Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport minuta po minucie. Informacje z 1 kwietnia dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport minuta po minucie. Informacje z 1 kwietnia dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2
Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport minuta po minucie. Informacje z 1 kwietnia dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2 fot. grzegorz olkowski / polska press
Raport 2 kwietnia 2020: W Polsce zachorowały już 2946 osoby. 57 osób nie żyje. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w poruszaniu się w związku z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 2 kwietnia 2020:

22:47

Burmistrz Nowego Jorku Andrew Cuomo stwierdził, że jego miasto ma zapas respiratorów już tylko na sześć dni.

22:35

"Koronawirus zbiera tragiczne żniwo. Dziś przekroczyliśmy milion zakażeń na świecie. W Polsce przybyło dzisiaj niemal 400 zakażonych - mamy prawie 3000 przypadków - a 14 osób zmarło. Przed nami trudny czas. Musimy być silni. Uważajcie na siebie i swoich bliskich. Bądźcie zdrowi" - napisał Robert Biedroń.

22:26

"Do 18 kwietnia zaleca się odroczenie obowiązkowych szczepień dzieci - informuje Ministerstwo Zdrowia". To jeden ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

22:18

"Chyba jednak rząd się utrzyma. Pytanie, na jak długo" - pisze Marcin Makowski z DoRzeczy.pl.

22:07

4 kwietnia w ramach akcji LOT do Domu Polacy będą mogli wrócić do Polski z Oslo.

22:00

Blisko 11,8 tys. osób poddanych jest izolacji lub kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do pory w regionie odnotowano 194 przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Onet.

21:55

"Europarlament proponuje władzom Brukseli by jeden ze swoich budynków w razie potrzeby zamienić w szpital polowy. Oferuje też 100 samochodów i innych pojazdów wraz z kierowcami, którzy mogliby dostarczać jedzenie czy leki zmagającym się z koronawirusem".

21:47

"Jakiś absurd kompletny. Żadną dymisją nikomu nie groziłem. Jest to kompletnie wyssane z palca i próba manipulacji. Cały czas spędzam na walce z koronawirusem, a te doniesienia o dymisji są naprawdę wyssane z palca. Rozmawiam z premierem codziennie i nigdy nie przyszło mi do głowy grozi dymisją. Tym bardziej ,że nasza współpraca jest bardzo dobra" - powiedział minister zdrowia w rozmowie z 300POLITYKA. Wypowiedź dotyczyła publikacji Onetu, w której napisano, że minister groził premierowi dymisją.

21:40

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock zapowiedział, że do końca kwietnia w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych będzie co najmniej 25 tys. testów na obecność koronawirusa, a celem rządu jest 100 tys.

21:24

W sumie w piątek odnotowano w Polsce 392 przypadki koronawirusa. To najgorszy dzień od początku epidemii w Polsce.

21:20

W sumie w Polsce zdiagnozowano koronawirusa u 2946 osób. 57 z nich zmarło.

21:19

Jednocześnie poinformowano o śmierci siedmiu kolejnych osób. To 77-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 87-letnia kobieta ze szpitala w Limanowej, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu oraz 75-letni mężczyzna ze szpitala w Pleszewie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

21:18

**PILNE! Aż 254 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Chodzi o 142 osób z woj. mazowieckiego, 73 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. zachodniopomorskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego,

4 osób z woj. łódzkiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubuskiego.**

21:16

"Mamy niestety potwierdzony jeden przypadek zarażenia wirusem SARS-CoV-2 na Oddziale Nowotworów Płuc" – poinformował Narodowy Instytut Onkologii.

21:13

Projektanci i drukarze z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie włączyli się w akcje tworzenia i produkowania sprzętów chroniących zdrowie medyków.

21:06

"Pierwsza Dama rozmawiała dziś z warszawskimi licealistami, którzy czas pandemii spędzają w internacie. To uczniowie Kolegium św. Stanisława Kostki, do którego uczęszcza młodzież polskiego pochodzenia" - informuje Kancelaria Prezydenta.

20:58

"Są w polityce takie dni. Dni sumienia. Dni, kiedy człowiek myśli, jaka o nim zostanie pamięć. I decyduje..." - napisał Paweł Kowal na Twitterze, odnosząc się do różnicy zdań między Jarosławem Kaczyńskim, a Jarosławem Gowinem.

20:50

Jarosław Kaczyński będzie jutro o 7:15 gościem Sygnałów Dnia w PR1.

20:47

"Oczywiście byłoby lepiej gdybyśmy już dawno wprowadzili stan klęski żywiołowej i wtedy ograniczenia miałyby zdecydowanie mocniejszą podstawę" - powiedział Adam Bodnar w TVN24.

20:28

"Myślę, że rząd jest skonstruowany z osób zbyt odpowiedzialnych, żeby taka perspektywa [upadek rządu] wchodziła w grę, natomiast nie wykluczam że to komunikowanie się przez telefony i Skype mogło przyczynić się do nieporozumień między niektórymi członkami obozu rządzącego oraz przyczynić się do naturalnej skłonności mediów do przerysowywania poziomu sensacyjności ewentualnych nieporozumień" - dodał.

20:25

"Jeśli uda się tak organizacyjnie zrobić, że dwa warunki będą spełnione, to prezydent zaakceptuje takie rozwiązanie. Musi być to bezpieczne zdrowotnie i bezpieczne prawnie" - powiedział prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz w Polsat News.

20:17

Co najmniej kilku posłów partii Jarosława Gowina jest gotowych poprzeć proponowane przez PiS głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 10 maja. To znaczy, że w konflikcie Gowina z Jarosławem Kaczyńskim stoją oni po stronie lidera PiS. Dymisją miał zagrozić także bliski Gowinowi minister zdrowia Łukasz Szumowski, czyli twarz rządu w walce z epidemią - podaje Onet.

20:12

Na świecie odnotowano już ponad milion przypadków koronawirusa - podaje Worldometers.info.

20:06

"To jest taniec na brzytwie. Jeżeli państwo się zapadnie, nie będziemy mieli pieniędzy na leczenie onkologiczne, hematologiczne, pediatryczne, chorób rzadkich, to więcej osób umrze niż z powodu koronawirusa" - stwierdził minister Łukasz Szumowski w Polsat News.

20:02

"Jedynym sposobem na powstrzymanie epidemii koronawirusa są masowe testy. Ale nie w sensie, że każdy kto chce, tylko każdy, kto miał kontakt z zakażonym, powinien przejść test" - mówi poseł Porozumienia, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

19:43

Jak wygląda tarcza antykryzysowa w Polsce w porównaniu do innych krajów: USA dają dwa biliony dolarów, Niemcy - 750 miliardów euro.

19:38

"Wszystkie modele mówią, że połowa kwietnia to czas, kiedy będziemy wiedzieć, co stanie się w maju" - dodał minister Szumowski.

19:36

"Głosowanie korespondencyjne jest w czasach epidemii lepsze, tak jak każde działanie, które ogranicza kontakty między ludźmi. Zdalne procedury są bezpieczniejsze" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w Polsat News.

19:32

"Na Nowogrodzkiej dzisiaj również obraduje ścisłe kierownictwo partii. W tej chwili decydują się dalsze losy Zjednoczonej Prawicy w obecnym kształcie oraz dyskutowane są strategie na jutrzejsze posiedzenie Sejmu" - pisze Marcin Makowski z DoRzeczy.pl.

19:29

"Dziś o 19.15 miał odbyć się Konwent Seniorów, na którym miał być przedstawiony porządek obrad jutrzejszego Sejmu. Konwent został przeniesiony na jutro, na godzinę przed rozpoczęciem obrad" - informuje Krzysztof Bosak z Konfederacji.

19:25

Eamonn Brennan, dyrektor generalny EuroControl zamieścił animację, przedstawiającą wizualizację ruchu lotniczego nad Europą. Animacja porównuje niedzielę 31 marca 2019 i niedzielę 29 marca 2020 roku.

19:20

"Nie, ja takiej informacji nie otrzymałem [od Jarosława Gowina, że ministrowie z Porozumienia mogą liczyć się z tym, że będą odwołani z rządu] i nie sądzę, żeby w tej wiadomości był jakikolwiek cień prawdy" - powiedział z kolei Zbigniew Gryglas w Radiu WNET.

19:16

Informacje RMF FM o możliwym rozłamie w Zjednoczonej Prawicy potwierdza w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz. Parlamentarzysta podkreśla, że sytuacja na linii Porozumienie-PiS jest dynamiczna i trudno na obecną chwilę przewidzieć jak się zakończy. Pytany o możliwy koniec Zjednoczonej Prawicy i ewentualne konsekwencje podziału po prawej stronie sceny politycznej odpowiada, że "byłaby to istotna zmiana", ale jak dodaje "świat się zmienia".

19:13

Hasan Rouhani, prezydent Iranu stwierdził, że epidemia koronawirusa może trwać w Iranie przez cały irański rok, który rozpoczął się w marcu.

19:10

"Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy, motorniczy, funkcjonariusze, urzędnicy, wolontariusze, sprzedawcy i wszyscy, którzy w tych trudnych czasach zapewniają nam względną normalność i elementarne bezpieczeństwo. Dzięki Wam Warszawa działa, za co z całego serca dziękuję!" - napisał na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

19:04

Partia Demokratyczna w USA podjęła decyzję o przeniesieniu konwencji partyjnej z lipca na sierpień. To na tej konwencji ma zostać wyłoniony kandydat demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

19:00

"Kwestie polityczne są na drugim planie. Żadnemu zdroworozsądkowo myślącemu politykowi Zjednoczonej Prawicy nie przyjdzie do głowy narażanie zdrowia czy życia Polaków tylko po to, żeby zgodnie z kalendarzem miały się odbyć wybory" – powiedział Kamil Bortniczuk w Polskim Radiu 24.

18:56

Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Transatlantyckiego.

18:51

"Jeżeli wyjdziemy z kryzysu w maju, to wzrost PKB Polski może być zerowy bądź 0,5 proc. na plusie" - stwierdził minister finansów Tadeusz Kościński w Trójce Polskim Radiu.

18:46

"My, jako drugi koalicjant tak samo jak w większości najważniejszych spraw tj. sądownictwo, dekomunizacja, fundamentalne reformy państwa- twardo stoimy po stronie PiS. Dziś nie ma żadnych powodów, aby grać jak opozycja zagra. Oddanie teraz władzy 3RP wbrew woli ludzi to szaleństwo" - napisał europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

18:43

Do tej pory na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło ponad 50 tys. osób - podał amerykański Uniwersytet Hopkinsa.

18:39

Koncern Sony powołał specjalny fundusz, który ma wspomóc branże medyczną, edukacyjną i rozrywkową w Japonii i poza jej granicami. Fundusz będzie dysponował finansami w wysokości 100 mln dolarów.

18:34

"Zawsze jest czas, by przejść na jasną stronę mocy. Prawdziwy test już jutro. Trzymam kciuki. Bo chodzi o Polskę" - napisał przewodniczący PO Borys Budka. Mówi się, że Jarosław Gowin ze swoimi posłami mógłby wystąpić ze Zjednoczonej Prawicy. Jego decyzja ma być podyktowana stanowiskiem Jarosława Kaczyńskiego ws. wyborów 10 maja.

18:29

760 osób zmarło we Włoszech z powodu koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. W sumie w tym kraju liczba ofiar śmiertelnych wynosi 13 915.

18:25

"Maturzyści musieliby dostać świadectwa najpóźniej w połowie sierpnia, żeby rok akademicki zaczął się w październiku. Przesunięcie egzaminu ósmoklasisty nie musi od razu oznaczać przesunięcia matur" - mówi dyrektor CKE dr Marcin Smolik w RMF FM.

18:22

461 osób z personelu medycznego ma koronawirusa - podaje GIS. 4,5 tys. pracowników objęto kwarantanną.

18:17

Koronawirus wyłonił pierwszego mistrza piłkarskiego. Liga belgijska już nie zagra.

18:06

Prawie 50 tys. osób "odwiedziło" wirtualnie Muzeum Auschwitz.

18:00

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nadal wykazuje łagodne objawy koronawirusa. Jego izolacja miała zakończyć się w piątek, ale być może zostanie przedłużona - powiedział jego rzecznik

17:26

Piłkarze Lechii Gdańsk nie zgadzają się na obniżenie pensji. Zaproponował to zarząd w związku z epidemią koronawirusa. Prezes klubu chciał jednak dać przykład i najpierw zmniejszył wynagrodzenia zarządowi klubu.

17:20

Amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco (BAT), pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19 - informuje w komunikacie prasowym BAT. - Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 bazuje na technologii opartej o szybkorosnące rośliny tytoniu. Obecnie przechodzi ona testy przedkliniczne. Jeśli badania powiodą się, BAT ma nadzieję, że będzie można wyprodukować między 1 a 3 mln dawek szczepionki tygodniowo, począwszy już od czerwca. BAT obecnie poszukuje możliwości współpracy z agendami rządowymi, żeby jak najszybciej przeprowadzić badania kliniczne - informuje British American Tobacco.

16:45

Kolejne zmarłe osoby z powodu koronawirusa to: 65-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 61-letni mężczyzna i 77- letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu, którzy mieli choroby współistniejące oraz 56-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie i 58-letni mężczyzna ze szpitala w Koszalinie.

Potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą: 11 osób z woj. wielkopolskiego, 9 osób z woj. łódzkiego , 8 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. podlaskiego,7 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego.

16:35

Kolejne ofiary koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia informuje, że zmarło kolejne pięć zakażonych osób. Jest też kolejnych 59 potwierdzonych przypadków zakażenia. Łącznie z powodu koranawirusa zmarło 51 osób, 2692 jest zakażonych.

16:22

Piłkarze Lechii Gdańsk nie zgodzili sie na obniżkę pensji.

16:22

Szpital polowy na stadionie. Principality Stadium, walijski stadion narodowy, na którym mecze rozgrywają tamtejsze reprezentacje w piłce nożnej i rugby union, został przekształcony w szpital polowy. Brytyjska służba zdrowia będzie mogła tam przyjąć nawet 2000 osób zakażonych koronawirusem.

16:10

Wicepremier Jarosław Gowin stanowczo sprzeciwia się planom PiS przeprowadzenia wyborów 10 maja. Według niego, jest to niemożliwe w czasie epidemii koronawirusa. Tymczasem wybory w przyszłym miesiący chce przeprowadzić prezes PiS Jaroslaw Kaczyński. Gowin zapowiedział, że ministrowie z jego partii muszą być gotowi na wyrzucenie z rządu - informuje RMF FM. Koalicja rządząca wisi na włosku.

15:55

Mężczyzna objęty kwarantanną zorganizował imprezę dla kilku osób. 32-letniego mieszkańca powiatu monieckiego odwiedziła policja. Decyzją Sanepidu, 7 osób zostało objętych kwarantanną, w tym dziecko.

15:12

Rząd chce rozszerzyć zakres pomocy państwa dla gospodarki. Przepisy tzw. Tarczy Antykryzysowej są krytykowane przez przedsiębiorców i opozycję jako niewystarczające. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że najprawdopodobniej jutro do Sejmu trafi kolejny pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarkę.

15:12

W najbliższych miesiącach to nie zwolnienia grupowe będą miały największy wpływ na wysokość stopy bezrobocia. Coraz większej grupie osób kończą się albo zostały skrócone umowy terminowe. Grozi nam szybki wzrost bezrobocia - uważają eksperci.

15:04

Gigantyczny wzrost liczby bezrobotnych w USA. Według danych Departamentu Pracy USA w zeszłym tygodniu o zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 6 mln 648 tys. osób.

14:54

Wicepremier Jarosław Gowin odrzucił ultimatum Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS miał zagrozić, że wyrzuci z rządu ministrów z partii Gowina, jeśli nie poprze on głosowania korespondencyjnego - informuje RMF FM. PiS na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu chce przeprowadzić ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie odbyłyby się 10 maja, a głosowanie byłoby wyłącznie korespondencyjne. Według informacji radia, Gowin już zapowiedział ministrom z Porozumienia, że mogą stracić stanowiska.

14:24

- Składamy propozycję ustawy - prawdziwej tarczy antykryzysowej - mówił na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na prezydenta. Jego zdaniem, przyjęte we wtorek przez Sejm przepisy tzw. Tarczy Antykryzysowej nie dają ma satysfakcji ani pracownikom, ani dla pracodawcą. - Jest to pomoc pozorowana. Odrzucenie poprawek Senatu powoduje że tarcza jest dziurawa - stwierdził prezes PSL.Według niego, błędem jest dzielenie firm na lepsze i gorsze. - Prognozy są przerażające nawet 2 mln osób może stracić pracę. Dlatego składamy ustawę o prawdziwej tarczy antykryzysowej. Przewiduje ona: dobrowolny ZUS, zwolnienie z PIT, CIT i składek ZUS. Nie będzie różnicy w pomocy w zależności od wielkości firmy - zapowiadał Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL mówił również o "funduszu płynności". Nieoprocentowane kredyty dla przedsiębiorców miałyby płynąć z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Bez płynności nie ma funkcjonowania gospodarki - mówił kandydat PSL na prezydenta. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił również, że wypłaty powinni dostawać wszyscy, którzy którzy stracili pracę z powodu epidemii koronawirusa, przynajmniej w wysokości płacy minimalnej.

13:55

Włoscy politycy ostrzegają przed niepokojami społecznymi, jeśli obecne obostrzenia będą się przedłużać. Włosi tracą prace i pieniądze, już nie wychodzą na balkony i nie śpiewają. Ciężka sytuacja jest zwłaszcza na biednym południu kraju. Na Sycylii były przypadki, gdy ludzie odmawiali zapłaty za zakupy, mówiąc, że nie mają pieniędzy po trzech tygodniach spędzonych bez pracy. W internecie pojawiają się wezwania do rabowania sklepów.

13:40

Coraz więcej ofiar koronawirusa w Szwecji. Rząd tego kraju nie wprowadził takich surowych ograniczeń jak inne państwa, stawia na zalecenia zamiast nakazów. Spotyka się to z krytyką częścia opinii publicznnej. Czy rząd zmieni podejście?

13:05

Polska Poczta nie jest przygotowana na głosowanie korespondencyjne - uważa przewodniczący PO Borys Budka. Skomentował w ten sposób zapowiedź PiS, że głosowanie na prezydenta ma odbyć się wyłącznie drogą korespondencyjną. Jego zdaniem, przeprowadzenie wyborów 10 maja to "szaleństwo" w obliczu epidemii koronawirusa. - Tylko szaleniec, albo skrajny hipokryta może proponować ludziom pójście do urn - mówił na konferencji prasowej szef PO. Według Budki, dyskusja o wyborach to zasłona dymna ze strony PiS dla nieudolności rządu w sytuacji, gdy tysiące ludzi traci pracę. Przewodniczący PO wezwał rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co ma umożliwić głosowanie w innym terminie.

12:48

Lewica wniesie do laski marszałkowskiej dwa projekty ustaw, które będą dotyczyć pracowników i przedsiębiorców - zapowiada Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta. - Tarcza antykryzysowa jest dziurawa jak sito. Osoby, które straciły teraz pracę nie mają szans na wsparcie państwa - mówił na konferencji prasowej w Sejmie. Biedroń poinformował, że pierwszy projekt ustawy będzie ratować tych, którzy tracą teraz pracę. Wszystkie osoby, które straciły prace do 1 kwietnia dostaną minimalna płacę. To będzie dotyczyć również tych osób, które pracowały na umowach cywilnoprawnych. Drugi projekt będzie dotyczyć pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców, tych którzy nie mogą opłacić podstawowych rachunków za prąd, za wynajem. W ciągu najbliższych kilku godzin takie projekty ustaw zostaną zgłoszone przez Lewicę.

12:35

Polacy będą głosować 10 maja wyłącznie korespondencyjnie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki potwierdza poranne informacje RMF FM, że takie plany chce przeforsować PiS.

- Będzie poprawka. Będzie można głosować korespondencyjnie. Nie trzeba będzie chodzić do lokalu wyborczego, bo nie będzie lokali wyborczych, tylko głosowanie korespondencyjne - wyjaśniał w czwartek w rozmowie z dziennikarzami Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.

12:28

Mężczyzna w trakcie policyjnej kontroli udawał swoją partnerkę, która powinna być w domu w kwarantannie. Do niecodziennej sytuacji doszło w gminie Krzeszowice (woj. małopolskie).

Kobiecie za opuszczenie kwarantanny grozi teraz kara grzywny do 30 tys. złotych.

12:19

Burmistrz berlińskiej dzielnicy Mittecelowao zaraził się koronawirusem. Chciał zostać w kwarantannie ze swoją partnerką

Nie spodziewał się jednak, że przebieg choroby może być aż tak ciężki.

12:12

W ciągu doby wykonano ponad 5,3 tys. testów na koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia

12:09

W szpitalu w stanie Connecticut zmarła sześciotygodniowa dziewczynka. Jest najmłodsza ofiarą koronawirusa na świecie.

11:44

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Radiu Wnet: Ponad 3 tys. wniosków o zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne złożono w pierwszym dniu obowiązywania tarczy antykryzysowej. Wypłaty "postojowego" nastąpią na koniec kwietnia.

11:15

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to już 2633. 45 osób zmarło.

11:12

79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz 1 osoby z woj. świętokrzyskiego. Zmarły dwie osoby: 59-letni mężczyzny ze szpitala w Tychach oraz 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące.

10:54

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uruchomiła zbiórkę na walkę z koronawirusem. Od teraz każdy może dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć pomoc dla polskich szpitali walczących z koronawirusem. Jak to zrobić?

10:25

Zmiany w porach raportowania nowych przypadków osób zakażonych koronawirusem. Od dziś pierwszy poranny raport będziemy publikować między godz. 10.00 a 11.00. Przesunięciu ulegają również kolejne godziny raportów - informuje Ministerstwo Zdrowia.

09:33

Jak informuje radio RMF, tegoroczne wybory prezydenckie mają odbyć się tylko w formie korespondencyjnej - nie będzie możliwości głosowania tradycyjnego, w lokalu wyborczym. PiS złoży poprawkę do swojego projektu Kodeksu wyborczego. Przeczytaj więcej na ten temat.

09:24

Pojednania kibiców po śmierci Jana Pawła II były, ale na krótko. Czy tak samo będzie ze zwróceniem uwagi na aspekty naszego życia, które wcześniej lekceważyliśmy lub nie dostrzegaliśmy, a dziś zauważamy przez pandemię koronawirusa? - Wszystko zależy od ludzi. Nie trzeba czyjejś śmierdzi czy pandemii, jeśli potrafią się dogadać - uważa Dariusz Gęsior. Łukasz Surma dodał, że najważniejszy jest dialog. Wraz z Kazimierzem Węgrzynem byli piłkarze w 15. rocznicę śmierci papieża Polaka wspominają okoliczności towarzyszące odwołanej w części serii gier.

09:20

Aktualnie w szpitalach przebywa 2317 osób u których potwierdzono lub podejrzewa się koronawirusa, ponad 183 tys. są objęte kwarantanną - informuje resort zdrowia.

08:24

Analitycy mBanku po raz kolejny w ostatnich tygodniach zrewidowali prognozy makroekonomiczne. Przewidują oni kolejną obniżkę stóp procentowych w drugim kwartale bieżącego roku. Wzrostu PKB ma wynieść w 2020 roku -4,2 proc.

07:50

Ministerstwo Zdrowia przypomina: Dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą przebywać poza domem tylko pod opieką osoby dorosłej.

07:44

W marcu z działalności gospodarczej zrezygnowało dwa razy więcej przedsiębiorców niż w analogicznym okresie rok temu. Tylko we wtorek 31 marca działalność gospodarczą zawiesiło w Polsce aż 9151 przedsiębiorców, a 1353 zamknęło ją. Zobacz nasz raport dotyczący trudnej sytuacji firm i pracowników.

07:21

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz Papieża Polaka apeluje o duchową łączność 2 kwietnia o godz. 21.37 i zapalenie o tej godzinie świec w oknach domów i mieszkań.

07:16

Jesteśmy w Polsce przed największą falą zachorowań; musimy więc wytrwać w naszej narodowej kwarantannie - podkreśla w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Mamy przykład Włoch i Hiszpanii, gdzie system ochrony zdrowia przestał być wydolny – zauważa Szumowski. Zwraca on uwagę, że w Chinach udało się zatrzymać pandemię dzięki restrykcjom. - O tym, jaki scenariusz się ziści, zdecydujemy więc my wszyscy. Ograniczenia w kontaktach spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa – podsumowuje.

07:03

W środę późnym wieczorem zostało pilnie zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. Wprowadzono wyjątki dla niektórych grup społecznych. Przeczytaj więcej na ten temat.

06:55

Media informują, że według włoskich naukowców, najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla koronawirusa jest niska wilgotność powietrza i niska temperatura, około 5 stopni Celsjusza.

06:20

Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie przekroczy dziś milion, a zmarłych 50 tys.

06:15

Izrael: Testy potwierdziły obecność wirusa u izraelskiego ministra zdrowia Jaakowa Licmana i jego żony. Przebywają w domowej izolacji.

06:05

W środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce na koronawirusa zachorowało w sumie 2554 osób. 43 z nich zmarły.

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie