Koronawirus na Pomorzu. Pacjenci z podejrzeniem zakażenia, przywożeni przez karetki, wracają sami do domów przed otrzymaniem wyników badań

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Pacjentów z podejrzeniem koronawirusa do szpitali przewożą specjalnie wyposażone karetki
Pacjentów z podejrzeniem koronawirusa do szpitali przewożą specjalnie wyposażone karetki Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Osoby z podejrzeniem koronawirusa, dowożone czasem z odległych miejscowości do szpitala zakaźnego w Gdańsku skarżą się, że po badaniach są zostawione samym sobie. Karetka pusta odjeżdża, a pacjent - jeśli nie ma objawów wymagających leczenia szpitalnego - musi na własną rękę wracać do domu. Samochodem, pociągiem, autobusem, co może stanowić zagrożenie epidemiologiczne. - Problem zostanie natychmiast rozwiązany - deklaruje pomorski lekarz wojewódzki, dr Jerzy Karpiński.

- To skandaliczna sytuacja, która może doprowadzić do rozwoju epidemii - skontaktował się z nami proszący o anonimowość czytelnik z Człuchowa. - W nocy z piątku na sobotę po zgłoszeniu podejrzenia koronawirusa specjalna karetka zabrała z Człuchowa do szpitala zakaźnego w Gdańsku obywatela Ukrainy. O godzinie 3 w nocy wrzucono go na izbę przyjęć i karetka odjechała. Tam zbadali człowieka, stwierdzili, że nie ma objawów choroby i powiedzieli, że ma wracać do siebie. Nie ustalili, czy ma koronawirusa, czy nie ma, bo na wyniki badań trzeba czekać. Po prostu kazali jechać do Człuchowa! Czym? Autobusem z innymi ludźmi? Na piechotę? Nie rozumiem, dlaczego taka karetka nie czeka na pacjenta, tylko zostawia go samego sobie. I to człowieka, który jeszcze nie zna języka polskiego?

Lekarze pozwolili Ukraińcowi posiedzieć do rana w namiocie, rozbitym przy szpitalu. Potem mężczyzna znalazł transport do domu.
Jak ustaliliśmy, nie jest to jedyny taki przypadek.

Karetki przywożą osoby podejrzane o nosicielstwo koronawirusa na badania z całego województwa. Potem wnętrze pojazdu jest dezynfekowane i karetka wraca pusta, pozostawiając pacjenta w Gdańsku. Pół biedy, jeśli taka osoba ma kogoś bliskiego z samochodem. Inni korzystają z komunikacji publicznej.

Z naszych informacji wynika, że wśród osób, które po pobraniu próbek na własną rękę samochodem wracały do domu, były także dwie pierwsze pacjentki, z koronawirusem na Pomorzu!

Sprawą zgłoszoną przez "Dziennik Bałtycki" w niedzielę przed południem pilnie zajęło się Centrum Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie pomorskim.

- Pierwsze słyszę od pani, że taka sytuacja miała miejsce - mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Nie powinno się pozostawiać pacjenta w nocy bez możliwości powrotu. W województwie mamy dziewięć karetek do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. Dodatkowo są trzy karetki do przewozu wymazów. Zalecenie generalnie jest takie - jeśli u danej osoby nie ma zagrożenia życia, a jest podejrzenie, że za kilka dni może pojawić się choroba - wtedy konieczna jest kwarantanna domowa. Uważam, że jeśli karetka przywozi osobę, która nie ma środków transportu, powinna ją odwieźć. Inaczej pacjent wejdzie do autobusu, tramwaju, pociągu i może zarażać innych. Problem ten zostanie natychmiast rozwiązany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

brawo dla dr. wirusologiiiiiiii za to odkrycie. zostań dr. w domu bo twoje życie jest bezcenne. tyle innych rzeczy jest do odkrycia.

d
dr. wirusologi

Żadnej epidemii czy pandemii nie ma!!! 500 000 tys. Polaków od początku roku zachorowało na grypę, a na koronowirusa przez 1 miesiąc 120 czy 150 z tego 3 schorowanych, starszych ludzi zmarło. Dzieci zdrowotnie nawet nie zauważają, że jest jakiś koronawirus. Histeria medialna robi swoje ! Jest temat. Telewizyjne hieny mają żer. Pamiętacie jak przez pół roku gadali o zaginionej Madzi?

G
Gość
15 marca, 14:58, Gość:

Chyba działania niedopracowane. Osoba z podejrzeniem koronawirusa i wszystkie osoby które miały jakikolwiek kontakt z tą osobą powinny być odizolowane do momentu kiedy będą znane wyniki badań. Tak niestety się nie dzieje a to w bardzo dużym stopniu wszystkim zagraża

Dokładnie tak. Niedopracowanie procedury, ale i brak zdrowego rozsądku, wyobraźni, dobrej woli itd. Może też brak wyraźnego polecenia ( koszmar teorii zarządzania ), a może też brak możliwości transportowych.

G
Gość

https://youtu.be/UBRNuENGiYc

k
koroniarz

Koronawirus w Polsce podług regionów:

Oczywiście dane będą się zmieniać z godziny na godzinę. Województwo kujawsko-pomorskie i Podlasie na razie bez korony.

Warszawa 22 - Mazowsze,

Łódź 18 - Ziemia Łódzka (Sieradzko-Łęczycka),

Lublin 15 - Małopolska (Ziemia Sandomierska, Lubelszczyzna),,

Wrocław 12 - Śląsk (Dolny),

Poznań 7 - Wielkopolska,

Racibórz 5 - Śląsk (Górny),

Szczecin 5 - Pomorze (Zachodnie),

Ostróda 5 - Mazury,

Cieszyn 3 - Śląsk (Górny),

Opole 4 - Śląsk (Górny),

Gdańsk 2 - Pomorze (Wschodnie),

Starachowice 2 - Małopolska (Ziemia Sandomierska),

Rzeszów 3 - Małopolska (Podkarpacie - Małopolska Wschodnia),

Leżajsk 3 - Ziemia Przemyska (Grody Czerwieńskie),

Zawiercie 2 - Małopolska,

Zielona Góra 2 - Śląsk (Dolny),

Kraków 1 - Małopolska,

Bełżyce 1 - Małopolska (Ziemia Sandomierska, Lubelszczyzna),

Łańcut 1 - Ziemia Przemyska (Grody Czerwieńskie),

Nisko 1 - Małopolska (Ziemia Sandomierska),

Oleśnica 1 - Śląsk (Dolny),

Sosnowiec 1 - Małopolska (Zagłębie Dąbrowskie),

Chorzów 1 - Śląsk (Górny),

Bolesławiec 1 - Śląsk (Dolny),

Kielce 1 - Małopolska (Ziemia Sandomierska),

G
Gość

W Trójmieście opieka medyczna wyspecjalizowała się w spławianiu pacjentów wszelkimi możliwymi sposobami. Przykłady: przez lata nie można było się zarejestrować do Przychodni rejonowej telefonicznie, do specjalistów na NFZ- wielomiesięczne czekanie ale odpłatnie, ta sama pani doktor, przyjmuje następnego dnia- w godzinach pracy w Przychodni, ostatnio to nawet zdarzało się na pacjentki po prostu nakrzyczeć, że za często przychodzą. Przecież oni mają gdzieś nasze dobro i życie, w tej chwili w ogóle zamknęli przychodnie aby samych siebie chronić, tylko telefonicznych konsultacji udzielają, co z tego wyniknie dla zdrowia tych co ciężko zachorują - trudno przewidzieć. MASAKRA.

g
graf

Gdzieś te całe procedury olali ? I jak to paskudztwo pokonać jak takie niedoróbki ?

j
już nie z pomorskiego

W pomorskim jest najgorsza służba zdrowia w Polsce, to było do przewidzenia, w szpitalu zawsze słyszałam, jak pytałam co mi podają za tabletkę, to pielęgniarki odpowiadały cyt. NA UMIERANIE a potem dla zabawy goliły pacjentowi brwi,żeby było smiesznie. Wkrótce się przeprowadzam właśnie z tego powodu do normalnej Polski, daleko stad. A ten szpital to byŁ szpital miejski w GDynii TRAGEDIA i Chamstwo- tez lekarzy.

G
Gość
15 marca, 16:08, dziunia:

Spoko to czas zarazy - tak czy owak wydusi troche starszego katopolactwa - pisi elektorat przynajmniej w czesci czeka na przyspieszony bilet stad do wiecznosci ...

Ty tak poważnie myślisz? Nieprawdopodobne

G
Gdanszczanka

Czy dziennikarze z Dziennika Baltyckiego kiedyś zrozumieją, ze od ponad 20 lat!!! nie ma takiej instutucji jak lekarz wojewódzki. Dziennik jest jeszcze w czasach PRL a pan Karpiński jest dyretorem Wydziału Zdrowia.

G
Gość

Sytuacja rozwinie się na podobieństwo tej włoskiej. Co z tego że w większości siedzimy w domu jak szpitale wypuszczają potencjalnie chorych, na lotniskach nikogo nie obchodzi jak podróżni udadzą się na kwarantanne domową. Mogą wrócić np.autobusem tramwajem. Spoko. Na pewno wszystko o będzie dobrze.

G
Gość

Chyba działania niedopracowane. Osoba z podejrzeniem koronawirusa i wszystkie osoby które miały jakikolwiek kontakt z tą osobą powinny być odizolowane do momentu kiedy będą znane wyniki badań. Tak niestety się nie dzieje a to w bardzo dużym stopniu wszystkim zagraża

G
Gość

jak zwykle wszyscy udają że nie wiedza jak to pseudo-funkcjonuje

Wróć na i.pl Portal i.pl