji.

9:41

– Będę domagał się od pana premiera przedstawienia strategii (…)U nas, jak na razie, tej strategii nie widać, a codziennie słyszymy od lekarzy, pielęgniarek polskich szpitali że na skutek braku odpowiednich zabezpieczeń dla lekarzy czy pielęgniarek czy ratowników zamykane są kolejne oddziały szpitalne i może się okazać że wkrótce wobec braku tej strategii zacznie nam brakować miejsc w szpitalach. To największe niebezpieczeństwo, to ta droga włoska, przed którą przestrzegamy – stwierdził Borys Budka w Radiu Plus.

9:33

W ramach akcji „Lot do domu” na poniedziałek zaplanowano 18 rejsów, między innymi z Genewy, Nicei, Sztokholmu i Budapesztu.

9:20

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że planowane jest uruchamianie kolejnych laboratoriów w ramach zwiększania diagnostyki koronawirusa. Mają one powstawać w placówkach publicznej ochrony zdrowia i być dofinansowane przez resort zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Będą nowe laboratoria wykrywające koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia chce je uruchomić

9:12

Minister zdrowia twierdzi, że na razie nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce. - Gdybyśmy mieli tak duże różnice regionalne jak we Włoszech, to wtedy byłyby podstawy. W Polsce mamy jednak duże rozłożenie. Nie jest tak, że w jednym regionie jest dużo przypadków, a w innym nic – podkreśla.

9:08

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi na antenie RMF FM, że nadal uważa, iż „na koniec tego tygodnia możemy mieć dobre parę tysięcy przypadków zakażenia”. - Najgorsze jeszcze przed nami – mówi minister, dodając, że „na razie nie czuje powiewu optymizmu, raczej poważne działania”.

9:02

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje, jeśli chcą pomóc Iranowi powstrzymać epidemię. Jak dodał Teheran nie ma zamiaru przyjąć od Waszyngtonu pomocy humanitarnej.

8:53

– Jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa, uczelni, szkół po świętach (…) to wtedy nie będzie istniała potrzeba przekładania zajęć na następny semestr. Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego. W przypadku uczelni to jest z różnych powodów dużo prostsze niż w przypadku szkół. Chociażby dlatego że rok akademicki z formalnego punktu widzenia trwa do 30 września, czyli być może wystarczy nieco skrócić wakacje, przedłużyć sesję egzaminacyjną – mówił w Polskim Radiu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

8:45

Mamy 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 649/7(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

8:32

„Na rynek mogłoby trafić co najmniej 100 ton środków dezynfekujących miesięcznie. Jest jeden problem: wyparował alkohol” – czytamy w „Pulsie Biznesu". Jak podkreśla gazeta w stanie zagrożenia epidemicznego „branża kosmetyczna jest gotowa odpowiedzieć na apel Ministerstwa Rozwoju i zwielokrotnić wytwarzanie środków dezynfekujących, tym bardziej że popyt na produkty pielęgnacyjne jest praktycznie zerowy”.

8:23

  • Osób, które nie dotrzymują kwarantanny jest jedynie poniżej 1%. W liczbach bezwzględnych ta liczba się zwiększa, ponieważ dużo więcej osób jest w kwarantannie, stąd też decyzje rządu dotyczące zwiększenia kary za niedotrzymanie kwarantanny – mówi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na antenie Polskiego Radia.

8:11

Rosja: W ciągu ostatniej doby odnotowano 71 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek premier tego kraju Michaił Miszustin. To największy dotąd skok zakażeń w ciągu jednego dnia. Wszystkie nowe przypadki wykryto w Moskwie

8:06

Mike Ryan z WHO w wywiadzie, którego udzielił dla BBC, mówił o działaniach koniecznych do skutecznej walki z koronawirusem. Jego zdaniem sama kwarantanna społeczna to jednak za mało.- Niebezpieczeństwo związane z zamknięciem teraz ludzi w domach tkwi w tym, że jeśli nie zastosujemy w tym momencie silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione, choroba może wrócić – mówi ekspert WHO.

CZYTAJ WIĘCEJ:WHO: kwarantanna to za mało! Trzeba testować każdy podejrzany przypadek

7:58

  • Dziś nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny. Dziś państwo działa w oparciu o specustawę oraz ustawę ws. zwalczania epidemii. Dopóki państwo może działać w oparciu o te ustawy, które nie ograniczają działań obywatelskich, to nie ma podstaw do przesunięcia wyborów – podkreśla szef KPRM.

7:51

Michał Dworczyk informuje na antenie TVN24, że obecnie wykonywanych jest około 2-2,5 tys testów na koronawirusa. Szef KPRM deklaruje, że jeśli zajdzie potrzeba to Polska może ich przeprowadzać 3,5-4 tys., ale liczba ta będzie rosła, ponieważ coraz więcej laboratoriów może przeprowadzać testy.

7:45

W Tajlandii potwierdzono 122 nowe zakażenia koronawirusem.

7:34

Władze Filipin poinformowały o ośmiu kolejnych ofiarach śmiertelnych zakażenia koronawirusem. Zwiększa to bilans do 33 zmarłych w tym kraju z powodu zakażenia wirusem z Chin.

7:20

Chiny: Władze ogłosiły, że wprowadzone pod koniec stycznia surowe środki kwarantanny w Wuhanie będą stopniowo rozluźniane. Zdrowym mieszkańcom wolno będzie wychodzić z domów oraz wrócić do pracy. Osoby spoza miasta, które w nim utknęły, będą mogły składać wnioski o możliwość wyjazdu.

7:03

Dziś na godz. 12.00 prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Do przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu dołączą także liderzy ugrupowań parlamentarnych. Tematem posiedzenia będzie Tarcza Antykryzysowa.

6:51

Japonia: Premier Shinzo Abe w poniedziałek w parlamencie wykluczył możliwość odwołania Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Uznał natomiast, że możliwe jest ich przesunięcie w czasie, gdyby z powodu pandemii koronawirusa niektóre konkurencje nie mogłyby się odbyć.

6:42

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Władze zdecydowały zamknąć na dwa tygodnie wszystkie centra handlowe i targowiska, na których sprzedawana jest żywność.

6:30

L

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie