Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Pracodawca będzie mógł wysyłać pracownika na telepracę? Posłowie debatują nad projektem ustawy w sprawie koronawirusa w Polsce

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Zmiany w prawie w związku z epidemią koronawirusa.
Zmiany w prawie w związku z epidemią koronawirusa. Andrzej Szkocki
W poniedziałek, 2 marca odbywa się sejmowa debata na temat koronawirusa w Polsce. W Sejmie głosowany będzie rządowy projekt ustawy związanej z walką z koronawirusem. Projekt ten wprowadza między innymi nowe uprawnienia pracodawców w Polsce, które zakładają możliwość wysłania pracownika na telepracę. Rodzice będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a szpitale będą budowane bez stosowania prawa budowlanego.

O godzinie 10.00 rozpoczęło się posiedzenie sejmu, którego tematem jest koronawirus w Polsce. Posłowie głosować będą nad rządowym projektem ustawy na temat walki z koronawirusem.

Jednym z najważniejszych założeń projektu ustawy o walce z epidemią koronawirusa jest to, że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie - przez czas oznaczony - pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania - tzw. telepraca.

Zobacz też: Krotoszyn: Kobieta z podejrzeniem koronawirusa nagrała film, w którym skarży się na procedury

W dokumencie nie ma zapisów, czy pracownik będzie mógł na przykład odmówić i na ile kategoryczne jest wydanie takiego polecenia.

Sprawdź też:

W projekcie brak również zapisów o tym, jak długo maksymalnie będzie mógł obowiązywać czas, w którym pracownik ma wykonywać tak zwaną telepracę.

Koronawirus w Polsce: Zasiłek opiekuńczy dla rodziców i budowa szpitali

Rząd w związku z koronawirusem chcę wprowadzić również regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Zobacz też: Kolejni pasażerowie z Bergamo wylądowali w Poznaniu. Żaden z nich nie ma niepokojących objawów

Jeśli na potrzeby walki z koronawirusem nastąpi potrzeba budowy, przebudowy, remontu lub rozbiórki obiektów budowlanych np. wznoszenie tymczasowych szpitali, nie będzie konieczności stosowania prawa budowlanego.

Zobacz też:

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski