Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 9,5 tys. zakażonych. Śledź raport na żywo minuta po minucie [20.04]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Raport 20 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowały już 9593 osoby, 380 osoby osób zmarły. Turcja przeskoczyła Iran w statystyce liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19. Przypominamy, że od poniedziałku zniesiono niektóre ograniczenia, na przykład otwarto parki i lasy.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 20 kwietnia 2020

 • Zakażonych 2 718 493
  + 13 926
 • Zmarło 63 473
  + 740
 • Szczepienia 9 210 419
  + 195 202
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+2 573
 • 2. mazowieckie:+1 615
 • 3. wielkopolskie:+1 429
 • 4. małopolskie:+1 290
 • 5. dolnośląskie:+1 213...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 21.04.2021, godz. 11:00, źródło: Ministerstwo Zdrowia

23:05

Badania przeprowadzone w Kalifornii wykazały, że zakażonych może być nawet 80 razy więcej niż wykazują statystyki. To może być dobra wiadomość: oznaczałaby, że śmiertelność na koronawirusa jest znacznie niższa niż się podaje.

22:50

Dziś przestała obowiązywać część ograniczeń narzuconych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Znowu można spacerować w parkach i lasach. Zmianie uległy limity dotyczące liczby klientów w sklepach. Co możemy robić, co jest zakazane? Prawnik odpowiada na najczęstsze pytania.

21:20

Domy osób zakażonych koronawirusem należy oznaczać - uważa Bogdan Zieliński, starosta wysokomazowiecki. Jak tłumaczył w Radiu Białystok, nie chodzi o to, żeby piętnować te osoby, które są zakażone, broń Boże, tylko chodzi o to, żeby mieć wiedzę. Starosta tłumaczył, że w ten sposób można ochronić innych ludzi.

21:03

Prezydent Andrzej Duda skrytykował propozycję szefa PO Borysa Budki przeprowadzenia wyborów za rok, 16 maja 2021 r. - Ten pomysł jest co najmniej dziwny. Dziwię się, ze przewodniczący Borys Budka wyszedł z tym pomysłem, bo on się w ramach konstytucyjnych nie mieści - mówił prezydent w wywiadzie dla Polsat News.

19:55

Prezydent Andrzej Duda w Polsat News: Mam nadzieje, ze wybory odbędą się wtedy, kiedy zostały ogłoszone przez marszałka Sejmu. Jest to ważne ze względu na wymogi konstytucji. Trudno mi sobie wyobrazić ze mogłoby do tego nie dojść.

Na uwagę prowadzącego wywiad Bogdana Rymanowskiego, że 20 dni przed ogłoszonymi na 10 maja wyborami ciągle nie wiadomo jak będą przeprowadzone, odpowiedział: To nie jest normalne, ale sytuacja też nie jest normalna. Nikt nie spodziewał się epidemii koronawirusa.
Prezydent pytany o możliwość przesunięcia wyborów na 17 maja odpowiedział: Przesuniecie terminu budzi wątpliwość, ale to jest zawsze decyzja marszałka Sejmu, prezydent nie ma tu nic do zrealizowania.
Pomysł szefa PO Borysa Budki przeprowadzenia wyborów za rok, 16 maja 2021 r. Andrzej Duda komentuje: Ten pomysł jest co najmniej dziwny. Dziwię się, ze przewodniczący Borys Budka wyszedł z tym pomysłem, bo on się w ramach konstytucyjnych nie mieści.
- Jeśli pyta mnie pan czy się da przeprowadzić wybory korespondencyjne odpowiem: Da się i wybory w Bawarii są tego najlepszym dowodem. Zostały tam przeprowadzone z zachowaniem tajności. Ten sposób głosowania gwarantuje prawa obywatelskie: powszechność, tajność głosowania - mówił prezydent Andrzej Duda w Polsat News.

19:06

Robert i Anna Lewandowscy są wysoko na liście gwiazd sportu, które starają się finansowo pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Wielu sportowców przekazało na cele charytatywne naprawdę duże kwoty. Sprawdź listę najbardziej hojnych osób ze świata sportu.

18:50

Władze Hiszpanii chcą opryskiwać miasta z powietrza specjalnymi środkami dezynfekcyjnymi. Wojsko użyje do akcji samoloty gaśnicze Canadair CL-415, które mają zasięg ok. 2300 km i zbiornik o pojemności ponad 6 tys. litrów. Hiszpania używa już bezzałogowe aparaty latające i roboty do rozpylania środków dezynfekujących. Przypomina się, że podobne działania prowadzili Chińczycy.

18:24

Ministerstwo Zdrowia podaje również informacje o 18 zmarłych osobach (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Toruń, 96-K Kalisz, 87-K Pleszew, 65-K 74 K Poznań, 66-K 60-M 86-M 63-M 90-K 81-K Warszawa, 65-M 80-K Radom, 90-K 89-M Kraków, 54-K 61 M 72-M Nowogrodziec. Większość osób miała choroby współistniejące - informuje Ministerstwo Zdrowia.

18:10

Jest 140 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zakażonych to 9593, zmarło 380 osób.

17:34

Ministerstwo Obrony Narodowej powołuje specjalne wojskowe zespoły do dziaań kryzysowych w związku z koronawirusem.

17:08

Palenie papierosów to największe zagrożenie dla zdrowia. Najbardziej rakotwórcze uzależnienie. Wystarczyła jednak wypowiedź francuskiego lekarza, że palacze lżej znoszą zakażenie koronawirusem, by ktoś wziął to na poważnie.

16:52

Władze szpitala w Krotoszynie planują zgłosić do prokuratury rodzinę pacjenta, który zmarł z powodu koronawirusa. Jak tłumaczą, rodzina zmarłego pacjenta mogła narazić personel szpitala na zakażenie się koronawirusem, zaprzeczając na początku, że zakażony mężczyzna miał kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy.

16:24

Ludowe sposoby na pokonanie epidemii koronawirusa, jak picie wódki i sauna nie pomogły Białorusinom. Takie metody promował prezydent Aleksandr Łukaszenka, jednak w końcu władza przeprosiła się z organizacjami pozarządowymi, które zbierają środki na zakup sprzętu dla szpitali. Dziś na samych obywatelach w dużej mierze leży odpowiedzialność za walkę z epidemią.

16:19

Czy elektroniczne systemy zdrowotne krajów Europy mogą być obecnie celem ataków hakerskich? Departament Stanu USA wydał komunikat z niepokojem odnotowując ostrzeżenie wydane przez czeską krajową agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i informacji o „realnym zagrożeniu poważnymi atakami cybernetycznymi” na sektor opieki zdrowotnej w tym kraju. - Gdy świat walczy z pandemią COVID-19, złośliwa cyberaktywność, która ogranicza zdolność szpitali i systemów opieki zdrowotnej do świadczenia usług o kluczowym znaczeniu, może mieć śmiertelne skutki - pisze Departament Stanu w oświadczeniu i ostrzega, że ewentualni sprawcy ataków muszą liczyć się z konsekwencjami swojej działalności.

16:10

Portugalia zaskakująco dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa. Portal Politico wskazuje, że kraj ma cztery raz mniej mieszkańców niż Hiszpania, ale odnotował zaledwie 10 proc. liczby przypadków zakażenia zmagającej się z epidemią sąsiadki. W dodatku wysokie wskaźniki śmiertelności z powodu Covid-19 (ponad 10 proc. w Hiszpanii, 15 proc. we Francji) nijak mają się do portugalskich statystyk – w tym kraju śmiertelność waha się nieco powyżej 3 proc. Jednymi z przyczyn nie tak złych statystyk były wczesna reakcja rządu na epidemię oraz solidarność społeczna.

16:02

Wielu Polaków straciło pracę lub ma zmniejszone pobory w związku z kryzysem spowodowanym walką z epidemią koronawirusa. Ekspert radzi jak i na czym zaoszczędzić w tych trudnych czasach.

15:59

Trwa polityczna próba sił w związku z terminem przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Platforma Obywatelska rozmawia z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem i proponuje wybory za rok. PiS upiera się przy wyborach w maju, a prezydent Andrzej Duda wypuszcza nowy spot wyborczy, obiecując, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, to zagwarantuje wypłatę świadczeń socjalnych typu 500 plus.

15:51

Niepokojące wieści napływają z chińskiego miasta Harbin w pobliżu granicy z Rosją. Ostatnia fala zakażeń na koronnawirusa stawia pytania: jesteśmy świadkami nawrotu epidemii?

11:33

Ściągalność alimentów jeszcze przed pandemią koronawirusa w Polsce nie była najlepsza. BIG InfoMonitor ostrzega, że teraz może się dodatkowo pogorszyć przez wywołany koronawirusem kryzys gospodarczy. Trudniej będzie też dochodzić roszczeń.

11:24

Rosja: W ciągu ostatniej doby wykryto 4268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował sztab do walki z epidemią. W ostatnich 24 godzinach zmarły 44 osoby. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi obecnie 47 121, a ofiar śmiertelnych - 405.

10:51

10:45

 • Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku - stwierdził przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Lider PO zaproponował, by obywatele mieli wybór - czy chcą głosować tradycyjnie w lokalu czy może przez internet albo korespondencyjnie.

10:08

Zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia.

10:03

166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (53), małopolskiego (26), dolnośląskiego (21), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), wielkopolskiego (14), zachodniopomorskiego (8), świętokrzyskiego (4),lubelskiego (3), podlaskiego (3), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). Liczba zakażonych koronawirusem: 9453/362 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:22

Wicepremier i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała na antenie Polsat News, że już za tydzień mogą zostać podane kolejne informacje o złagodzeniu rządowych obostrzeń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Wszystko zależy od „krzywej zakażeń”.

9:15

9:07

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rekomendacje w sprawie organizacji wyborów prezydenckich. W ostrych słowach skrytykowało go za to Porozumienie Chirurgów, zarzucając mu łamanie przyrzeczenia lekarskiego oraz kodeksu etyki lekarskiej.

9:00

Na Węgrzech w ciągu ostatniej doby zmarło 10 osób chorych na Covid-19. Wykryto też 68 kolejnych zakażeń koronawirusem – poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 199, a stwierdzonych zakażeń do 1984. Ponad połowa zakażeń (1002) przypada na Budapeszt.

8:10

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl zapytano Polaków o ocenę zachowania kandydatów/kandydatek na prezydenta w czasie trwającej epidemii. Uczestnicy sondażu, najczęściej jako tego, którego zachowanie oceniają najbardziej korzystnie wskazują urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - 23,8 proc. Drugie miejsce zajął lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zachowanie jako najkorzystniejsze w czasie pandemii ocenia 17,3 proc. respondentów. Na podium znalazł się także Szymon Hołownia. Jego zachowanie jako najkorzystniejsze ocenia 14,6 proc. badanych.

Zobacz więcej

7:58

Kanada: Rząd zapowiedział w niedzielę dokładne przyjrzenie się zagranicznym inwestorom, ponieważ nie chce, aby wykorzystali oni obecny spadek wartości firm do ich przejęcia.

7:30

Na Kubie potwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem. Jak poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia tego kraju, z przeprowadzonych blisko 27 tys. testów, 1035 dało wynik pozytywny. Do tej pory na kronawirusa zmarły na Kubie 34 osoby.

6:55

W Niemczech w ciągu doby potwierdzono 1 775 nowych przypadków koronawirusa, bilans wzrósł do 141 672. Zmarło 110 kolejnych osób, od początku epidemii zanotowano 4 404 zgony - podał Instytut Roberta Kocha.

6:21

Chiny: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie było ani jednego nowego zgonu - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia. Chińskie władze informują, że osiem przypadków zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały z zagranicy.

6:10

USA: W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 3,5 mln testów na koronawirusa. Blisko 760 tys. z nich dało wynik pozytywny. Oznacza to wzrost o ok. 30 tys. w ciągu doby. Dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z soboty na niedzielę.

6:00

LABEL Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 19 kwietnia 2020

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie