Koronawirus w Polsce i na świecie. 20 619 zakażonych. Zmarły 982 osoby. Raport na żywo minuta po minucie [22.05.2020]

JS
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 23 maja 2020

 • Zakażonych 2 718 493
  + 13 926
 • Zmarło 63 473
  + 740
 • Szczepienia 9 210 419
  + 195 202
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+2 573
 • 2. mazowieckie:+1 615
 • 3. wielkopolskie:+1 429
 • 4. małopolskie:+1 290
 • 5. dolnośląskie:+1 213...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 21.04.2021, godz. 11:00, źródło: Ministerstwo Zdrowia

07:16

Liczba wizyt psychiatrycznych i psychologicznych wzrosła 2,5-krotnie od marca. Najbardziej narażone na problemy są osoby do 39 r. życia, które rezerwują niemal połowę wizyt. Pracodawcy modyfikują więc pakiety ubezpieczeń zdrowotnych. Poza usługami psychologów i psychiatrów poszerzają je o usługi z zakresu telemedycyny.

07:04

W kilka tygodni z umiarkowanych optymistów staliśmy się osobami z ogromnym dołem. Tuż przed pandemią tylko co siódmy Polak obawiał się bezrobocia, obecnie co szósty jest przekonany, że da sobie radę. W kwietniu 2019 roku zaledwie 11,6 proc. pytanych spodziewało się, że ogólna sytuacja gospodarcza „bardzo się pogorszy”, a 22,9 proc. że „pogorszy się trochę”. W kwietniu tego roku było to odpowiednio 48,5 proc. oraz 31,5 proc.

06:54

Od poniedziałku 25 maja ponownie czynne będą wszystkie urzędy. Z zachowaniem procedur ostrożnościowych czyli np. ograniczoną liczbą osób przebywających w pomieszczeniu przeznaczonym do załatwiania spraw interesantów, ale w zwykłym trybie czyli codziennie, w standardowych godzinach urzędowania.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 22 maja 2020

21:10

Prezydent USA Donald Trump wezwał gubernatorów stanów do natychmiastowego otwarcia świątyń. - Dziś uznałem miejsca kultu - kościoły, synagogi, meczety - za kluczowe miejsca zapewniające kluczowe posługi. Gubernatorzy powinni zrobić to co należy i pozwolić na otwarcie tych kluczowych miejsc kultu natychmiast, w ten weekend. Jeśli gubernatorzy tego nie zrobią, zastąpię ich. W Ameryce potrzebujemy więcej, a nie mniej modlitw - powiedział Trump.

20:35

Już ponad 160 pracowników firmy meblarskiej Wersal w powiecie kępińskim zakażonych jest koronawirusem. Na szczęście większość chorych nie wymaga hospitalizacji. To dziś największe ognisko koronawirusa w Wielkopolsce. Pojawiają się wątpliwości, czy duże zakłady pracy stosują się do wytycznych sanepidu i Ministerstwa Zdrowia.

20:12

Przed siedzibą radiowej Trójki w Warszawie wieczorem odbył się protest sluchaczy. Na miejscu pojawili się policjanci, którzy przez megafon wezwali do rozejścia się z uwagi na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Funkcjonariusze legitymowali zgromadzonych. Protest odbywał się w normalnej porze emisji Listy Przebojów Trójki, która dziś nie została wyemitowana.

19:47

Ameryka Południowa to nowe epicentrum COVID-19 - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

19:27

Rzecznik Prawo Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył decyzję inspekcji sanitarnej, która nałożyła kary 10 tys. zł na uczestników akcji protestacyjnej „List” związanej z wyborami prezydenckim, która odbyła się 6 maja przed Sejmem. "Powiatowy Inspektor Sanitarny nie wykonał swoich obowiązków, bo nie powiadomił obywateli o toczącym się wobec nich postępowaniu" - czytamy m.in. w komunikacie RPO.

19:05

W najbliższym czasie nastąpi zniesienie nakazu zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. - Zdejmowanie maseczek będzie wprowadzane regionalnie - zapowiedział Łukasz Szumowski. Oznacza to, że być może w województwie śląskim nakaz zostanie zniesiony później niż w reszcie kraju, bo to tym regionie aktualnie liczba zachorowań jest najwyższa.

18:45

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski zaapelował do premierów Polski i Czech o otwarcie polsko-czeskiej granicy. Pod apelem podpisali się też odpowiednicy Przybylskiego z czeskich krajów libereckiego, kralowohradeckiego, pardubickiego i ołomunieckiego. - Obecnie sytuacja epidemiologiczna na pograniczu czeskim i polskim jest ustabilizowana, a występowanie wirusa jest stosunkowo niskie – przekonuje Cezary Przybylski.

18:27

Od 8 czerwca przybywający do Wielkiej Brytanii będą musieli przechodzić kwarantanne w samoizolacji. Osoby te mają informować władze o swoim miejscu pobytu. Uchylającym się od tych obowiązków grozi grzywna 1 tys. funtów w Anglii. Wyłączeni z kwarantanny będą kierowcy ciężarówek, sezonowi robotnicy rolni i personel medyczny zajmujący się koronawirusem.

18:05

Od poniedziałku władze Łodzi będą otwierać kolejne przedszkola i żłobki. Do dziś z sanepidu do magistratu spłynęły łącznie wyniki 177 pracowników łódzkich przedszkoli i żłobków, skierowanych do inspekcji sanitarnej na badania, które mają ostatecznie potwierdzić aktualne przechodzenie choroby COVID-19. Jak dotąd nie było żadnego przypadku takiego potwierdzenia.

17:35

Ministerstwo Zdrowia informuje również o kolejnych 9 osobach, które zmarły z powodu koronawirusa. Łącznie od początku epidemii zmarły 982 osoby, zakażonych zostało 20 619 osób.

17:33

Jest 240 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

17:18

Słynna pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich w tym roku przybierze znaczenie skromniejszą formę. Co roku, w ostatnią niedzielę maja tradycyjnie odbywa się pielgrzymka świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej. W poprzednich latach do piekarskiej Kalwarii przybywało nawet 100 tys. osób.

17:00

Hiszpania: System analiz wideo ma pomóc w wytypowaniu szczególnie narażonych. LaLiga chce wrócić do gry, ale jeśli na murawie zdarzy się piłkarz z koronawirusem, to kamery mają błyskawicznie wyłapać tych potencjalnie zarażonych.

16:51

Wiceminister Szynon Szynkowski vel Sęk rozmawiał telefonicznie z Józsefem Magyarem, węgierskim wiceministrem spraw zagranicznych i handlu. Jednym z tematów wyzwania w dobie pandemii koronawirusa.

16:40

O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 393 - podał resort zdrowia. Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę, a w godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

16:23

Holandia: Zmarło kolejnych 13 osób, stwierdzono też 188 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 tys. 788 ofiar śmiertelnych. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 44 888 osób.

16:15

Wiceminister Sławomir Gadomski podpisał z Agencją Rezerw Materiałowych umowę o dofinansowanie projektu na zwalczanie COVID-19. Cała inwestycja jest warta 100 mln zł – informuje Ministerstwo Zdrowia.

15:38

Włochy: We wszystkich regionach, także w najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii, spada liczba nowych zakażeń koronawirusem – ogłosił krajowy Instytut Zdrowia. Ostrzegł zarazem, że w najbliższych tygodniach może dojść do wzrostu przypadków.

15:16

 • Poza całym szeregiem instrumentów z których lotniska mogą skorzystać, którymi je wspieramy w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 przygotowaliśmy dodatkowy, dedykowany dla branży lotniczej mechanizm- powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. - Ten dodatkowy mechanizm, to dotacja z funduszy przeznaczonych na zwalczanie koronawirusa- dodał. Na pomoc zostanie przeznaczonych 142 mln zł.

14:45

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia, zapowiedział zwiększenie kar za napaść na funkcjonariuszy. Jego deklaracja miała związek z niedawnymi protestami, które zostały zorganizowane, pomimo zakazu zgromadzeń publicznych. Z kolei Łukasz Szumowski zapowiedział, że przywrócenie dużych imprez masowych jest na razie całkowicie wykluczone.

Czytaj więcej

14:26

Korea Południowa: Władze zgłosiły w piątek 20 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 12 lokalnych. Łączny bilans infekcji wzrósł do 11 142, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 264 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

14:08

Sportowy24.pl: Prezes PZPN Zbigniew Boniek wyszedł z propozycją, by mecze PKO Ekstraklasy i Fortuna 1 Ligi mogło oglądać po 999 kibiców. Zgodę na to musiałby jednak wydać rząd z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na czele - donosi Interia. Wniosek w sprawie kibiców został wysłany w czwartek - 21 maja. Projekt zakłada, że mecze PKO Ekstraklasy i Fortuna 1 Ligi mogłoby oglądać po maksymalnie 999 osób. Wyjątek stanowiłyby te obiekty, gdzie 999 osób przekroczyłoby 20 procent zapełnienia trybun. Wówczas liczba dopuszczonych miejsc byłaby proporcjonalnie mniejsza. Zdaniem PZPN na stadionach można zachować odpowiedni odstęp. Za pomysłem przemawia też fakt, że dotyczy przestrzeni otwartej. Żaden obiekt piłkarski w Polsce, poza PGE Narodowym w Warszawie, nie jest bowiem w pełni zadaszony.

Więcej TUTAJ

13:45

Ministerstwo Zdrowia: W ciągu doby wykonano ponad 22,3 tys. testów w Polsce.

13:27

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował dziś, że 4. etap odmrażania gospodarki przywróci możliwość organizacji wesel z ograniczoną liczbą gości. Odmrożone będą także inne działalności. Trwa opracowywanie zaleceń sanitarnych na kolejny etap znoszenia obostrzeń. Wszelkie decyzje co do tego, co będzie zawierał 4. etap odmrażania gospodarki ostatecznie podejmie Rada Ministrów. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu szczegóły przedstawi premier Mateusz Morawiecki. Kolejny etap ponownego uruchamiania gospodarki planuje się na początek czerwca.

13:04

W ciągu minionej doby w Rosji zmarło 150 osób zakażonych koronawirusem. Jest to najwyższy dotąd w tym kraju dobowy przyrost zgonów. Bilans przypadków śmiertelnych wzrósł tym samym do 3249. Od czwartku wykryto 8849 nowych zakażeń, o 45 więcej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zakażeń wynosi teraz w Rosji 326 448 - poinformował w piątek sztab do walki z pandemią. Do tej pory wyzdrowiało 99 825 osób, z których 7144 zostało wypisanych ze szpitali w ciągu ostatniej doby.

12:27

USA: Były kamerdyner z Białego Domu Wilson Roosevelt Jerman, który pracował dla 11 prezydentów, zmarł z powodu koronawirusa w wieku 91 lat. Jak zauważa stacja BBC News, to Jackie Kennedy, żona prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, zauważyła Wilsona Roosevelta Jermana, gdy pracował jako sprzątacz w Białym Domu. Ówczesna Pierwsza Dama wpłynęła na awans Wilsona Roosevelta Jermana ze sprzatacza na posadę kamerdynera. Jak wspomina wnuczka zmarłego Jamila Garrett, to właśnie Jackie "odegrała kluczową rolę w zapewnieniu, że tak się stanie".

11:54

Ministerstwa Zdrowia opublikowało w czwartek na swojej stronie internetowej wykaz zakupów zrealizowanych w związku z walką z koronawirusem. W sumie do tej pory wydano 851 mln 412 tys. 693 zł i 13 gr. Resort twierdzi, że ewidencja pokazuje, że w ministerstwie nie mają nic do ukrycia. Pojawiają się jednak zarzuty o niegospodarność - zakupione przez Ministerstwo Zdrowia respiratory miały być przepłacone nawet kilkukrotnie. W ewidencji wyszczególniono zakupy dokonane przez Ministerstwo Zdrowia i Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Resort zdrowia na różnego rodzaju sprzęt medyczny wydał dotąd łącznie 718 mln 342 tys. 753 zł i 95 gr. Najwięcej kosztowały koreańskie respiratory dostarczone przez firmę E&K (44 mln 427 tys. 700 euro) oraz milion testów antygenowych, który dostarczyła firma PCL (29 mln 600 tys. dol.).

Więcej TUTAJ

11:43

Na Filipinach zmarło 11 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 163 nowe przypadki zakażenia. Łącznie w kraju wykryto 13 597 zakażeń i zmarło 857 osób.

11:30

Ministerstwo Zdrowia przypomina o zasadach podróżowania do punku pobrań.

11:12

Od poniedziałku 25 maja ponownie czynne będą wszystkie urzędy. Z zachowaniem procedur ostrożnościowych czyli np. ograniczoną liczbą osób przebywających w pomieszczeniu przeznaczonym do załatwiania spraw interesantów, ale w zwykłym trybie czyli codziennie, w standardowych godzinach urzędowania. To ważne, bo nie wszystkie sprawy nadają się do załatwiania online czy przez telefon, e-mail albo zwykłą pocztą. Także sprawy, które można załatwiać z wykorzystaniem platform e-urząd czy e-obywatel, korzystając z Profilu Zaufanego nie obejmują wciąż jeszcze całego spektrum. Ponadto sama administracja – rządowa i samorządowa – prowadzi wiele spraw w stosunku do obywateli z własnej inicjatywy. Na czas zamknięcia urzędów zostały one zamrożone m.in. dlatego, że przepisy regulujące zasady postępowania administracyjnego przewidują ściśle określone terminy, np. na złożenie wyjaśnień czy odwołanie. Z dniem 25 maja terminy zostają odmrożone czyli od tego dnia znów liczy się ich urzędowy bieg.

10:54

"Im dalej od Warszawy, tym będzie Rafałowi Trzaskowskiemu coraz trudniej. On jest jednak bardzo mocno kojarzony z polityką wielkomiejską. Jednak światopoglądowo, choćby te decyzje, takie symboliczne, że nie było udziału w spotkaniu świątecznym księdza przed świętami Bożego Narodzenia w ratuszu, pierwszy raz chyba. One oddziaływują bardzo silnie na Polskę powiatową, lokalną, mniejsze miejscowości. Też znajomość problemów tych ludzi tam mieszkających chyba nie jest aż tak powszechna dla Rafała Trzaskowskiego, przy całym szacunku, bo przecież nie mu odbierać zdolności, umiejętności. Ale przejechałem te wszystkie miejscowości, byłem na tysiącach spotkań. Tego się w 4 tygodnie nie da nadrobić" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w audycji Siódma9.

10:38

Rozpoczęło się zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego. Celem jest wybór pięciu kandydatów do objęcia stanowiska I prezesa SN.

10:26

"Opozycja złoży wniosek o wotum nieufności dla Łukasza Szumowskiego" - zapowiedziała Katarzyna Lubnauer w Radiu Plus.

10:15

"Cała polityka mówi o tym, że najgorzej jest tkwić w błędzie. Czasami można coś zmienić, ale tkwienie w rozwiązaniach, które widać, że są nieracjonalne, a przynajmniej nie dają rezultatów, których byśmy oczekiwali, jest bez sensu. Zrozumiała też to Małgorzata Kidawa-Błońska, która zrozumiała, że będzie jej trudno odtworzyć to poparcie z początków kampanii" - powiedziała Katarzyna Lubnauer w Radiu Plus.

10:08

Podano też informację o kolejnym przypadku śmiertelnym, spowodowanym przez COVID-19.

10:04

236 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia.

9:46

Mycie rąk chroni przed koronawirusem. Specjaliści wykazali, że trzeba to robić przynajmniej sześć razy dziennie.

9:34

"Ludzie się zastanawiają, dlaczego w Polsce tak powoli spada krzywa epidemiczna? Bo ona trochę spada, ale bardzo wolno, dlatego że gdzie indziej ona dramatycznie szybko wzrastała, mieliśmy dramatycznie dużą liczbę osób, które poumierały, były chore i wtedy szybciej też spada. Wypłaszczyliśmy krzywą, więc ona spada troszkę wolniej, ale mniej osób też umierało" - powiedział minister Łukasz Szumowski w Trójce.

9:21

9:10

9:04

"ie znalazłem ani jednego faktu, który by pokazywał cokolwiek, co bym zrobił niezgodnie z prawem albo żeby cokolwiek zrobił niezgodnie z prawem mój brat" - powiedział minister Łukasz Szumowski w Radiowej Trójce.

8:44

"Jesteśmy zdeterminowani, żeby prezydent Andrzej Duda odnowił swój mandat i kontynuował prezydenturę, bo współpraca pomiędzy prezydentem a rządem, co szczególnie widać w tych trudnych czasach, w czasach pandemii, jest szalenie ważna" - mówił Michał Dworczyk w TVN24.

8:36

8:29

"W polityce prawa autorskie nie istnieją. Bardzo się cieszę, że w tym co mówi Trzaskowski odnajduję naprawdę wiele treści, które przez ostatnie sześć miesięcy wypowiadałem" - powiedział Szymon Hołownia w Polsat News.

8:19

"28 czerwca to ostatni termin, kiedy mogą odbyć się wybory w taki sposób, żeby cały proces związany z wyborami prezydenta zakończył się w terminie konstytucyjnym, ale decyzje w tej sprawie podejmuje marszałek Sejmu" - powiedział Michał Dworczyk w TVN24.

8:15

Dziś o godz. 13 rozpocznie się posiedzenie Komitetu Wykonawczego PiS. Tematem będą wybory prezydenckie.

8:13

"Moja wolność nadal nie jest zagrożona. Ja nadal czuję się wolnym człowiekiem. W ogóle nie czuję się ofiarom czegokolwiek. Bardzo dziękuję za poparcie muzykom, politykom, ale szczerze mówiąc, ja takiego poparcia nie potrzebuję. Otrzymałem dwa telefony od byłych już dziennikarzy Trójki, którzy powiedzieli mi: Twoja piosenka pozwoliła mi przejrzeć na oczy i wypisać się z tego wszystkiego. Poza tym za taką reklamę musiałbym zapłacić miliony złotych." stwierdził muzyk.

8:10

"Nie jest dobrze, by władza znajdowała się w rękach jednej opcji politycznej. Być może zagłosuję na kandydata opozycji. Zrobię to losowo, bo wszyscy oni są beznadziejni" - powiedział Kazik.

8:07

"Wizyta prezesa Kaczyńskiego mnie bardzo zbulwersowała, poruszyła. Zresztą odniosłem wrażenie, że niezależnie od opcji politycznej, każdy odczuł gruby nietakt w tym zachowaniu. Czy ktoś myślał, że takie zachowanie będzie niezauważone? Musiałem o tym napisać piosenkę" - mówił Kazik Staszewski.

8:03

"Nie mam wrażenia, że moja piosenka jest polityczna. Jest bardzo aktualna. Jeszcze 29 marca nie było nic. My weszliśmy do naszego prywatnego studia" - tak o piosence "Twój ból jest większy niż mój" powiedział Kazik Staszewski w RMF FM.

7:51

"Mamy 150 tys. zakażonych osób w Polsce" - twierdzi poseł Andrzej Sośnierz. Jego zdaniem Polska radzi sobie z epidemią najgorzej w Europie.

7:45

Ogromny spadek poparcia dla Andrzeja Dudy. W najnowszym sondażu popiera go tylko 39 proc. badanych.

7:21

Dziś Rafał Trzaskowski rusza w objazd po Polsce. Jednocześnie Platforma Obywatelska rozpoczyna akcję "Milczący prezyden" - informuje 300polityka.pl.

7:00

6 :44

"Mogliśmy zastosować zwykłą długotrwałą procedurę albo działania niestandardowe, żeby móc ratować życie ludzi. Dopuszczając, że część kupionego sprzętu będzie miała wady, lub że ktoś na tym zarobi więcej niż gdyby nie panowała epidemia" - stwierdził Michał Dworcztk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

6:26

Z rządowych programów wsparcia do firm trafiło już prawie 45 mld zł - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

6:00

Do tej pory na całym świecie koronawirusa wykryto u ponad 5 mln osób. 332 tysiące z nich zmarły, natomiast prawie 2 mln uznaje się za wyleczone.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 21 maja 2020

21:30

W najnowszym sondażu prezydenckim pracowni KANTAR wynik frekwencji w wyborach prezydenckich wynosi 78 proc.

21:15

"Wiceminister Banach, obecny dyrektor Centrum Matki Polki w Łodzi zmienił, a potem najwięcej zrobił kto? Szumowski zrobił najwięcej. Że Ministerstwo Nauki zauważyło medycynę jako naukę. Wreszcie. Tego nigdy nie było. Karygodne, ale to się stało. Dlatego staję w obronie tego człowieka i każdy, kto ma inne zdanie, proszę, zapraszam na rozmowę z argumentami ze mną. Jestem w stanie sprostać tym wyzwaniom" - powiedział Marian Zembala w Polsat News.

21:00

"Rząd wstrzymuje wypłatę pomocy dla dużych firm ze względu na to, że ta pomoc musi ulec zatwierdzeniu przez Komisję Europejską" - stwierdził Krzysztof Bosak w Polsat News.

20:45

"Prezydent został wykukany w sposób absolutnie klasyczny przez Jarosława Kaczyńskiego i będzie musiał tę zniewagę przełknąć. Nie wiem jak to jest możliwe, że myśmy sobie w Polsce pozwolili na tak bezwolnego, bezkształtnego prezydenta. Nie wiem jak się teraz czuje patrząc na ten uśmiech Jacka Kurskiego" - powiedział Szymon Hołownia w TVN24.

20:26

20:14

"Możemy spytać Rafała Trzaskowskiego co on myśli o liberalizacji prawa do przerywania ciąży czy europejskiej pracy minimalnej. Ja mówię otwarcie: tak" - powiedział Robert Biedroń w Polsat News.

19:43

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz zakupów, zrealizowanych w związku z epidemią koronawirusa. Wykaz znajduje się W TYM MIEJSCU.

19:20

W ciągu ostatniej doby we Włoszech z powodu koronawirusa zmarło 156 osób. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wynosi 32486.

19:10

"Ogromny niesmak, to jest żenujące. Nie pojmuję tej sytuacji. Mamy wolność słowa. Mam nadzieję, że zostaną z tego wyciągnięte konsekwencje. Pytanie, czy to zła wola, czy kompletny brak profesjonalizmu" - tak o sytuacji w Radiowej Trójce powiedział prezydent.

19:05

18:57

"Kiedy zostaną zniesione wszystkie ograniczenia? Wtedy, kiedy pokonamy koronawirusa, kiedy będzie lekarstwo, będzie szczepionka. Należy liczyć się z tym, że jakieś ograniczenia będą aż do momentu opracowania szczepionki" - stwierdził prezydent podczas sesji Q&A na Facebooku.

18:45

18:36

"Żałuję, że wybory nie odbyły się 10 maja. Nie rozumiem tych, którzy najpierw wołali o przesunięcie wyborów, potem narzekali, że nie zostały one zorganizowane, a teraz zbierają podpisy na nowego kandydata. Nie obawiam się żadnego z kontrkandydatów. Wszystkich szanuję, dlatego wziąłem udział w debacie" - mówił prezydent.

18:23

18:21

"Co z weselami? Nie ma jednoznacznej informacji ze strony ministerstwa. Też mam uroczystość rodzinną, która miała odbyć się za miesiąc, a dziś jest w zupełnym zawieszeniu. Prawdopodobnie się nie odbędzie, zostanie przesunięta na późniejszy termin. W tej chwili takie spotkania są niedopuszczalne, z uwagi na ochronę epidemiczną" - powiedział Andrzej Duda.

18:17

Prezydent stwierdził, że być może w ciągu kilku tygodni dojdzie do otwarcia granic w jakimś stopniu, ale zachęcił widzów do spędzania wakacji w Polsce.

18:08

Za chwilę na Facebooku rozpocznie się sesja Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą.

17:54

17:35

Poinformowano też o siedmiu kolejnych zgonach spowodowanych koronawirusem. W sumie liczba zakażonych osób w Polsce przekroczyła już 20 tysięcy.

17:32

160 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia.

17:26

"Ruch Autonomii Śląska wykorzystuje #COVID19 do promowania haseł dot. autonomii regionu. "Dziś pora uderzyć pięścią w stół, domagając się przywrócenia naszej społeczności praw samorządowych, nadanych przed stu laty przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi odezwa RAŚ" - twierdzi rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

17:21

17:10

16:55

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że gdyby nie ogniska koronawirusa w śląskich kopalniach, epidemia w Polsce byłaby opanowana, zaś nasz kraj radzi sobie z jej zwalczaniem lepiej niż reszta Europy. - To nieprawda - odpowiada Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia, lekarz, były szef NFZ. - Mamy jeden z najgorszych przebiegów epidemii w Europie. Gorzej od nas radzą sobie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina - mówi "Dziennikowi Zachodniemu" Andrzej Sośnierz.

16:40

W fabryce mebli Wersal w Kępnie trwa badanie wszystkich pracowników. To największe ognisko koronawirusa w Wielkopolsce. Dotychczasowe testy potwierdziły zakażenie u ponad 150 pracowników. Każdego dnia ta liczba wzrasta.

16:10

Już prawie 39 mln Amerykanów wystąpiło o zasiłek dla bezrobotnych od połowy marca, czyli początku pandemii w USA.

15:50

Liczba ofiar koronawirusa w Europie osiągnęła poziom 170 tys. - informuje agencja AFP. Kilka godzin wcześniej poinformowała, że liczba zakażeń na całym świecie przekroczyła 5 mln.

15:32

Warszawska policja przypomina o zakazie zgromadzeń. W sobotę w stolicy ma odbyć się kolejny protest przedsiębiorców.

15:09

Premier mówi, że polska gospodarka ponownie wchodzi na ścieżkę rozwoju. - Po tych dwóch, dwóch i pół miesiąca, kiedy musieliśmy zamrozić gospodarkę, kiedy musieliśmy zamknąć część gospodarki, jesteśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu- powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Zambrowie. Prezes Rady Ministrów pochwalił się, że rano o konsultacje poprosił go premier Rumunii wraz ze swoimi ministrami i podczas rozmowy przedstawił rozmówcom „sposoby w jakie Polska ratuje gospodarkę”.

14:50

Do walki o opracowanie sposobu na pokonanie koronawirusa stanęły tysiące naukowców na całym świecie. Pomocna w tym może się okazać lama o imieniu Winter, która żyje na farmie badawczej w Belgii. Zwierzę produkuje specjalne przeciwciała zwalczające chorobę, które blokują koronawirusa przed wnikaniem i zakażaniem komórek.

14:33

Są pierwsze wyniki testów genetycznych na koronawirusa przeprowadzonych przez Sanepid w Łodzi wśród pracowników przedszkoli i żłobków. Jak dotąd żadna ze 100 przebadanych próbek nie dała wyniku pozytywnego. Do przebadania pozostają próbki pobrane jeszcze u 356 osób, u których testy serologiczne wykonane na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi dały wynik pozytywny lub wątpliwy.

14:19

W ciągu doby wykonano ponad 22,3 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:50

W marcu i kwietniu nastąpił niewielki wzrost ogólnej liczby zgonów w Polsce. W marcu wzrost wyniósł 2 proc., a w kwietniu 1 proc. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło zaktualizowane dane na temat liczby zgonów w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.

13:25

Premier Mateusz Morawiecki broni ministra Łukasza Szumowskiego w związku z zarzutami dotyczącymi zakupu maseczek ochronnych niespełniających norm jakościowych za 5 mln zł przez Ministerstwo Zdrowia. - To właśnie decyzje pana ministra Szumowskiego, żeby chronić każde życie, zdrowie Polaków, kupować sprzęt gdzie tylko się dało doprowadziły do tego, że mieliśmy w służbie zdrowia dużo lepszą sytuację niż znacznie bogatsze od nas państwa - powiedział podczas konferencji prasowej w Zambrowie szef rządu.

13:03

Kierowcy stoją w gigantycznych korkach na zachodniej granicy. W niektórych miejscach trzeba czekać nawet 7 godzin na wjazd do Polski. Korki sięgają nawet kilkudziesięciu kilometrów.

12:43

W przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone najprawdopodobniej decyzje co do kolejnego etapu odmrażania gospodarki. W IV etapie przewidujemy m.in. kwestię uruchomienia takich miejsc jak kluby fitness, teatry czy kina, w określonych oczywiście reżimach sanitarnych - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w programie Polsat News.

12:15

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o nieużywanie wadliwych maseczek, zakupionych przez resort zdrowia, a wiceminister Janusz Cieszyński zadeklarował pomoc przy ich wymianie. Okazuje się jednak, że bezużyteczne maseczki to nie jedyny nietrafiony zakup dokonany przez Ministerstwo Zdrowia. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, resort wydał 125 mln zł na bezwartościowe testy antygenowe oraz zakupił respiratory po znacznie zawyżonych cenach.

11:55

O szokujących praktykach wobec starszych ludzi zakażonych koronawirusem w Szwecji pisze największa gazeta w tym kraju. "Dagens Nyheter" opisuje podawanie morfiny zamiast tlenu, co przyspiesza śmierć pacjentów.

11:43

Ministerstwo Zdrowia przypomina o zasadach obowiązujących w przestrzeni publicznej.

11:15

Brazylia może niebawem stać się liderem pod względem liczby zakażeń koronawirusem i ofiar zarazy. Nie robi to wrażenia na prezydencie Bolsonaro, który lekceważy zagrożenie i chce znieść wszelkie ograniczenia. - To zwykła grypa - uważa Jair Bolsonaro.

10:55

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Ministerstwo Zdrowia zleciło badanie jakości maseczek sprowadzanych nie tylko przez resort, ale też inne podmioty. Zapraszamy do wysyłania sprzętu w 25 próbkach, potem będziemy mogli przekazać odpowiednim osobom i instytucjom wyniki naszych badań.

10:46

 • Obecnie trwają wymazy od pracowników przemysłu wydobywczego. Chcemy, by wszyscy mieli możliwość testu. W ciągu tygodnia ta liczba może się zmniejszyć. Mamy dużo ozdrowieńców, niektóre statystyki pod tym kątem są wyższe niż w innych państwach. Sytuacja w naszym kraju wygląda dobrze - mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Liczba zgonów maleje, a wielu ekspertów mówiła, że to ona jest decydująca przy ocenianiu epidemii i ile przypadków jest naprawdę. Wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo – dodał.

10:34

Niemcy: W ciągu ostatniej doby stwierdzono 745 przypadków zakażenia koronawirusem - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 176 tys. 752 osób. Zmarło kolejnych 57 osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 8 tys.147.

10:13

Ministerstwo Zdrowia informuje śmierci kolejnych 3 osób zakażonych koronawirusem. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

10:09

245 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (189), wielkopolskiego (16), zachodniopomorskiego (12), małopolskiego (10), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), pomorskiego (3), lubuskiego (3), dolnośląskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1). „W związku z przekazanym przez WSSE Olsztyn raportem dotyczącym jednego wyniku fałszywie dodatniego, odejmujemy go ze statystyk” – informuje resort zdrowia. Liczba zakażonych koronawirusem: 19 983/965 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:55

9:36

Między 11 a 17 maja sprzedaż przedsiębiorstw, w porównaniu z zeszłym rokiem, spadła o 33 proc. - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Według ekspertów odmrażanie gospodarki poprawiło sytuację, bo w najgorszym momencie kryzysu spowodowanego koronawirusem spadki wynosiły ok. 50 proc.

9:25

Pakistan: 1017 osób zmarło dotąd powodu COVID-19 - poinformowały w czwartek władze Pakistanu, w którym od 9 maja łagodzone są restrykcje wprowadzone w związku z pandemią.

8:47

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8777 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1779 jednostki sprzętu. W przeciwdziałanie epidemii angażują się także organizacje proobronne m. in. produkując środki ochrony osobistej i pomagając w dezynfekcji – informuje szef MON Mariusz Błaszczak.

8:20

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 mln, przy czym Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę - wynika z podsumowania przygotowanego przez agencję Reuters. Ponad 326 tys. osób zmarło.

8:00

Ministerstwo Zdrowia przypomina o zasadach higieny w miejscach publicznych.

7:45

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) informuje, że teraz, gdy koronawirus rozpowszechniony jest wśród ludzi, istnieje również możliwość zainfekowania się niektórych zwierząt przez kontakt z człowiekiem. OIE zaznacza jednak, że główną drogą przenoszenia się wirusa są zakażenia między ludźmi i nie ma dowodów, aby zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby.

7:00

Wielka Brytania: - Robimy szybki postęp. Wprowadzimy system śledzenia wykrywający nowe zakażeniach. Do 1 czerwca celem jest wykrywanie nawet do 10 000 nowych zakażeń na dobę – stwierdził premier Boris Johnson.

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie