Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 13,5 tys. zakażonych. Zmarło 678 osób. Raport na żywo minuta po minucie - 3 maja

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Raport minuta po minucie, 3 maja 2020. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 13 693 osób. 678 osób zmarło z powodu COVID-19. Trwa majówka przebiegająca z licznymi ograniczeniami. Po weekendzie, 4 maja rozpocznie się drugi etap "odmrażania gospodarki". Otwarte zostaną m.in. galerie handlowe. Dwa dni później żłobki i przedszkola znów będą mogły przyjmować dzieci. Śledź raport i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 3 maja 2020

 • Zakażonych 2 642 242
  + 21 130
 • Zmarło 60 612
  + 682
 • Szczepienia 8 223 370
  + 243 919
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+3 142
 • 2. mazowieckie:+2 555
 • 3. wielkopolskie:+2 495
 • 4. dolnośląskie:+2 277
 • 5. małopolskie:+1 747...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 15.04.2021, godz. 10:50, źródło: Ministerstwo Zdrowia

21:01

Johns Hopkins University: Liczba potwierdzonych zachorowań na koronawirusa na świecie - 3 483 194, w tym 246 027 zgonów. Już 1 113 454 wyzdrowiało. W Europie najwięcej osób zmarło we Włoszech - 28 884, w Wielkiej Brytanii - 28 884 oraz w Hiszpanii - 25 100.

20:50

W związku z trudną sytuacja ekonomiczną spowodowaną epidemią koronawirusa w kłopoty popadli także małe kluby piłkarskie oraz szkółki. Polski Związek Piłki Nożnej podpowiada - oni też mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej.

20:45

Jak od poniedziałku, 4 maja 2020 r., będzie wyglądać działalność galerii handlowych i kogo obowiązują wytyczne w pytaniach i odpowiedziach.

20:30

W poniedziałek piłkarze PKO Ekstraklasy przejdą testy na obecność koronawirusa, a od wtorku wrócą do treningów. W sobotę rząd wydał rozporządzenie zmieniające najważniejszą regułę tych zajęć.

20:16

Agencja AFP: Francja odnotowuje 135 zgonów w ciągu 24 godzin, co jest najniższym dziennym wynikiem od sześciu tygodni.

20:07

Giganci muzyki czyli grupa The Rolling Stones przygotowali niespodziankę dla fanów. Start już dziś o godz. 21.

20:05

Piłkarz Manchesteru United Marcus Rojo przechodzi trudny okres w karierze. Sam prosi się jednak o kolejne kłopoty. W internecie pojawiło się nagranie na którym kompletnie lekceważy zalecenia bezpieczeństwa dotyczące koronawirusa.

20:00

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w niedzielę, że całkowita liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa w tym stanie USA po raz pierwszy od połowy marca spadła poniżej 10 tysięcy osób.

19:44

Prezes Austriackiego Stowarzyszenia Medycznego Thomas Szekeres zaapelował do Austriaków o ostrożność. W oświadczeniu napisał, że niepokoją go zdjęcia długich kolejek przed niektórymi sklepami w sobotę. Szekeres zachęca rodaków do przestrzegania ścisłych zasad higieny, w tym noszenie masek, mycie rąk i zachowanie dystansu.

19:30

Sportowy 24: Legia Warszawa i Raków Częstochowa przeprowadziły testy we własnym zakresie. W obu klubach nie było żadnego pozytywnego wyniku, wszyscy są zdrowi.

19:15

BBC News: Brytyjski kolarz Chris Froome uważa, że Tour de France może się odbywać bez widzów, ale nie wie, w jaki sposób organizatorzy będą w stanie powstrzymać tłumy. Tour, pierwotnie zaplanowany na 27 czerwca, rozpocznie się 29 sierpnia 2020 r.

18:53

Sportowy 24: Już nie tylko Sevilla czy Real Betis są zainteresowane Michałem Karbownikiem. Piłkarz Legii Warszawa może trafić do FC Barcelona. W międzyczasie Rafał Gikiewicz poinformował, że jego klub Union Berlin, nie przedłuży z nim umowy.

18:36

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w wywiadzie dla stacji ABC, że istnieją „mocne dowody” na to, że nowy koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan.

18:20

Lanberry przygotowuje w ciszy spowodowanej pandemią koronawirusa nową płytę. Jak współautorka hitów Roxie Węgiel i Viki Gabor znosi odosobnienie? Zobacz wideo.

18:00

Ministerstwo Rodziny: Od jutra przywracamy bezpośrednią obsługę interesantów.

