Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 7 tys. zakażonych. Śledź raport na żywo minuta po minucie - 15.04

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. pixabay
Raport 15 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowało już 7582 osób. 286 osób zmarło. Rząd przedłużył obostrzenia. Od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania twarzy. Śledź raport minuta po minucie i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 15 kwietnia 2020

 • Zakażonych 2 838 180
  + 3 098
 • Zmarło 70 336
  + 319
 • Szczepienia 13 957 627
  + 180 862
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+426
 • 2. mazowieckie:+389
 • 3. wielkopolskie:+304
 • 4. łódzkie:+296
 • 5. dolnośląskie:+268...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 11.05.2021, godz. 10:45, źródło: Ministerstwo Zdrowia

23:00

Bułgaria: Bezrobocie wzrosło w końcu marca do 6,7 proc - podaje Państwowa Agencja Zatrudnienia. Od wprowadzenia 13 marca stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią w kraju zarejestrowano 26,3 tys. nowych bezrobotnych.

22:07

 • Pandemia koronawirusa nie zmieniła wyzwań w kwestii bezpieczeństwa, przed którymi stoi NATO. Przeciwnie, potencjalni przeciwnicy będą starali się wykorzystać sytuację do realizacji własnych celów – mówił w środę w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

21:50

– Obecnie naszym najpilniejszym wyzwaniem jest pandemia COVID-19. Aktywność NATO w tym zakresie jest szansą na podkreślenie spójności oraz wartości więzi transatlantyckich. Bardzo budujące jest to, że wzrasta liczba przykładów pomocy pomiędzy sojusznikami – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wideokonferencji ministrów obrony państw NATO.

21:34

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zachęca do własnoręcznego przygotowania maseczek.

21:22

USA: Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio oszacował, że koszty ponoszone przez jego miasto w związku z epidemią koronawirusa mogą wynieść nawet 10 mld dolarów, apelując jednocześnie o pomoc do władz federalnych.

21:13

Dzięki działaniom resortu środki ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych i płyn do dezynfekcji z Fundacji KGHM Polska Miedź trafią do domów pomocy społecznej – zapewnia resort rodziny, pracy i pomocy społecznej.

21:06

Indie: Tysiące osób protestują z powodu braku transportu publicznego, który wstrzymano z powodu pandemii koronawirusa.

20:51

– Podpisałem się pod tą propozycją przedłużenia kadencji prezydenta o 2 lata. Uważam że to z punktu widzenia medycznego i ludzkiego bardzo taka dobra propozycja – mówił w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Na pewno będzie koronawirus wczesną wiosną przyszłego roku, bo wszystkie dane wskazują na to, że szczepionka będzie prawdopodobnie na samym początku przyszłego roku wynaleziona, jeżeli w ogóle. To są naprawdę takie bardzo prognozy łagodne, jeżeli mogę tego słowa użyć, bo zwykle taka szczepionka powstaje w latach, a tutaj chcemy w ciągu 18, 15 miesięcy ją uzyskać –stwierdził szef resortu zdrowia.

20:42

20:33

Francja: Co najmniej 17 167 osób zmarło dotąd w kraju z powodu koronawirusa.

20:26

 • Od czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie TVP. - To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki chirurgiczne są bardziej potrzebne w szpitalach. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, aby zachować ich sterylność - precyzował.

20:22

Donald Trump jest wyraźnie zniecierpliwiony impasem w światowym sporcie. - Musimy odzyskać nasz sport. Mam dość oglądania meczów baseballa sprzed 14 lat - żartował na konferencji prasowej prezydent Stanów Zjednoczonych. Trump powołał do życia sztab, który będzie pracować nad bezpiecznym powrotem do rywalizacji sportowej

20:01

W Turcji W ciągu ostatniej doby zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem. Tym samym ogólna liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się w tym kraju do 1518. Zanotowano też 4281 nowych zakażeń. Liczba potwierdzonych dotąd zakażeń SARS-CoV-2 w Turcji wzrosła do 69 392. Do tej pory 5674 osoby uznano za wyleczone.

19:53

19:46

USA: Szef Pentagonu Mark Esper mówił na antenie FOX News, że Chiny wciąż nie udostępniają pełnych informacji o epidemii, które są potrzebne, by zorganizować globalną akcję walki z pandemią. Wzywa Pekin do udostępniania danych o koronawirusie. - Jest oczywiste, że Chiny mogły być wcześniej bardziej transparentne i podzielić się większą ilością danych. Lepiej rozumielibyśmy, czym jest wirus i jak z nim postępować – stwierdził. Esper dodał, że „nawet teraz widzimy, że Chiny wstrzymują informacje” i sądzi, że „powinniśmy zrobić więcej, aby skłonić ich do dzielenia się nimi”.

19:38

Świadczenie postojowe trafia do przedsiębiorców w całej Polsce. Najwięcej świadczeń zostało wypłaconych w woj. mazowieckim - 14 952, woj. śląskim - 9 493 oraz woj. wielkopolskim - 9 206 – informuje Ministerstwo Rodziny.

19:30

Epidemia koronawirusa w Hiszpanii zlikwiduje tam 207 tys. miejsc pracy w kluczowym dla gospodarki tego kraju sektorze hotelarsko-gastronomicznym - wynika z badania firmy konsultingowej Bain & Company.

19:22

W Turcji, na mocy uchwalonej we wtorek przez parlament ustawy, rozpoczęto w dziś zwalnianie więźniów w związku z pandemią koronawirusa, co może objąć do 90 tys. osadzonych - poinformowała państwowa agencja Anadolu.

19:14

Portugalia: Podczas ostatniej doby na skutek zakażenia koronawirusem zmarły 32 osoby. Tym samym ogólna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju powiększyła się do 599 – podaje ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

19:07

19:00

USA: W ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork zmarły 752 osoby zakażone koronawirusem.

18:53

Obecnie codziennie z platformy epodreczniki.pl korzysta ponad 460 tysięcy użytkowników, generujących ponad 2 mln odsłon dziennie (dane od 11 marca do 8 kwietnia) – informuje Ministerstwo Eduacji. Najczęściej użytkownicy wykorzystują do tego przeglądarkę internetową lub wchodzą bezpośrednio na stronę epodreczniki.pl. Tylko od 1 marca br. liczba odsłon platformy to ponad 60 mln.

18:45

Niemcy prawdopodobnie przedłużą wprowadzone ograniczenia do 3 maja. Decyzja oficjalnie ma zostać ogłoszona dzisiaj wieczorem - informuje Deutsche Welle.

18:34

18:27

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 578 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrósł tym samym do 21 645.

18:12

Hiszpania: Do środy zmarło 27 pracowników systemu opieki medycznej zakażonych koronawirusem, a u ponad 27,5 tys. przedstawicieli personelu medycznego wykryto obecność SAR-Cov-2 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia.

18:00

Irlandia Północna: Pierwsza minister Arlene Foster powiedziała, że ograniczenia koronawirusowe zostaną przedłużone o trzy tygodnie.

17:40

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 174 nowe potwierdzone przypadki zakażenia. Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 7582/286 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:30

WHO: Ubolewamy nad decyzją Stanów Zjednoczonych o wstrzymaniu finansowania dla WHO. Nasze zaangażowanie w służenie wszystkim ludziom na świecie pozostaje absolutne.

17:25

Ministerstwo Rozwoju: Naszym celem jest pomoc całej polskiej branży turystycznej w powrocie do normalności.

17:00

Premier Mateusz Morawiecki trenuje przed jutrzejszym dniem.

16:40

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Rozporządzeniu dot. zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych jeszcze nie zostało podpisane przez premiera.

16:25

Johns Hopkins University: Oficjalnie jest już 2 000 984 zarażonych na całym świecie. Zmarło - 128 071 osób. 501 206 wyzdrowiało.

16:20

Jesteśmy żołnierzami więc czekamy na takie rozkazy w związku z pandemią koronawirusa. Zgodnie z naszym mottem „Zawsze gotowi. Zawsze blisko”. Jak pojawi się rozkaz, to będziemy go realizować - tłumaczy w rozmowie z AIP ppor. Jolanta Maciaszek, Oficer Prasowy 6 Mazowieckiej Brygady OT.

16:10

Poseł Łukasz Schreiber, senator Marek Pęk (PiS): Złożymy wniosek o rozszerzenie tarczy antykryzysowej także na firmy założone po 1 lutego. Kolejna będzie dotyczyć jednoosobowych działalności gospodarczych bez limitów przychodu.

15:55

ITD: Wsparcie innych służb na granicach, kontrole w komunikacji zbiorowej - to główne działania Inspekcji Transportu Drogowego zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Inspektorzy mimo dodatkowych zadań, nie zapominają o bezpieczeństwie na drogach i prowadzą prewencyjne kontrole.

15:40

Sportowy 24: Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) podjęła w środę decyzje dotyczące dalszej części kolarskiego sezonu. Wszystkie zawody do 1 lipca zostały zawieszone. Tour de France odbędzie się na przełomie sierpnia i września.

15:30

WOT: W całym kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają 38 Domów Pomocy Społecznej. Terytorialsi pomagali pensjonariuszom m.in. w Koszęcinie, Niedabylu i Drzewicy. WOT jest gotowy do dalszego wspierania Domów Pomocy Społecznej.

15:25

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza zasady na jakich banki udzielają wakacji kredytowych. Interesuje go czy treść aneksów zawieranych z kredytobiorcami a związanych z „wakacjami kredytowymi” nie wskazuje wykorzystanie ich trudnej sytuacji i położenia wynikającej ze skutków pandemii koronawirusa.

15:10

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych zostało pilnie skierowane do rządu. Dziś ma być ogłoszone. Wchodzi w życie w czwartek.

15:01

O potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów – apeluje przewodniczący Episkopatu do premiera Mateusza Morawieckiego.

14:54

Reprezentacja Polski nie zagra do końca roku ani jednego spotkania? Ten czarny scenariusz wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Victor Montaglini, wiceprezes FIFA, który będzie odpowiedzialny za układanie piłkarskiego kalendarza, powiedział wprost, że priorytetem będą krajowe ligi.

14:45

MZ: W ciągu doby wykonano ponad 8,1 tys. testów na koronawirusa.

14:30

Apel redaktorów naczelnych polskich gazet do czytelników o kupowanie prasy. - Wspierajmy się w trudnych chwilach - apelują szefowie gazet.

14:06

Startuje Fundusz Dróg Samorządowych. W tym roku to 3 mld 244 mln zł. Zobacz, ile pieniędzy trafi do 16 województw. Podział środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2020 r.

13:25

Premier: Jutro przedstawimy plan dotyczący zarówno kolejnego tygodnia, jak i zarysujemy propozycje dotyczące kolejnych faz zmian w obostrzeniach na najbliższe kilka tygodni, mniej więcej do połowy maja.

13:10

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk: Nie będzie likwidacji połączeń kolejowych lokalnych. Kolejarze pracują i realizują zadania z pełnym poświęceniem.

13:05

Sportowy 24: W pierwszej połowie maja do gry ma wrócić Bundesliga, a wznowienie naszej PKO Ekstraklasy planuje się również w tym samym miesiącu. Sprawdźcie, kiedy piłka nożna powróci na polskie stadiony.

13:00

Premier: Cieszę się bardzo, że mamy polskie wynalazki i będziemy mogli korzystać prawdopodobnie z dwóch polskich testów na koronawirusa i w tak krótkim czasie możemy odbudowywać nasz potencjał.

12:51

Premier: Chcemy ocalić jak najwięcej polskich firm. Na tym się koncentrujemy. Poprosiliśmy polskich producentów, polskie szwalnie o przestawienie się na produkcję potrzebną obecnie. Będziemy wspierać odbudowę polskiego przemysłu farmaceutycznego a także produkującego sprzęt medyczny specjalistyczny.

12:51

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk: Dzisiaj Fundusz Dróg Samorządowych to ważny cel aktywizowania małych i średnich firm. To 3 mld 200 mln złotych dla firm zatrudniających niewiele osób. Ważne jest to, że dzisiaj nie zostały zamrożone budowy w przeciwieństwie do np. Austrii czy Niemiec. Program budowy dróg krajowych jest realizowany a nowe budowy będą się rozpoczynały w tym roku. FDS nie zostanie zawieszony. Dotrzymujemy słowa.

12:47

PMM: Dzisiejszy, wzmocniony przez nas program Funduszu Dróg Samorządowych, o którym mówimy od dwóch lat, jest istotnym elementem wyprowadzania Polski na właściwe tory gospodarcze i elementem walki z gospodarczymi skutkami wirusa.

12:41

Premier Mateusz Morawiecki: Musimy starać się stopniowo wracać do życia gospodarczego. Walka z wirusem będzie długa ale czas na program kontrofensywy wobec koronawirusa. Polska jako jeden z pierwszych krajów zaprezentowała program wsparcia dla małych i średnich firm. Będziemy zwiększać dług publiczny. On jest impulsem, tak jak Fundusz Dróg Samorządowych, który pomaga restartować gospodarkę. FDS to jeden z największych programów modernizacyjnych kraju. W obecnej sytuacji niezbędny w obecnej sytuacji. Będziemy coraz więcej pieniędzy angażować w nasze życie gospodarcze.

12:40

The Telegraph: Książę Westminsterski Hugh Grosvenor, najbogatszy człowiek na świecie w wieku poniżej 30 lat, przekazuje 12,5 miliona funtów na pomoc na koronawirusa.

12:30

Johns Hopkins University: Potwierdzona liczba zakażeń na świecie - 1 988 143, w tym zmarłych - 127 590, wyleczonych 494 939.

12:20

Poczta Polska poinformowała, że maseczki zostały wyprzedane.

12:09

CIR: O godz. 12:30 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

12:05

Sekretariat Episkopatu Polski, w ramach konsultacji społecznych, złożył swoje propozycje do projektu rozporządzenia dot. obowiązku noszenia maseczek m.in. w miejscach kultu religijnego;

11:46

Zalecenia dla seniorów w związku z COVID-19: ogranicz przebywanie w miejscach publicznych, często myj ręce wodą i mydłem, regularnie dezynfekuj często używane przedmioty, odżywiaj się zdrowo i nawadniaj organizm.

11:36

Program 500 plus i trzynasta emerytura nie są zagrożone - zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

11:22

Jesteśmy przygotowani, złożyłam propozycję, jak moglibyśmy "odmrażać" sportowców z naciskiem na tych najważniejszych, przede wszystkim olimpijczyków. Od tego chcemy zacząć - poinformowała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

10:56

PKN Orlen wprowadził program lojalnościowy dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą oni mogli korzystać ze zniżek na paliwo, tankując na stacjach Orlen. Prezes koncernu podpisał specjalne dokumenty wspólnie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

10:41

Samolot z tonami środków ochronnych wylądował w Poznaniu. Wspomogą wielkopolskie szpitale w walce z koronawirusem.

10:37

Osocze ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem? "To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii." - tłumaczą przedstawiciele Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. To właśnie tam trwają pracę nad projektem, który ma umożliwić podawanie osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19. Szpital poszukuje dawców.

10:35

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 10 maja jest możliwe i powinno się odbyć.

10:31

Obniżka stóp procentowych dla polskiej waluty, a w zasadzie dwie, mogłaby wskazywać, że teraz będzie łatwiej o kredyty i to o kredyty tańsze. A jak jest naprawdę?

10:04

206 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: wielkopolskiego (67), śląskiego (37), dolnośląskiego (31), lubelskiego (25), małopolskiego (14), opolskiego (10), świętokrzyskiego (7), podkarpackiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2), podlaskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2). [b]Zmarło pięć osób.

09:40

Ponad połowa badanych firm (51 proc.) deklaruje, że planuje nadal prowadzić rekrutacje na nowe stanowiska – w tym 46 proc. zamierza zachować ich liczbę na niezmienionym poziomie. Specjalistów i menedżerów dynamicznie poszukują przedsiębiorcy zwłaszcza z branży Transport, spedycja i logistyka.

09:35

Szef Kancelarii Premiera w Radiu Zet: "W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć precyzyjnie, kiedy poszczególne obostrzenia będą likwidowane. Znoszenie ograniczeń, które zostały wprowadzone w związku z koronawirusem, jest planowane, ale to, co trzeba dzisiaj podkreślać, to że będą dostosowane do aktualnej sytuacji. Zresztą tak jak robią to inne kraje, dlatego że musimy mieć świadomość, że szereg innych krajów, w których liczba osób chorych jest o wiele większa, powoli znosi ograniczenia".

08:59

W szpitalach przebywa aktualnie 2499 pacjentów. 668 osób zwalczyło koronawirusa.

08:22

Liczba osób, które będą w jednym czasie chorowały, ona będzie przez długi czas na dosyć wysokim poziomie, ponieważ te osoby, które do tej pory zachorowały, ich czas leczenia to co najmniej kilkanaście dni. W związku z tym ogólna liczba osób, które chorują, będzie na wysokim poziomie jeszcze przez cały maj co najmniej - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki.

07:44

Pogłoski o rozważanym wstrzymaniu dotacji dla WHO przez USA, stały się faktem. Według prezydenta Donalda Trumpa, decyzje WHO kosztowały świat tysiące ludzkich istnień i są bezpośrednią przyczyną kryzysu gospodarczego.

07:41

Jeżeli to będzie możliwe, to chcielibyśmy do szkół wrócić w tym roku szkolnym, ale to jest zależne od sytuacji epidemicznej, więc takiej deklaracji dzisiaj wprost postawić nie można – przyznał rzecznik rządu.

07:29

Stosuj się do zaleceń, w miejscach publicznych zakrywaj usta i nos. Od jutra będzie to już obowiązek - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

07:07

Od niedzieli 19 kwietnia ma rozpocząć się tzw. odmrażanie gospodarki, czyli stopniowe łagodzenie i znoszenie niektórych restrykcji. W pierwsze kolejności poluzowane mają być limity dotyczące klientów w sklepach, zniesiony ma zostać również zakaz wejścia do lasów.

06:56

Pierwszy z czterech samolotów ze sprzętem ochronnym dla lekarzy walczących z koronawirusem wylądował w Poznaniu. Łącznie do lekarzy trafi 2,5 mln masek i maseczek oraz po 100 tys. kombinezonów, przyłbic i gogli. Zakup sfinansowała fundacja Dominiki Kulczyk. Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

06:40

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny skrytykował Światową Organizację Zdrowia (WHO). - Trwa dokładna analiza roli tej instytucji w błędnym zarządzaniu kryzysem związanym z koronawirusem - przyznał, zaznaczając przy tym, że USA wstrzymują dotowanie WHO.

06:06

Z wtorkowych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że dotychczas w Polsce zachorowały 7202 osoby, z czego 263 zmarły. Najbliższa aktualizacja danych około godz. 10.

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie