Koronawirus u dzieci i młodzieży. UNICEF: "Wpływ pandemii na życie najmłodszych jest tragiczny. Przyszłość całego pokolenia jest zagrożona""

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
"Im dłużej trwa ten kryzys, tym większy ma wpływ na edukację, zdrowie, odżywianie i warunki życia najmłodszych. Przyszłość całego pokolenia jest zagrożona" Krzysztof Lokaj
W piątek, 20.11.2020 r. jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Dziecka. Jak wygląda sytuacją najmłodszych w kontekście epidemii koronawirusa? Jak informuje UNICEF, co 9 zakażenie rozwija się właśnie u dziecka lub u nastolatka. - Im dłużej trwa ten kryzys, tym większy ma wpływ na edukację, zdrowie, odżywianie i warunki życia najmłodszych - mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Wpływ pandemii koronawirusa na dzieci. Raport UNICEF-u

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka organizacja humanitarna UNICEF zaprezentowała specjalny raport, w którym nakreślono niepokojący wpływ epidemii koronawirusa na życie dzieci. W tym trudnym czasie, z oczywistych względów świat skupia się zwłaszcza na zdrowiu seniorów, tymczasem obecna sytuacja sanitarna może w długofalowy sposób odcisnąć się na życiu najmłodszych.

- Przez całą pandemię COVID-19 utrzymuje się mit, że dzieci praktycznie nie są dotknięte przez chorobę. Nic bardziej mylnego. Dzieci chorują i przenoszą wirus, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Utrudnienia w dostępie do podstawowych usług i rosnący poziom ubóstwa to największe zagrożenie dla dzieci. Im dłużej trwa ten kryzys, tym większy ma wpływ na edukację, zdrowie, odżywianie i warunki życia najmłodszych. Przyszłość całego pokolenia jest zagrożona, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Z opublikowanego raportu wynika, że epidemia znacząco pogorszyła dostęp do usług medycznych, a także do wsparcia żywnościowego.

- W październiku br. 265 mln dzieci na świecie wciąż nie miało dostępu do posiłku w szkole, a ponad 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie zostało objęte suplementacją witaminą A - czytamy w raporcie.

Ponadto specjaliści zwracają uwagę na zdecydowane ograniczenie form opieki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Sytuacji nie poprawia zamieszanie w sektorze edukacji, a także pogłębienie diametralne ubóstwa, co prezentują następujące dane:

  • w listopadzie 2020 r. 572 mln uczniów nie mogło chodzić do szkół z powodu zamknięcia placówek w 30 krajach. To 33% wszystkich uczniów w systemie edukacji;
  • w ciągu najbliższych 12 miesięcy, z powodu zakłóceń w dostępie do podstawowych usług i rosnącej skali niedożywienia, dodatkowo może dojść do 2 mln zgonów wśród dzieci i 200 tys. martwych urodzeń;
  • liczba dzieci poniżej 5. roku życia, które cierpią na skutek ostrego niedożywienia lub zaburzenia przyrostu masy ciała może się zwiększyć o ponad 6 milionów;
  • w połowie 2020 r., na całym świecie, liczba dzieci dotkniętych wielowymiarowym ubóstwem, czyli brakiem dostępu do edukacji, opieki medycznej, zakwaterowania, żywności, sanitariatów czy wody, zwiększyła się o 150 mln, czyli o ok. 15%.

Ponadto UNICEF spisał wszystkie swoje postulaty do rządzących państwami, które prezentujemy poniżej:

  • Zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do edukacji, w tym wyeliminowanie nierówności w dostępie do edukacji zdalnej.
  • Zagwarantowanie dostępu do opieki medycznej, wsparcia żywnościowego i szczepień dla każdego dziecka.
  • Wsparcie i ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz walkę z wykorzystaniem, przemocą i zaniedbaniem najmłodszych.
  • Zwiększenie dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów oraz ochronę środowiska i walkę ze zmianami klimatu.
  • Zahamowanie rosnącej skali ubóstwa dzieci.
  • Podwojenie wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia dzieci oraz rodzin dotkniętych przesiedleniami oraz żyjących na obszarach konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.

Jednodawkowa szczepionka niebawem na rynku

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak niestety

Nasze społeczeństwo i bez pandemii jest wystarczająco skretyniałe...

Dodaj ogłoszenie