17:30

Około 2,2 miliona pożyczek dla małych firm o wartości 175 mld USD zostało zaciągniętych od 27 kwietnia 2020 r. w ramach rządowego pakietu pomocy koronawirusowej w USA - podali w niedzielę urzędnicy.

17:15

Centra i galerie handlowe od poniedziałku, 4 maja 2020 r., ponownie będą otwarte. Co się zmieni? Jak będą wyglądać zakupy w galeriach? Czy będą otwarte restauracje i bary?

16:43

Jak rozwijała się epidemia koronawirusa w Polsce dzień po dniu? Szczegółowe dane przygotowaliśmy W TYM MIEJSCU.

16:31

Wytyczne dla żłobków i klubów dziecięcych dotyczą także kwestii żywienia - przypomina Ministerstwo Rodziny.

16:18

"Winni jesteśmy wdzięczność tym, którzy wiele czynią, aby zahamować rozprzestrzenianie się pandemii, oszczędźmy im bezpodstawnej krytyki" - powiedział dziś podczas mszy św. za ojczyznę w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

16:09

15:42

W niedzielę 3 maja pracownicy transgraniczni po raz drugi spacerowali w Cieszynie nad Olzą protestując przeciw rozwiązaniom, jakie zaproponował rząd otwierając granicę dla osób przekraczających ją w celach zawodowych. Spacerując od Mostu Przyjaźni do Mostu Wolności domagali się m.in. socjalnych zabezpieczeń i refundacji testów na koronawirusa wymaganych przez stronę czeską. Więcej o proteście pracowników transgranicznych - tutaj.

15:36

Dalajlama wezwał do „skoordynowanej, globalnej reakcji” w celu zwalczania pandemii koronawirusa. - „W czasach poważnego kryzysu widzimy zagrożenie dla zdrowia i doświadczamy smutku z powodu utraconych krewnych i przyjaciół. Gospodarcze perturbacje stanowią poważne wyzwanie dla rządów i zagrażają bytowi tak wielu ludzi" - oświadczył przebywający na wygnaniu duchowy przywódca Tybetańczyków, cytowany przez CNN. - Musimy zatem okazywać sobie współczucie. Jako istoty ludzkie wszyscy jesteśmy tacy sami. Doświadczamy tych samych lęków, tych samych nadziei, tych samych niepewności, ale łączy nas także pragnienie szczęścia. Nasza ludzka zdolność rozumowania i dostrzegania rzeczy w realistyczny sposób daje nam możliwość przekształcenia trudu w szansę - powiedział.

15:20

 • Mówi się, że ludzie szczepiący się na grypę, nawet jeśli zachorują, przechodzą ją łagodniej i nie pojawia się tak wiele powikłań, które tak naprawdę są najgroźniejsze dla zdrowia i życia. Koronawirus będzie z nami istniał – jeśli nie zawsze – to bardzo długo, musimy zrobić więc wszystko, by nie paraliżował nam życia, jak to ma miejsce dziś. Dlatego szczepionka i leki są tak istotne - mówi dr Michał Kaszuba, genetyk i prezes poznańskiej firmy GenXone.

15:10

W Hiszpanii odnotowano najmniejszy od sześciu tygodni przyrost zgonów z powodu koronawirusa - informuje BBC. Ostatniej doby w kraju zmarły 164 osoby z powodu Covid-19. Nowych zakażonych wykryto niespełna tysiąc. W sumie dotychczas potwierdzono 217466 przypadków zachorowań na koronawirusa w Hiszpanii. Zmarło 25264 osób.

15:01

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, powiedział w wywiadzie dla gazety "The Sun", że kiedy był chory na koronawirusa, lekarze w szpitalu św Tomasza przygotowywali się na jego śmierć i sposób jej ogłoszenia. - To był trudny moment, nie będę zaprzeczał. Lekarze mieli już koncepcję, by działać według scenariusza "śmierci Stalina" - powiedział Johnson. Prawdopodobnie miał na myśli sytuację, w której lekarze muszą ogłosić śmierć zmarłego przywódcy. Johnson dodał, że wiedział o planie awaryjnym przygotowanym na najgorszą sytuację. Brytyjski premier przyznał, że nie mógł zrozumieć, jak jego stan zdrowia mógł w tak krótkim czasie tak drastycznie się pogorszyć. Przypominał, że lekarze podawali mu litry tlenu, by zachować go przy życiu. W wypowiedzi dla "Suna" dodał, że swoje ocalenie zawdzięcza cudownej pracy zespołu medycznego.

14:45

Polscy piłkarze, występujący w berlińskich klubach - Krzysztof Piątek i Rafał Gikiewicz - nie mają koronawirusa. Ich zespoły przeszły testy na obecność COVID-19.

14:38

"Wybory prezydenckie w Polsce powinny odbyć się latem przyszłego roku" - mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, w rozmowe z "Rzeczpospolitą".

14:30

Od 6 maja istnieje możliwość uruchomienia żłobków i klubów dziecięcych - to możliwość, nie obowiązek - przypomina Ministerstwo Rodziny.

14:12

Przypominamy, że jutro nastąpi złagodzenie części obostrzeń w Polsce.

14:06

13:45

Od 4 do 9 maja treningi w drużynach piłkarskiej ekstraklasy będą mogły się odbywać w 14-osobowych grupach – czytamy w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

13:36

"Jesteśmy na progu tygodnia, w którym okaże się, czy Polska pozostanie demokratycznym krajem, czy wykona duży krok w stronę dyktatury, satrapii i po raz kolejny uda nam się sprzeniewierzyć temu wszystkiemu, co przez lata wypracowywaliśmy, zamiast bohatersko tego bronić, bo już mamy ten sukces" - stwierdził Szymon Hołownia.

13:30

"Dzisiaj tak ważne są zapisy Konstytucji, które mówią, że mamy prawo do wolnych wyborów. Do wyborów bezpiecznych, tajnych, powszechnych. Dlatego po raz kolejny mówię bardzo głośno: wybory w maju metodą kopertową, pseudo metodą nie mogą się odbyć" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

13:26

"Jestem pewien, że tak będzie też w kolejnych tygodniach i miesiącach – ile tylko czasu będzie potrzeba, by uchronić społeczeństwo przed najgorszymi skutkami epidemii. By to osiągnąć, musimy dalej działać razem. Potrzebujemy jedności i współpracy, a nie wrogości i konfliktu. Musimy razem patrzeć na wspólne dobro, a nie kierować się partykularnymi interesami. Potrzebujemy ładu i porządku, a nie destabilizacji i kłótni. Potrzebujemy zaufania i solidarności, a przede wszystkim – współpracy" - dodał prezydent.

13:20

"Jestem pod głębokim wrażeniem tego, jak wspaniale Polacy zachowują się w obliczu pandemii. Chcę dziś z serca Państwu za to podziękować. My, Polacy, jesteśmy narodem mądrym i dojrzałym. Jesteśmy słusznie dumni ze swoich osiągnięć. Kochamy wolność, chcemy korzystać ze swobód, rozwijać się, bogacić, cieszyć się własnym życiem. Ale gdy stanęliśmy przed tak wielkim wyzwaniem, z którym możemy uporać się tylko wspólnie, to zachowujemy się rozsądnie, jesteśmy zdycyplinowani, mobilizujemy się i pomagamy sobie nawzajem w codziennych trudnościach" - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda.

13:15

W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 9,9 tys. testów na obecnośc koronawirusa.

13:11

318 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia. Poinformowano też o śmierci 15 kolejnych osób.

13:04

"Wybory nie mogą odbyć się 10 maja. Trwa epidemia, rośnie liczba osób zakażonych. Przewodniczący PKW potwierdza, że wyborów nie da się zorganizować w maju. To nie tylko kwestia epidemii, ale też bałaganu wprowadzonego przez PiS w w systemie wyborczym" - powiedział Jan Grabiec z PO w Polsat News.

12:55

2 maja na kierunku do Polski skontrolowano 11,1 tys. osób, w tym 7,5 tys. na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej.

12:42

12:35

Papież Franciszek zaapelował o międzynarodową współpracę w rozwiązaniu kryzysu, związanego z pandemią koronawirusa. Apeluje także o połączenie wysiłków naukowców nad opracowaniem szczepionki i skutecznego leczenia.

12:29

W ciągu ostatnich 24 godzin w Rosji zdiagnozowano koronawirusa u ponad 10 tysięcy osób.

12:20

12:08

Ekstraklasa może zarobić dodatkowe pieniądze. Zagraniczne telewizje kupią prawa do transmisji?

12:00

"Ostatniej doby sprawdziliśmy prawie 84 tys. osób poddanych kwarantannie, a w 212 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych" - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

11:50

"Jako prezydent będę co roku, w okolicach 3 maja, naszego święta, wygłaszał orędzie o stanie państwa, którego celem będzie przedstawienie prawdy o finansach publicznych, o zarządzaniu państwem, o sytuacji państwa, budżetu państwa, sytuacji obywateli. Będę to robił niezależnie jaki będzie rząd" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

11:42

"Nie mogę wziąć udziału w wyborach korespondencyjnych. Nie mam takiej możliwości" - powiedział przebywający w Szwajcarii Aleksander Kwaśniewski w Radiu Zet.

