Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 8 tys. zakażonych. Raport na żywo 17 kwietnia minuta po minucie

SR
17.04.2020 krakow,koronawirus w polsce, nz maskafot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Raport 17 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowało już 8379 osób. 332 osoby zmarły. Posłowie w nocy z czwartku na piątek, w dwóch głosowaniach, rozpatrzyli 95 senackich poprawek dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania twarzy. Premier przedstawił wstępny plan stopniowego łagodzenia restrykcji i "odmrażania" polskiej gospodarki. Śledź raport minuta po minucie i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 17 kwietnia 2020

 • Zakażonych 2 688 025
  + 12 153
 • Zmarło 62 032
  + 207
 • Szczepienia 8 845 735
  + 143 058
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+1 896
 • 2. mazowieckie:+1 815
 • 3. wielkopolskie:+1 390
 • 4. małopolskie:+1 075
 • 5. dolnośląskie:+1 019...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 18.04.2021, godz. 10:50, źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:54

Stanowisko ministra zdrowia - Łukasza Szumowskiego wpisuje się idealnie w projekt zmiany konstytucji zaproponowany przez Jarosława Gowina - czytamy na oficjalnym profilu Porozumienia na Twitterze.

22:40

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli ewakuację pensjonariuszy z domu opieki społecznej w Kaliszu. Zostaną oni przetransportowani do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

22:24

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych przygotują ponad milion prototypów szczepionek na koronawirusa, zanim uda się opracować skuteczną - informuje agencja Reuters.

22:10

Od poniedziałku w Czechach działalność mogą wznowić targowiska z żywnością, zakłady rzemieślnicze, komisy i salony samochodowe. Oprócz tego w nabożeństwach kościelnych będzie mogło brać udział do 15 osób.

21:53

Ponad 1,3 mln wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej złożono do tej pory – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. We wnioskach najczęściej pojawiają się prośby o zwolnienie z opłacania składek ZUS i o świadczenie postojowe.

21:23

Były piłkarz Chelsea Londyn John Terry zebrał ponad milion złotych na służbę zdrowia. Sprzedaje unikalne pamiątki piłkarskie.

21:14

"Jeśli nie będzie konsensusu w parlamencie co do zmiany terminu za dwa lata, to wtedy pozostają tylko i wyłącznie wybory korespondencyjne" - powiedział minister Łukasz Szumowski w Polsat News.

21:00

"Przekop Mierzei Wiślanej nie jest zagrożony z powodu epidemii koronawirusa" - oświadczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w Trójce Polskim Radiu.

20:52

Będzie debata prezydencka? "Zastanowimy się nad tym. Z pisma, które dzisiaj otrzymaliśmy od Telewizji Polskiej wynika wprost: najpierw się zgodzicie, a później podamy wam warunki" - mówił Szymon Hołownia w Polsat News.

20:37

"Gdyby parlament zdecydował się na zmianę konstytucji i wprowadzenie jednej, 7-letniej kadencji prezydenta, to zgodzę się z takim rozwiązaniem i nie będę spierał się z wolą parlamentu" - oświadczył prezydent podczas sesji Q&A.

20:26

"Terytorialsi pomagają w kolejnym domu opieki społecznej. Żołnierze przygotowują się do ewakuacji personelu i pensjonariuszy z DPS w Kaliszu. Po zakończeniu działań, żołnierze z wojsk chemicznych będą dekontaminować budynek" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

20:12

"Modele amerykańskie mówiły, że już przeszliśmy szczyt, że mamy tendencję spadkową. To są zgrubne modele. Te, które ja mam do dyspozycji, mówią, że codziennie przesuwamy tę falę do przodu" - powiedział minister Łukasz Szumowski w Polsat News.

20:01

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że powrót do zmagań sportowych to działanie, które będzie podejmowane na ostatnim etapie "odmrażania" funkcjonowania państwa.

19:50

"Każdy będzie musiał wpisać imię, nazwisko i PESEL: może się okazać, że ktoś będzie chciał komuś zrobić na złość, wpisze PESEL swojego sąsiada dostępny w KRS czy w innych miejscach i potem ten będzie odpowiadał karnie, że oddał 2 głosy" - powiedział o wyborach korespondencyjnych Borys Budka w TVN24.

19:43

"Epidemia koronawirusa będzie nam towarzyszyła przez najbliższe miesiące, do momentu, w którym pojawi się szczepionka" - powiedział minister Łukasz Szumowski.

19:37

"Ustawy związane z tzw. tarczą antykryzysową są podpisane, mam nadzieję, że jak najszybciej będą mogły pomóc przedsiębiorcom i pracownikom ratować miejsca pracy oraz wspierać funkcjonowanie rodzin" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sesji Q&A.

19:27

Do Wrocławia przyleciało 200 koreańskich inżynierów. Nie przejdą kwarantanny? Sanepid: "Formalnie mamy taką możliwość. Oni tam są przebadani i pod kontrolą".

19:21

Wicepremier Jadwiga Emilewicz poinformowała, że przez ostatni tydzień każdy dzień "postoju" kosztował polską gospodarkę ok. 7 miliardów złotych. Zaznaczyła, że ciężko oszacować koszty zamrożenia gospodarki w przyszłości.

19:16

19:12

We Włoszech w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono prawie 3,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Odnotowano też 575 nowych ofiar wirusa.

19:06

"Pan Szumowski już od dawna przestał być lekarzem wpadając w bagno pisowskiej polityki. Wybory to nie tylko dzień głosowania, ale zasady kampanii wyborczej opisane w konstytucji" - napisał były premier Leszek Miller.

19:00

18:53

Prezydent poinformował, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej jest rozważana rezygnacja z tegorocznych matur ustnych, ale zaznaczył, że żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

18:44

"Czy mam czas na odpoczynek podczas tych trudnych dni? Muszę mieć taki czas, bo gdybym go nie miał, to pewnie do dziś bym nie dotrwał. Staram się spać 4-5 godzin dziennie. To jest czas mojego wypoczynku, podobnie jak czas, kiedy mogę usiąść z żoną i spokojnie porozmawiać. Tak samo, kiedy możemy połączyć się z rodzicami przez komunikatory i z nimi porozmawiać. Podobnie z naszą córką. To jest czas, kiedy odpoczywam, bo odrywam się od obowiązków" - zdradził prezydent.

18:41

"Obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych ma charakter powszechny, ale proszę pamiętać, że są od tego obowiązku wprowadzone wyjątki. Taki wyjątek dotyczy dzieci do 4 roku życia. Nietrudno mi sobie wyobrazić, że maluszek, któremu założy się maskę, od razu ją zrywa. Autorzy ustawy to przewidzieli, stąd taki zapis. Ale zachęcam rodziców do tworzenia maseczek, które sprawią, że maseczki będą dla dzieci atrakcyjne" - powiedział Andrzej Duda.

18:37

"Pani wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała mi, że stara się, by zasiłek dla bezrobotnych został podwyższony. Jej zdaniem powinien on osiągnąć kwotę 1300 złotych. Problem bezrobotnych jest dziś problemem ważnym. Przez ostatnie pięć lat udało się bezrobocie w Polsce w znacznym stopniu zlikwidować. Ale to, co dzieje się w ostatnim czasie, na pewno spowoduje wzrost bezrobocia" - poinformował prezydent.

18:33

"Czy uczniowie 27 kwietnia wrócą do szkół? To będzie zależało od oceny ministra edukacji narodowej i pana premiera, ale myślę, że można spodziewać się odroczenia powrotu do szkół. Jak długo to będzie trwało? Ciężko to przewidzieć" - stwierdził Andrzej Duda podczas sesji Q&A.

18:30

"Rząd jest bardzo ostrożny, jeśli chodzi o odmrażanie gospodarki, ale jeśli popatrzymy na naszą sytuację przez pryzmat sytuacji na całym świecie, to wydaje się, że polityka naszego rządu jest polityką mądrą. Ale już są zapowiadane działania, które zmierzają do odmrażania gospodarki. Nasi sąsiedzi, Czesi, Austriacy, już rozpoczęli ten proces. My też do tego zmierzamy, obserwując jednocześnie sytuację epidemiczną" - mówił prezydent.

18:26

"Nic nie wiem, żeby było jakiekolwiek zagrożenie dla programu 500 plus. Co więcej, pytałem kilka dni temu o to pana premiera, bo jest to program, na którym niezwykle mi zależy. 500 plus jest dziś dla mnie jednym z elementów fundamentalnych i zapewniam, że te pieniądze będą wypłacane. Nie ma żadnych planów ograniczenia, czy - nie daj Boże - rezygnacji z tego programu. Inne świadczenia, jak 13 emerytura, również będą" - powiedział prezydent podczas sesji Q&A.

18:22

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej dot. szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

18:20

W ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarło 630 osób. To wzrost, w porównaniu do poprzedniego dnia, kiedy odnotowano 606 zgonów.

18:16

"Choroba żądzy władzy jest bardziej zaraźliwa, niż przypuszczałem. Żaden przyzwoity lekarz, nie narażałby życia i zdrowia współobywateli. Listonoszy, członków komisji, wyborców. Twarz ma się jedną. Dziś ją stracił" - napisał poseł KO Michał Szczerba.

18:00

Sportowy 24: Niestety, powiększa się lista osób ze świata sportu, które padły ofiarą koronawirusa SARS-CoV-2. Rodziny potwierdziły, że był on przyczyną śmierci byłego angielskiego piłkarza Normana Huntera i jamajskiego bobsleisty Sama Claytona Jra.

17:58

Dziś odnotowano 461 nowych zachorowań oraz 18 zgonów z powodu covid-19.

17:57

Sportowy 24: Kiedy dokończone zostaną rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy? Wszystko wskazuje na to, że na finały w Stambule i Gdańsku zaczekamy do ostatniego tygodnia sierpnia.

17:48

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Jako lekarz nie widzę innej formuły na wybory niż głosowanie korespondencyjne. Nie ma miesiąca lepszego czy gorszego na głosowanie korespondencyjne. Dodam, że na jesień spodziewana jest fala zachorowań na grypę.

17:43

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Przekazałem premierowi moje rekomendacje dot. wyborów prezydenckich. W tradycyjnej formie wybory są możliwe dopiero za dwa lata. Jeśli partie nie zgodzą się na takie rozwiązanie, jedyną opcją są wybory korespondencyjne. O szczegółach zaleceń dot. wyborów korespondencyjnych będę mógł przekazać, jeśli zostanie uchwalona i poznamy jej szczegóły. Z punktu widzenia medycznego bezpieczne wybory mogą się odbyć tylko w momencie pojawienia się szczepionki.

17:36

Czekamy na zapowiadaną konferencję prasową ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

17:32

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 165 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa. Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 8379/332 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:25

Dominika Chorosińska, posłanka: Wraz z koleżankami i kolegami parlamentarzystami wystosowałam apel do Premiera popierający prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryteria ograniczania dopuszczalnej liczby uczestników Mszy Świętej.

17:06

Minister Jadwiga Emilewicz wyjaśnia:

16:45

Johns Hopkins University: Oficjalna liczba zakażonych na świecie od początku pandemii - 2 181 508, z tego 147 337 zmarło a 554 899 wyzdrowiało

16:34

Burmistrz Londynu Sadiq Khan chce, aby noszenie masek na twarz było obowiązkowe w londyńskim transporcie - ale władze Wielkiej Brytanii nie zalecają obecnie noszenia ich publicznie.

16:26

Prezydent USA Donald Trump ogłosił "mapę drogową" odmrażania kraju.

16:18

Rząd przypomina: Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

16:08

Japoński premier Shinzo Abe twierdzi, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma problemy, które należy sprawdzić po zakończeniu pandemii. Dodał, że jego rząd nie planuje wycofać funduszy dla WHO.

16:00

PKP Intercity przypomina:

15:45

Kiedy odmrożenie ograniczeń w ruchu lotniczym:

15:36

Odmrażanie gospodarki z epidemii powinno następować oddolnie i w porozumieniu z przedsiębiorcami - uważa Marek Goliszewski z BBC.

15:26

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili w czwartek plan odmrażania gospodarki. Łagodzenie restrykcji będzie miało cztery etapy ale nie podaje konkretnych dat. - Tak naprawdę sprecyzowany mamy ten pierwszy krok, czyli wiemy kiedy zostanie on wykonany i jest on stosunkowo mało ambitny - mówi AIP ekspert.

15:15

MZ: W ciągu doby wykonano ponad 10,5 tys. testów na koronawirusa.

14:55

Po miesiącu w zakładach przywięziennych wyprodukowano milion maseczek ochronnych.

14:45

Służby prasowe premiera Borisa Johnsona, cytowane przez BBC News, poinformowały, że podróżowanie w Wielkiej Brytanii na wakacje nie jest „czymś, co pozwalają na to obecne wytyczne”.

14:33

PZL-Świdnik podpisał umowę z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie w sprawie wsparcia lokalnego systemu opieki zdrowotnej, aby wspólnie stawić czoła pandemii wywołanej wirusem SARS CoV-2. Zakłady przekażą 200 000 zł darowizny na zakup sprzętu medycznego i laboratoryjnego.

14:15

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował, że ponad 50 000 pracowników brytyjskiej służby zdrowia zostało przebadanych na Covid-19.

14:00

Google: Oszuści wysyłają 18 milionów fałszywych e-maili o Covid-19 do użytkowników Gmaila dziennie.

13:40

BBC News: Od poniedziałku Dania ma zezwolić na ponowne otwarcie wielu zawodów, od dentystów, optometrystów i fizjoterapeutów po salony piękności i masażu, studia tatuażu i piercingu oraz szkoły jazdy.

13:30

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że trwają konsultacje do soboty 18 kwietnia 2020 r. do godz. 13:00 odnośnie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

13:20

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: Więźniowie wyprodukowali milion maseczek.


LABEL TIME 13:10

Na 6 maja Telewizja Polska zaplanowała debatę kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta. Na pewno wezmą w niej udział urzędujący prezydent Andrzej Duda, a także kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak oraz Robert Biedroń, kandydat Lewicy.

13:00

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dziennikowi "El Mundo": Od samego początku naszym celem było zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. Kierowaliśmy się troską o jego samopoczucie, a nie zimnymi kalkulacjami politycznymi.

12:50

Wracają obowiązkowe szczepienia wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa. Program ten dotyczy tak noworodków jak i osób zagrożonych chorobami zakaźnymi.

12:10

Rosja: 32 008 zachorowania, w tym ofiar śmiertelnych 273 i 2 590 wyzdrowień.

11:53

11:44

W związku z pandemią koronawirusa od czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dotyczy to także sportowców, którzy stosują się do nakazu i zachęcają do tego swoich kibiców. Zobacz, jak wyglądają w niespodziewanych okolicznościach.

11:37

Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz wskazał na dodatkowe zalecenia o szczepieniu, np. przeciwko pneumokokom i grypie.

11:26

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podziękował w mediach społecznościowych prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi za jego "przywództwo" w walce z pandemią koronawirusa. Pałac Elizejski poinformował, że francuski przywódca bronił WHO podczas telekonferencji G7.

11:19

 • Obecnie zajętych jest 10 proc. łóżek respiratorowych – poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. W szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 1,4 tys. takich łóżek. Andrusiewicz dodał, że obecnie w jednoimiennych szpitalach zakaźnych i na oddziałach zakaźnych przebywa ponad 2,2 tys. pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 140 respiratorów.

11:01

Szwajcaria w nietypowy sposób solidaryzuje się ze Stanami Zjednoczonymi w walce z koronawirusem.

10:54

 • Chcielibyśmy, gdy pojawi się już szczepionka, aby zaszczepiło się nią powszechnie całe społeczeństwo. Maseczki będą obowiązkowe do czasu pojawienia się szczepionki - przekazał na briefingu prasowym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Zalecamy, aby szczepić się przeciwko pneumokokom i grypie. Dużo chorób płuc to m.in. powikłania po grypie - dodał.

10:43

W piątek w Rosji odnotowano 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Oficjalna liczba przypadków COVID-19 w tym kraju wzrosła do 32 tys. Zmarły 273 osoby.

10:25

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych czterech śmiertelnych ofiarach koronawirusa.

10:20

296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (133), dolnośląskiego (43), wielkopolskiego (37), kujawsko-pomorskiego (20), małopolskiego (10), podlaskiego (10), opolskiego (8), lubelskiego (8), warmińsko-mazurskiego (8),świętokrzyskiego (5), zachodnipomorskiego (5), podkarpackiego (5), pomorskiego (4).Liczba zakażonych koronawirusem: 8214/318 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:40

Ukraina:W ciągu ostatniej doby potwierdzono 501 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, dziewięć osób chorych zmarło. To do tej pory największa liczba infekcji wykrytych jednego dnia w tym kraju. Od początku epidemii COVID-19 wykryto u 4 tys. 662 osób, 125 z nich nie żyje.

9:26

Węgry: 14 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby, podnosząc bilans ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju do 156 – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej Covid-19. Liczba osób zakażonych wzrosła o 111 do 1763. W szpitalu przebywało w czwartek 729 osób. Do tej pory 207 osób uznano za wyleczone.

9:18

8:30

Obowiązek zakrywania ust i nosa w dobie pandemii koronawirusa dotyczy wszystkich Polaków od 16 kwietnia 2020 roku. Również Jarosław Kaczyński został wyposażony w maskę. Nietypowe zdjęcie maseczki ochronnej z kotem, którą prezes PiS otrzymał jako prezent, obiegło media społecznościowe w czwartek, 16 kwietnia. Wówczas miało miejsce posiedzenie Sejmu. Posłowie pojawili się na nim z zakrytymi twarzami, respektując nowe ograniczenia.

7:54

Dania: Rząd poinformował w piątek, że pozwoli otworzyć 20 kwietnia niektóre małe firmy, jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne, zamknięte ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Wolno też będzie odwozić dzieci do szkoły samochodem.Premier Mette Frederiksen już 15 kwietnia zniosła część restrykcji, kiedy to otworzono placówki dziennej opieki medycznej i szkoły dla dzieci od pierwszej do piątej klasy.

7:33

Brazylia informuje, że naukowcy z tego kraju opracowali lek o 94 proc. skuteczności w zwalczaniu Covid-19. O tym fakcie poinformował brazylijski Minister Nauki, Technologii, Innowacji i Komunikacji Marcos Pontes. Nazwa preparatu jeszcze nie jest znana, natomiast testy mają ruszyć w maju w pięciu szpitalach w Rio de Janeiro, jednym w Sao Paolo i jednym w Brasilii. Lek na koroanwirusa powstał natomiast w laboratorium w Sao Paolo.

7:20

Niemcy: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 299 osób - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3 tys. 868. Wirusa wykryto u 3 tys. 380 nowych osób, łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła do 133 tys. 830.

7:13

Posłowie w nocy z czwartku na piątek, w dwóch głosowaniach, rozpatrzyli 95 senackich poprawek dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Opozycja domagała się przełożenia posiedzenia na piątek.

Więcej tutaj

6:20

Chińskie Wuhan zrewidowało swoje dane dotyczące koronawirusa. Podniosło łączną liczbę ofiar o 1 tys. 290, a łączną liczbę przypadków o 325.

6:05

USA: Ponad 32,8 tys. osób zmarło dotychczas powodu koronawirusa w Stanach Zjednocoznych - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 667 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie