Koronawirus nie oszczędza służby zdrowia. Ilu lekarzy i pielęgniarek choruje na COVID-19? Lekarze oburzeni słowami wiceministra zdrowia

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Łukasz Gdak/ Polska Press
Główny Inspektorat Sanitarny podał w weekend, że ok. 17 proc. wszystkich zakażonych to personel medyczny. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił, że wynika to m.in. z „bagatelizowania procedur” i „nonszalancji niektórych medyków”. „Główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej” - odpowiadają lekarze. Kraska już przeprosił.

Blisko 500 lekarzy, pielęgniarek i ratowników jest chorych na COVID-19, a około 4,5 tys. zostało objętych kwarantanną.

O te niepokojące dane został zapytany w piątek w radiowej Trójce wiceminister zdrowia. - Na to składa się wiele czynników - stwierdził Waldemar Kraska. - Procedury, które są wprowadzone w służbie zdrowia, niestety czasem są bagatelizowane przez pracowników. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo znam swoich kolegów, którzy czasem nawet nie wiedzą, że takie procedury są, aczkolwiek ta świadomość z dnia na dzień rośnie - ocenił wiceminister, który mówił także o „nonszalancji niektórych medyków, szczególnie tych starszych, którzy wiele lat przeżyli w służbie zdrowia i niejedno widzieli”.

Wypowiedzi wiceministra oburzyły lekarzy, którzy zażądali od premiera jego dymisji.

„Z wypowiedzi tej wynika, że pracownicy medyczni bagatelizują procedury związane z koronawirusem wprowadzane w placówkach ochrony zdrowia, zasugerowano również, że niektórych - zwłaszcza starszych - pracowników medycznych cechuje nonszalancja w podejściu do tych procedur. Minister Waldemar Kraska zarzucił wreszcie, że część środowiska medycznego w ogóle nie wie o istnieniu procedur związanych z epidemią koronawirusa” - czytamy w piśmie Naczelnej Rady Lekarskiej skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. Lekarze podkreślają, że „główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej w większości placówek ochrony zdrowia w Polsce”.

Kraska przeprosił już za swoje słowa.

W sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w najbliższym czasie wszyscy pracownicy służby zdrowia będą musieli cały czas mieć na sobie maseczki ochronne. - Musimy chronić medyków i pacjentów - przyznał.

Minister Szumowski poinformował o dużych dostawach środków ochrony osobistej.

Jak wyliczał, do szpitali trafiło już 7 mln 240 tys. maseczek, 2 mln 699 tys. rękawiczek, 407 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 575 tys. maseczek hepa oraz 165 respiratorów.

Polska zakupiła dodatkowe 31 mln maseczek, 28 mln maseczek hepa, 14 mln rękawiczek, 858 tys. kombinezonów, 1 mln 250 tys. gogli, a także 1000 respiratorów.

W związku z zakupami możliwe jest zwiększenie liczby testów. - Będziemy zwiększali liczbę testów na koronawirusa. Od soboty wszystkie szpitale w Polsce będą mogły wykonywać testy swoim pacjentom i pracownikom na koszt NFZ. Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować - przyznał Szumowski.

- W laboratoriach jest 150 tys. testów - zdradził minister, zaznaczając, że laboratoria mogą przeprowadzać ok. 8 tys. testów na dobę. - Te możliwości wzrastają - podsumował Szumowski.

- Kolejne 150 tys. testów jest na terenie Polski, a kolejne 500 tys. jest zakontraktowanych - dodał. 300 tysięcy koreańskich testów na koronawirusa zakupiła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

W czerwcu w Polsce ma zostać wyprodukowane 100 mln specjalistycznych maseczek medycznych i 40 mln maseczek niemedycznych. W rządową akcję zaangażowano 100 szwalni.

W weekend szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zarekomendował, by w Święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach.

Minister Szumowski przyznał, że gdyby nie wprowadzone przez rząd restrykcje, liczba zakażonych wyniosłaby w piątek około 8,5 tys. (wobec 3266 zakażonych).

WIRUSY I BAKTERIE – MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolo
5 kwietnia, 16:55, Gość:

212 miliardów na prywatnych kapitalistycznych wyzyskiwaczy , 7,5 miliarda na epidemię !

Ci " kapitalistyczni wyzyskiwacze" dają Ci pracę i pieniądze na życie. Jeżeli czujesz się wyzyskiwany, to załóż swój biznes. Wtedy zobaczysz, jak to jest fajnie.

p
posener
5 kwietnia, 16:55, Gość:

212 miliardów na prywatnych kapitalistycznych wyzyskiwaczy , 7,5 miliarda na epidemię !

5 kwietnia, 19:39, Gość:

2 miliardy na TVP

226 miliardów zniknęło....Gdzie?

G
Gość

Zaniedbania dotyczą zarówno naruszeń procedur przez personel medyczny, jak również i to w większym procencie spowodowane są brakiem środków ochrony osobistej. Ponadto nie każdy wie do czego służy określony rodzaj maseczek. Jedne służą do tego, żeby się nie zarazić, inne służą do tego, żeby nie "rozprowadzać" zarazka z swoich ust. Pytanie, czy personel medyczny wie, które stosuje?

G
Gość

Ile szpitali chciało sprzedać PO?

Wróć na i.pl Portal i.pl