11:36

"Podszycie się pod czyjąś tożsamość jest bardzo poważnym przestępstwem przeciwko wyborom. Zawsze należy brać pod uwagę, że ktoś popełni przestępstwo. Wtedy mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości zadziała" - powiedział Adam Bielan w rozmowie z Wprost.pl.

11:29

"Nie wystarczy uchwalić. Trzeba umieć obronić i zawsze przestrzegać. Inaczej nie będzie czego świętować" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

11:22

Jak epidemia koronawirusa w Polsce rozwija się dzień po dniu? Przygotowaliśmy szczegółowe statystyki W TYM MIEJSCU.

10:55

Kraje z największą liczbą aktywnych przypadków koronawirusa:

10:49

Niemieccy lekarze fotografują się nago w miejscach pracy, by zwrócić uwagę na ważny problem doby koronawirusa. TUTAJ zobaczycie zdjęcia i przeczytacie o szczegółach protestu.

10:41

Oficjalne komunikaty rosyjskich władz podają, że kraj odnotował rekord dziennych zakażeń koronawirusem na poziomie 10 633 nowych przypadków. Liczba zarażonych Rosjan wzrosła do 134 686. W ciągu minionych 24 godzin zmarło 58 osób, windując liczbę zgonów do 1 280.

10:34

O godzinie 11 na naszej stronie rozpocznie się transmisja mszy św. z kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

TRANSMISJA

10:31

BBC podsumował dane pokazujące, jak testują swoich obywateli na obecność koronawirusa kraje afrykańskie. Jednymi z najlepszych wyników liczby testów per capita pochwalić się mogą Mauritius i Dżibuti. Chwalona za swoją politykę w tym zakresie jest Ghana. W niektórych krajach dane dotyczące testów na koronawirusa są niedostępne (Erytrea, Algieria). W Tanzanii uznano, że ich publikowanie może siać strach i panikę.

10:26

10:15

Premier Korei Południowej, Chung Sye-kyun, zapowiedział w niedzielę dalsze luzowanie ograniczeń dotyczących społecznej izolacji. Od 6 maja zostaną otwarte niektóre usługi w większych centrach handlowych. Dopuszczone też będą zgromadzenia i wydarzenia, podczas których będzie można zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

10:10

Przypominamy o naszym projekcie interaktywnym, w którym każdy wybrać może eksperta interesującej go dziedziny i zadać własne pytanie.

KORONAWIRUS pytania i odpowiedzi

9:56

Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych Niemiec, w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" opowiedział się przeciwko zbyt wczesnemu otwieraniu granic. - Tak długo, jak wirus nie zrobi sobie urlopu, musimy i my ograniczyć nasze plany turystyczne - powiedział przedstawiciel CSU, zapytany o możliwość otwarcia granicy niemiecko-austriackiej.

9:52

9:37

Gazeta.pl, powołując się na "New York Times", informuje o prawdopodobnym nowym objawie koronawirusa. Amerykańscy dermatolodzy odnotowali w ostatnim czasie wzrost liczby pacjentów z objawami zaczerwienienia i opuchlizny palców u stóp. Podobne przypadki odnotowano wcześniej w Hiszpanii.

9:21

Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA, nie będzie zeznawał przed komisją Kongresu, badającą odpowiedzialność administracji prezydenta Donalda Trumpa za rozprzestrzenianie się koronawirusa po Stanach Zjednoczonych. Informację podał Biały Dom.

9:15

9:03

Według sondażu SW Research dla rp.pl, aż 76,9 proc. Polaków szacuje, że światową gospodarkę czeka co najmniej dwuletnia odbudowa po kryzysie związanym z koronawirusem. 14,6 proc. liczy, że okres odbudowy wyniesie rok, 27,6 proc uważa, iż dokładnie dwóch lat będzie trzeba na powrót do stanu przed pandemią. Trzech na dziesięciu ankietowanych uznało, że potrzebne będzie więcej czasu niż dwa lata. 15 proc. postawiło na okres pięcioletni.

8:50

Rosyjski lekarz pogotowia ratunkowego, Aleksandr Szulepow, wypadł z okna szpitala w obwodzie woroneskim. TVN24.pl powołuje się na rosyjskie media, które podkreślają, że 37-letni medyk był zakażony koronawirusem, a kilka tygodni temu opublikował nagranie, w którym oskarżał władze o zmuszanie go do pracy mimo choroby COVID-19 i brak potrzebnego sprzętu ochronnego. Ze swojego oświadczenia później się wycofał. Szulepow doznał złamania podstawy czaszki. To już trzeci przypadek w przeciągu ostatniego tygodnia, kiedy rosyjski lekarz wypada z okna placówki medycznej.

8:42

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, przedstawił codzienny raport, informujący o zaangażowaniu służb wojskowych w walkę z pandemią koronawirusa

8:32

Uniwersytet Johna Hopkinsa podał, że w ciągu minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 1435 Amerykanów. Łączna liczba ofiar koronawirusa w USA przekracza 66 tysięcy. Przybyło niespełna 27 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2.

8:23

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące drugiego etapu znoszenia ograniczeń. Przypomnijmy, że od 4 maja zostają przywrócone m. in. usługi hotelarskie, galerie handlowe z ograniczeniami, weekendowe godziny pracy sklepów budowlanych, gabinety rehabilitacyjne, działanie niektórych instytucji kultury.

8:16

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Tajlandii po zniesieniu przez władze ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Od stycznia w kraju zmarły z powodu koronawirusa 54 osoby. Łączna liczba zarażeń wynosi 2969.

8:05

7:58

- Wygrywamy tę wojnę. Jesteśmy tak zróżnicowaną populacją, że poradzimy sobie z koronawirusem - twierdzi prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Przeczytaj całą rozmowę Doroty Abramowicz TUTAJ.

7:50

W Chinach liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 2 osoby. Według Komisji Zdrowia Publicznego do jednego z zakażeń doszło na terenie kraju, drugie dotyczy osoby wracającej zza granicy. Minął 18 dzień z rzędu bez informacji o ofierze śmiertelnej COVID-19 w Chinach.

7:39

W sobotę w Meksyku stwierdzono 1 349 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 89 osób zmarło z powodu COVID-19 minionej dobry. Ogólne liczby w tym kraju wzrosły do 22 088 pozytywnych wyników testów i 2 061 ofiar śmiertelnych.
Jednocześnie meksykańskie rodziny rozpoczęły protest w jednym ze szpitali, domagając się większej dostępności do danych i informacji o stanie zdrowia pacjentów oraz żądając wydania ciał osób zmarłych.

7:31

Przeczytajcie wypowiedź prof. Krzysztofa Simona z wrocławskiego szpitala.

7:22

Boris Johnson opowiedział o szczegółach swojego leczenia w rozmowie z "The Sun on Sunday". Zdradził, że lekarze przygotowywali się na wypadek potrzeby poinformowania o jego śmierci. W najbardziej dramatycznym momencie szanse premiera Wielkiej Brytanii oceniano na 50:50. Ostatecznie szef rządu Jej Królewskiej Mości pokonał koronawirusa.

7:10

Instytut Roberta Kocha poinformował, że po raz drugi z rzędu w Niemczech odnotowano dobowy przyrost zakażeń mniejszy niż tysiąc. W ciągu ostatnich 24 godzin Niemcy odnotowały 793 przypadki, dzień wcześniej 945. Łącznie wykryto tam prawie 165 tys. zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 6 812 obywateli tego kraju.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 3 maja 2020

21:02

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na awaryjne stosowanie leku remdesivir stosowanego przeciw Eboli do leczenia koronawirusa. Zezwolenie oznacza, że lek przeciwwirusowy może być teraz stosowany u osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego zakażenia COVID-19. Ostatnie badania kliniczne wykazały, że lek pomógł skrócić czas rekonwalescencji osobom poważnie chorym.

20:47

Strażacy na Korsyce we Francji próbują trenować psy, aby mogły wykrywać koronawirusa u ludzi. Jest nadzieja, że specjalnie wyszkolone psy będą mogły być używane w miejscach publicznych, takich jak lotniska. Podobne próby odbywają się w Wielkiej Brytanii i USA.

20:15

Johns Hopkins University: Liczba zakażonych na świecie - 3 392 771, w tym liczba zgonów - 241 193. Aż 1 068 848 pacjentów wyzdrowiało.

20:00

Biskupi polscy zastrzegają, że podczas liturgii nadal muszą być przestrzegane ograniczenia związane z epidemią.

19:45

Czy Wielka Brytania będzie próbować domagać się „miliardów odszkodowań”, jeśli zostanie wykazane, że brak przejrzystości ze strony Chin utrudnia działania mające na celu zapobieganie pandemii. Sekretarz ds. Społeczności Robert Jenrick odpowiedział, że „nadejdzie czas”, aby przeanalizować pochodzenie wirusa i zastanowić się, jakie działania należy podjąć, czas „nie był teraz”.

19:25

Włochy odnotowały 474 ofiary śmiertelne, o 269 więcej niż dzień wcześniej, raportuje BBC News.

18:40

British Airways chce zmniejszyć zatrudnienie o 12 000 osób z 42 000 pracowników powołując się na załamanie działalności. Przewoźnik uważa, że powrót do poziomu zatrudnienia sprzed koronawirusa potrwa kilka lat.

18:00

BBC News przypomina: USA mają jak dotąd najwięcej zgonów na świecie związanych z koronawirusem, choć proporcjonalnie mniej zgonów w stosunku do liczby ludności niż kilka krajów w Europie. Liczba ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 65 000, przy czym potwierdzono ponad 1,1 miliona przypadków zakażeń.

17:30

Wielka Brytania: Dr Jenny Harries, zastępca dyrektora medycznego przyznaje, że Wielka Brytania przekroczyła szczyt, ale „mamy jeszcze wiele do zrobienia”.

17:00

Teheran: Około 160 pojazdów zapełniło parking w Milad Tower w stolicy Iranu, aby obejrzeć film irańskiego reżysera Ebrahima Hatamikii. Samochody były dezynfekowane podczas wjazdu. Iran ponownie otworzył małe sklepy, ale większe sklepy i miejsca, takie jak kina i teatry, pozostają zamknięte.

16:45

Reuters: Liczba Chińczyków podróżujących poza swoje rodzinne miasta wzrosła o 40% na początku weekendu Święta Pracy, w porównaniu z 4 kwietnia 2020 r.

16:25

Ognisko epidemiczne w domu zakonnym sióstr szarytek w Poznaniu. Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 32 z 33 szarytek - podało Radio Zet News.

16:23

Majówka w czasie epidemii. Tłumy mieszkańców na sobotnich zakupach. Zobacz galerię.

16:18

„Patriotycznie zdalni – o wolności inaczej. Artyści dla biało-czerwonej” - pod takim hasłem odbył się dziś (2 maja) wirtualny koncert przygotowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Zobacz galerię.

16:15

Polska Rada Centróww Handlowych prosi o wsparcie akcji społecznej #KupujeBezpiecznie.

16:10

Według banku centralnego austriacki PKB zmniejszy się w tym roku o 8 proc. w związku z utrzymaniem lockdownu.

15:55

4 maja br. otwarte zostaną galerie i centra handlowe. W powrocie do nowej normalności mają pomóc wytyczne, które Ministerstwo Rozwoju przygotowało razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

15:47

292 nowe przypadki koronawirusa i 31 nowych zgonów w Indonezji

15:40

15:38

Podczas sobotniej konferencji prasowej, w której oprócz włodzarzy Gdańska i Sopotu wzięła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska pierwszą poruszoną kwestią było bezpieczne, ponowne uruchomienie żłobków i przedszkoli. - Przypomnę, że w Gdańsku sprawa ta dotyczy 22 tys. dzieci, które uczą się w publicznych, jak i niepublicznych żłobkach i przedszkolach oraz klasach zero, jeśli chodzi o szkoły podstawowe - zaznaczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Jest czymś niewyobrażalnym, żeby dowiadywać się z telewizji jak należy przygotować takie placowki do otwarcia- powiedziała. Całość przeczytasz tutaj.

15:24

Maseczki na brodach, brak rękawiczek, ścisk przy stoiskach z kwiatami i płodami rolnymi- tak w sobotę, 2 maja wyglądało ostrowieckie targowisko. Widać, że mieszkańcy miasta i okolic poczuli już zupełne rozluźnienie. Zobacz galerię.

15:10

Przedszkole numer 8 w Staszowie ruszyło do walki z koronawirusem. Na początek 500 maseczek trafi do mieszkańców gminy. Przeczytaj więcej.

15:00

Holding Warrena Buffetta Berkshire odnotowuje prawie 50 miliardów dolarów straty na koronawirusie, natomiast zyski operacyjne rosną.

14:47

14:35

Premier Japonii zorganizuje w poniedziałek konferencję prasową na temat koronawirusa

14:21

Donald Trump przekonany o tym, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. "Widziałem dowody"

14:11

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii wynosi 25 tys.

13:55

Mikro, małe i średnie firmy – będą mogły składać wniosek o subwencję finansową z PFR poprzez bankowość elektroniczną iPKO i iPKO biznes.

13:40

Epidemia COVID-19 zmienia strukturę konsumpcji gospodarstw domowych i sprawia, że wzrost cen żywności staje się bardziej dotkliwy - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

13:13

W ciągu doby wykonano ponad 11,3 tys. testów na koronawirusa- poinformował resort zdrowia.

13:07

Mamy 270 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa- poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

13:04

Jeszcze niedawno województwo pomorskie było na szarym końcu pod względem liczby wykonywanych testów wykrywających koronawirusa. Od kwietnia ta sytuacja poprawiła się. Jednak, jak widać ze statystyk, zwiększyła się też liczba chorych i liczba pacjentów hospitalizowanych. To oznacza, że podczas nadchodzącego majowego weekendu, nie powinniśmy podejmować pochopnych i nierozsądnych zachowań jak np. zmniejszanie dystansu społecznego czy zdejmowanie maseczek.

12:46

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w weekend majowy wciąż obowiązują ograniczenia związane z koronawirusem.

12:25

Maski i maseczki ochronne. Jakie są rodzaje? Jakie wybrać na co dzień i do uprawiania sportu? Do tej pory maska była traktowana przez część biegaczy jedynie jako wspomagający gadżet w warunkach dużego miejskiego smogu. Teraz jednak, gdy w związku z pandemią koronawirusa maseczki stają się obowiązkowe i każdy wychodzący z domu musi je nakładać, także biegacze, kolarze, pasjonaci nordic walking i inne osoby uprawiające sport mają obowiązek używać ich do aktywności na wolnym powietrzu. Jaką maseczkę wybrać, jakie są ich rodzaje i które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc? Staramy się podpowiedzieć, jak poruszać się w gąszczu ich rodzajów, nazw i symboli. Od 16 kwietnia za brak maseczki lub innej formy zakrycia ust i nosa można dostać mandat!

12:00

Nie prędko będziemy mogli ponownie wybrać się do kina lub teatru. Zostaną one uruchomione dopiero w czwartym, ostatnim etapie odmrażania życia społecznego. Czy ludzie w dobie kryzysu gospodarczego będą jednak chętni do wydawania pieniędzy kulturę? Przeczytaj całość.

11:33

Całkowita liczba przypadków koronawirusa na Filipinachwynosi blisko 9 tys- podaje Agencja Reutersa.

11:22

Koronawirus w Opocznie i powiecie. Szpital otwiera oddziały. Część szpitalnych oddziałów została zamknięta po tym, jak u jednego z pacjentów zdiagnozowano koronawirusa. Czasowo zawieszone zostało funkcjonowanie Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wczoraj opoczyński szpital poinformował, że otrzymał wyniki testów na Koronawirusa SARS-CoV-2 dotyczące zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów szpitala. Wyniki okazały się ujemne. W związku z tym szpital wznowił funkcjonowanie zawieszonych 29 kwietnia oddziałów: Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Bloku Operacyjnego. Pozostałe oddziały także funkcjonują bez zakłóceń.

11:12

Po 28h od startu przyjmowania wniosków w TarczaFinansowaPFR już 9.2 tys. firm z przyznaną pomocą na kwotę 2.14 mld zł

10:47

Kiedy zostanie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych? Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emiliewcz na łamach "Faktu" powiedziała, że bezrobotni mogą otrzymać podwyższone świadczenie pod koniec czerwca.

Pierwsza tarcza antykryzysowa ma działać do końca czerwca. I wtedy będzie dobry czas, kiedy zasiłek dla bezrobotnych powinien być podniesiony- powiedziała Emilewicz "Faktowi".

10:23

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tak w Białymstoku o północy wciągali flagę na maszt.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Białymstoku. Na Rynk...

10:06

Ministerstwo Zdrowia podpowiada, gdzie się udać w z bólem zęba w czasie epidemii koronawirusa.

9:50

Rządy Grecji i Cypru od 4 maja luzować będą obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Będą to robić stopniowo. Oba kraje chciałyby planach zacząć przyjmować pierwszych turystów z początkiem lipca 2020.

9:15

Już sam fakt, że 80 proc. ludzi przechodzi infekcję bezobjawowo, wskazuje, że wygrywamy tę wojnę. W tym przypadku, przy w miarę sprawnym układzie immunologicznym i bez większych obciążeń oraz zbiegu czynników zewnętrznych, szansa na bądź bezobjawowe, bądź w miarę łagodne przejście choroby jest bardzo duża. - mówi na łamach "Dziennika Bałtyckiego" prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

8:51

Stany Zjednoczone: Eksperymentalny lek remdesivir uzyskał zezwolenie Amerykańskiej Agencji ds. Żywności Leków na awaryjne stosowanie w leczeniu pacjentów z koronawirusem.

8:30

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że ekspozycja na promienie słoneczne lub temperaturę wyższą niż 25 st. Celsjusza nie zapobiega zachorowaniu na koronawirusa ani go nie leczy.

8:05

Jak sobie radzą schroniska górskie w tę nietypową majówkę? W niektórych z beskidzkich placówek kupić można jedzenie na wynos.

Absolutnie nie nawołujemy do wychodzenia na szlaki. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że pogoda dopisuje, wszyscy są już zmęczeni siedzeniem w domach i turyści wyruszyli w góry w sposób zintensyfikowany. Chcemy więc, aby każdy miał możliwość posilić w sposób bezpieczny – podkreślają gestorzy Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. - pisze "Dziennik Zachodni".

Schroniska górskie w Beskidach gotowe na przyjęcie turystów!...

7:40

Kim Dzong Un po raz pierwszy pojawił się publicznie po 20 dniach nieobecności. W trakcie jej trwania narodziło się wiele spekulacji odnoście stanu zdrowia przywódcy Korei Północnej.

 • Zakażonych 2 642 242
  + 21 130
 • Zmarło 60 612
  + 682
 • Szczepienia 8 223 370
  + 243 919
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+3 142
 • 2. mazowieckie:+2 555
 • 3. wielkopolskie:+2 495
 • 4. dolnośląskie:+2 277
 • 5. małopolskie:+1 747...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 15.04.2021, godz. 10:50, źródło: Ministerstwo Zdrowia

7:21

1883 - to liczba ofiar śmiertelnych o które powiększył się bilans w Stanach Zjednoczonych. - podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych od początku epidemii zmarło ponad 64,7 tys. osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 1 maja 2020

21:03

Zwierzęta w ogrodach zoologicznych na całym świecie czują się samotne bez odwiedzających - pisze BBC. Zoo w wielu miastach zostały zamknięte w związku z epidemią. Wbrew pozorom zwierzęta nie są zadowolone z powodu braku ludzi w ich otoczeniu.

20:30

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła 140 tys. - informuje agencja AFP.

20:09

Dopiero we wrześniu zostaną otwarte szkoły i uczelnie w Irlandii - poinformował premier Leo Varadkar.

19:49

Premier Irlandii zapowiedział przedłużenie do 18 maja obowiązywania ograniczeń związanych z koronawirusem.

19:29

Z powodu koronawirusa słynna wrocławska impreza - bicie Gitarowego Rekordu Świata - miała w tym roku nietypowy przebieg. Inaczej niż zwykle, bo we własnych domach, w oknach i na balkonach legendarne “Hey Joe” zagrało na gitarach w piątek online 7998 osób. W historii Gitarowego Rekordu Guinnessa tegoroczna edycja zaznaczona będzie jako „specjalna edycja online”.

19:10

Spacer poparcia dla prezydenta Bielska-Białej, który nie udostępnił danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej, odbył się na bielskim placu Ratuszowym. Uczestnicy spaceru wrzucali do skrzynki ustawionej przed Ratuszem oświadczenia, w których nie zgadzali się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez pocztę.

18:49

Pracownik firmy szykującej pakiety na wybory prezydenckie jest zakażony koronawirusem. Zakażenie SARS-CoV-2 u pracownika magazynu EDC Expert potwierdzono we wtorek 28 kwietnia. Do piątku 1 maja łącznie już 27 osób sanepid skierował na kwarantannę - to pracownicy, którzy pracowali na tej samej zmianie razem z zakażonym kolegą oraz ich rodziny.

18:20

Władze Premier League starają się doprowadzić do dokończenia sezonu ligi angielskiej. Według byłej lekarki Chelsea Evy Carneiro może być to jednak bardzo ryzykowne. Jeden przypadek koronawirusa w klubie może narazić dziesiątki osób.

17:58

The Rolling Stones w odpowiedzi na pandemię koronawirusa proponuje swoim fanom niezwykły projekt. Słynny zespół zaprasza na serię transmisji występów zespołu. Koncerty The Rolling Stones będzie można obejrzeć na Youtube.

17:40

Indie przedłużają restrykcje do 18 maja - informuje BBC. Ograniczania związane z epidemią koronawirusa zaczęły się 24 marca, miały zakończyć się 4 maja.

17:20

Najskuteczniejszym elementem mogącym powstrzymać rozwój pandemii są testy. O ich powszechne przeprowadzanie apeluje Światowa Organizacja Zdrowia, a poszczególne państwa w różny sposób te zalecenie wprowadzają. Niestety, Polska nadal opiera się ogólnoświatowemu trendowi. Na początku kwietnia minister Łukasz Szumowski przekonywał, że Polska może wykonywać ponad 20 tysięcy testów na dobę. Takiej liczby nigdy jednak nie osiągnięto – dobowa średnia do dzisiaj jest średnio dwa razy niższa. Przeczytaj nasz raport nt. testów w Polsce.

16:50

Mimo trwającej epidemii w Poznaniu odbył się protest społeczny. W południe na placu Wolności zgromadziła się spora grupa osób. Uczestnicy manifestowali swoje niezadowolenie z działań

Bodnar nie może pełnić funkcji RPO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie