Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje z soboty 4 kwietnia 2020.

q
Raport 4 kwietnia 2020: W Polsce zachorowało już 3627 osób. 79 osób nie żyje - informuje Ministerstwo Zdrowia. Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasów. W poniedziałek Sejm ma przegłosować zmiany w Kodeksie wyborczym, dzięki którym możliwe będzie głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. Przeciwko nowelizacji jest opozycja, a także koalicji PiS - Porozumienie. Wicepremier Jarosław Gowin chce zmian w konstytucji i wyborów prezydenckich dopiero w 2022. Śledź raport minuta po minucie i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 4 kwietnia 2020:

22:55

  • Jakże innym – wskutek pandemii i rygorów sanitarnych wprowadzonych przez rząd z jej przyczyny – będzie tegoroczny Wielki Tydzień. Wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej - mówił w sobotę w orędziu telewizyjnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dodał, że Niedzielą Palmową rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. - Te trzy dni – od wieczoru Wielkiego Czwartku aż do wieczoru Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego – są największym świętem naszej chrześcijańskiej wiary - mówił abp Gądecki i apelował do wszystkich o odpowiedzialność i roztropność.

Więcej o orędziu arcybiskupa Gądeckiego - TUTAJ

22:50

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało jak dotąd o 244 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nie wiadomo, czy to są pełne dane - nie podano bowiem jeszcze raportu wieczornego o zakażeniach.

22:36

Prezydent USA Donald Trump powiedział podczas konferencji prasowej w sobotę, że najbliższy i kolejny tydzień będą prawdopodobnie najtrudniejsze w Stanach Zjednoczonych w walce z koronawirusem. - Będzie mnóstwo zgonów - powiedział Trump. Dodał jednak, że liczba zgonów będzie niższa niż mogłaby być, gdyby nie działania podjęte przez rząd - informuje CNN.

22:28

W Warszawie otwarto w sobotę trzy nowe stacje drugiej linii metra: Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Dzięki temu trasa linii wydłużyła się o około 3,4 km. Dojazd do centrum - stacji Świętokrzyska - trwa teraz z Księcia Janusza około 12 minut. Autobusem lub tramwajem jedzie się zazwyczaj tę trasę od 30 do 40 minut. W sobotę nie było jednak hucznego otwarcia nowych stacji. Prezydent Rafał Trzaskowski zaapelował, by mieszkańcy nie przychodzili oglądać nowych stacji - z powodu koronawirusa. Symboliczne otwarcie ma zostać dokonane później. Tu można obejrzeć nowe trzy stacje metra już po ich otwarciu 4 kwietnia.

22:20

Jak przeżyć Niedzielę Palmową? Jak w Wielką Sobotę poświęcić pokarmy? O tym i innych przygotowaniach do przeżycia Wielkanocy mówi rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

22:05

Inny polski piłkarz, Kamil Glik wraz z żoną Martą, przekazał Szpitalowi Specjalistycznemu nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju tysiąc maseczek i sto osłon na twarz. - Wraz z moją Kochaną Żoną Martą chcemy pomóc najbardziej potrzebującym, ufundowaliśmy 1000 maseczek i 100 osłon na twarz dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 Jastrzębie Zdrój - napisał Kamil Glik na swoim Facebooku. Zaapelował też do swoich fanów, by zostali w domu. Więcej na temat gestu państwa Glików - tutaj.

22:01

Były zawodnik reprezentacji Polski Joachim Marx wyzdrowiał po zarażeniu się koronawirusem. – Wygrałem ten "mecz". Choć przeciwnik jest przerażający – powiedział Marx w rozmowie z "Super Expressem". Niestety choroba nie oszczędziła jego przyjaciela z boiska Arnolda Sowinskiego, byłego francuskiego bramkarza z polskimi korzeniami - dodaje "Super Express".

21:55

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła dziś 300 tysięcy - wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa. W całych Stanach zmarły z powodu koronawirusa 8162 osoby.

Tu więcej danych z Uniwersytetu Johna Hopkinsa

20:21

Do 26 kwietnia rząd Hiszpanii zamierza przedłużyć obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego. Premier Pedro Sanchez uzasadnia to falą zakażeń i rosnącą wciąż liczbą śmiertelnych ofiar koronawirusa, jest ich już ponad 11 tysięcy. Hiszpania, zdaniem specjalistów, jest w rozwoju pandemii tydzień za Włochami i nadal oczekuje na szczyt zachorować śmiertelnego wirusa.

20:16

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło na zakażenie koronawirusem 681 osób. Tym samym tragiczny bilans zmarłych od początku wybuchu epidemii wzrósł w tym kraju do 15 362. To najwięcej ze wszystkich państw na świecie.

20:14

Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia rozpoczynającego się w Niedzielę Palmową w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka będą miały w tym roku inny przebieg niż w latach poprzednich. Tylko mała grupa osób weźmie udział w mszach i nabożeństwach, nie przewiduje się w nich obecności wiernych.

19:38

Policja ostrzega: trudną sytuację związaną z epidemią koronawirusa wykorzystują cwaniacy i naciągacze. W Bydgoszczy powiadomiono telefonicznie pewną kobietę o grasujących bandziorach w okolicy i kazano jej włożyć swoje oszczędności do torby, a ją zostawić przy pojemniku na śmieci . Torba przepadła, było w niej sporo gotówki. W zmodyfikowanej wersji pojawił się też „numer na wnuczka”, Teraz wnuczek nie uległ wypadkowi i potrzebne były pieniądze na leczenie,.tylko został zakażony koronawirusem i potrzeba środków na jego kurację. Pojawia się też sporo ogłoszeń w sieci oferujących maseczki, gogle, itp. Zamiast dostawy towaru zostajemy na lodzie.

18:53

Na warszawskich ulicach pojawiło się w sobotę wiele patroli, policjantów wspierali żołnierze. Będą one także w niedzielę, ich celem jest spowodowanie, by wprowadzone nakazy wychodzenia z domu tylko w ważnych sprawa były przestrzegane. Ci, którzy łamią zakazy, a jest już ich od 24 marca ponad 300 ukarani, zostali ukarani między innymi mandatami.
W Wielkiej Brytanii zmarło na koronawirusa pięcioletnie dziecko. Jest jedną z 708 śmiertelnych ofiar wirusa w ciągu ostatniej doby. Nie podano nazwiska dziecka ani nawet miejsca jego zgonu.

18:33

Przed poniedziałkowym posiedzeniem Sejmu, które ma się zająć ustawą o możliwości głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, wicepremier Jarosław Gowin wysłał w sobotę kolejny sygnał, że nie poprze pomysłu, który chce wprowadzić w życie Prawo i Sprawiedliwość. - Jest dla mnie oczywiste: wybory nie mogą odbyć się 10 maja. Będę do tego przekonywał cały obóz Zjednoczonej Prawicy, bo Polska potrzebuje naszej jedności – napisał na Twitterze wicepremier i prezes ugrupowania Porozumienie.

18:04

Jak oświadczył prokurator generalny USA William Barr, federalne Biuro Więziennictwa zmuszone jest w obliczu pandemii koronawirusa wypuścić z więzień część osadzonych. Odbywać oni będą karę w areszcie domowym. Chodzi o tych, którzy odbyli już 90 procent kary i do wyjścia na wolność pozostało im nie więcej niż pół roku.

17:55

Włosi cieszą się ze szczęśliwego finału choroby 104-letniej kobiety, która pokonała koronawirusa. Jest ona prawdopodobnie najstarszą na kuli ziemskiej osobą, która została zakażona wirusem i jest już zdrowa. Ada Zanusso zakaziła się w domu spokojnej starości w Lessonie na północy Włoch, gdzie znajduje się dziś epicentrum światowej pandemii.

17:51

Prawie 180 tysięcy osób zostało ukaranych we Włoszech za naruszenie przepisów dotyczących kwarantanny i zakazu przemieszania się. Taka postawa jest główną przyczyną fali zakażeń na koronawirusa i towarzyszącej temu ogromnej liczbie śmiertelnych ofiar. Epidemia uśmierciła już w tym kraju ponad 11 tysięcy osób.

17:48

Mamy 124 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 32 osób z woj. małopolskiego, 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. pomorskiego, 11 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego.

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych sześciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy mieli choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3627/79 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:03

Donald Trump zapewnia, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się w planowanym terminie, czyli 3 listopada tego roku. Mówi o tym, choć nie tylko wielu polityków ale przede wszystkim lekarzy ostrzega przed konsekwencjami zdrowotnymi dla tych, którzy pójdą do urn wyborczych.

17:00

30 tysięcy złotych grzywny grozi 58-letniemu mieszkańcowi województwa lubelskiego, który złamał zasady kwarantanny i był nie tylko w sklepie ale także w swoim urzędzie gminy w Kłoczewie. Zatrzymany przez policję, został decyzją sądu osadzony w areszcie. Będzie odpowiadał za narażenie utraty zdrowia i życia innych osób

16:31

Ciała zmarłych leżące na ulicach i po domach, to powszedni dziś widok w najbardziej zaludnionym mieście Guayaquil. Tam też szaleje koronawirus, szpitale są przepełnione, służby medyczne nie są w stanie pomóc najbardziej chorym. Dlatego wielu nazywa to miasto „ekwadorskim Wuhan”

16:12

Postarajmy się, żeby Wielkanoc była symbolem życia, a nie epidemii, która może nas zdziesiątkować, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - apelował do Polaków minister zdrowia Łukasz Szumowski. Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, żebyśmy w święta zrezygnowali z podróży i zostali w domach.

16:06

Aż 932 osoby zmarły ostatniej doby na koronawirusa w Hiszpanii. Ale liczba nowo zarejestrowanych przypadków spadła drugi dzień z rzędu. Daje to nadzieję, że ostre środki wprowadzone przez władze, by powstrzymać pandemię zaczynają działać. Nadal jednak sytuacja w kraju jest dramatyczna, zakażonych jest m. in. kilka tysięcy osób z personelu medycznego, z Chin tymczasem dotarła kolejna pomoc do walki w z epidemią, w tym maseczki ochronne.

15:36

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara finansowa do 30 tys. zł.

15:34

Jest dla mnie oczywiste: wybory nie mogą odbyć się 10 maja. Będę do tego przekonywał cały obóz Zjednoczonej Prawicy, bo Polska potrzebuje naszej jedności - napisał na Twitterze wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin, który w piątek zaproponował zmiany w konstytucji, dzięki którym wybory prezydenckie miałyby odbyć się dopiero za dwa lata. Na taki scenariusz nie zgadza się opozycja, które chce, by rząd wprowadził w Polsce stan klęski żywiołowej - wówczas wybory mogłyby odbyć się dopiero za kilka miesięcy. Według "Gazety Wyborczej" Gowin ostatecznie poprze zmianę Kodeksu wyborczego zaproponowaną przez PiS - zgodnie z nią wybory prezydenckie miałby odbyć się korespondencyjnie. Kwestią sporną pozostaje data wyborów.

15:19

Ponad 1600 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz WOT wspiera dziś Policję w patrolowaniu skwerów, parków oraz lasów miejskich. Żołnierze monitorują także miejsca nad jeziorami, plaże i deptaki w miejscowościach nadmorskich - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

15:06

Dotychczas w Polsce wyzdrowiało 116 pacjentów.

15:02

Samorządy w czasie pandemii koronawirusa: Jak funkcjonują miasta? Co proponują przedsiębiorcom? Sprawdź nasz raport!

14:49

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zakupiła 300 tysięcy koreańskich testów na koronawirusa. Do tej pory ARP kupiła i sprowadziła z Chin środki ochrony indywidualnej warte prawie 11 mln zł, wśród zakupionych i dostarczanych do Polski materiałów znalazło się ponad 2,7 mln maseczek, ponad 140 tys. kombinezonów oraz 10 tys. gogli i ponad 416 tys. rękawic.

14:45

W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

13:49

Mamy w rządzie dwugłos. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że zbliżamy się do apogeum epidemii przy jednocześnie wprowadzonych restrykcyjnych środkach. Z drugiej strony słyszymy, że wybory mają być. Dla PiS-u wybory 10 maja stają się fetyszem - ocenił w TVN24 poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

13:40

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na Twitterze: Zaprzeczam pojawiającym się spekulacjom. Rząd nie planuje zamykania przedsiębiorstw produkcyjnych. Dziś wprawdzie nie możemy przewidzieć długości i skali kryzysu związanego z COVID-19. Ale musimy działać odpowiedzialnie i przezornie. Dlatego pracujemy w Ministerstwie Rozwoju nad różnymi scenariuszami zarządzania kryzysem; zarówno zakładającymi dalej idące obostrzenia, jak i luzowanie reżimów. Identyfikujemy kluczowe łańcuchy dostaw, które muszą funkcjonować w każdej sytuacji. Robimy to wspólnie z przedsiębiorcami.

13:38

Minister zdrowia: Już w tej chwili mamy taki etap epidemii, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy, po to, żeby chronić swoich kolegów, pacjentów. Wiemy, że coraz więcej jest transmisji poziomej wirusa. Chcemy, żeby ten sprzęt ochronny był wszędzie dostępny, bo musimy chronić medyków, w pierwszej kolejności medyków, w szerokim tego słowa znaczeniu, począwszy od laboratoriów, a skończywszy na transporcie przy personelu, który pracuje w szpitalach.

13:32

Minister zdrowia: Nic nie wskazuje, by epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach.

13:27

W czerwcu w Polsce ma zostać wyprodukowane 100 mln maseczek medycznych (dla medyków) i 40 mln maseczek niemedycznych. W rządową akcję zaangażowano 100 szwalni.

13:23

Minister zdrowia: Będziemy zwiększali liczbę testów na koronawirusa. Od dzisiaj wszystkie szpitale w Polsce będą mogły wykonywać testy swoim pacjentom i pracownikom na koszt NFZ. Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować.

13:22

13:20

Minister zdrowia powtórzył w trakcie konferencji prasowej informacje, które już w piątek przedstawił w Sejmie.

13:15

Trwa konferencja ministra zdrowia i szefa Kancelarii Premiera.

13:02

W ciągu doby wykonano ponad 5,9 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

12:42

O godz. 13 konferencja ministra zdrowia i szefa KPRM. Będziemy ją tutaj relacjonować.

11:35

Ministerstwo Zdrowia przypomina - w trakcie kwarantanny nie wolno opuszczać domu.

10:41

Nie wszystkim przypadł do gustu zakaz wstępu do lasów. Powstała obywatelska petycja pod którą podpisało się już ponad 60 tys. osób. Jej autorzy twierdzą, że zakaz jest absurdalny. "Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy w sklepie". - wskazują.

10:08

120 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych testami - informuje MZ. Dwie osoby zmarły - to 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 3503 osoby, 73 osoby zmarły.

9:50

Szykuje się ciepły, wiosenny weekend. W zeszłym roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi poszło oglądać krokusy. W tym roku tak jednak nie będzie ze względu na pandemię koronawirusa. Zakopiańska policja i straż TPN zapowiada mandaty. #ZostańWDomu.

Obecnie wykluczona jest sytuacja, że do tatrzańskich dolin na raz wejdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dlatego zakopiańscy policjanci z całą surowością będą egzekwowali przepisy o zakazie poruszania się. Apelujemy do turystów, by nie ryzykowali i nie łamali tych zakazów. Nic się nie stanie, jak w tym roku krokusy same sobie będą kwitły. Zobaczymy je w przyszłym roku. - mówi Krzysztof Waksmundzki z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

9:18

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie. Liczby, które podaje MZ to:

- 2 303 - liczba osób hospitalizowanych,
- 160 587 - liczba osób objętych kwarantanną,
- 41 146 - liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym
- 116 - liczba osób, które wyzdrowiały.

9:07

Ruch pieszy na ukraińskich przejściach granicznych będzie niemożliwy od 7 kwietnia. Obywatele Ukrainy, którzy będą chcieli wrócić do domu, a nie posiadają własnego środku transportu, będą musieli skorzystać z pociągu lub samolotu. - informuje Straż Graniczna.

8:35

Co czeka nas w najbliższych miesiącach? Prognozy są bardzo niepokojące, niektóre szacunki mówią nawet o 2 milionach bezrobotnych. Z czym będzie musiał zmierzyć się przeciętny Kowalski? - o tym na łamach "Nowin24" opowiada ekonomista Dominik Łazarz.

8:07

Tak wyglądały Katowice minionej nocy. Opustoszałe miasto opanowali bezdomni, pijacy i zwykli menele. - pisze reporter "Dziennika Zachodniego".

Katowice nocą w czasie pandemii koronawirusa. Alkohol, bezdo...

7:21

Jutro Niedziela Palmowa. Z racji na epidemię koronawirusa rzecznik Episkopatu zachęca do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i online. Proponuje także stworzenie "wirtualnej procesji palmowej" pod hasztagiem #Palma.

7:06

Co robią piłkarze w dobie koronawirusa? Pomagają. Sześciu zawodników niemieckiego klubu VfL Wolfsburg pomaga rozkładać towar na półkach w supermarketach w ramach akcji społecznej "Dziękujemy bohaterom dnia codziennego".

6:50

Dobre wieści płyną z Chin. Narodowa Komisja Chin poinformowała o 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 18 z tych przypadków to osoby, które przyjechały z zagranicy. Przypadek lokalnego zainfekowania odnotowano w Hubei. - podaje RMF FM.

6:34

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej dobry zmarło 1480 osób - poinformował w piątek w codziennym raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. W USA łącznie jest 7406 ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa.

23:03

W piątek zmarło 14 osób. Tylko dziś koronawirusa potwierdzono u 437 osób.

22:59

W sumie w Polsce zachorowały 3383 osoby, 71 z nich zmarło.

22:54

117 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 osób z woj. mazowieckiego, 16 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. świętokrzyskiego, 7 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego. Zmarło sześć kolejnych osób: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

22:04

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia gospodarki w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

21:58

Dotychczasowy wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot został nowym prezesem Poczty Polskiej. Zastąpił na tym stanowisku Przemysława Sypniewskiego - poinformowała w piątek wieczorem Poczta Polska. Do zmian w radzie nadzorczej i zarządzie Poczty Polskiej doszło tuż po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że chce przeprowadzić majowe wybory prezydenckie korespondencyjnie - karty do głosowania mają dostarczać do wyborców listonosze Poczty Polski. Przeczytaj więcej na ten temat.

20:45

Kancelaria Premiera przypomina o nowych zasadach wychodzenia z domu.

19:34

Jak informuje Wp.pl, w ośrodku opiekuńczym pod Radomiem zakażonych jest 23 pacjentów i 6 pracowników, którzy przebywają pod kwarantanną razem z 71 zdrowymi osobami. - Sytuacja jest dramatyczna, apelujemy o pomoc - mówi dyrektor ds. medycznych ośrodka.

18:58

Minister zdrowia w Sejmie: Dziś mielibyśmy 8,5 tys. zakażonych, gdyby nie wprowadzone restrykcje.

18:37

Zgodnie z harmonogramem Sejm zbierze się ponownie w poniedziałek. Pomiędzy godz. 10 a 12 zaplanowano "informację Prezesa Rady Ministrów nt. sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła)", a po 12 "rozstrzygnięcie punktu spornego, czyli projektu PiS dot. głosowania korespondencyjnego".

18:33

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska informuje o kolejnej zmianie: posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane dopiero w poniedziałek, a nie w sobotę, jak ustalono jeszcze kilkadziesiąt minut temu.

18:13

Obóz rządzący wciąż nie porozumiał się ws. wyborów prezydenckich. Posiedzenie Sejmu zostało przedłużone, posłowie dopiero w sobotę mają głosować ws. zmian w Kodeksie wyborczym zgodnie z którymi wszyscy będą mogli głosować korespondencyjnie. - Aktualnie wiele wskazuje na to, że wybory 10 maja się nie odbędą. Stanowiska się aktualnie krystalizują - ocenił w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski.

17:44

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych, dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 27 osób z woj. dolnośląskiego, 23 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.

17:40

Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce to: 75-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 87-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 82-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu i 84-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

17:35

Są kolejne ofiary koronawirusa w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dziś zmarło 6 osób, potwierdzono też kolejne 117 przypadków zakażeń. Łącznie od początku epidemii zmarło 65 osób, 3266 zostało zakażonych.

17:17

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe - tak decyzję o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasów i parków narodowych wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

17:17

Zalecane dziś dwa metry odstępu od zakażonego wirusem to za mało - ostrzega naukowiec ze słynnej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). Amerykańska badaczka twierdzi, że koronawirus może się przenosić nawet na odległość 8 metrów! Profesor Lydia Bourouiba, która od lat bada dynamikę kaszlu i kichnięć, opublikowała wynik badań w Journal of the American Medical Association. Wynika z nich również, że pozostałości kropel mogą być zawieszone w powietrzu przez wiele godzin.

16:43

Kościół apeluje do polityków o porozumienie. - Apeluję do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich. Zachęcam do porozumienia ponad podziałami w tej sprawie, do czego Polacy byli zawsze zdolni w trudnych dla Ojczyzny chwilach – pisze w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

16:30

Lasy Państwowe i Parki Narodowe zamknięte od dziś do 11 kwietnia - informuje Ministerstwo Środowiska. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych ma egzekwować przestrzeganie zakazu wstępu do tych miejsc.

16:12

Nowe przepisy zobowiązują Polaków do używania jednorazowych rękawiczek w pracy i sklepach. Część osób zakłada też maseczki - ze względu na wykonywaną pracę lub dobrowolnie. Gdzie powinny trafiać zużyte maseczki i rękawiczki?

16:00

W ciągu doby wykonano ponad 5,7 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

15:50

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w ramach wsparcia szpitali walczących z koronawirusem, zdecydowała o zamówieniu 37 respiratorów uniwersalnych. Wartość zamówienia wynosi blisko 2,5 miliona złotych. Urządzenia trafią do szpitali w całej Polsce z tzw. II linii walki z epidemią, a więc szpitali postawionych przez wojewodów w stan podwyższonej gotowości informuje rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

15:42

W imieniu Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15 proponuje uchwałę Sejmu w sprawie zobowiązania rządu do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - mówił na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat KP na prezydenta. To ma umożliwić przesunięcie terminu wyborów prezydenckich. Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi za to, że jasno powiedział, że wybory nie mogą odbyć się 10 maja.

15:27

Respiratorów wystarczy tylko na sześć dni - ostrzega gubernator stanu Nowy Jork. Światowa stolica pandemii - tak określany jest dziś Nowy Jork. Przybywa zakażonych, śmiertelnych ofiar i trudności, przed jakimi stoją służby medyczne.

15:20

Lekarze nie godzą się na uciszanie w sprawie epidemii. Ministerstwo Zdrowia wysłało w ubiegłym miesiącu pismo do wszystkich konsultantów medycznych, w którym umożliwia wypowiadanie się na temat epidemii określonej grupie specjalistów i to po konsultacji z resortem. Środowisko lekarskie jest oburzone takim postępowaniem, a Fundacja Alivia rusza z akcją #nasNIEuciszycie i zbiera informacje na temat sytuacji w polskich placówkach onkologicznych.

15:04

Nie trzeba zmieniać konstytucji, żeby przesunąć wybory prezydenckie - mówił na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki, komentując propozycje Jarosława Gowina zmiany konstytucji i przesunięcia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Tomasz Grodzki zwrócił uwagę, że według przepisów konstytucji, wybory nie mogą odbywać się w czasie stanu nadzwyczajnego ani przed upływem 90 dni od jego zakończenia. Zdaniem marszałka Senatu, oznacza to, że wybory mogą odbyć się znacznie później niż 90 dni od zakończenia stanu nadzwyczajnego, nie ma więc potrzeby zmieniania konstytucji w celu odsunięcia wyborów prezydenckich.

14:42

Jak bedą wyglądać w tym roku Święta Wielkanocne? Na pewno wszystko będzie wyglądało zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. Wszystko przez epidemię koronawirusa i rządowe obostrzenia. O przebiegu Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press mówi rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

14:27

Ponad milion osób na świecie jest zarażonych koronawirusem. SARS-CoV-2 zabił już 52 tys. osób. najwięcej zgonów odnotowano we Włoszech i Hiszpanii. Epidemia koronawirusa wybuchła pod koniec ubiegłego roku w Chinach i szybko rozlała się po całym świecie.

14:15

Personel medyczny walczący z koronawirusem apeluje o ubezpieczenie na koszt państwa. Samorządy zawodów medycznych apelują do premiera, Mateusza Morawieckiego o zapewnienie na koszt państwa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków personelu medycznego udzielającego wszelkich świadczeń zdrowotnych w okresie epidemii, w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, doznania uszczerbku na zdrowiu lub poniesienia śmierci w następstwie zakażenia.

14:07

Platforma Obywatelska odrzuca propozycję Jarosława Gowina zmiany konstytucji i przedłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował przewodniczący PO Borys Budka.

13:57

PiS popiera propozycje Jarosława Gowina Poinformowała o tym na Twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Wicepremier Gowin zaproponował dziś zmianę konstytucji i wydłużenie kadencji prezydenta Andrzej Dudy o dwa lata.

13:15

Szymon Hołownia, niezależny kandydat na prezydenta skrytykował propozycję Jarosława Gowina zmiany konstytucji i przesunięcia wyborów o dwa lata. - Skąd Jarosław Gowin wie, że za dwa lata będzie bezpiecznie? A może będzie powódź? Wielka susza szykuje się już w tym roku. Wystarczy oprzeć się na konstytucji i wprowadzić stan nadzwyczajny. Są przesłanki do tego wbrew temu co mówi minister Dworczyk czy inni ministrowie. Wprowadzamy stan nadzwyczajny i wybory mogą odbyć się za ok. 4 miesiące - mówił Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

13:05

Jarosław Gowin proponuje zmianę konstytucji i przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. - Wybory 10 maja nie mogą się odbyć, to jest rzecz oczywista z powodów medycznych - mówił wicepremier Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Sejmie. - Nie czas na gry polityczne w czasie zagrożenia. Wybory mogą się odbyć tylko zgodnie z konstytucją. Wszystkie dane naukowe wskazują, że bezpieczny termin wyborów to przesunięcie wyborów o dwa lata. To jest projekt systemowej zmiany: wprowadzenie jednej, 7-letniej kadencji prezydenckiej, przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o 2 lata przy założeniu, że nie będzie już kandydować. Skonsultowaliśmy to z wybitnymi konstytucjonalistami. Jest to zgodne z długofalowym systemem politycznym Polski i rozwiązaniem dylematu, przed którym stoi państwo i społeczeństwo. Apeluję do wszystkich polityków, zwłaszcza do koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy. Ta koalicja dobrze służy Polsce i powinna służyć nadal. Zmiana konstytucji wymaga szerokiego porozumienia, apeluję do posłów PO, Lewicy , Koalicji Polskiej - PSL i Kukiz'15, Konfederacji - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Wezwał do zbierania podpisów pod takim projektem zmiany konstytucji, aby zgodnie z przepisami za 30 dni projekt mógł być procedowany. Zdaniem Gowina, do 9 maja prezydent mógłby podpisać taką zmianę konstytucji.

12:47

932 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem. To oznacza, że liczba ofiar epidemii w tym kraju wynosi 10 935.

12:47

75 proc. płacy musi być gwarantowane przez państwo. Taki projekt ustawy wniesiemy dziś do marszałek Sejmu - powiedział na konferencji prasowej Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta. Dodał, że wysłał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

12:37

Listonosze obawiają się zakażenia w czasie wyborów korespondencyjnych. Szef Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir Redmer zwraca uwagę, że Poczta Polska nie jest w stanie dostarczyć wszystkim pracownikom środków zabezpieczających. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin uważa, że poczta jest przygotowana do głosowania korespondencyjnego. PiS chce w ten sposób przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja, choć sprzeciwia się temu wicepremier Jarosław Gowin.

12:15

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte wystosował odezwę do narodu, w której zawarł mrożące w żyłach oświadczenie. Policja, wojsko i władze lokalne otrzymały rozkaz, że w wypadku, w którym ktoś nie będzie przestrzegał nakazu pozostania w domu lub będzie zagrażał służbom porządkowym - ma zostać zastrzelony. To reakcja na zamieszki w biednych dzielnicach kraju Manilii.

11:45

W życie weszły kolejne ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem. Znaczącymi zmianami są m.in. te, dotyczące ograniczenia liczby klientów w sklepach. Dyskusję budzi także zapis nakładający na sklepy obowiązek zapewnienia klientom jednorazowych rękawiczek. Pracownicy sklepów zastanawiają się, jak z tego obowiązku się wywiązać, skoro rękawiczki, podobnie jak wcześniej żele dezynfekujące, znikają w mgnieniu oka.

11:29

W poniedziałek na Ukrainie powołano nowego ministra zdrowia. Został nim 45-letni Maksym Stepanow, szef administracji obwodu odeskiego i absolwenta Uniwersytetu Medycznego w Doniecku. Stepanow od razu zapowiedział, że priorytetem jego resortu są reformy, których celem jest skuteczna walka z koronawirusem. Przychylił się przy tym do poglądu powszechnego wśród ukraińskiej opinii publicznej, że do tej pory walka z epidemią była zdecydowanie zbyt opieszała i że resort bezpowrotnie stracił cenny czas na przygotowania. Do tej pory na Ukrainie stwierdzono 804 przypadki koronawirusa, przy czym zmarło 20 osób. Najwięcej w Kijowie. Przypuszcza się, że szczyt zachorowań może przypaść na okres wielkanocny.

Więcej tutaj

11:03

Już od soboty 4 kwietnia pracownicy ochrony zdrowia będą mogli kupić bilety miesięczne na pociągi Polregio za symboliczną złotówkę. W ten sposób przewoźnik kolejowy docenia ich pracę w dobie epidemii koronawirusa i wyraża wdzięczność.

10:30

Sejm: Na razie w porządku obrad jest tylko sprawozdanie komisji dotyczące kolejnej ustawy związanej z epidemią koronawirusa, następne decyzje zapadną na Prezydium Sejmu, które zbierze się w południe - poinformował dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (KP-PSL).

10:20

Koronawirus - niestety - rośnie w siłę. Wiedział o tym niemiecki skoczek Andreas Wellinger, i to już w momencie, gdy pakował walizki do Australii. Na drugi koniec świata wybrał się w połowie marca. Kibice mocno go za to krytykowali, uważając, że mistrz olimpijski powinien dawać przykład młodym kibicom. Niemiec jednak nie poddał się żadnej kwarantannie, a bawił się na desce surfingowej na antypodach. Efekt? Złamany obojczyk i kolejna przerwa.

10:15

Zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem – informuje resort zdrowia. Są to: 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu. Obie miały choroby współistniejące.

10:11

203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 125 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. wielkopolskiego,10 osób z woj. podkarpackiego, 9 osób z woj. świętokrzyskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3149/59 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:50

  • W nocy z brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wyjechały samochody, które z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych odbiorą 1,2 mln maseczek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji. Jeszcze dziś żołnierze dostarczą materiały do 105 szpitali na terenie całej Polski – informuje szef MON Mariusz Błaszczak.

9:42

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała na antenie francuskiego radia Europe 1, że toczą się rozmowy między pańs

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie