Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 10 tys. zakażonych. Śledź raport na żywo minuta po minucie [23.04]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Raport 23 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowało już ponad 10 tys. osób, z czego 454 zmarły. W piątek rząd ma przedstawić informacje dotyczące zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 22 kwietnia 2020

 • Zakażonych 2 586 647
  + 12 013
 • Zmarło 58 481
  + 61
 • Szczepienia 7 635 264
  + 142 346
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+1 831
 • 2. mazowieckie:+1 809
 • 3. dolnośląskie:+1 214
 • 4. wielkopolskie:+1 125
 • 5. małopolskie:+1 079...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 12.04.2021, godz. 10:46, źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:49

Dotychczas w Polsce potwierdzono koronawirusa u 10 511 osób (dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 343 nowych przypadkach). Zmarły 454 osoby (dziś 28). Wyzdrowiało 1740 pacjentów.

21:39

Unia Europejska zdecydowała o powstaniu Funduszu Ożywienia, dzięki któremu mają zostać odbudowane gospodarki państw członkowskich po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Fundusz ma być powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi, nie wiadomo jednak, jakim budżetem będzie dysponował i jak będą dzielone środki - podaje rp.pl. Przywódcy państw UE nie kryją, że negocjacje utrudnia zdalna formuła spotkań (telekonferencje).

21:21

W piątek premier przedstawi informacje o szkołach i kolejnym etapie zmian regulacji - zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

21:17

Żołnierze przeprowadzili dziś dezynfekcję pomieszczeń domów pomocy społecznej m.in. w Kaliszu i Kleszczowie.

21:00

Jak wynika z kwietniowego sondażu Kantar, Andrzej Duda jest bezkonkurencyjnym kandydatem w wyborach prezydenckich. Może on liczyć na poparcie 59 proc. wyborców. Jego dotychczasowa główna rywalka, Małgorzata Kidawa-Błońska, uzyskała najgorszy wynik spośród wszystkich kandydatów. Popiera ją 4 proc. ankietowanych.

20:49

W tym trudnym czasie polscy producenci, a zwłaszcza ci lokalni, potrzebują naszego wsparcia. Ty też możesz uratować miejsca pracy, wybierając świadomie polskie produkty podczas codziennych zakupów.

19:38

Śledztwo dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób w związku z organizacją 10 maja wyborów prezydenckich jest umorzone - przekazała w czwartek Polskiej Agencji Prasowej Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

19:17

Polska przekazała Białorusi płyny do dezynfekcji, maseczki i leki. Liczba zakażonych koronawirusem na Białorusi przekroczyła 8 tys., zmarło 60 osób.

18:59

Prezydent Andrzej Duda: Dzisiaj rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim i pokazał mi opracowania, z których wynika, że w tej chwili całościowa przygotowana kwota tarczy antykryzysowej to jest ok. 400 mld zł, a więc to jest gigantyczna kwota. Jeden z największych programów osłonowych w Europie.

18:35

Ponad 1,85 mln wniosków o pomoc w ramach rządowej tarczy antykryzysowej.

18:13

Prezydent odpowiada na Facebooku na pytania internautów.

18:07

Prezydent odbył dziś dwa spotkania. Z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Piotrem Glińskim rozmawiał m.in. o trudnej sytuacji na rynku wydawniczym - Polska zwróciła się już do Komisji Europejskiej o obniżenie stawki VAT na książki drukowane do stawki zerowej (aktualnie to 5 proc.). Premier zapewnił prezydenta, że rolnicy otrzymają zaległe pieniądze za szkody wynikające z suszy. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył także w wideokonferencji z szefami MSWiA, Ministerstwa Środowiska, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz sztabem kierującym akcją gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym.

17:49

Związek Miast Polskich odmawia wydania urn wyborczych Poczcie Polskiej. Samorządowcy uważają, że zgodnie z obowiązującym prawem głosowanie 10 maja powinno odbyć się w tradycyjnej formie. Tymczasem Poczta Polska rozpoczęła już przygotowania do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego.

17:39

Łącznie liczba zakażonych koronawirusem wynosi 10 511 osób, z czego 454 zmarło.

17:35

Jest 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 19 osób zmarło - informuje Ministerstwo Zdrowia.

17:18

Rośnie bezrobocie w USA. Kolejne 4,4 mln osób wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych. To oznacza, że co najmniej 26,4 mln Amerykanów straciło pracę od połowy marca w związku z epidemią koronawirusa.

17:05

W ciągu doby wykonano ponad 11,9 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

16:59

Związek Miast Polskich przygotował szablon odpowiedzi dla Poczty Polskiej, która wysyła do samorządowców prośby o wydanie urn wyborczych - informuje RMF FM. "Na dzień 10 maja br. są wyznaczone wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym nie możemy udostępnić nikomu posiadanych przez nas urn wyborczych, gdyż będą one potrzebne do przeprowadzenia głosowania" - głosi treść oświadczenia. Szablon został przekazany wszystkim członkom Związku, a ci mają go podpisywać i przesyłać Poczcie. Rząd chce, aby głosowanie korespondencyjne zorganizowała Poczta Polska, ale ustawa o takim sposobie przeprowadzenia wyborów na razie jest w Senacie.

16:41

Kolejny samorządowiec zapowiada wniosek do prokuratury w sprawie żądania Poczty Polskiej przesłania danych osobowych wyborców. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński uważa to za próbę wyłudzenia danych osobowych. W mediach społecznościowych napisał, że mejl z prośbą o przesłanie danych osobowych wyborców z Sosnowca wysłano o 2.26 w nocy. Nikt się pod nim nie podpisał imieniem i nazwiskiem.

16:14

W Łazienkach Królewskich w Warszawie znów można kupić rurki z kremem. Coraz więcej normalności?

16:06

Pomimo koronawirusa budowy idą pełną parą. Marcowe dane o budownictwie mieszkaniowym są zaskakująco dobre. Sporo wydano też pozwoleń na budowę. Gorzej niż przed rokiem jest tylko pod względem liczby rozpoczynanych nowych inwestycji. Widać przy tym, że z zawirowaniami lepiej radzą sobie deweloperzy niż pojedynczy inwestorzy budujący domy na własne potrzeby. Wyraźnie odbudowuje się też zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym.

15:55

Start-up Immersion z Warszawy stworzył platformę, która przeszkoli personel medyczny w Stanach Zjednoczonych walczący z koronawirusem. Jak do tego doszło?

15:53

Brak treningów, a co z formą i rzeźbą sylwetki? Sportowcy nie zaniedbują dbania o kondycję. Cristiano Ronaldo trenuje m.in. ze swoimi dziećmi, Robert Kubica jeździ na specjalnym torze, Wilfredo Leon wrzucił na Instagram poradniczek wideo, jak ćwiczyć, by mięśnie były w każdej chwili gotowe do uprawiania sportu.

Więcej o tym, jak ćwiczą gwiazdy sportu - tutaj.

15:47

Maseczki, to nowy element codziennego ubioru. Zobaczcie, jaką fantazję mają polscy celebryci i sportowcy - m.in. Piotr Żyła, Kasia Cichopek, Adam Małysz, Jerzy Dudek, Zofia Ślotała, Sofia Ennaoui, Rafał Maserak i wielu innych. Galeria zdjęć w linku poniżej.

15:40

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, na jakiej podstawie prawnej drukowane są obecnie karty wyborcze. Rzecznik wskazuje, że nie ma jeszcze uchwalonej ustawy o wyborach prezydenckich, a minister aktywów państwowych może zlecić ich druk dopiero po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Zgodnie z ustawą, która trafiła do Senatu, PKW jest z kolei wykluczona z procesu wyborczego.

15:36

20 kwietnia złagodzono niektóre ograniczenia związane z wychodzeniem z domu i poruszaniem się. Rząd zezwolił wszystkim na spacer po parku i lesie, a starszym dzieciom także samodzielne poruszać nie się po ulicy. Pojawiają się jednak pytania, gdzie trzeba chodzić w maseczce, a gdzie nie ma takiej konieczności, na co jeszcze możemy sobie pozwolić, by nie narazić się na ewentualne kary. Prawnik odpowiada na nasze pytania.

14:58

Jarosław Gowin, przywódca Porozumienia, spotkał się z liderami Koalicji Polskiej, Władysławm Kosiniakiem-Kamyszem z PSL i Pawłem Kukizem z Kukiz'15. Rozmawiali m.in. o terminie wyborów prezydenckich. - Podczas dzisiejszego spotkania rozmawialiśmy o znalezieniu jakiegoś wariantu kompromisowego. Nie wykluczamy, że takim kompromisowym wariantem byłoby przeprowadzenie wyborów w sierpniu - powiedział były wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział, że będzie rozmawiał o przełożeniu wyborów na sierpień z liderami Zjednoczonej Prawicy, z liderami PiS. Kukiz i Gowin mają natomiast rozmawiać z przedstawicielami innych ugrupowań opozycyjnych. - W mojej ocenie, nie da się przeprowadzić wyborów 10 maja. Po prostu brakuje czasu - powiedział Gowin.

14:52

Burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk w dowcipny sposób odpowiedział na pismo z Poczty polskiej, w którym instytucja ta domagała się m.in. udostępnienia danych osobowych wyborców. Burmistrz napisał, że z braku podstaw prawnych, na jakich mógłby udostępnić Poczcie takie dane, instytucji tej wyśle... przewodnik po Bielanach.

14:37

Prezydenci Gdańska i Sopotu składają zawiadomienie do prokuratury w związku z wysłanym przez Pocztę Polską nakazem przekazania urzędom pocztowym spisów wyborców wraz z danymi osobowymi mieszkańców ich miast. Poczta Polska przygotowuje się w ten sposób do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego 10 maja, choć ustawa przewidująca taki sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich nie jest jeszcze obowiązującym prawem. W tej chwili pracuje nad nią Senat, później ustawa wróci do Sejmu.

14:15

Chiny przekażą Światowej Organizacji Zdrowia dodatkowe 30 mln dolarów na walkę z koronawirusem. W zeszłym tygodniu temu prezydent Donald Trump wstrzymał finansowanie WHO przez Stany Zjednoczone, oskarżając organizację o błędy popełnione na początku epidemii.

13:55

Krewni ofiar koronawirusa będą skarżyć odpowiedzialnych za zaniedbania popełnione w czasie epidemii. Wirus zabił już ponad 25 tys. osób we Włoszech, a ponad 45 tys. ludzi dołączyło grupy na Facebooku, która zbiera zeznania ludzi i inne dowody, które przedstawi potem w sądach. Organizatorem jest Luca Fusco, którego ojciec zmarł na Covid-19 w Bergamo, w Lombardii, która najbardziej była dotknięta wirusem. Celem grupy nie jest atakowanie pracowników służby zdrowia, ale osób na stanowiskach kierowniczych, którzy zbagatelizowali zagrożenie koronawirusem.

13:40

Od 22 kwietnia listy polecone mogą być doręczane do skrzynki pocztowej adresata, natomiast dla przesyłek kurierskich zawieszono obowiązek uzyskania pokwitowania odbioru - informuje Poczta Polska. To oznacza, że listonosze zamiast awizo w skrzynce pocztowej zostawią list polecony. Stare zasady doręczania zostają zachowane wyłącznie przy przesyłkach wysyłanych przez sądy, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego. Zmiany w prawie pocztowym mają związek z epidemią koronawirusa. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników poczty i klientów.

13:25

Ustawa o COVID-19 z 18 kwietnia budzi kontrowersje w środowisku pielęgniarek i położnych. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestuje i bije na alarm: "Z niewolnika nie ma pracownika".

13:10

11-milionowe miasto Harbin w Chinach zablokowane z powodu nowych zakażeń koronawirusem. Ściągnęła go do miasta 22-letnia studentka, u której nie wykryto choroby. Niedawno otwarto 11-milionowy Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia, również inne inne chińskie miasta wracają do życia. Teraz władze Chin obawiają się nowej fali pandemii.

12:55

Jeśli chcemy otworzyć gospodarkę, musimy przeprowadzać więcej testów na koronawirusa - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekonomistka Alicja Defratyka.

12:38

Przez Stany Zjednoczone przetacza się fala protestów przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w związku z epidemia koronawirusa. Manifestanci domagają się otwarcia kraju. Protestujących zasilają przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych i zwolennicy teorii spiskowych. Przeciwko manifestacjom protestują pracownicy służby zdrowia, którzy obawiają się przyspieszenia dynamiki zachorowań, wywołanej kolejnymi zgromadzeniami. Donald Trump wyraził swoje zrozumienie dla nastrojów społecznych, jego zdaniem w wielu miejscach restrykcje poszły za daleko.

12:24

W Wielkiej Brytanii rozpoczęto w czwartek pierwsze kliniczne próby na ludziach szczepionki przeciwko koronawirusowi. Prowadzą je naukowcy z Oxfordu, którzy dostali od rządu wsparcie w wysokości 20 mln funtów. Badacze zapowiadają produkcję szczepionki jeszcze przed oficjalnymi wynikami testów, aby do września milion dawek trafiło do pacjentów.

12:10

Ceny paliw na stacja benzynowych są rekordowo niskie przez koronawirusa. Benzyna PB95 kosztuje poniżej 4 zł za litr. To powrót do ceny z 2016 roku.

11:59

Koronawirus odbił się mocno na branży turystycznej, skutkując odwołaniem lotów, czy zamknięciem hoteli. Jak z kryzysem poradzą sobie linie lotnicze? Jedna z włoskich firm ma pomysł, który dostosowany będzie do obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Aviointeriors to firma, która zaprezentowała nowe projekty foteli pasażerskich zapewniających bezpieczną podróż, także po zniesieniu ograniczeń dotyczących koronawirusa. Przedsiębiorstwo uważa, że jest w stanie dostarczyć pierwsze fotele w niecałe sześć miesięcy.

11:55

Sportowy24.pl: Potrzebujemy jedenastu terminów do 19 lipca. Taką datę zakończenia rozgrywek dla naszej ligi przewiduje UEFA, dlatego robimy wszystko, aby wrócić do gry pod koniec maja – powiedział w cyklu "Okiem redakcji" Marcin Animucki. W rozmowie Maciejem Barszczakiem prezes Ekstraklasy przedstawił jak od strony technicznej ma wyglądać wznowienie rozgrywek. Odniósł się również do zarzutów niektórych klubów przeciwko projektowi i komplikacji związanych z kończącymi się kontraktami zawodników.

Więcej tutaj

11:53

W Hiszpanii zmarło kolejnych 440 osób zakażonych koronawirusem, łącznie 22157. Zidentyfikowano łącznie 213024 przypadki zakażenia.

11:47

Watykan: W czwartkową uroczystość świętego Jerzego, czyli w dniu imienin papieża Franciszka, Watykan wysyła na prośbę Ojca Świętego respiratory do szpitali we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii. Podczas porannej mszy papież modlił się za ubogie rodziny i ofiary lichwiarzy.

11:42

Do tej pory w Polsce koronawirusa potwierdzono u 10 346 osób. 435 z nich zmarło (stan na 23 kwietnia). W ostatnich dniach liczba zakażeń bardzo mocno wzrosła, co - według ekspertów - może być spowodowane wyjazdami Polaków przy okazji Wielkanocy. Jak wyglądał dzienny przyrost liczby zakażonych COVID-19 od początku epidemii w Polsce?

11:36

Singapur: 1037 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 11 178

11:33

Przedstawiony przez PO pakiet rozwiązań mających umożliwić przeprowadzanie wyborów prezydenckich 16 maja 2021 r. zawiera zapisy dotyczące stanu klęski żywiołowej oraz daje możliwość głosowania m.in. przez internet. - Plan „Bezpieczne Wybory” to kompleksowe i konstruktywne rozwiązania które, przy zachowaniu ciągłości władzy i demokratycznych standardów, umożliwiają przeprowadzenie wyborów za rok – przekonuje lider PO Borys Budka.

Zobacz więcej

11:20

Szkoły są zamknięte, więc dostęp do komputera i internetu jest niezbędny, by dzieci mogły się uczyć zdalnie. Niestety wiele dzieci z niezamożnych rodzin, które nie ma odpowiedniego sprzętu, dziś nie ma również dostępu do nauki. Fundacja Świętego Mikołaja startuje z akcją "Żebym mogła uczyć się #zdomu". Jak pomóc?

11:03

W Rosji odnotowano 4774 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba wszystkich zakażonych wynosi łącznie 62 773. W ciągu ostatniej doby zmarły 42 osoby, łącznie 555.

10:39

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 10 tys. osób - wynika ze statystyk podawanych przez ministerstwo zdrowia. Czy rzeczywista liczba chorych wynosi więcej? Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban przyznał na antenie telewizji "Polsat", że "80 proc. osób może przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo i nie zgłasza się do lekarza, stąd ta liczba, którą podajemy: 40-50 tys. rzeczywiście zakażonych w Polsce".

Czytaj więcej

10:31

Na Filipinach zmarło 16 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, potwierdzono 271 nowych zakażeń. Łącznie w kraju zmarły 462 osoby i wykryto 6981 zakażeń, a wyzdrowiały 722 osoby.

10:23

10:17

W rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Wojciech Fibak odniósł się do niedawnych słów Novaka Djokovicia na temat pomysłu, by tenisiści mieliby być przed powrotem do zawodowego grania obowiązkowo szczepieni na koronawirusa. Serb nie jest entuzjastą takiego pomysłu, co jego były trener uważa za nieodpowiedzialne zachowanie.

10:08

Zmarło kolejnych 9 osób zakażonych koronawirusem. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

10:05

Mamy 177 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: wielkopolskiego (65), dolnośląskiego (29), śląskiego (21), małopolskiego (15), zachodniopomorskiego (14), pomorskiego (12), kujawsko-pomorskiego (8), opolskiego (6), lubelskiego (4), podlaskiego (2) i świętokrzyskiego (1). Liczba zakażonych koronawirusem: 10 346/435 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:41

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że Niemcy są wciąż na początku epidemii. W związku z tym kraj będzie musiał z nią żyć przez długi czas.

9:35

9:28

Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. To niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach. Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego – pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

9:20

9:12

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 578 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 osób chorych na COVID-19 zmarło – poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażonych wzrósł do 7170, a zmarłych - do 187. 504 pacjentów wyzdrowiało - podał resort.

8:50

8:27

W Tajlandii wykryto 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarła kolejna osoba. Łącznie wykryto tam 2839 przypadków zakażenia, a 50 osób zmarło. Wyzdrowiało 2430 pacjentów.

8:05

W Brazylii potwierdzono już około 46 tys. zachorowań na COVID-19, zmarło blisko 3 tys. osób. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 2,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

7:48

7:32

Wielka Brytania: Zespół z Oksfordu, który pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w czwartek rozpocznie próby kliniczne na ludziach. Zdaniem naukowców szanse na jej skuteczność są szacowane na 80 proce. Do września ma powstać około miliona gotowych dawek szczepionki.

7:21

W Niemczech w ciągu doby potwierdzono 2352 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zwiększyło to łączną liczbę zachorowań do ponad 148 tysięcy. Zmarło kolejnych 215 osób. W kraju od początku pandemii odnotowano więc 5094 zgodny – podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

7:00

USA: U dwóch kotów w różnych częściach miasta Nowy Jork wykryto obecność koronawirusa. W środę powiadomili o tym przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa rolnictwa oraz Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). „Są to pierwsze zwierzęta domowe w Stanach Zjednoczonych, które uzyskały pozytywny wynik testu” - głosi wspólnie oświadczenie federalnych agencji. Zdaniem ich przedstawicieli koty miały łagodne objawy, typowe dla zaburzeń układu oddechowego.

6:45

Dziewięciu wojskowych medyków poleci w czwartek z misją do USA. Będą wymieniać się doświadczeniami, na polu walki z pandemią, z amerykańskimi lekarzami.

6:31

USA: W ciągu ostatniej doby odnotowano 1 tys. 738 nowych zgonów. Oznacza to wzrost ich łącznej liczby do 46 583.

6:10

Chiny: Narodowa Komisja Chin poinformowała w czwartek o 10 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Sześć z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie